PKS - komentarze

Moderator: swieta_barbara

ODPOWIEDZ
Caep
Warzywo
Posty: 18

Re: PKS - komentarze

Post autor: Caep »

Moim zdaniem, to jednak Furion ma rację. A argumentacja panterqa tego dowodzi.

RB wskazuje konkretną kolejność wykonywania czynności. Nazwijmy je fazami.

Faza 1 - na poziomie rozpiski - wybór lore'a.
Faza 2 - na poziomie rozpiski - wybór znanych czarów
Faza 3 - przed bitwą - generacja czarów.

I bazując na tych zasadach, gdyby Teclis mógł wybierać konkretne czary, rzeczywiście robiłby to na poziomie rozpiski.
Niemniej, zasady z Army Booków są ważniejsze od zasad z RB - a tam opis dokładnie stwierdza, że wybór czarów przez Teclisa występuje instead of generating. Jeżeli przyjmiemy zapis literalnie - a nie bardzo widzę jak można tego nie zrobić, bez informacji od GW / uściśleń sędziowskich to Teclis nie może wybierać konkretnych czarów, a zdolności tej nabiera dopiero w momencie gdy inni magowie generują czary.

Więc dopiero we wspomnianej fazie 3, instead of generating on wybiera. AB wskazuje, że dopiero w momencie gdy inni generują, on ma wybrać. A że inni generują w fazie 3, przed bitwą, to jest to też jedyny moment kiedy on może dokonać wyboru.

Naturalnie, sprawą dyskusyjną i zależną od was jest czy ograniczeń nie wprowadzicie. Ale sama zasada moim zdaniem do tej pory była poprawnie interpretowana i niekoniecznie interpretacja wynikała z pominięcia zapisu o którym wspominasz.

Pozdrawiam serdecznie
Caep - Taak, to jeden z moich pierwszych postów. Ale od dłuższego czasu czytam co piszecie ;)

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

Normalnie ręce opadają.

RB na str. 134 mówi:
1.Magowie wybierają lory na poziomie rozpy. Nie generują jednak wtedy czarów. Ma to miejsce tej "fazie" generowania czarów, która odbywa się w czasie deploya (str. 142) na zasadach opisanych na str. 162.
2. Magowie, którzy wybierają czary dokonują tego na poziomie rozpy - wyjątek od zasady z pkt 1.

Efekt powyzszych zapisów jest jednoznaczny:
1. magowie z pkt 2 nie podejmują żadnych akcji w "fazie" generowania, omijają tę fazę, są bezpośrednio wystawiani na stół
2. Czarów nie generuje również:
Bohater z zasadą loremaster
Necromanci w poprzednim booku, którzy kupowali sobie czary na poziomie rozpy
Warlockowie, którzy mają czary przypisane

Generują tylko ci, którzy losują tuż przed deployem. Tak jak napisał Panterq.

Zasada Teclisa jest jasna jak słońce. Nie generuje na normalnych zasadach - nie losuje w momencie deploya 5 czarów z możliwoscią zamiany na sygnaturę itd.
Zamiast tego wybiera wszystkie z HE lub 8 z lorow RB, a mag z taką zasadą ma to zrobić na etapie składania rozpy.
I bazując na tych zasadach, gdyby Teclis mógł wybierać konkretne czary, rzeczywiście robiłby to na poziomie rozpiski.
Przecież może, a w zasadzie to nawet musi wybrać.
Niemniej, zasady z Army Booków są ważniejsze od zasad z RB - a tam opis dokładnie stwierdza, że wybór czarów przez Teclisa występuje instead of generating.
Dokładnie tak. Tak samo jak zasada warlocków, loremastera. Oni też nie generują czarów. Zamiast tego znają całego lora, mają czary przypisane itd.

