Taktyka: Odginanie szarż - czym to sie je?

High Elves

Moderatorzy: Albo_Albo, Asassello

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kris
Oszukista
Posty: 780
Lokalizacja: XIII Kohorta

Taktyka: Odginanie szarż - czym to sie je?

Post autor: Kris »

Witam! Co jakiś czas na forum powraca pytanie zadawane przez młodego, świeżo upieczonego elfickiego generała na temat tajemniczej taktyki zwanej "Odginaniem szarż", która często jest wspominana gdy chodzi o orły lub ellyrian reaversów. Tu możecie się wszystkiego dowiedzieć zamiast zadawać kolejny raz to pytanie gdzie indziej lub przekopywać stare tematy...

ODGINANIE SZARŻY

By było łatwiej posłużymy się przykładem:

Obrazek

Mamy klocek ciężkiej kawalerii ustawiony na wprost naszego bolca z (arcy)magiem, a nic nie może go zatrzymać. Sytuacja prezentuje się następująco:

Obrazek

Jednak by nie dopuścić do pewnej straty (setek) pkt. stawiamy przed klockiem naszego orzełka, który z racji tego że lata może zwykle bezproblemowo się ustawić w dowolnym miejscu - stawiamy go bezpośrednio przed oddziałem (zachowując oczywiście regulaminowy 1" odstępu), lecz nie na środku lecz bardziej przy boku oddziału który chcemy zablokować:

Obrazek

* Uwaga: Trzeba uwzględniać, że po ruchach będzie jeszcze faza magii i strzelania – jeśli ten oddział będzie celem i poniesie jakieś ofiary, może okazać się iż front mu się „skurczył”, przez co bez trudu wyminie orła

Przez to przeciwnik ma jedynie dwa wyjścia:
1. Podziwiać naszego pupilka do us**nej śmierci
2. Szarżę w naszego ptaszka
Jako, że pierwszy scenariusz jest mało realny przechodzimy do drugiego. Nasz orzeł oczywiście robi w reakcji na szarżę flee - ucieka.
Zgodnie z zasadami ucieka od środka oddziału który go szarżuje, przeciwnik zaś goni dokładnie za nim:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sytuacja po ucieczce:
Obrazek

Jak widać obecnie nasz bolec znalazł się poza polem widzenia wrogiej kawalerii i jest bezpieczny na co najmniej dwie tury: jedna na obrócenie się, druga na szarżę, zwróćmy jednak uwagę dodatkowe korzyści wynikające z takiego ustawienia wroga:

Obrazek

Jest on zwrócony do nas idealnie bokiem - na naszym przykładzie aż prosi się by unicestwić tą kawalerię magią i strzałem z penetracją. Gdybyśmy mieli coś do walki wręcz - bez problemu wykonujemy szarżę na bok i zamieniamy się ze zwierzyny w łowcę :twisted:
I to cała tajemnica odginania szarż...

Czym odginać?
Teoretycznie taką operację da się zrobić każdą jednostką, jednak Orzeł nie występuje tutaj przez przypadek łączy on najważniejsze cechy którymi powinna się charakteryzować jednostka do tego typu zadań:
Duża mobilność - By łatwo było ustawić ją w takim konkretnym położeniu, jak i mieć większe szanse, że przeciwnik nas nie złapie i jednostka będzie dalej mogła operować na polu bitwy (dalej uprzykrzając życie wrogom :twisted: )
Nieduży koszt pkt. - jako, że jest zawsze ryzyko iż zostaniemy zagonieni
Prócz idealnego do tego celu orła dobrymi "odginaczami" są: Ellyrian reavers (nasz fast cavalary) oraz shadow warriors (skirmish)

Kończąc - tu ujawnia się ukryta wartość naszego orzełka, której nie znają nowi gracze - niby niepozornego, a jakże przydatnego jak się okazuje.

