Kilka pytań początkującego v 2.0

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
In_the_sea_of_blood
Chuck Norris
Posty: 441

Re: Kilka pytań początkującego v 2.0

Post autor: In_the_sea_of_blood »

Tu znowu się pojawia magiczne słowo "bearer" w opisie(przykład o którym mówisz), więc jednak chyba dostaje +1A i +1S.
"Blood Bowl is like a war- no winners, just survivors"

Awatar użytkownika
kangur
Masakrator
Posty: 2975
Lokalizacja: Oleśnica

Post autor: kangur »

Berserker sword daje zasade(frenzy) , nawet nie bijąc nim masz ten extra atak.Najlepiej niech ktoś jeszcze sie wypowie:)
Obrazek

''If you show your teeth, bite''

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

In_the_sea_of_blood pisze:Tu znowu się pojawia magiczne słowo "bearer" w opisie(przykład o którym mówisz), więc jednak chyba dostaje +1A i +1S.
chyba nie.

swoja droga jak sie ma charmed shielda a w walce uzywa dwuraka, to ten tez wtedy nie dziala.

In_the_sea_of_blood
Chuck Norris
Posty: 441

Post autor: In_the_sea_of_blood »

Shino pisze:
In_the_sea_of_blood pisze:Tu znowu się pojawia magiczne słowo "bearer" w opisie(przykład o którym mówisz), więc jednak chyba dostaje +1A i +1S.
chyba nie..
Why?? Skoro w opisie przedmiotu jest "bearer", to znaczy, że musi posiadać przedmiot, żeby korzystać z jego zdolności.
Ogólnie to nie jest problem, bo skoro masz taki przedmiot to z niego korzystasz, a w Bretce, możesz posiadać, a nie musisz korzystać. Mówię oczywiście o samych zasadach, bo uściśleń nie czytałem.
"Blood Bowl is like a war- no winners, just survivors"

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

nie. mowisz o raw a nie o zasadach. ja mowie o rai i uscisleniach do zasad.

czy slann majacy miecz nie pozwalajacy na armour save oraz zadajacy d3woundy (ktory w zapisie ma bearer) powinine uzywac tego miecza podczas rzucania czarow twoim zdaniem?

In_the_sea_of_blood
Chuck Norris
Posty: 441

Post autor: In_the_sea_of_blood »

Shino pisze:nie. mowisz o raw a nie o zasadach. ja mowie o rai i uscisleniach do zasad.

czy slann majacy miecz nie pozwalajacy na armour save oraz zadajacy d3woundy (ktory w zapisie ma bearer) powinine uzywac tego miecza podczas rzucania czarow twoim zdaniem?
Ogólnie, to nie wiem o czym mówisz, bo nie wiem co to jest rai, raw, pks, psl i inne takie ;).
Tak jak napisał lohost zostało to uściślone, więc nie będę się tutaj spierał w tej sprawie, mówię tylko z doświadczenia gracza krasnoludzkiego o różnicach między "wielder" a "bearer".
Wiem, że na zdrowy rozum nie powinno być tak, że nie używając broni masz z niej bonusy, ale w tej grze rzadko co się mierzy takimi kryteriami ;)

Edit:
A co z Berserker Sword?? Czy jeżeli jednostka w 6" powoduje test paniki, to muszę go zdawać?? Chyba nie, bo "the bearer has the Frenzy special rule....", czyli nie ma go tylko na czas wymachiwania mieczem w CC, czyli ma ItP i nie zdaje paniki.
Tak więc czym się różni ten zapis od omawianego sword of anti-heroes "The bearer has +1 S and +1 A for every enemy character in base contact with him or his unit....". Nie mówie tu o oczywistej różnicy kiedy się odpala zdolność, ale zapis obydwu przedmiotów jest taki sam "the bearer has....", nie "the wielder has +1 S and +1 A.." a "the bearer has frenzy", więc dlaczego jeden przedmiot działa permanentnie a drugi nie??
"Blood Bowl is like a war- no winners, just survivors"

In_the_sea_of_blood
Chuck Norris
Posty: 441

Post autor: In_the_sea_of_blood »

lohost pisze:to jest zassane ze strony nr 6 faq do RB

Q: Does a magic item or spell that gives a bonus to a characteristic,
do so bonus for all rules purposes (e.g. the effect of spells,
characteristic tests, etc)? (p4)
A: Yes, except for magic weapons or where the description of
the item or spell specifically says otherwise.

