Creaturecaster - nareszcie zakończone

Dyskusje na dowolne tematy, niekoniecznie związane z tematyką forum. To tutaj można poćwiczyć prawy shiftowy.

Moderatorzy: Heretic, Grolshek, Albo_Albo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mikemayday
Mudżahedin
Posty: 283
Lokalizacja: GroMaz

Creaturecaster - nareszcie zakończone

Post autor: mikemayday »

Wszystkich współuczestników kickstartera Creature Caster informuję, że rozesłałem pilne maile z informacją o indywidualnej wysokości dopłaty. Proszę każdego o szybkie potwierdzenie (mailowe) otrzymania tej wiadomości.

Osoby, które z przyczyn wysokich dopłat na cło i VAT zmuszone były zrezygnować, informuję, dzięki kilku transakcjom i częściowej ugodzie ze strony CC uda mi się odzyskać znaczną część wpłaconych przez was pieniędzy (powyżej 90%). Zwroty planuję rozsyłać w drugiej połowie lutego, kiedy wszystko powinno być rozliczone.


Stara treść tego ogłoszenia:
Drodzy koledzy i koleżanki,

Po dwuletnim opóźnieniu, Creature Caster przygotowuje się do rozsyłania gotowych modeli. Twórca Creature Caster, Jeremy Glen, ogłosił jednak wczoraj, że nie jest w stanie zrealizować jednego z postulatów swojej kampanii. Obietnicą kampanii było:
1. Gotowe modele zostają wysłane do magazynu w UK
2. Z magazynu zostają wysłane do mnie
3. Ja ponoszę jedynie koszt wysyłki z UK do mnie.

Pan Glen ogłosił, że nie może tej obietnicy zrealizować i będzie rozsyłał towar bezpośrednio z Kanady. Jest to dla mnie nie do przyjęcia, ponieważ wiązałoby się z koniecznością dopłaty co najmniej 1700zł z mojej kieszeni na VAT i cło.

W związku z powyższym zażądałem, żeby sam opłacił tę kwotę, ale spotkałem się z odmową. W odpowiedzi przedstawiłem mu ultimatum:
1. Albo zapłaci sam powyższą kwotę
2. Albo zwróci całą wpłaconą kwotę z nadwyżką 5% za koszta wymiany walut
3. Albo zgłaszam sprawę na policję i sprawę kieruję do sądu.

Jestem zdruzgotany, że sprawy potoczyły się aż tak źle, nie wyobrażałem sobie, że twórca, którego produkty znam i lubię od lat może dopuścić się takiego oszustwa. Nie czuję się odpowiedzialny osobiście, ale przykro mi wobec was, których namówiłem do współudziału ze mną w tym zamówieniu. Dlatego postaram się zrobić co w mojej mocy, aby odzyskać pieniądze lub modele.

Niestety nie mam doświadczenia w tego typu sprawach. Dałem twórcy 24h na odpowiedź, potem sprawę zgłaszam na policję oraz, póki co, do polskiego UOKiK. Nie wiem, czy ostatecznie jedyną opcją będzie zbiorowy pozew cywilny wobec twórcy, z pewnością sam nie dam rady tego pociągnąć, możliwe jest zatem namawianie wszystkich wspierających (spoza Kanady, tym jest bez różnicy) na takie samo postępowanie. Poszkodowanych jest ponad tysiąc osób.

Jeżeli ktoś z was jest w stanie jakoś mi doradzić lub osobiście zaangażować się w tę sprawę będę ogromnie wdzięczny w imieniu swoim i wszystkich poszkodowanych. Bardzo przepraszam wszystkich biorących udział, że na razie nie informuję każdego z was z osobna, ale sprawa jest poważna i muszę działać szybko, dlatego na razie będę zajmował się formalnościami. Z tych samych powodów, proszę o kontakt bezpośrednio w tym wątku, nie przez PMki, ponieważ nie będę miał czasu odpowiadać każdemu z osobna.

