Sniper Tank i inne ciekawostki...

Empire

Moderator: #helion#

ODPOWIEDZ
ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Sniper Tank i inne ciekawostki...

Post autor: ravtheone »

Witam. Poniżej chciałbym pokazać swoje przemyślenia. Co do jednych mam wątpliwości, co do innych nie. Proszę o Wasze komentarze i dyskusję nad moimi interpretacjami. Proszę też o dorzucanie innych swoich "perełek".

Sniper Tank
Dziś przeglądałem ponownie podręcznik i doznałem pewnego rodzaju szoku. Na stronie 31 jest opis Hochland Long Rifle. Jest tam zapis "A model firing a Hochland long riffle gains the Sniper special rule". O ile taki zapis jest bezdyskusyjny w kontekście modelu inżyniera, to moim zdaniem sprawia, że model czołgu też otrzymuje zasadę Sniper. To pozwalałoby strzelić z czołgowej armaty z zasadą Sniper. Sami wiecie jakie są tego konsekwencje... Wiem że to nie do końca logiczne i być może trik zupełnie nie zgodny z założeniami twórców podręcznika, ale można by to nawet uzasadnić fluffowo: Inżynier strzela z wspomaganiem doskonałej optyki strzelby, co załodze pozwala łatwiej trafić w pojedynczy model.

Dodatkowym problemem jest czy inżynier może strzelać w innym kierunku niż armata? Można przyjąć dwie interpretacje:
1) Tak. Bo tylko strzał z HLR jest strzałem który na cel obiera oddział (model). Strzał z armaty nie jest strzałem w oddział tylko w punkt, więc moim zdaniem nie tylko może ale i musi to być inny cel.
2) Nie. Tylko że wtedy strzelając najpierw z HLR za cel wybieram model, a wtedy za cel dla armaty musiałbym wybrać też ten konkretny model. Ta interpretacja tylko wzmacniałaby moją hipotezę "Sniper Tank".
Jakie jest Wasze zdanie?

Strzały natchnione ogniem
Na stronie 36 w zasadzie Soulfire określono że jednostka Priesta otrzymuje płonące ataki. Nie wykluczono jednak ataków strzeleckich. Fajnym trikiem jest rzucanie tego bound spella na oddział z detachmentami strzeleckimi. Pod działaniem są wtedy zarówno oddział główny jak i detachmenty. Otrzymują w ten sposób płonące ataki także dla swoich strzał. Niezorientowany przeciwnik może w natłoku innych czarów i bound spelli od czasu do czasu coś takiego wpuścić. Takie ostrzał w połączeniu z armatą czy hellblasterem powinien rozwiązać niejeden problem z regenerującymi się adwersarzami.
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
Kordelas
Masakrator
Posty: 2255
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Kordelas »

Co do "Strzałów natchnionych ogniem" to lepiej rzucić z War Altara płonące ataki na Helblaster albo działo :)
Nieważne gdzie patrzy inkwizytor... i tak widzi wszystko!

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

Masz rację. Choć ja zazwyczaj gram bez ołtarza. No i Twoje rozwiązanie jest tak jakby bardziej transparentne dla przeciwnika. I wymaga statycznej gry - ołtarz musi stać przy dziale lub hellblasterze.

A co sądzisz o czołgu?
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

Zasada sniper dotyczy tylko strzelania BSowego i chyba nie ma tutaj o czym gadać...

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

W takim wypadku skąd ta teza? W rulebooku nie ma na stronie 75 o tym słowa. Pisze tam owszem o modyfikatorze -1 do trafienia, ale to nie jest determinanta to tego aby twierdzić, że zasadę snajper mogą mieć wyłącznie modele ze strzałem BSowym. Modyfikator po prostu wtedy nie obowiązuje. Tak jak nie obowiązuje modyfikator za daleki zasięg jak strzela się z armaty. Masz jakiś FAQ? Powiem szczerze że nie sprawdzałem.

Aha. I oczywiście Inżynier może strzelać w inny cel (gdyby to tylko on miał zasadę snajper). Pisze to w rulebooku. Sorki więc za tą dywagację. Nie mniej jednak jeżeli cały model czołgu ma tą zasadę i który moze strzelać z kilku broni, to może strzelać do rożnych celów z każdej z nich?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2014, o 11:42 przez ravtheone, łącznie zmieniany 1 raz.
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

Poza tym strzał z cannona to dalej template od którego musi być look out.

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

Hoax pisze:Poza tym strzał z cannona to dalej template od którego musi być look out.
A dlaczego? Jeżeli tylko on jest celem ostrzału, to traktuje się go jakby stał poza jednostką i skąd miałby być ten lookout? Pozatym przy zasadzie Sniper na 75 stronie wyraźnie pisze, że zasada Look-out-Sir nie ma zastosowania.
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
Generał
Wałkarz
Posty: 53

Post autor: Generał »

W Army Book'u Empire na stronie 31, przy zasadzie specjalnej snajper masz gwiazdeczkę "*", a poniżej jest napisane: "*A model firing a Hochland Long Rifle gains the Sniper special rule."