Generalnie widzę, że z zapisu:
Teclis nie generuje normalnie zamiast tego wybiera
starasz się stworzyć zapis:
Teclis nie generuje normalnie zamiast tego generuje przez wybór
Problem w tym, że pierwszy jest zasadą z książki, a drugi nie jest.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Ratzing
Kretozord
Posty: 1549

Post autor: Ratzing »

Furion ma rację, że Teclisowa zasada mówi, że zamiast generacji czarów, wybiera je, ergo będzie to robił przed bitwą a nie na poziomie rozpy.
Dębek ma rację, mówiąc, że Teclis nadpisuje zasady generacji czarów, ale jego zapis specyficzny nie odnosi się stricte do rulbukowego określenia, że magowie wybierający czary dokonują wyboru na poziomie rozpiski.

Dla mnie jest to kwestia interpretacji i mówienie o 100% jasności jest silnie subiektywne. Osobiście skłaniałbym sie do Dębkowej argumentacji bo dla mnie jest ona solidniejsza - Teclis ignoruje normalne zasady generacji czarów, ale magowie wybierający czary w ogóle ich nie generują, a o tym zapis Teclisa nic nie mówi. Wskazuje tylko, że wybiera zaklęcia, co dla mnie jest odniesieniem do zasady rulbukowej o magach wybierających zaklęcia. Ale to moje zdanie i szczerze powiedziawszy łba bym sobie za nie nie dał uciąć.

Generalnie, jak zwykle, musimy męczyć się z bublem GW, bo napisać coś konkretnie i bez dziur to jest rzecz dla nich raczej nie spotykana :P
Uerph.

Awatar użytkownika
PiotrB
Maruda
Posty: 5732

Post autor: PiotrB »

Uprzejmię proszę o ponowne przemyślenia restrykcji BoWD.

Prośbę swoją motywuję faktem który nie dawno odkryłem - otóż - wyklucznie BoTW z jednostki bo tym tak naprawdę jest nałożenie 100 pkt kary na BoWD na unicie - powoduje również wykluczenie baneru Averlonu który można wystawić tylko na bsb. Co za tym idzie powoduje wyklucznie mocno klimatycznego builda na Arariel.

Proponuję zrobić że zapis że jeśli armia nie posiada Tetlisa - BoWD jest bez żadnej restryckji - jeśli to za mała kara - to proponuje do zapisu dorzucić też arcymaga z książką.

Powyższy zapis nic kompletnie nie zmieni dla 95% ludzi a pozwoli na wykorzystanie 100% możliwości booka nd HE.
Lidder pisze:Nie kłopocz się. Miarkę i kostki też zostaw w domu, zbędny balast i trud z Twojej strony.
Obrazek

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9482
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

Ja tam na PKS buduje rozpiski na w sumie bonusie -300/-350 do rozpiski i nie narzekam, i to tylko po to by klimatycznego Epidemiusa wystawić, więc szczerze Piotrze nie widze powodu, zeby CI WL kosztowali teraz de facto 544 zmiast 444 :P
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
Cauliflower
Ciśnieniowiec
Posty: 7659
Lokalizacja: Ordin, Warszawa, Polska, Świat

Post autor: Cauliflower »

Wystawienie Epidemiusa modyfikuje rozmiar armii o -100 punktów o -50 punktów za każdy oddział
z zasadą Daemon of Nurgle (kara nie dotyczy samego Epidemiusa).

Wyłączyłbym z tego furie. To odginaczki, kupowanie odginaczki za 70 + 50 punktów to już przesada.
Można oczywiście wystawiać bez marka, ale odginaczka nie powinna zawodzić w najwazniejszym momencie i móc te 20 jednak polecieć.
I tak armia nurgla na epidemiusie będzie miała ok 250 punktów mniej nie licząc furii.
malfoj pisze:Ty to zawsze musisz kogos upokorzyc przy stole
Obrazek

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9482
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

Nie musisz brac generała z nurgle i masz po problemie. Ja składam (na 2100 bazowo) z -200 do rozpiski. Ale na PKS 2400-2600 na 100% dawałbym kolejny cannon. Nawet ktos ta rozpiska wygrał u nas lokala niedawno, nastepna proba juz w te sobote :)
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
Cauliflower
Ciśnieniowiec
Posty: 7659
Lokalizacja: Ordin, Warszawa, Polska, Świat

Post autor: Cauliflower »

-Qc- pisze:Nie musisz brac generała z nurgle i masz po problemie.
Ja w ogóle na to nie gram :wink: 1 turniej w życiu zagrałem i wystarczy :)

Temat jest o komentarzach, więc skomentowałem jak ja bym to ograniczył :wink:
malfoj pisze:Ty to zawsze musisz kogos upokorzyc przy stole
Obrazek

Awatar użytkownika
Opos
Falubaz
Posty: 1196
Lokalizacja: KGB Tarnów

Post autor: Opos »

Panowie, może na małe pkt zróbcie rzut na magię d6+d3?
Let the River of Blood flow...

