[Makiety] Drzewo by qc

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

[Makiety] Drzewo by qc

Post autor: quidamcorvus »

Część 1:

Ponieważ gips na dioramie pod kompanię zielonoskórych schnie dość długo (bo i wilgotno się zrobiło ostatnio) postanowiłem "zbudować" drzewo. Całość prac zaprezentowanych w części 1 zajęła mi niecałą godzinę.

Do "budowy" wykorzystałem przewód miedziany, który od lat kurzył się w szafie, drut (prawdopodobnie do robienia plomb) oraz dwie rolki z taśmy na paragony i (niewidoczne na zdjęciu) taśmę do pakowania oraz pojemnik po farbie plakatowej i trochę papieru toaletowego.
Narzędzia z których korzystałem to małe kombinerki i cążki oraz uniwersalny nóż do tapet.

Obrazek

Z przewodu ściągamy izolację, najlepiej tnąc nożem izolację wzdłuż.

Obrazek

Z rolek, papieru toaletowego, taśmy do pakowania oraz pojemnika po farbie plakatowej formujemy rdzeń drzewa.

Obrazek

Rozplatamy druciki...

Obrazek

...i przykładamy je do rdzenia drzewa. Dla ułatwienia taśmę do pakowania przykleiłem do rdzenia na "lewą stronę" tak by druciki miały się do czego kleić.

Obrazek

Skręcamy korzenie:

Obrazek

Od spodu wsunąłem pod druty poprzycinane fragmenty gałązek i jakiś łodyg (kupionych w Ikei) używanych przez narzeczoną do ozdoby mieszkania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zakończeniu pracy nad korzeniami przechodzimy do pnia, przeplatając ze sobą pasma drucików wedle własnego uznania (dla ułatwienia można fragment nad korzeniami okleić paskiem taśmy do pakowania).

Obrazek
Obrazek

Po zakończeniu kształtowania pnia, skręcamy gałęzie. Znów kierując się własną wyobraźnią.
Obrazek
Obrazek

Przycinamy końcówki skręconych gałęzi i wyginamy konary:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda drzewo w porównaniu z modelami:
Obrazek

Część 2: Dziuple

Rdzeń drzewa wykonałem z plastikowych rolek, papieru i taśmy do pakowania z kilku po powodów. Po pierwsze mam tego materiału w domu dość sporo ;) , a po drugie łatwo w takim rdzeniu zrobić dziuple - używając do tego rozgrzanego noża (uwaga dzieci nie róbcie tego w domu ;) ):
Obrazek

Część 3: Kora & podstawka

Trzecia część to pokrycie rdzenia korą i wykonanie podstawki, w której osadzone zostanie drzewo.
Do wykonania kory wykorzystałem szpachlówkę do drewna, którą nałożyłem na rdzeń szpatułką. Szpachlówka nakłada się łatwo, choć trudno ją wykorzystać do "oblepienia" cienkich gałęzi. Fakturę na gałęziach uzyskałem "malując" drut wikolem i posypując klej piaskiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyschnięciu szpachlówki i kleju, całość pomalowałem "czernidłem", na które składają się wszelkiego rodzaju czarne farbki i pigmenty zmieszane z rozwodnionym wikolem, "czernidło" wzmocniło i usztywniło całą konstrukcję.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po nałożeniu pierwszej warstwy szpachlówki i pomalowaniu "czernidłem" nadeszła pora na zrobienie podstawki. Do tego celu użyłem gipsu zmieszanego z piaskiem, który po rozrobieniu rozlałem na plastikowej "tacce". W mokrym jeszcze gipsie osadziłem drzewo, a także korek, kamyki i ścinki modeliny, które będą imitować skałki. Następnie całość przysypałem piaskiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyschnięciu gipsu całą podstawkę (górę i spód) pokryłem rozwodnionym wikolem, który z jednej strony przytwierdził piasek i "skałki", a z drugiej wzmocnił całą konstrukcję podstawki.

Obrazek
Obrazek

Kolejnym krokiem było nałożenie kolejnej warstwy szpachlówki na pień drzewa, oraz pomalowanie całości - pnia i podstawki - "czernidłem".