Poniżej wklejam treść mojej rozmowy z Glenem:
Dear Jeremy,

I have learned today that the promised hub shipping from the UK will not take place.

This has been the main condition under which I have placed my pledge. As you may remember, I have ordered more than $2000 worth of models for me and the members of my club, specifically to have it all covered in one package with a single shipping cost and no import duties and taxes.

We are in no way financially capable of covering the taxes for such a large order.

Unfortunately, due to the changes of the Canadian dollar exchange rate, coupled with the exchange fees, even a refund would mean a large loss for us at this point.

Due to these circumstances, I request that when my pledge is fulfilled, the import taxes and duties are covered by you.

Best regards and thank you for the Creaturecaster project,
Michal Madej aka. Mike Mayday
Hi Michal,

Due to the nature of Kickstarter most of the funds raised have been put into production. Because of this we are unable to offer any refunds. If you are unable to pay for shipping we will hold your order in perpetuity for you. This way you can pay at a future date if you choose to do so. We really appreciate your support and apologize for this inconvenience.

Sincerely,

The Creature Caster Team
Jeremy,

The conditions of your campaign were clear on this:

1. Models will be shipped to a warehouse in the UK.
2. From the warehouse, they will be shipped to me.
3. I will not be charged by you for any other expenses than the cost of shipping the models from the warehouse to me.

I understand that, due to unforeseen circumstances, you may be unable to carry out this deal. However, if that is the case, lack of a refund WILL constitute a fraud and I will be left with no choice than notifying the police and rallying the other backers for a group lawsuit or any other form of legal pressure.

Please understand, while some other backers might write it off as a failure or give in and pay the taxes, I will not be paying (a minimum of) $560 additional costs or giving up on the $2000 dollars I've paid.

I do want to get the models and I'm very happy with the way they've turned out. Though if you prefer, a full refund with a additional 5% to cover the currency exchange markup is also acceptable.

I can see no other way of settling this matter in a way that is satisfactory to me, though I am, of course, open to ideas. For now, these are the only fair and legal outcomes I see:

1. You cover the additional taxes I will have to pay because of your failure to carry out the deal in the way it was agreed upon.
2. You refund me a 105% of the money I've paid you.
3. The police is notified and the matter is taken to court. Luckily our law offers me other ways of doing this than a civil lawsuit. In any case, I assume that if you are telling the truth about being unable to offer any refund, this will result in a bankruptcy.

Once again, I am offering complete discretion if you meet conditions 1 or 2, but I will be forced to rally the other backers if you choose option 4. I will not be accepting an offer to try and make hub shipping work after all, given the amount of broken promises in this campaign.

I have been instructed by my lawyer to notify the police as soon as possible, therefore I will be waiting for a maximum of 24hrs for your choice (until 6:00 AM GMT).

Regards,
Michal Madej
EDIT: Glen podjął decyzję:
Hi Michal,

Kickstarter does not function as a retail store. Nothing is guaranteed. We are doing our best to fulfill all the goals that were stated in the campaign. However mistakes were made and a lot of learning and growing has occurred. Our assumptions on how hub shipping would work were incorrect, and as all the shipping related costs will be passed on to the consumer it would only increase the bill further. We really do appreciate your support and apologize for the distress this has caused you.

Sincerely,

The Creature Caster Team.
Jutro zgłaszam sprawę na policję.
Ostatnio zmieniony 3 kwie 2017, o 10:31 przez mikemayday, łącznie zmieniany 6 razy.

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9481
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

Czyli nie bedzie naszych smokow :/ dran
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9564
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

Ale lipa wyszła. Pierwszy raz się na coś takiego zdecydowałem i wtopa :(
Mam nadzieję, że uda się to jakoś załatwić i dostaniemy te modele albo kasę.
Dawaj znać jak tylko będzie coś więcej wiadomo.