Z życia gracza - jedno zdjęcie z lokalu:
Obrazek
Tu dzięki eagle'owi zablokowałem pieski by nie wpadły w tyłek DP, którzy zaszarżowali klocek szkieletów z wampirem-magiem

PS. Jeśli kogoś zainteresował model orła - jest to Phoenix firmy Reaper
Jesli chodzi o bolca - firma Gamezone
Ostatnio zmieniony 1 mar 2009, o 20:45 przez Kris, łącznie zmieniany 2 razy.
Chieftain (Skaven Hero - 45pkt.) Toughness: 4
Goblin Big Boss (Goblin Hero - 35pkt.) Toughness: 4
Elf Prince (High Elf Lord - 150pkt.) Toughness: 3
I gdzie tu sprawiedliwość na świecie :?:

Awatar użytkownika
Kris
Oszukista
Posty: 780
Lokalizacja: XIII Kohorta

Post autor: Kris »

Edit:
Sprawdziłem ortografię i dodałem
* Uwaga: [...]
Chieftain (Skaven Hero - 45pkt.) Toughness: 4
Goblin Big Boss (Goblin Hero - 35pkt.) Toughness: 4
Elf Prince (High Elf Lord - 150pkt.) Toughness: 3
I gdzie tu sprawiedliwość na świecie :?:

Awatar użytkownika
Nilgar
Kretozord
Posty: 1502
Lokalizacja: Caledor
Kontakt:

Post autor: Nilgar »

ładny orzełek - do dziś ja też nie wiedziałem co to jest odginanie szarży
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

odginać szarżę można jeszcze ustawiając orzełka pod kątem, ale za to bliżej środka oddziału przeciwnika (można wtedy pozwolić sobie na ostrzał oddziału) i nie deklarować flee.
poza tym uciekanie przed kawaleria (14-16 cali ruchu) często się nie udaje (trzeba rzucić na 3D6 min. 13-15 oczek)..orzełek jest zjedzony a przeciwniki jedzie bardzo daleko...

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Master of reality
Oszukista
Posty: 833
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Master of reality »

Nareszcie wiem do czego służy orzeł. Widziałem go w większości rozpisek i nie wiedziałem do czego no służy a wygląda na to że to taka przydatna bestia :D

Naprawdę dzięki w imieniu wszystkich nowych graczy : :D

BTW co to za bolec?

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

już przyjklejma, bardzo dobrze zrobione :)

Orly to nieoceniona pod względem przydatności jednostka, zawsze się sprawdzają, nie ma bitwy, w której by byly bezużyteczne czy to w ofensie, czy w defensie, czy to grając na ofens bądz defens.
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

Awatar użytkownika
Kris
Oszukista
Posty: 780
Lokalizacja: XIII Kohorta

Post autor: Kris »

Skoro Kosa przykleił to usunąłem przypiski beta...
BTW co to za bolec?
Gamezone - tez dopisałem w poście...
Chieftain (Skaven Hero - 45pkt.) Toughness: 4
Goblin Big Boss (Goblin Hero - 35pkt.) Toughness: 4
Elf Prince (High Elf Lord - 150pkt.) Toughness: 3
I gdzie tu sprawiedliwość na świecie :?:

Awatar użytkownika
Elgrond
Wodzirej
Posty: 699
Lokalizacja: Festung Posen

Post autor: Elgrond »

Świetny artykuł dodam tylko ,że orła mozna ustawić nieco dalej blokując szarże. Można tez go ustawić się po skosie.

Inne zastosowanie orła to blokowanie marszu. Przeciwnika. NP Jak las jest ustawiony na końcu strefy przeciwnika możemy podlecieć bardzo blisko niego blokując w ten sposób marsz wszytki jednostkom do okolą.

Inne zastosowanie to atak na działa oraz samotnych magów :D
a nie lepiej wrzucić do rozpuszczalnika i później szczoteczką?

Awatar użytkownika
Czopek
Masakrator
Posty: 2695

Post autor: Czopek »

tylko ustawiając orzełka tuż przy kawaleri jest prawie zawsze złapywany - tutaj jest taki mały mankamencik - tak czy siak jest to opłacalne jeżeli droga kawaleria ma dostać z flanki dużego bolta i nie szarżować przez 2 tury. :wink:

dobry artykuł - bo ze zdjęciami :wink:

Awatar użytkownika
Mortipher
"Nie po to jadę"
Posty: 350
Lokalizacja: Będzin / Kędzierzyn-Koźle

Post autor: Mortipher »