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Część 4: Malowanie

Kolory to rzecz gustu, szczególnie w przypadku drzewa nawiedzonego ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Część 5: Gniazdo
Drzewo już pomalowane. Kolejny etap pracy to gniazdo gryfona, zrobione z sosnowych igieł - pozostałość po bożonarodzeniowej choince:

Na miejscu, przygotowanym w czasie modelowania...
Obrazek

...przyklejamy wikolem sosnowe igły, tworząc gniazdo.
Obrazek

Gniazdo "ozdabiamy" watą, a następnie smarujemy całość mocno rozwodnionym wikolem i po wyschnięciu washujemy rozwodnioną farbą.
Obrazek

Następnie ubogacamy gniazdo w gustowne pajęczyny zrobione z kleju polimerowego.
Obrazek

Drzewo z gniazdem prezentuje się następująco:
Obrazek
Obrazek

Część 6: Ostatnia

Rzadko planuję szczegóły albo często zmieniam koncepcję, czy to podczas malowania figurek, czy budowania makiet. Tak było i tym razem, gdy skończyłem pierwsze gniazdo postanowiłem zrobić drugie, a w obu umieścić gryfony - zresztą moje ulubione fantastyczne zwierzęta. Pierwszy gryfon pochodzi z zestawu Empire General, drugi występuje zarówno w Watchtower jak i Fortified Manor House. Malowanie gryfonów zajęło parę minut (tak wyglądały przed washowaniem), budowa drugiego gniazda niewiele więcej. W międzyczasie na podstawce "zasadziłem" grzyby i krzewy, a także "zasiałem" trochę trawy elektrostatycznej, by ożywiła nieco podstawkę, na gałęziach zaś zrobiłem porosty z waty, którą pomalowałem wikolem zmieszanym z farbą.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2010, o 23:40 przez quidamcorvus, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Fajny, standardowy tutek na drzewa ;)
Moim zdaniem na razie wygląda troszkę za grubo, no ale czekam na efekt końcowy.

Awatar użytkownika
jamakot
Wodzirej
Posty: 688
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jamakot »

nieźle
]arrrr

Awatar użytkownika
J.B.
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 163
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: J.B. »

pomysł bardzo fajny, ale fakt, wygląda troche jak baobab :)
ale żeby było chudsze, wystarczy nie pakować tam tego pudełka po farbie plakatowej

wersja1) zastanawiam się też nad takim patentem, żeby wziąć rolkę po papierze toaletowym, rozciąć wzdłuż i skleić, aby uformować taki rożek, jak zrobił QC i wsadzić jakieś gazety zwinięte w kulki dla usztywnienia rdzenia
nie każdy ma w domu tyle plastikowych rolek :lol2:

2) ewentualnie można po prostu okleić taśmą kulki z gazet i wtedy możemy to powyginać w dowolny kształt

3) albo pień uformować z folii aluminiowej
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

J.B. pisze:pomysł bardzo fajny, ale fakt, wygląda troche jak baobab :)
W takim pniu łatwiej zrobić dziuple ;)

Część 2: Dziuple

Rdzeń drzewa wykonałem z plastikowych rolek, papieru i taśmy do pakowania z kilku po powodów. Po pierwsze mam tego materiału w domu dość sporo ;) , a po drugie łatwo w takim rdzeniu zrobić dziuple - używając do tego rozgrzanego noża (uwaga dzieci nie róbcie tego w domu ;) ):
Obrazek

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Jakie straashe drzewo ;)

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

Rasti pisze:Jakie straashe drzewo ;)
ono chyba chce coś powiedzieć :|
Obrazek

Awatar użytkownika
jamakot
Wodzirej
Posty: 688
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jamakot »

dziwnie wygląda. mało drzewowato
]arrrr

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Bo ot chyba WIP :lol2: :lol2:

Awatar użytkownika
J.B.
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 163
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: J.B. »

jamakot pisze:dziwnie wygląda. mało drzewowato
może nie ma kory? \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Część 3: Kora & podstawka