Awatar użytkownika
mikemayday
Mudżahedin
Posty: 283
Lokalizacja: GroMaz

Post autor: mikemayday »

Otrzymałem odpowiedź na moje ultimatum, jutro sprawa ląduje na policji.

Awatar użytkownika
esgaroth
Falubaz
Posty: 1253
Lokalizacja: trójmiasto
Kontakt:

Post autor: esgaroth »

dziwnie wysokie te podatki, prawie 30%, z tego co kojarzę w Kanadzie mają vat ~10%

Awatar użytkownika
mikemayday
Mudżahedin
Posty: 283
Lokalizacja: GroMaz

Post autor: mikemayday »

Tak, tylko ja zapłaciłbym VAT europejski 23% + cło 4,7%, do tego koszt wysyłki w stosunku do obiecanego wzrośnie zapewne dwu albo trzykrotnie.

Awatar użytkownika
esgaroth
Falubaz
Posty: 1253
Lokalizacja: trójmiasto
Kontakt:

Post autor: esgaroth »

aa już rozumiem, to poproś kanadyjczyka żeby napisał "gift" na blankiecie przewozowym, paczka dojdzie do ciebie bez problemów albo będziesz miał pecha i zatrzyma się na celnym w polsce i trzeba będzie dopłacić te 30%, albo się uda albo nie, tak samo jest z przesyłkami z hongkongu z aliexpress, rozwiązanie niezbyt eleganckie no ale jakoś tak to już działa
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2016, o 23:05 przez esgaroth, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jasif
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3016

Post autor: Jasif »

Grubo.

Zakładam, że przejrzałeś cały internet, ale może warto skontaktować się z poszkodowanymi (założyć grupę na fb czy innej platformie w celu skoordynowania przepływu informacji) i dowiedzieć się co oni planują w związku z tym? Jak przeglądam wyniki wyszukiwania w Google to dosyć dużo jest niezadowolonych :
https://www.kickstarter.com/projects/je ... ts/1692854
http://www.dakkadakka.com/dakkaforum/po ... 74027.page

Jeśli to już wszystko wiesz, to sorry za zawracanie dupy.

Trzymam kciuki za rozwiązanie sprawy, strasznie nie lubię ludzi którzy tną w ch*ja i arogancko się na to wszystko zachowują.

pzdr
paulinka17 pisze:Mówiłem, jabaniutki nawet oczka zmrużył z rozkoszy.
Dziedzic pisze:JH i UD razem, piekło zamarzło i serce Szaitisa pękło.

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

esgaroth pisze:aa już rozumiem, to poproś kanadyjczyka żeby napisał "gift" na blankiecie przewozowym, paczka dojdzie do ciebie bez problemów albo będziesz miał pecha i zatrzyma się na celnym w polsce i trzeba będzie dopłacić te 30%, albo się uda albo nie, tak samo jest z przesyłkami z hongkongu z aliexpress, rozwiązanie niezbyt eleganckie no ale jakoś tak to już działa
We know that some other campaigns have marked packages as gifts, but such practice is illegal in Canada and we are unwilling to take this risk.

Awatar użytkownika
debelial
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3784
Lokalizacja: 8B/Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: debelial »

Wolałbym model, no ale cóż zrobić. Mam nadzieję, że sprawa się rozwiąże pomyślnie.

Awatar użytkownika
Naviedzony
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6355

Post autor: Naviedzony »

Sprawa jest o tyle trudna, że właściwie jakikolwiek stosunek prawny wynika z regulaminu Kickstartera, w jego starej wersji, obowiązującej wszystkie projekty utworzone przed 18 października 2014 r. Ponieważ Creaturecaster wystartował na Kickstarterze 19 kwietnia 2014 r. stosujemy do niego jeszcze starą wersję regulaminu, którą można znaleźć tutaj:
https://www.kickstarter.com/terms-of-us ... country=CA .

Creaturecaster przede wszystkim złamał poniższą zasadę:
Projects must be honest and clearly presented.

