2009: Kohortex

Moderator: Piotr P.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5709
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

2009: Kohortex

Post autor: Furion »

Yay, 1st post! :P

Relacja z turnieju.

1. Podróż
5 osób w sejczento i masa bagażu. Moja klaustrofobia osiągnęła zenit, chciałem zrezygnować z przyjazdu... dobrze, że nie jadłem śniadania, zresztą i tak nie byłoby miejsca gdzie zwymiotować :)


2. Bitwy

Bitwa I, Łukasz Manikowski, Wood Elves, stół 1 :twisted:
Skład: Drzewo, Wild Riders, Jakieś driady, HoD caddy, scroll Caddy.
Teren: Okropny. Na środku stołu 12" las 0.0 oraz domek i impassable przesunięte w stronę rogów. Jak do tego doszedł las WE, to w ogóle nie było miejsca.
Czary: Fire, 1, 4, 6

Przebieg bitwy: Łukasz zaczyna, podchodzi. W mojej turze strzelam i koryguje ustawienie - Dragon Princes straszą swoją 16" szarżą driady. Na lewej flance White Lions przygotowują się by wyrąbać parę drzew. Heros z Reaver Bow'em zabija 1 Wilda. W turze przeciwnik zrobił błąd - wyszedł połową armii z lasu, a nie całą. Wild Riders ustawili się by zaszarżować na RBT. Hail of Doom odpala w Dragon Prince'ów, zabija 3, pozostała 3ka panikuje i ucieka za stół. W mojej turze blokuje herosem Wild Riders, ustrzeliłem i wymagowałem dość dużo. 3 wildów zastrzelił heros, a ostatni który go zaszarżował oberwał w czapę.
W kolejnych turach radosna wyżynka z korzyścią dla mnie - zaszarżowałem Herosem w w driady, które walczyły z drwalami i w perspektywie był bardzo obiecujący overrun we wrogiego maga. Driady złamane, Overrun ok, Mag ucieka, zbiera się, rzuca treesinging na 2, ja nie dispeluję na 3 z +1, 3 hity, 3 zranienia, 3 save'y na 3+ - 2 oblane, BSB w piach.
Warto również podkreślić, że dzielni łucznicy walczyli 2 tury z treemanem! :)
Wynik końcowy 909:887, 10:10

Bitwa II, Kielon, Vampire Counts, Stół bodaj 13.
Skład: Generał z Hełmem, BSB z BoA na koniku, 10x szkielety, 20x ghoule, 10 x BK, 4+1 Cairn Wraiths.
Teren: Dość dobry dla eteryków, ale dla mnie też nienajgorszy. Dstałem stronę z górką i ruinami. na Środku stołu był obelisk, reszta terenów nie miała znaczenia.
Czary: Fire, 1, 3, 6. Liczyłem na 4 lub 5, czary do bani.

Przebieg Bitwy: Należy podkreślić 2 rzeczy; Kielon IMHO źle rozegrał fazę magii - przenosił kostki z dispella do powera, a lepiej byłoby gdyby zrobił na odwrót. Wraithy obrywały średnio 2k6s4 na turę, w 3ciej został 1, któy zaszarżował na łuczników, którzy mając rząd i przewagę sypneli go.
Kolejnym błędem było skupienie się na Dragon Princach, których ustawiłem trochę do bani - mniej więcej za obeliskiem, żeby straszyć BK szarżą w bok. Plan się udał, bo w końcu Kielon obrócił kawalerię i zaszarżował na DP. Ucieczka udana.
W międzyczasie 20 ghouli doczłapało do Lwów; Lwy wygrały walkę i rozprostowały szeregi do 7miu chłopa. W kolejnej turze Ghoule dostały Hełm i mogło być cieplutko - na szczęście kostki były łaskawe i ściąłem 6/8 ożywieńcó, co pozwoliło zdrowo sypnąć ghoule.
Black Knights z BSB wykonują kolejną szarżę na DP. Znów ucieczka.
Bolt Thrower strzela 3 raz w bok BK (2 poprzednie razy pudła) ale tym razem zbija komplet BK.
BK wycofują się. W swojej turze koncentruję ostrzał i magię na 10ce szkieletów. Zbijam szkielety i generała, resztka BK się sypie.
Wynik końcowy 1310:100, 19:1