Trzecia część to pokrycie rdzenia korą i wykonanie podstawki, w której osadzone zostanie drzewo.
Do wykonania kory wykorzystałem szpachlówkę do drewna, którą nałożyłem na rdzeń szpatułką. Szpachlówka nakłada się łatwo, choć trudno ją wykorzystać do "oblepienia" cienkich gałęzi. Fakturę na gałęziach uzyskałem "malując" drut wikolem i posypując klej piaskiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyschnięciu szpachlówki i kleju, całość pomalowałem "czernidłem", na które składają się wszelkiego rodzaju czarne farbki i pigmenty zmieszane z rozwodnionym wikolem, "czernidło" wzmocniło i usztywniło całą konstrukcję.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po nałożeniu pierwszej warstwy szpachlówki i pomalowaniu "czernidłem" nadeszła pora na zrobienie podstawki. Do tego celu użyłem gipsu zmieszanego z piaskiem, który po rozrobieniu rozlałem na plastikowej "tacce". W mokrym jeszcze gipsie osadziłem drzewo, a także korek, kamyki i ścinki modeliny, które będą imitować skałki. Następnie całość przysypałem piaskiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyschnięciu gipsu całą podstawkę (górę i spód) pokryłem rozwodnionym wikolem, który z jednej strony przytwierdził piasek i "skałki", a z drugiej wzmocnił całą konstrukcję podstawki.

Obrazek
Obrazek

Kolejnym krokiem było nałożenie kolejnej warstwy szpachlówki na pień drzewa, oraz pomalowanie całości - pnia i podstawki - "czernidłem".

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

No, pozbyć się gałęzi... [-X
Dla mnie pieniek za gruby, nie ma co. Jednak praca nadal na poziomie ;) Wykańczaj :>

Awatar użytkownika
jamakot
Wodzirej
Posty: 688
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jamakot »

za malo gałęzi na koronie jak na taki duży konar, ale jak to baobab, czy inne cos w tym stylu, to ładnie.
ogólnie bardzo żetelny tutek
]arrrr

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

To nawiedzone drzewo albo drzewo Chaosu. Stąd taki kształt. :)

Awatar użytkownika
Daw
Masakrator
Posty: 2467
Lokalizacja: Wars i Sawa

Post autor: Daw »

Pomysł na wykonanie Bad Tree bardzo mi się podoba lecz wolę swój sposób. Wrzucę kiedyś tutka jak będę robił ;)
Fajnie powyginałeś gałęzie z drutu. Do tego wszystkiego dziuple ładnie się komponują. Ciekaw jestem cóż jeszcze wymyślisz właśnie z takich terenowych rzeczy.
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Część 4: Malowanie

To wciąż WiP malowania:
Obrazek
Obrazek

Majestic
Falubaz
Posty: 1264

Post autor: Majestic »

Fajny efekt, choć wg. mnie gałęzie wyglądają trochę za skromnie ;). Osobiście gałęzie przedłużałbym kolejnymi zwojami drutu.
kubencjusz pisze:Młody. Było powiedziane czwartek. Spójrz na kalendarz. Spójrz na ten post. Spójrz jeszcze raz na kalendarz. Dziś nie jest czwartek. Siedzę na koniu. :mrgreen:

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Część 5: Gniazdo
Drzewo już pomalowane. Kolejny etap pracy to gniazdo gryfona, zrobione z sosnowych igieł - pozostałość po bożonarodzeniowej choince:

Na miejscu, przygotowanym w czasie modelowania...
Obrazek

...przyklejamy wikolem sosnowe igły, tworząc gniazdo.
Obrazek

Gniazdo "ozdabiamy" watą, a następnie smarujemy całość mocno rozwodnionym wikolem i po wyschnięciu washujemy rozwodnioną farbą.
Obrazek

Następnie ubogacamy gniazdo w gustowne pajęczyny zrobione z kleju polimerowego.
Obrazek

Drzewo z gniazdem prezentuje się następująco:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Część 6: Ostatnia

Rzadko planuję szczegóły albo często zmieniam koncepcję, czy to podczas malowania figurek, czy budowania makiet. Tak było i tym razem, gdy skończyłem pierwsze gniazdo postanowiłem zrobić drugie, a w obu umieścić gryfony - zresztą moje ulubione fantastyczne zwierzęta. Pierwszy gryfon pochodzi z zestawu Empire General, drugi występuje zarówno w Watchtower jak i Fortified Manor House. Malowanie gryfonów zajęło parę minut (tak wyglądały przed washowaniem), budowa drugiego gniazda niewiele więcej. W międzyczasie na podstawce "zasadziłem" grzyby i krzewy, a także "zasiałem" trochę trawy elektrostatycznej, by ożywiła nieco podstawkę, na gałęziach zaś zrobiłem porosty z waty, którą pomalowałem wikolem zmieszanym z farbą.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

podstawka chyba najlepiej wygląda :)

można prosić o zdjęcia z figurkami i z jakiejś dalszej perspektywy?
Obrazek

ODPOWIEDZ