[Tutorial] Ruchome drzwi...

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4456
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

[Tutorial] Ruchome drzwi...

Post autor: quidamcorvus »

Rezydencję to kolejna makieta, w której umieściłem ruchome drzwi. Pozwalające eksplorującym budynek modelom na zamykanie i otwieranie pomieszczeń. W Rezydencji znajdują się cztery pary podwójnych ruchomych drzwi.

Zapraszam do lektury i komentowania.

Do budowy ruchomych drzwi wykorzystałem:
- Drewniane listewki 1x10 mm, 3x3 mm oraz 3x5 mm.
- Wiertło.
- Nóż do tapet.
- Klej Polimerowy.
- Kombinerki.
- Spinacz biurowy.
- Nożyczki.

Obrazek

Pierwszy krok to złożenie skrzydeł drzwi. W tym celu z drewnianej listwy 1x10 mm wycinam trzy paski (jeden zapasowy) o długości 40 mm, po złożeniu których otrzymam dwa skrzydła o wymiarach 15x40 mm każdy.

Obrazek

Wycięte listwy przycinam wzdłuż dłuższych krawędzi, strzępię krawędź dolną, a także robię nieregularne nacięcia i nawiercam otwory imitujące śruby mocujące listwy do belki z zawiasem.


Obrazek

Cztery poprzeczne belki wycinam z sosnowej listwy 3x5x15 mm, i podobnie jak to miało miejsce wcześniej przycinam dłuższe krawędzie oraz nawiercam otwór w krótszym z boków.

Obrazek

Zawiasy (haki i oczka) otrzymuję ze spinacza - drut zakrzywiam i przecinam kombinerkami.

Obrazek

Przygotowane w ten sposób oczka mocują w listwach.

Obrazek

A haki montuję w dwóch listewkach 3x3x50 mm, które pełnić będą rolę futryny.

Obrazek

Ostatni krok to zamontowanie drzwi.

Obrazek

Gdy, drzwi zostały już osadzone w futrynach, postanowiłem zrobić wewnętrzne skoble/haczyki, które będą służyły do zamykania drzwi oraz zewnętrze uchwyty.

Do tego celu wykorzystałem:
- Nóż do tapet.
- Klej Polimerowy.
- Kombinerki.
- Spinacz biurowy.
- Listewki z tworzywa sztucznego.


Na początek haczyki. Za pomocą kombinerek wykrzywiam drut ze spinacza w taki sposób, aby uzyskać dwa oczka i jeden haczyk na każdą parę drzwi. Następnie osadzam haczyki w oczkach i całość montuję w drzwiach w uprzednio nawierconych otworach.

Obrazek

Skoro drzwi zostały już zaopatrzone w haczyki, które można zamknąć od środka to pora przygotować zewnętrze uchwyty. W tym celu z dzielę plastikową listewkę na mniejsze fragmenty, które nawiercam - podobnie nawiercam otwory w drzwiach.

Obrazek

Następnie nawiercone elementy przyklejam do drzwi w których montuję uchwyty.

Obrazek

Drzwi są gotowe do osadzenia w futrynach. Po zakończeniu prac drzwi prezentują się następująco:

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 paź 2011, o 20:35 przez quidamcorvus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Booxi
Falubaz
Posty: 1066
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Booxi »

fajne fajne :) nie dość, że fajnei wygląda to jeszcze faktycznie się otwiera :) pięknie.
"Not that I have anything against senseless violence, manling, but why exactly are you strangling that old man?"
+++ Gotrek Gurnisson, Trollslayer +++
facebook.com/HammerhoodGames <--- takie tam o grach
Stare Dwarfy oraz O&G KUPIĘ

Awatar użytkownika
Kefas
Masakrator
Posty: 2586

Post autor: Kefas »

fajne i jest wentylacja :D

Awatar użytkownika
Matis
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3749
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Post autor: Matis »

To mi przypomina drzwi w westernowskich saloonach
M&M Factory - Up. 14.01.2017 Ostatnia trójka pegazów

Grabz
Kretozord
Posty: 1540
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Grabz »

Prosto i czytelnie, dobry tut 8) .

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4456
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Gdy, drzwi zostały już osadzone w futrynach, postanowiłem zrobić wewnętrzne skoble/haczyki, które będą służyły do zamykania drzwi oraz zewnętrze uchwyty.

Do tego celu wykorzystałem:
- Nóż do tapet.
- Klej Polimerowy.
- Kombinerki.
- Spinacz biurowy.
- Listewki z tworzywa sztucznego.


Na początek haczyki. Za pomocą kombinerek wykrzywiam drut ze spinacza w taki sposób, aby uzyskać dwa oczka i jeden haczyk na każdą parę drzwi. Następnie osadzam haczyki w oczkach i całość montuję w drzwiach w uprzednio nawierconych otworach.

Obrazek

Skoro drzwi zostały już zaopatrzone w haczyki, które można zamknąć od środka to pora przygotować zewnętrze uchwyty. W tym celu z dzielę plastikową listewkę na mniejsze fragmenty, które nawiercam - podobnie nawiercam otwory w drzwiach.

Obrazek

Następnie nawiercone elementy przyklejam do drzwi w których montuję uchwyty.

Obrazek

Drzwi są gotowe do osadzenia w futrynach. Po zakończeniu prac drzwi prezentują się następująco:

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Arbiter Elegancji
Niszczyciel Światów
Posty: 4808
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arbiter Elegancji »

Dobra, wyczyściłem ten spam. Przypominam że oceniamy tu: jakość i przejrzystość prezentowanego tutoriala, pomysłowość i przydatność. Ew. zadajemy inteligentne pytania.
Barbarossa pisze:Piszesz o pozytywnych wypowiedziach ludzi z Heelenhammera, którzy "zjedli zęby na WFB" - sorry, ale zęby na WFB to zjadłem ja, a to są angielscy gracze, których wiele razy bez problemów rozjeżdżaliśmy bo nigdy nie ogarniali na takim poziomie, jak top w Polsce. Ci ludzie nie są dla mnie ekspertami, to leszcze z podcastem..

Awatar użytkownika
nog
Wałkarz
Posty: 70

Post autor: nog »

Bardzo fajny tutorial.Mam kilka pytań :czy na czymś się wzorowałeś i czy nie lepsza by była podłoga z kamienia?

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4456
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

nog pisze:Bardzo fajny tutorial.Mam kilka pytań :czy na czymś się wzorowałeś i czy nie lepsza by była podłoga z kamienia?
Nie, budując Rezydencję nie wzorował się na niczym. Z tego co pamiętam, nieco inspiracji historycznych było w przypadku Świątyni Sigmara.

A taka podłoga akurat na parterze mi pasowała, na wyższym kondygnacjach jest i kamienna. To Rezydencja kultystów Chaosu - wiele rzeczy jest tak odwrotnie ;)

ODPOWIEDZ