Bitwa III, Tomek Łuczkowski, Bretonnia, stół 7
Rozpiska: Bez magiczki, lance, grale, pegazy i 10 łuczników.
Teren: baaardzo korzystny. Domek na środku stołu.
Czary: Beast, 3, 5, 6

Przebieg bitwy: Tomek się nie modli i zaczyna. Ustawia się bardzo agresywnie. W mojej turze wchodzę łucznikami do domku* a Lwy wystawiam na szarżę 5ki realmów. Tomek szarżuje pegazami w DP, Realmami w Lwy i mega dużymi errantami z generałem też w lwy - lecz ci palą o około ćwierć cala. Faza kombatu okazała się absolutnie kluczowa: Lwy łamią Errantów, zaganiają ich, wielcy Erranci oblewają panikę i uciekają za stół, DP łamią pegazy, które w następnej turze zabiły Lwy. W drugiej turze została tylko lanca graali i lanca errantów. W 5ej wystrzelałem, wymagowałem i wyszachowałem obie lance.
Wynik: 1838:120, 20:0

Bitwa IV, Paffeu, Bretonnia, stół 2
Rozpiska: magiczka, bsb, mała lanca realmów, duża lanca errantów, duża lanca graali, pegazy i 10 łuczników.
Teren: Duża niekorzyść. Na środku stołu duży las. Zaraz obok dużego lasu - duża górka. Po mojej stronie obelisk na 15", 7" od lewej krawędzi stołu.
Czary: Beast 3, 4, 5

Przebieg bitwy: Na wstępie wspomnieć należy, że bitwa z Paffeu była najprzyjemniejsza na całym kohortexie :) było dużo śmiechu, piwo, czekolada i kibicowaliśmy Diukowi przez całą bitwę, bo Diuk robił rzeczy bardzo niecodzienne (i wcale nie chodzi tu o abstrakcyjną ilość kulanych wardów! :) ) Bitwę skończyliśmy chyba o 23. Z wyniku jestem szczególnie zadowolony, bo teren, armia przeciwnika i kostki były przeciwko mnie :)

Bardzo długo zastanawiałem się nad jakimś planem na tę grę, bo zagranie schematyczne to gwarantowana wtopa. Wreszcie mając jakąś koncepcję zdecydowałem się na rozstawienie: Lwy bronią przejścia między krawędzią a obeliskiem. Wszyscy Łucznicy na 12" w formacji 5x2, Książęta obok nich. W ruchach, łucznicy 10" do przodu. Beast Cowers na kawalerię - scroll. BSB ustrzela jednego pegaza. W swojej turze Paffeu nie wytrzymuje pokusy i szarżuje pegazami w DP, gdzie celowo ustawiłem BSB z boku, aby nie był w kombacie. Ze S&S wbijam ranę, ale walka jest dla mnie bardzo niekorzystna, pegazy zabijają dwóch, ja żadnej rany i stoimy. Graale jadą do mnie na nieśmiertelności - W ciągu całej bitwy Paffeu wpuścił i wywardował 4 Hunter Spear'y :)
W turze 2ej reformuje White Lionów w linię. Łucznikami podchodzę znowu na maxa do przodu, pod nos kawalerii. Rzucam Beast Covers na Errantów, czar wpuszczony. DP łamią pegazy, lecz te uciekają.
W swojej truze Paffer szarżuje Realmami na Lwy, Graalami na DP, a ja deklarują ucieczkę. W CC Lwy zdają brejka. W mojej turze zbieram DP, rzucam Beast Cover na Graali, leci drugi scroll. W strzelaniu znów koncentruje się na errantach, tym razem zabijam 4 i panikuje oddział. Dzielne lwy wygrywają walkę, ale brejk jest zdany. Dorzucam 1 lwa do walki. Paffeu zbiera Errantów i podchodzi Graalami. Lwy remisują. W kolejnej turze podstawiam BSB obok lwów, podchodzę kolejnym oddziałem łuczników pod Graali. Dragon Princes ustawiają się na szarżę na bok Graali. Beast Covers wchodzi, co oznacza, że dzielni łucznicy pożyją turę dłużej. Bolec w Graali oczywiście wywardowany :)
Ze strzelania znów panikuję errantów. Lwy oblewają breaka, ale wdząc wysoko uniesiony sztandar armii nabierają morale i walczą dalej :) W swojej turze Paffeu nie zbiera Erranntów, którzy uciekają za stół. W kolejnej, dorzucam BSB do walki z Realmami, którzy mają ich teraz przegonić i wpaść w bok Graali. Dragon Princes korygują ustawienie, by mieć teraz czystą szarżę w kolejnej turze, na wypadek gdyby się Graale utrzymali. Z magii koncentruję się na Graalach - 2d6s4 nie zabija nikogo, Beast covers rozproszone, bolec wywardowany. Realmi nie zbrejkowani :) Ehh. W następnej turze otrzymuje szarżę od pegazów na łuczników, Graale nie podejmują żadnej akcji poza delikatną korektą ustawienia. Łucznicy zdają brejka z pomocą BSB, Lwy nie łamią lancy. Łucznicy vs Bowmeni zdają brejka... Wreszcie w mojej piątej jakieś wardy Pawłowi nie wychodzą - ginie 5 graali, łucznicy łamią bretończyków i wpadają w Graali, na których wszedł Beast Covers. Pod koniec bitwy wreszcie łamię Realmów, pegazy i zabijam wszystkich Graali. Został tylko BSB.
Wynik 1546:383, 19:1. Z tego wyniku, jak już wspomniałem wcześniej jestem szczególnie zadowolony :)