Our community is built on trust and communication. Projects can’t mislead people or misrepresent facts, and creators should be candid about what they plan to accomplish. When a project involves manufacturing and distributing something complex, like a gadget, we require projects to show backers a prototype of what they’re making, and we prohibit photorealistic renderings.
Problem już jest poważny. Jeśli dopłacanie za wysyłkę znacznej ilości pieniędzy nie wchodzi w grę, możemy wyegzekwować tę kasę wyłącznie na drodze wyroku i będzie to trudny proces. Jeśli nie uda nam się znaleźć w materiałach kampanii kickstarterowej jednoznacznej deklaracji twórcy dotyczącej tego, że wysyłka będzie dokonywana z magazynu europejskiego, to nie przewiduję sukcesu.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2016, o 08:51 przez Naviedzony, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mikemayday
Mudżahedin
Posty: 283
Lokalizacja: GroMaz

Post autor: mikemayday »

Obawiam się, że wszelka dalsza rozmowa z tfurcą nie wchodzi w gre. Gość odmawia wszelkiej odpowiedzialności na poziomie graniczącym z socjopatią. Sprawą musi zająć się policja i UOKiK, i to ew. im przedstawię te punkty.

BTW, nie zrealizował on praktycznie ŻADNEGO z nich.

Awatar użytkownika
Naviedzony
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6355

Post autor: Naviedzony »

Niestety może tu nie pomóc UOKiK. Ani Policja. Warto jednak spróbować, bo nic nas to nie kosztuje.
Już dostatecznym skandalem jest aż takie opóźnienie, ale to co zrobili teraz jest już nie do wybaczenia.

Awatar użytkownika
mikemayday
Mudżahedin
Posty: 283
Lokalizacja: GroMaz

Post autor: mikemayday »

BTW, wspominałem o tym na GV, więc od razu napiszę i tu:
gdyby zdecydować się na dopłatę, będzie ona wynosiła co najmniej dodatkowe 30% wpłaconej już kwoty.
Dla mnie jest to nie do przyjęcia, ale jeśli ktoś jest gotów tyle dopłacić za swoje modele, jest to do rozważenia.

Dla pozostałych mam następującą propozycję: jeśli będę miał gwarancję, że w otrzymanej przeze mnie paczce faktycznie będzie się znajdował cały zamówiony towar, mogę zapłacić ten podatek, zlicytować lub w inny sposób korzystnie sprzedać te figurki (na tym akurat się znam), odliczyć od uzyskanej w ten sposób kwoty pieniądze wydane na podatek, a resztę rozdzielić pomiędzy zamawiających proporcjonalnie do ich wkładu. Jest to smutna i brudna metoda, ale zawsze jakieś pocieszenie. Nie spodziwałbym się jednak, żebym w ten sposób mógł wam zwrócić więcej niż połowę waszego wkładu.

Co do Twojej opinii, Naviedzony, niestety ją podzielam. Policja może przyczynić się do ukarania tfurcy, a UOKiK co najwyżej przestawić mu argumenty prawne. Jedynym środkiem gwarantującym nam odzyskanie całości byłby pozew cywilny (no i tu sprawa jest na szczęście tak oczywista, że byśmy ją wygrali, zwłaszcza, że jest co najmniej 500 poszkodowanych), a na to oczywiście sam nie dam rady się porwać.

Awatar użytkownika
Przemcio
Postownik Niepospolity
Posty: 5334

Post autor: Przemcio »

Jeśli już chcesz powiadamiać policję to do Kanadyjskiej policji napisz :)
We Bust in, Fight Through the Carnage, let the BOOMSTIK do the Talking...

Awatar użytkownika
Naviedzony
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6355

Post autor: Naviedzony »

To nie takie jasne, ani oczywiste.
To jest ostatnia informacja dla wspierających, która dotyczy przesyłki, jaką mogli przeczytać przed końcem ostatecznego terminu do wycofania swojego poparcia:
https://www.kickstarter.com/projects/je ... sts/838964

Przytaczam ją w istotnej części:
Shipping information. Some of you are still unaware that you are going to be charged at a later date for shipping.

