Bazyliszek - FAQ malowania (także fotki)

Regulaminy, relacje, scenariusze, kampanie, pokazy etc.

Moderatorzy: Laik, Dymitr

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Bazyliszek - FAQ malowania (także fotki)

Post autor: bless »

Jako że dostaje wiele pytań dotyczących oceny malowania na najblizszym masterze (ja będę tę ocene przeprowadzał), postanowiłem wszystkim ułatwić życie i odpowiednio wszystko wyjaśnić (z przykładami), żeby nikt potem nie był niczym zaskoczony.

Moje komentarze do regulaminu są pogrubione.

Bazyliszki
Każdy Bazyliszek powinien być reprezentowany przed adekwatny model:

Sławny Bretoński Rycerz: Bretonnia Paladin na koniu - preferowany bretoński rycerz, ale dopuszczalny jest każdy inny ludzki heros w ciężkiej zbroi i na koniku (wtedy podchodzi pod lekki proks i obniża WYSYWIG)
Łucznik Bezpolitosny: High/Wood Elf Hero z łukiem - dowolny elf na piechotę i z łukiem, nie będę sprawdzał, czy jest to heros. Brak łuku wpływa na WYSYWIG.
Yaś: Spawn of Chaos - byle to nie była konwulsjo- kontrowersja. Spawn to idealny model.
Turoń: Ogre Bull, koniecznie łysy - dowolny model Ogra, ale musi być łysy i z dwurakiem. Może być Irongut ale Tyrant lub Bruiser też będzie w porządku. Dadzą radę też chaosowe Ogry lub Ogr z Mordheima (ten z dwurakiem). Brak dwuraka albo włosy na głowie wpływają na WYSYWIG. Ogr z czapką/hełmem liczy się jako łysy. Nawet Turoń w takie mrozy nosi coś na łysej pale. ;)
Sexmaszyna: Liche Priest -nie musi być szkieletem, ale musi być widać, że to undead
Rocco i Cocco: Ogre Irongut i Stone Troll - dowolny Ogr z dwurakiem (wymagania jak w przypadku Turonia) i dowolny Troll z dwurakiem - brak dwuraków wpływa na WYSYWIG
4 Rewolwery: 4x Free Company/Duelists/Zombie wyposażone w pistolety - musi być widać, że są trupami, że są eteryczni i musza mieć rewolwery/pistolety - brak rewolwerów wpływa na WYSYWIG

Ocena malowania:

Jakość pomalowania
0 - paskudztwo ledwo na granicy dopuszczenia
Obrazek

1 - poprawnie nałożone 3/4 kolory
Obrazek
Obrazek

2 - poprawny table top (słaby drybrush, słabe bejcowanie, słabe malowanie tradycyjne)
Obrazek
Obrazek

4 - ładna armia (dobry drybrush, dobre bejcowanie, dobre malowanie tradycyjne)
Obrazek
Obrazek

Spójność armii
0 - zbieranina modeli z różnych armii, brak spójności
Obrazek

1 - raczej spójna, choć są pojedyncze modele odstające stylem od reszty armii (np. Bazyliszek)
Obrazek

3 - armia spójna, jeden styl malowania, takie same traye i podstawki, oddziały tworzą jedną armię
Obrazek


Podstawki modeli i oddziałów
1 - oddziały mają traye
Obrazek

Traye nie są wymagane pod małe oddziały (do 6 modeli), lekkie jazdy, oddziały w skirmiszu i pojedyncze modele.

2 - traye są modelowane
Obrazek

+1 - modele mają modelowane podstawki
Obrazek

WYSYWIG

0 - rażące braki wysywigu na oddziałach (jakikolwiek proks w armii, oczywiście z takich jakie są dopuszczalne typu Silver Helms za Dragon Princes)

Przez minimalny proks rozumiem zastąpienie oddziału inną jednostką, która nieznacznie różni się od oryginalnej wyposażeniem. Reprezentuje jednak wciąż tę samą rasę (np. elf), ten sam rodzaj jednostki (np. lekka jazda), ten sam rodzaj opancerzenia (np. ciężkozbrojny). Latwiej zaakceptować proksa, jeśli jest pomalowany tak samo, jak reszta armii.
Przykłady akceptowalnych proksów:
Glade Riders mogą zastąpić Ellyrian Reavers
Silver Helms mogą zastąpić Dragon Princes
Halberdiers mogą zastąpić Spearmen
DE Corsairs mogą zastąpić DE Crossbowmen

Jak widać, dopuszczalne różnice między oddziałami są bardzo małe. Można mieć tylko jeden taki lekko proksowany oddział w armii.