Bitwa V, Kacper Bucki, Dark Elves, stół 1
Rozpiska: Hydra, 3 harpie, kusznicy, 2x DR z kuszami, Assasin z gwiazdkami, 6 shades.
Teren: Niekorzystny. Patrz bitwa I. Biorąc pod uwagę armię przeciwnika i to, że zaczyna - tragiczny.
Czary: Fire 1, 5, 6.

Przebieg bitwy: Ustawiam się przezornie na niespełna 7". Kacper podchodzi, czaruje i strzela bezskutecznie. Hydra oczywiście w las, Harpie za las. Kacper zrobił duży błąd - wsadził dwie magiczki do 10 kuszników i wystawił się na 2 bolce, 20 łuczników, reaver bow, 2k5s4, Conflegation of Doom i Wall of Fire. Zgadnijcie co się stało? :) zabijam tylko 6 kuszników, a Barbara zdaje panikę ;/ W kolejnych turach magiczki wchodzą do shade'ów. Strzelamy do siebie, z czego zarówno moje kości jak i Barbary mnie nie lubią. W turze 3ciej Kacper nie ma scrolli, i trzyma 2 magiczki w 6ciu shade'ach. Kolejna obiecująca faza magii i co? Miscast. Hit z s8, strata poziomu. To chyba najgorsze co mogło mnie spotkać. RBT i hero strzelają do Shade'ów, panikują, a Ci leniwie uciekają 3" i zbierają się. W kolejnych turach dostaje ostrzał. Gdy hydra wychodzi z lasu, blokuje ją lwami. Dostaję szarżę, ale niestety dowiedziałem się, że Banner of Balance nie neguje Ethernal Hatred. Nic to - Barbara nie potrzebuje hatred bo trafia 7 razy i rani 6. Został 1 dzielny lew. Dostaje ostrzał na 10 łuczników z magiczką. Strzelają do mnie: 5 DR na bliskim, 5 DR na dalekim i 4 kuszników. Efekt: cały oddział schodzi. Grr... tak powinno być w pierwszej turze, i to w trochę innej sytuacji :) Szarżuję na Hydrę BSB i DP. Heros oblewa liderkę na 9 z przerzutem. DP łamią hydrę, Po czym wszystko zostaje rozstrzelane i wyczarowane.
Wynik 422:1612, 1:19

Bitwa VI, Loki, Wood Elves, stół 5
Rozpiska: caddy, 3x łuki, 3x driady, Wild Riders, Treeman.
Teren: Lusterko i to niekorzystne. 4 ruinki w rogach, na środku górka z dwoma poziomami.
Czary: Fire 1, 4, 5

Przebieg bitwy: Na wstępie wspomnieć należy, że bitwa z Lokim również była bardzo przyjemna.