Awatar użytkownika
Urban
Falubaz
Posty: 1243
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Urban »

a co wtedy za rozproszenie robi?
9 do 6 uważasz za tak samo zbalansowane jak 12 do 6?
2d3 to mało z kolei, najlepiej zbalansowane by było 2k4 ale to wprowadzi już za dużo komplikacji imo (pomijając fakt pakowania innej kostki do systemu d6)

Awatar użytkownika
Opos
Falubaz
Posty: 1196
Lokalizacja: KGB Tarnów

Post autor: Opos »

W Kraku w Vanaheimie Było D6+D3, wyższa kostka za rozproszenie, grało się naprawdę do rzeczy :wink:
Let the River of Blood flow...

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

Urban pisze:a co wtedy za rozproszenie robi?
9 do 6 uważasz za tak samo zbalansowane jak 12 do 6?
2d3 to mało z kolei, najlepiej zbalansowane by było 2k4 ale to wprowadzi już za dużo komplikacji imo (pomijając fakt pakowania innej kostki do systemu d6)
w takim razie 4d2 :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Urban
Falubaz
Posty: 1243
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Urban »

i wyższy wynik na rozproszenie? :lol2:

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

Urban pisze:i wyższy wynik na rozproszenie? :lol2:
dwa wyższe. wyniki by były od 4:2 do 8:4 :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Kopyt
Kradziej
Posty: 928

Post autor: Kopyt »

Hej. Jak by w sprawie Tec dać wybór czarów przed bitwą, ale jeszcze przed poznaniem przeciwnika. Chyba nigdzie nie ma o tym mowy ze po zapoznaniu się z graczem musi wybierać czary ??
Ostatnio zmieniony 31 gru 2013, o 15:02 przez Kopyt, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Barbarossa
Mniejsze zło
Posty: 5612

Post autor: Barbarossa »

Opos pisze:W Kraku w Vanaheimie Było D6+D3, wyższa kostka za rozproszenie, grało się naprawdę do rzeczy :wink:
Mi się wydaje, że jeżeli coś usprawniać, to należy zastępować element losowy elementem taktycznym. Obaj gracze dostają po 5 kości, a do tego dla gracza, którego mamy turę, +1 kostka za każdego maga w promieniu 6" od środka stołu - max 5.

Assur
Oszukista
Posty: 781

Post autor: Assur »

Z racji projektowanego kolejnego turnieju na PKS może twórcy znaleźliby chwilę czasu na zaktualizowanie rulespacka?

link do turnieju:

http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php? ... 0#p1271910

Awatar użytkownika
Dymitr
Ace of Spades
Posty: 11531
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Dymitr »

nie ma twórców, bo byli wybrani na roczną kadencję :)
Lohost pisze: Nie myslalem ze to kiedys powiem, ale za Dymitra byl ordnung i az mi tego brakuje.

Assur
Oszukista
Posty: 781

Post autor: Assur »

Oj tam oj tam, nie wymyślajmy przeszkód formalnych.

Gdyby się komuś zechciało byłoby miło po prostu.

Awatar użytkownika
JaceK
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3675
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: JaceK »

Assur pisze:Oj tam oj tam, nie wymyślajmy przeszkód formalnych.
Dokładnie.
Assur pisze:Gdyby się komuś zechciało byłoby miło po prostu.
Próbne podejście do tematu:
http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php? ... 9#p1272029
Ostatnio zmieniony 5 wrz 2014, o 18:18 przez JaceK, łącznie zmieniany 1 raz.
Bearded Unclean 'Un pisze:Fuck, będe miał na pieńku z Drobnymi Wałeczkami :)
Obrazek

ODPOWIEDZ