Q: Does a weapon that gives a bonus to a characteristic only give
that bonus when being used to attack a model?(p4)
A: Most weapons, including magic weapons, state when
the bonus is given. For example, a model with the Fencer’s
Blades will always have Weapon Skill 10 whilst a model with
a great weapon will only have +2 Strength when striking an
enemy in close combat. When a weapon does not say when the
characteristic bonus applies
, then it only applies when striking,
or being struck, in close combat
.
Pierwszy cytat odpowiada całkowicie na moje pytanie, a drugi tworzy kolejne, bo w przypadku sword of anti-heroes jest wyraźnie napisane kiedy odpala się jego zdolność (pogrubienie), czyli nie tylko kiedy uderza (podkreślenie).
"Blood Bowl is like a war- no winners, just survivors"

Asmodai
Chuck Norris
Posty: 422

Post autor: Asmodai »

Ogólnie, to nie wiem o czym mówisz, bo nie wiem co to jest rai, raw
RAI - czyli read as intended. Generalnie ogólna "interpretacja" przepisu niejasnego. Większość uściśleń bazuje na RAI.

RAW - read as written. Czyli stosuj tak, jak zostało dosłownie napisane.

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

lohost pisze:to jest zassane ze strony nr 6 faq do RB

Q: Does a magic item or spell that gives a bonus to a characteristic,
do so bonus for all rules purposes (e.g. the effect of spells,
characteristic tests, etc)? (p4)
A: Yes, except for magic weapons or where the description of
the item or spell specifically says otherwise.

Q: Does a weapon that gives a bonus to a characteristic only give
that bonus when being used to attack a model?(p4)
A: Most weapons, including magic weapons, state when
the bonus is given. For example, a model with the Fencer’s
Blades will always have Weapon Skill 10 whilst a model with
a great weapon will only have +2 Strength when striking an
enemy in close combat. When a weapon does not say when the
characteristic bonus applies, then it only applies when striking,
or being struck, in close combat.
jest to takze nieaktualne:

6.2. Q: Can a model ever benefit from a magic weapon or shield it is carrying but not currently wielding? Can you use a one use only magic shield as a shield after its special effects have been used?
A: No, this overrides the GW faq on Fencer’s Blade. Yes.

@Asmodai w raw jak i w rai r to pierwsza literka slowa rules (choc ogolne znaczenie sie nie zmienia tu)

In_the_sea_of_blood
Chuck Norris
Posty: 441

Post autor: In_the_sea_of_blood »

Ok, tak więc nie mam więcej pytań ;).
"Blood Bowl is like a war- no winners, just survivors"

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

przy poprawce, że to co Shino wkleił to ETC FAQ.

Myślę, że jeśli ktoś nie jest zainteresowany ligowym graniem wg ETC to mu to zwisa i grać będzie wg GW FAQ i tak.
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

misha pisze:przy poprawce, że to co Shino wkleił to ETC FAQ.

Myślę, że jeśli ktoś nie jest zainteresowany ligowym graniem wg ETC to mu to zwisa i grać będzie wg GW FAQ i tak.
biorac pod uwage, ze teraz uscislenia polskie to etc, to mysle, ze jest to wystarczajaca mniejszosc turniejow, ze mozna je pominac.

I tak osoby z takowych nie pytaja z reguly na forum gdzie odpowiedzi padaja pod katem uscislen polskich bardziej niz etc.