Asassello pisze:odginać szarżę można jeszcze ustawiając orzełka pod kątem, ale za to bliżej środka oddziału przeciwnika (można wtedy pozwolić sobie na ostrzał oddziału) i nie deklarować flee.
poza tym uciekanie przed kawaleria (14-16 cali ruchu) często się nie udaje (trzeba rzucić na 3D6 min. 13-15 oczek)..orzełek jest zjedzony a przeciwniki jedzie bardzo daleko...

pozdrawiam
moze tez zrobicie tutorial ze zdjeciami tej opcji bo jak człowiek zobaczy to rozumie odrazu...prośba w imieniu młodych starzem graczy (czyt. mnie również)

Awatar użytkownika
Pretor
Chuck Norris
Posty: 428
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Post autor: Pretor »

gratki za artykuł/tutorial :wink:

aż mnie tknęło, żeby swoje ptaszyska pomalować :wink:

lith
Oszukista
Posty: 872

Post autor: lith »

Ludzie, jakie zdjęcia. Ustawiasz orzełka tak, żeby musiał przeciwnik w niego szarżować, albo się cofnąć. Wybierasz po jakiej linii pojedzie dalej, sprawdzając (na oko oczywiście) albo prostą po środkach oddziału wroga i orzełka, albo ustawiając orzełka pod takim kątem jakim ma być ustawiony pierwszy szereg przeciwnika. To drugie bywa przydatne, bo pamiętajcie, że jak ktoś goni to musi wpaść w oddział, jeżeli na kościach ma zasięg. Orłem można zrobić też parę innych rzeczy, ale najlepiej wpaść na nie samemu, podpatrzec u przeciwnika na turnieju :)

Awatar użytkownika
Kris
Oszukista
Posty: 780
Lokalizacja: XIII Kohorta

Post autor: Kris »

Spoko - mogę zrobić też tą druga wersję jak tak bardzo chcą - ale to w piątek jak wróce do domciu (do aparatu i figsów)
Chieftain (Skaven Hero - 45pkt.) Toughness: 4
Goblin Big Boss (Goblin Hero - 35pkt.) Toughness: 4
Elf Prince (High Elf Lord - 150pkt.) Toughness: 3
I gdzie tu sprawiedliwość na świecie :?:

Awatar użytkownika
krejzihed
Chuck Norris
Posty: 443
Lokalizacja: tychy-wroclaw

Post autor: krejzihed »

przy szczesciu orlem mozna zabic maga w pierwszym szeregu, lub na pewniaka 2 orlami po czym uciec :P

Anaris
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 46

Post autor: Anaris »

krejzihed pisze:przy szczesciu orlem mozna zabic maga w pierwszym szeregu,
istnieje taka zasada "uciekaj panie " gdzie rzucasz k6 i jak wyrzucisz wszytko oprócz 1 to dostaje oddział (tak j normalnie) a orzełek nie może krzyczeć : "challenge"
krejzihed pisze: po czym uciec :P
da sie uciec z combata ?? chyba tylko po przegraniu go ;p

Awatar użytkownika
Grzelak
Wodzirej
Posty: 727
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Grzelak »

ciekawe lookout w walce :P ale nie takie wałki słyszałem :P
Jak jest walka to orzełek normalnie może bić po magu :P a ta zasada dotyczy tylko pocisków, lecz musisz mieć min. 5 zwykłych ludzików

Awatar użytkownika
Ukalez
Falubaz
Posty: 1212
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: Ukalez »

Zasada "lookout sir" nie ma zastosownia w walce wręcz, więc możesz swobodnie deklarować ataki na bohatera nie wyzywając go na pojedynek. A po przegraniu uciec :)
Mieli do wyboru wojnę, lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli także.

Shino: "Rb strona67 jakbys szukal zrodla"
Żaba: "raczej 65 jeśli już"

I love this game... :D

Anaris
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 46

Post autor: Anaris »

Bede musiał zbić swojego "trenera" do WFB dzieki:P

Relosu
Kretozord
Posty: 1869

Post autor: Relosu »

przeczytaj wkoncu Rluebooka, wtedy mozesz od niego zadac zeby pokazal ci ta zasae w RB a jak jej nie ma to ciebie w huja robi xD

Anaris
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 46

Post autor: Anaris »

Czytałem ale takie najważniesze info takie rzeczy to nie :) ale ok nie robmy offtopa

ODPOWIEDZ