Sam gram Empire i fajnie byłoby omijać "look out'a", ale cóż, nie można mieć wszystkiego ;)

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

A co wg Ciebie jest modelem? Inżynier czy czołg?
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
Eltharion
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3684
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Eltharion »

Heh problemy z niczego
Broń ma zasadę snajper wiec strzelając z NIEJ masz snajpera a nie za jak masz snajperkę i pistolet to z pistoletu tez masz snajpera
Albo jak masz broń dająca ap to jak używasz innej to tez masz ap
No litości :roll:
Mówi się trudno i idzie się dalej ...

Awatar użytkownika
wychwa
Oszukista
Posty: 865
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: wychwa »

Ręce opadają

Awatar użytkownika
Legion
Kradziej
Posty: 936
Lokalizacja: Ostland

Post autor: Legion »

Hej, takie pytana z serii "czy magiczna lanca jest lancą?" to przecież kwintesencja Warhammera :D
Vae victis!

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

@Etharion: To trochę nie tak. Mimo, że jest to zasada związana z bronią, nadaje MODELOWI zasadę "sniper". Ogólnie zasada nie jest związana z bronią, bo są modele, które ją mają bez względu na to jakiej broni używają (Meneaterzy, czy nawet nie szukając daleko Witchhunterzy - choć żaden z tych modeli nie posługuje się bronią snajperską, otrzymują taką zasadę (wykorzytując ogrze i zwykłe pistolety).

Inną sprawą jest fakt, że zinterpretowałem zasadę trochę szerzej, tzn. że model ją otrzymuje i ma przez całą fazę strzelania. Rzadko który model ma szansę strzelać z więcej niż jednej broni strzeleckiej w danej fazie, jak to czyni czołg. Mogę jednak przyjąć taką argumentację, bo tak chyba należałoby to wszystko odczytywać, że "model ma zasadę snajper póki strzela z Hochland long riffle, a po zakończeniu tego strzelania już nie". Wtedy rzeczywiście inne ataki strzeleckie czołgu nie miały by tej zasady. Można by jeszcze szukać dziury w całym, że wszystkie strzelania z czołgu odbywają się w jednym czasie, czyli w momencie gdy model ma zasadę snajper... ale to już chyba ostra nadinterpretacja...

Jeżeli tak odczytujecie to "gains", to już wszystko rozumiem i odpuszczam. :)
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
KiciaK
Wałkarz
Posty: 63

Post autor: KiciaK »

Generał pisze: "*A model firing a Hochland Long Rifle gains the Sniper special rule."
W tłumaczeniu: "Model strzelający z Hochland Long Rifle otrzymuje zasadę specjalną Sniper".
Sformułowanie wskazuje na to że mode otrzymuje zasadę na czas strzelania z hohlanda, więc niestety, ale chyba nie ominiemy look out'a działem.

Co do płonących ataków z armat od ołtarza to jest to 100% legalne? :O
Największy LARP Warhammera w Polsce -homepage: www.larpfort.pl FB funpage: www.facebook.com/FortRPG

Awatar użytkownika
Kordelas
Masakrator
Posty: 2255
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Kordelas »

Tak ;)
Przy War Altarze pisze ,że modlitwy działają w zasięgu 6 cali na każdy unit.
Nieważne gdzie patrzy inkwizytor... i tak widzi wszystko!

Awatar użytkownika
PiotrB
Maruda
Posty: 5732

Post autor: PiotrB »

lol - dobre - czołg będzie snajperował z działa herosów ... no lol =D> :roll:
Lidder pisze:Nie kłopocz się. Miarkę i kostki też zostaw w domu, zbędny balast i trud z Twojej strony.
Obrazek

Zylas
Plewa
Posty: 9

Post autor: Zylas »

Leksykalnie patrząc to interpretacja ze snajperską armatą ma uzasadnienie, ale jest tak bardzo niezgodna z duchem gry i duchem zasad, że chyba nie warto uzasadniać czegoś takiego ;)

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

Niech ktoś mnie poprawi, bo mogę się mylić.

Czołg jak każda inna jednostka może wystrzelić tylko z jednej broni? Tylko działo LUB Steam gun LUB repeater pistol/Sniperka.
Jeśli mam rację, to można strzelić albo z działa albo z Hochland Rfile. Strzelając z działa, nie strzelasz z Hochlanda.

Awatar użytkownika
lahire12
Chuck Norris
Posty: 531
Lokalizacja: Pisz

Post autor: lahire12 »

Dlatego lepsi są manitersi sniper poison z Armi Ogrów :D
Czy to żer, czy to wróg.
Żelazobrzuchy dadzą radę.
Najpierw pobijemy,
A potem to zjemy.

Awatar użytkownika
rob
Chuck Norris
Posty: 551
Lokalizacja: MKGB Północne Rubieże
Kontakt:

Post autor: rob »

Weź Kuba nie troluj i spadaj na swoje forum.
Emp/DoCh

"Je­dynym do­wodem na to, że is­tnieje ja­kaś po­zaziem­ska in­te­ligen­cja, jest to, że się z na­mi nie kontaktują" A.E.

ODPOWIEDZ