Mengile musza mieć oryginalne modele lub musza byc naprawde elegancko skonwertowani (musza byc elfami, z kuszami, z ludzkimi skórami i całość musi wyglądać dobrze). :twisted:


1 - wysywig na większości oddziałów (pojedyncze odstępstwa na modelach w oddziałach, pełne grupy dowodzenia)

Na przykad:
- cała armia Vampires ma WYSYWIG poza oddziałem Black Knightów, którzy nie mają bardingu.
- cała armia Ocs&Goblins ma WYSYWIG, ale 2 jednostki fastów nie mają na modelach łuków, które mają w rozpisce


2 - pełen wysywig na oddziałach i bohaterach

Herosi powinni mieć widoczne swoje zwykłe wyposażenie oraz odpowiedniki magicznych przedmiotów: zbroję (dowolna), właściwy rodzaj broni (np. dwureczna, korbacz, łuk), tarczę.

Przygotowanie do gry
0 - brak więcej niż jednego z następujących przyborów: kości/miarki/podręcznik armijny/wzorniki używane przez armię/rozpiski
1 - brak jednego z wyżej wymienionych elementów
3 - pełne przygotowanie do gry

WOW - liczone wyłącznie do klasyfikacji Najlepszy Hobbysta, uznaniowe

Sam fakt przeróbki modelu nie robi na mnie żadnego wrażenia, albo wręcz robi wrażenie złe. Jeżeli model jest konwertowany, to ta zmiana musi miec jakis cel i sens. Archiwalne modele, jeśli są tylko stare a poza tym jedynie brzydkie i pokraczne, też nie rzucą mnie raczej na glebę.


1 - kilka konwersji, wyjątkowe lub unikalne modele
2 - większość armii jest skonwertowana, większość armii to modele wyjątkowe lub unikalne
3 - sędzia popuścił w majty na widok oszałamiającej armii pomalowanej własnymi ręcyma

Może i moje armie są oszałamiające, ale zbyt mi się już opatrzyły, bym popuszczał na ich widok w majty... ;))))


+1 - świetny pomysł na model Bazyliszka

Docenię porządne wykonanie, oryginalny/zabawny pomysł, lub podobieństwo do postaci, którą Bazyliszek był inspirowany.


Za jakiekolwiek proxy lub niepomalowane modele przyznajemy okrągłe 0 z hobbystyki i ściąganie nieregulaminowych modeli ze stołu. Jeśli w kolejnych bitwach model magicznie wróci na stół i zostanie to wykryte - dobranoc maleńka. Gwarantujemy, że na tym turnieju sprawiedliwość będzie prędka, będzie słuszna i będzie bezlitosna.

Za jakiekolwiek Proxy poza tymi, które są dopuszczalne, oczywiście. Poza tym, faktycznie będę bezlitosnym Garmem i Cerberem porządku. I naprawdę bede usuwal niepomalowane modele i proksy.
Ostatnio zmieniony 5 lut 2010, o 17:17 przez bless, łącznie zmieniany 7 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

Na serio i na poważnie - jeżeli moja armia nie ma traye'ów (zgodnie z oceną (i praktyką) nie potrzebuję ich) to dostanę za traye 0 czy 2?

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

Furion pisze:Na serio i na poważnie - jeżeli moja armia nie ma traye'ów (zgodnie z oceną (i praktyką) nie potrzebuję ich) to dostanę za traye 0 czy 2?
Takie kwestie zawsze rozpatruje na korzyść gracza. Max punktow.
Obrazek

Awatar użytkownika
CzarnY
Falubaz
Posty: 1470
Lokalizacja: Front Wschodni - Białystok!

Post autor: CzarnY »

kawal dobrej roboty. kazdy org powinien brac przyklad i zamiescic taki FAQ przed duzym turniejem - my na pewno skorzystamy z inspiracji =D> =D>
bless pisze: Mengile musza mieć oryginalne modele. :twisted: [/b]
I tu pytanie - nie za ostro? Na Bazylu nie wystawie Mengili, ale zamierzam je zrobic w przyszlosci z:
-DE Corsairs
-plaszcze od WE Glade Guards malowane na cielisty kolor
-strzaly w kolczanach odciete, zastapione rekojescia miecza

nie chcesz chyba powiedziec, ze sciagnalbys cos takiego ze stolu..?