Rozstawiam się w prawym rogu, w ruinkach. Generalnie miziamy się strzelaniem do ruinek, ale Loki robi błąd - wchodzi swoimi łucznikami na górkę i zacieśnia krąg, podchodzi całą armią. Ja wyszarżowuje BSB w driady, zabijam kilka innych driad z magii, prawą flankę bronią DP, Driady maszerują do nich ustawiając się na "cholera wie czy tu będzie te 16 wliczając trudny teren" cali. Łucznicy masakrują elfy które wychyliły się na górkę. Treeman zgarnia z RBT, które wbija 2 rany. Z magii nic, nawet Total Power na 2k6s4 w treemana niz nie zrobił. BSB łamie driady i w mojej turze wbija się w kolejne. Lwy wycofują się od drzewca. W końcu łamię kolejne driady, wpadam w bok Wild Riders. Treeman strzela i zabija 5 lwów... w mojej turze Lwy ponownie wycofują się od drzewca. Treeman zbiera wszystko co mogę mu zaoferować: Konflegacje, 2d6s4, 20 łuków i 2 RBT, obrywa dwie rany. Na jednej szarżuje w Lwy, ale Drwale usiekli drzewko :) W międzyczasię DP zaszarżowali w driady, zasięg był. Amulet of Light nie pozwolił na żadne wardy, i chłopaki pobiegli do ostatniego oddziału łuczników.
Wynik końcowy 1413:120, 20:0.

W sumie zdobyłem 89 punktów z bitew (najwięcej wśród graczy HE :P ) 5/15 z testu wiedzy (plan minimum) i 12/25 z malowania (Bo Cyel brzydko maluje i nie dba o figurki - odpryski, sam drybrush i takie tam...) co dało mi 6te miejsce.

3. Napisy Końcowe

Pojechałem zajefajną armią HE. To był mój pierwszy turniej poważną rozpiską HE i z wyniku jestem dość zadowolony :twisted: Do 5go miejsca zabrakło piczy kłak - miałem 7 więcej z bitew od Kowala, ale on lepiej pocisnął test wiedzy i troszkę lepiej pocisnął malowanie :)

Generalnie HE to świetna armia - o ile rozpiska jest dobra i ustawienie poprawne, wszystko działa jak w zegarku :)
Lwy są świetne, bo są.
Dragon Princes są świetni, bo mogą uciekać.
Łucznicy są świetni, bo mają 10" ruchu i łuki.
Czego chcieć więcej? :)

Podziękowania dla:
- Cyela, że porzyczył mi swoje naprawdę ładne figurki i dzięki temu mogłem wziąć udział w turnieju,
- Shina, że przywiózł mi te figury,
- Organizatorów: Ziemka, Gajowego i wszystkich którzy byli w to zaangażowani za kawał dobrej roboty,
- Sędziów: Shina i Darka, też za kawał dobrze zrobionej roboty,
- Przeciwników za miłe i przyjemne bitwy,
- Paffeu za wyjątkowo przyjemną i bezstresową bitwę,
- Lokiego za wyjątkowo przyjemną i bezstresową bitwę,
- obsługi baru Motostajni, że wrzątek był za darmo.

I oczywiście czym byłby post bez narzekania :)
- zbyt rygorystyczna ocena malowania,
- brak prysznicy.

Jeżeli dwie powyższe sprawy zostałaby za rok w jakiś sposób rozwiązane, to Kohortex będzie wymiatał.

*Wmaszerowałem do domku. Nie wiedziałem. Na szczęście o wyniku bitwy przesądziły zdarzenia na prawej flance, a nie magia. Niemniej przepraszam przeciwnika za ten wał z mojej strony, na swoją obronę mam to, że nie wiedziałem.

ODPOWIEDZ