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

wydaje mi sie ze moze byc sporo osob ktora czyta forum, ale nie gra turniejowo, to super kopalnia wiedzy o zasadach
ale masz racje oczywiscie :) ETC FAQ mamy obowiazujace jak dawne uscislenia
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Pomeranian
Plewa
Posty: 5

Post autor: Pomeranian »

Witam.
W podręczniku przy opisie broni Lanca/Kopia widnieje adnotacja:
"Kopii używa się tylko w turze, w której model szarżował do walki. W kolejnych turach (lub jeśli model nie szarżował) model używa broni ręcznej"

Więc pytanie jest takie. Czy kawaleria która już wykonała szarżę i np rozbiła przeciwnika wykonując drugą lub kolejną szarżę w grze walczy lancą ? Czy tylko bronią ręczną. Pytam bo twórcy gry często odwołują się do wyobraźni.. a jak wiadomo lanca w momencie szarży się łamię... więc skąd przy kolejnej szarży kawalerzyści biorą kolejną lance...
Z góry dziękuję za odpowiedź

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

dalej masz lance :) bez obaw one nie są One Use Only
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

In_the_sea_of_blood
Chuck Norris
Posty: 441

Post autor: In_the_sea_of_blood »

misha pisze:przy poprawce, że to co Shino wkleił to ETC FAQ.

Myślę, że jeśli ktoś nie jest zainteresowany ligowym graniem wg ETC to mu to zwisa i grać będzie wg GW FAQ i tak.
Dokładnie jestem tego samego zdania, ale nie chciało mi się dalej brnąć w ten temat. Nie gram na ETC i dla mnie tak na prawdę to GW FAQ jest wykładnią, bo to jest ich cyrk i ich małpy.
Oczywiście z całym szacunkiem dla wszystkich odpowiedzialnych za ETC FAQ. Ludzie ci tworzą kawał dobrej roboty dla sceny turniejowej i chwała im za to, ze im się chce.
"Blood Bowl is like a war- no winners, just survivors"

Awatar użytkownika
Kopyt
Kradziej
Posty: 928

Post autor: Kopyt »

Z tego co pamiętam była kiedyś podobna dyskusja na temat anglika który na slanie miał pewien item ( pirania albo to co ignoruje sejva) i ciskał czary z tymi dodatkowymi profitami z broni.
Swoją drogą były by fajne comba z takimi itemkami.
Obrazek

Pomeranian
Plewa
Posty: 5

Post autor: Pomeranian »

Pytanie.
Jednostka A znajduję się w odległości 10 cali od jednostki B i szarżuje ją. Dystans szarży to 15 cali. Jednostka B podejmuje ucieczkę, wynik ucieczki to 6 cali. Pytanie czy jednostka A może wykonać kolejny ruch pościgu tak jak w stosunku do wroga uciekającego w wyniku załamania po walce wręcz? Czy też w wyżej opisanej sytuacji jednostka szarżująca będzie w odległości 1 cali za plecami uciekających.

crazygandalf
Chuck Norris
Posty: 606

Post autor: crazygandalf »

Trochę nie po kolei jest.
Najpierw jednostka A deklaruje szarżę. Tylko deklaruje, nic jeszcze nie rzuca.
Potem jednostka B deklaruje odpowiedź. W tym przypadku ucieczkę. Rzuca 6 i ucieka. Jest na 16".
I teraz jednostka A może zadeklarować, czy dalej chce szarżować tą samą jednostkę. Bo może jeszcze zmienić deklarację po udanym teście Ld. Jeśli nie zmienia to jest rzut. Jeśli jak piszesz w sumie Mv jednostki plus rzut daje 15 to niestety jednostka A ląduje 1" za jednostką B. Nie ma kolejnego dorzutu overruna.
Sprzedaję ORKI, WoCh, HE, VC. Zapraszam!

Awatar użytkownika
Myzu
Mudżahedin
Posty: 303
Lokalizacja: Poznań, Strefa zero

Post autor: Myzu »

Nie laduje cal za, tylko pali szarze i rusza sie o tyle ile bylo na najwiekszej kostce.

ODPOWIEDZ