EDIT: to jestem uspokojony. bede kibicowal w przeprowadzeniu oceny hobbystycznej - zapowiada sie w sposob, ktory mi bardzo odpowiada. szacun.
Ostatnio zmieniony 5 lut 2010, o 01:23 przez CzarnY, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

CzarnY pisze: I tu pytanie - nie za ostro? Na Bazylu nie wystawie Mengili, ale zamierzam je zrobic w przyszlosci z:
-DE Corsairs
-plaszcze od WE Glade Guards malowane na cielisty kolor
-strzaly w kolczanach odciete, zastapione rekojescia miecza

nie chcesz chyba powiedziec, ze sciagnalbys cos takiego ze stolu..?
No dobra, takiego oddziału bym nie zdjął. To zdanie dodalem z myślą o tylko jednym graczu, którego Mengile są zieloni. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13986
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

Przykłady akceptowalnych proksów:
Glade Riders mogą zastąpić Ellyrian Reavers
Silver Helms mogą zastąpić Dragon Princes
Halberdiers mogą zastąpić Spearmen
DE Corsairs mogą zastąpić DE Crossbowmen
osobiscie radzilbym ci to jeszcze przemyslec ;)

Pamietaj, ze co innego to nie proxy w stylu while lions of charace on lions a co innego starzy silverzy jako dp

;)
Traye nie są wymagane pod małe oddziały (np. 4 Ogry), lekkie jazdy, oddziały w skirmiszu i pojedyncze modele.
i zdefiniuj co to maly oddzial. Czy 5 kawy jest malym oddzialem? a 6 psow?

Awatar użytkownika
Gajowy
Masakrator
Posty: 2710
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: Gajowy »

bless pisze: Sexmaszyna: Liche Priest -nie musi być szkieletem, ale musi być widać, że to undead
czy jesli uzyje modelu Kemmlera jako licza to bedzie ok? moge wystawic zwyklego z TK ale do tego imiennego od lat czuje wielka sympatie, a ze nie gram ani VC ani TK to jedna z niewielu szans abym go wystawil na stol :)

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

Shino pisze: Pamietaj, ze co innego to nie proxy w stylu while lions of charace on lions a co innego starzy silverzy jako dp
Taki minimalny proks oznacza 0 z WYSYWIGU a nie wplywa znaczaco na przebieg bitwy, bo jest bardzo bliski oryginałowi.
Za to myślę, że warto zaznaczyć, że armia nie może się składać z samych takich lekkich proksów. Dopuszczalny jest max. 1 oddział.

Zaznaczyłem tez, ze mały oddział=max 6 modeli.
Gajowy pisze:
bless pisze: Sexmaszyna: Liche Priest -nie musi być szkieletem, ale musi być widać, że to undead
czy jesli uzyje modelu Kemmlera jako licza to bedzie ok? moge wystawic zwyklego z TK ale do tego imiennego od lat czuje wielka sympatie, a ze nie gram ani VC ani TK to jedna z niewielu szans abym go wystawil na stol :)
Tak, Kemmler też jest sexy. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14644
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Przykleic prosze na czas Bazyliszka.

Dobra robota bless.

Awatar użytkownika
Xet
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3084
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Xet »

Brawo Bless !

Awatar użytkownika
Manfred
Postownik Niepospolity
Posty: 5910
Lokalizacja: Cobra Kai

Post autor: Manfred »

=D> Fantastiko

Awatar użytkownika
Rakso_The_Slayer
Postownik Niepospolity
Posty: 5208
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Rakso_The_Slayer »

bene, bene... =D>
Obrazek

Awatar użytkownika
Gajowy
Masakrator
Posty: 2710
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: Gajowy »

zakladajac, ze mialbym rocco i cocco to jako troll moze byc ten ze skullpassa?

Awatar użytkownika
c4h10
Masakrator
Posty: 2437

Post autor: c4h10 »

4 Rewolwery: 4x Free Company/Duelists/Zombie wyposażone w pistolety - musi być widać, że są trupami, że są eteryczni i musza mieć rewolwery - brak rewolwerów wpływa na WYSYWIG
czy pod względem WYSIWIGu pistolet = rewolwer ?