You will be charged AFTER your models are manufactured. This way we have the exact weights for your package and can give you a fair and accurate shipping quote. This process will not take weeks. It will take months. Be prepared to pay your shipping quote months from now. If you are not prepared to pay for shipping at a later date then do not pledge.

Shipping information is all over the Kickstarter page. There is no free shipping. Please read the Kickstarter page and be aware when making a pledge.

If you have any questions, read and then comment in the comment section if you can not find an answer. Most importantly, please read before asking. This will save you time, and you will find the information on the Kickstarter front page is very clear.
Natomiast ostatnia informacja dotycząca HUB shippingu, która pojawiła się na stronie Kickstartera jest datowana trochę wcześniej i znajduje się tu:
https://www.kickstarter.com/projects/je ... sts/835397

Przytaczam interesującą nas część:
Shipping. I am reminding everyone AGAIN that you must read the shipping section before making a pledge. You will be send a request for payment once your models are manufactured and are ready to ship.
•You must be familiar with the shipping rates with your own country so you have a general idea of what the shipping cost may be.
•These miniatures are not manufactured in America, but shipping rates are excellent in America, but be prepared to still pay shipping.
•These model will most likely be shipped from several global warehouses, one of which is in the UK. We are almost certain that we can have you avoid paying the VAT, the same as many other successful Kickstarters.
•Our shipping charge is not padded, inflated, and we do not gouge or profit with shipping. Your shipment will be as small and light as possible, with attention given to environmental concerns as well.
Z powodu sformułowań, które podkreśliłem będzie nam trudno udowodnić, że nie zrealizował swojego zobowiązania.
Ja jestem gotowy dopłacić. Nie mam złudzeń, że uzyskam ten model bez dopłaty i nie podejrzewam, żeby twórcy Creaturecastera zwrócili nam pieniądze z własnej woli. Na szczęście moje zamówienie nie było duże. Jeśli muszę dopłacić te 60 zł to trudno. Ale inaczej, w mojej opinii, nie będę miał ani modelu ani 200 złotych, którymi wsparłem projekt. Wolę dopłacić 60 zł po to, żeby mieć model, bo to coś, co mam w ręku, w przeciwieństwie do niepewnych rozstrzygnięć sądów.

Awatar użytkownika
mikemayday
Mudżahedin
Posty: 283
Lokalizacja: GroMaz

Post autor: mikemayday »

Ta informacja była po pierwsze, ukryta pomiędzy wieloma innymi, mało ważnymi, po drugie - sprzeczna z wyeksponowaną informacją wyświetloną na samej górze strony kampanii. Jak mówią anglicy, nie ma to nogi, żeby na niej stać.

Awatar użytkownika
Naviedzony
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6355

Post autor: Naviedzony »

Też już dotarłem do tego, o czym mówisz. Rozumiem, że masz na myśli to:
Obrazek

To może być jakaś baza wyjściowa. Niestety nie wiem, czy to wystarczy.

Awatar użytkownika
Przemcio
Postownik Niepospolity
Posty: 5334

Post autor: Przemcio »

Po tym co wkleił Naviedzony o przesyłce w tym kickstarterze to jako prawnik powiem wam darujcie sobie pozywanie tego typa bo to nic nie da :D nie ważne, że nikt nie przeczytał tej informacji albo ją przeoczył ważne, że była podana a że jej nikt nie zauważył to hmmmm jego problem :|
We Bust in, Fight Through the Carnage, let the BOOMSTIK do the Talking...

Awatar użytkownika
Furman
Wałkarz
Posty: 71

Post autor: Furman »

#-o Średnio widzę te działania polskiej policji na terenie Canady. Morderców i innych wykolejeńców z zagranicy ściągnąć nie mogą, a co dopiero jakiegoś ludka odlewającego figurki.

ODPOWIEDZ