Awatar użytkownika
Smiechu
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3359
Lokalizacja: Rogaty Szczur (Stare Babice)

Post autor: Smiechu »

Bless świetny faq - teraz powstaje pytanie:

Czy będziesz wstanie zachować te restrykcje w 100% podczas oceny armii??
Bo jak wiadomo - wytyczne są wytycznymi, koleżeństwo koleżeństwem, a niedopatrzenie niedopatrzeniem - Wszystkie te sytucaje często wychodzą właśnie w ocenie malarskiej, gdzie przy takim przygotowaniu zapewne nie chciałbyś usłyszeć, że ktoś dostał więcej pkt z malowania, a ma gorzej pomalowaną armie - tak jak było na Kochortexie.

A no i Shino ma racje - przemyśl z tymi proxami, bo może sie tak zdażyć że będzie tego wysyp.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

Smiechu pisze:Bless świetny faq - teraz powstaje pytanie:

Czy będziesz wstanie zachować te restrykcje w 100% podczas oceny armii??
Bo jak wiadomo - wytyczne są wytycznymi, koleżeństwo koleżeństwem, a niedopatrzenie niedopatrzeniem - Wszystkie te sytucaje często wychodzą właśnie w ocenie malarskiej, gdzie przy takim przygotowaniu zapewne nie chciałbyś usłyszeć, że ktoś dostał więcej pkt z malowania, a ma gorzej pomalowaną armie - tak jak było na Kochortexie.

A no i Shino ma racje - przemyśl z tymi proxami, bo może sie tak zdażyć że będzie tego wysyp.
Co do koleżeństwa możecie być pewni, ze wałków nie będzie. Bless już jakiś czas temu zapowiedział, że znajomych będzie traktował pod względem proxów i uchybień co do tego faqa szczególnie ostro.


Bless jak w końcu z tymi podstawkami pod maszyny?
Obrazek

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

Gajowy pisze:zakladajac, ze mialbym rocco i cocco to jako troll moze byc ten ze skullpassa?
Może byc. To w końcu Troll. EDIT: Ale oczywiscie brak dwuraka to kara braku +1 w WYSYWIGU.
c4h10 pisze: czy pod względem WYSIWIGu pistolet = rewolwer ?
Tak.
Smiechu pisze: Czy będziesz wstanie zachować te restrykcje w 100% podczas oceny armii??
Tak.
Smiechu pisze: zapewne nie chciałbyś usłyszeć, że ktoś dostał więcej pkt z malowania, a ma gorzej pomalowaną armie - tak jak było na Kochortexie.
Nie chciałbym. Dlatego zasady oceny malowania są tak proste i łatwe do spełnienia, i dlatego tak dokladnie wyjasniłem, co przez co rozumiem. Na pewno bede obektywny i na pewno wszyscy zostaną ocenieni sprawiedliwie. Ale oczywiscie prawie nieuniknione jest, ze ktos uzna, ze jego armia jest piekna a ja dałem "tylko" 1 lub 2 pkt. Ale życie. Na pewno jednak wszyscy bedą mierzeni według tej samej miary.
Smiechu pisze: A no i Shino ma racje - przemyśl z tymi proxami, bo może sie tak zdażyć że będzie tego wysyp.
Zaznaczyłem, że dopuszczalny jest tylko jeden lekko sproksowany oddział w armii.
Kalesoner pisze: Bless jak w końcu z tymi podstawkami pod maszyny?
Uściślenia sędziowskie wymagają podstawek pod maszyny, wiec i ja będę to egzekwował. Ponizej cytat z uściśleń z rodziału 8-go pt. "Podstawki"

"b) Pod maszynami wymagana jest podstawka. Może to być kwadratowa 40x40 lub 50x50 mm lub okrągła o podobnych rozmiarach (za wyjątkiem ST, hellcannona) Jeśli nie masz odpowiedniej podstawki, wszelkie wynikające z tego wątpliwości są rozstrzygane na korzyść przeciwnika."

Takie są rulesy. Brak podstawek pod maszynami to strata 1 punktu w ocenie malowania w kategorii "modelowanie podstawek".
Obrazek

Awatar użytkownika
Grichalk
Masakrator
Posty: 2182
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Grichalk »

A jak się ma sytuacja z figurkami innych firm. Będą wpływały na wysywig?

Awatar użytkownika
Dastor
Masakrator
Posty: 2637
Lokalizacja: Warszawa- Cobra Kai

Post autor: Dastor »

Bless =D>
Obrazek

Misza
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 168
Lokalizacja: Stare Babice

Post autor: Misza »

to ja jeszcze w tym temacie zapytam: czy "dowolny Ogr z dwurakiem" udający rocco to moze by dragon ogr? :)

ODPOWIEDZ