Ominięcie przeciwnika, który stoi cal przed naszym modelem

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Ominięcie przeciwnika, który stoi cal przed naszym modelem

Post autor: Dębek »

Ostatnio podczas gry miałem następującą sytuację.
Przed moim samotnym BsB stanął Doombull. Idealnie na wprost dokładnie cal od mojego modelu. Moje pytanie jest następujące:
Czy w tej sytuacji (mając na uwadzę zasadę, że ruszając się zawsze muszę zachować odległość cala od przeciwnika) prawdą jest, iż jedyne co mi pozostało to:
- stać nieruchomo w miejscu lub
- zaszarzować doombulla?
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mac
Kretozord
Posty: 1842
Lokalizacja: Kazad Gnol Grumbaki z klanu Azgamod

Post autor: Mac »

Dębek pisze:Przed moim samotnym BsB stanął Doombull.
Samotny bohater - zakładam, że na piechotę - porusza się jak harcownik. Harcownicy, według RB nie wykonują zwrotów, obrotów itd. tylko poruszają się w którymkolwiek kierunku chce ich gracz. Inaczej mógłbyś zablokować jednostki harcowników, tak jak opisałeś powyżej, a raczej tak nie jest.
"Remember, a Dwarf's only as big as his beard."

Janiszek
Masakrator
Posty: 2032

Post autor: Janiszek »

A nie mozesz się obrócic i pobiec te 6" ?
LOL Mac, co to za herezje? Od kiedy kawaleryjski BSB ma zasade ruchu jak skirmish?Chodzi o takiego na koniu :P

Awatar użytkownika
ANtY
Kretozord
Posty: 1610
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: ANtY »

LOL Janiszek, on nie powiedział, że na koniu

Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

jak konny (co zakładam) to miałeś tylko te 2 wymienione przez siebie opcje

Janiszek
Masakrator
Posty: 2032

Post autor: Janiszek »

ANtY pisze:LOL Janiszek, on nie powiedział, że na koniu
Bretonnia-Dębek- i wszystko jasne, nie uważasz?

@Gogol, a dlaczego nie mogł się obrócic? Np: o 90 stopni? Przerwałby odległosc 1 " wtedy?

Awatar użytkownika
Rakso_The_Slayer
Postownik Niepospolity
Posty: 5208
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Rakso_The_Slayer »

a czemu? nie mógł zrobic normalnego zwrotu w tył i sobie odczłapac (pomijając już bezsensownośc tej zagrywki w większości przypadków)
Obrazek

Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

pojedynczy model nie robi zwrotów, reformów itp (tylko pivoty)

Awatar użytkownika
ANtY
Kretozord
Posty: 1610
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: ANtY »

To pivot nie naruszy 1" jeśli stoi przodem

Janiszek
Masakrator
Posty: 2032

Post autor: Janiszek »

ANtY pisze:To pivot nie naruszy 1" jeśli stoi przodem
Tak sądzisz? To zrób sobie symulację, podstaw dwie figurki i spivotuj tak aby jedna nie wchodziła w zasięg mniejszy niż 1" od drugiej figsy.
Powodzenia
ANtY pisze:LOL Janiszek, on nie powiedział, że na koniu
Wracając co tej twojej wypowiedzi, to gdyby nie był na koniu a na piechotę, to chyba w ogóle by nie było problemu, nie uważasz? :roll:

Awatar użytkownika
ANtY
Kretozord
Posty: 1610
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: ANtY »

W sumie racja, zachaczy rogiem.

No, wtedy problemu by nie było

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

He he to uwielbiam w battlu, co turniej to dowiaduję się czegoś innego.
Co do ruchu pojedyńczego bohatera na koniu to już spotkałem się z dwoma interpretacjami jego ruchu:
1) jest modelem pojedyńczym więc robi piwoty w trakcie ruchu (tak jak np. rydwan)
2) nie mieści się w rulebookowej definicji modelu pojedyńczego więc robi nie robi piwotów tylko turny i wheele.
Nawiasem mówiąc moim zdaniem prawidłowa jest pierwsza opcja, bo nawet jeśli przyjąć, że nie jest wymieniony w katalogu modeli pojedyńczych to czym do licha jest? -oddzialem kawalerii - litości.
Moim zdaniem unity dzielą się na dwie grupy: modele pojedyncze i oddziały (łatwo odróżnić, chociażby iloscią podstawek). Nie wchodząc w wyjątki typu monsters and handlers itp., uważam, że z dwojga, samotny heros na koniu jest modelem pojedyńczym, a rulebookowy katalog modeli pojedyńczych za katalog otwarty, wręcz przykładowy. IMO autorzy rulebooka poprostu uznali, ze bohaterowie zwyle znajdują się w oddziałach.
Wracajac jednak do sprawy i zakładając, ze sie nie mylę co do tego, iż bohater na koniu wykonuje piwoty, to:
- każdy piwot wykonany w opisanej sytuacji ewidentnie "narusza" strefę 1 cala, a co za tym idzie nie daje mozliwości unikniecia szarży lub stania w przysłowiowym miejscu.
Co o tym sądzicie?
Ostatnio zmieniony 14 mar 2010, o 23:37 przez Dębek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Morrok
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3847
Lokalizacja: Wro

Post autor: Morrok »

podaj mi cytat gdzie kawalerzysta robi pivoty ;)
Dotyczy to raczej tylko monsterów/charioty/monstrous mountów-
a z resztą nawet change formation nie można zrobić jednym modelem...

Janiszek
Masakrator
Posty: 2032

Post autor: Janiszek »

Morrok daj spokój przecież Dębek jasno napisał, ze w RB nie jest wprost napisane jak traktowac takiego gościa.
Najrozsądniejsza jest wersja 1) z pivotami.

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5711
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

W mojej opinii nie możesz zrobić nic poza wymienionymi opcjami.

Awatar użytkownika
Morrok
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3847
Lokalizacja: Wro

Post autor: Morrok »

@Janiszek

w wfb nie ma rozsądku- gdyby tak było to gra byłaby znaczni przyjemniejsza

Jak to mawiają:
Quote or it never happened ;)

Janiszek
Masakrator
Posty: 2032

Post autor: Janiszek »

@ Furion okay, to raczej wiadome, ale co z problematyką poruszania się takiego kolesia? Pivotuje czy co?
@Morrok, mi chodziło o to, ze doszukujesz się cytatów, kiedy Dębek napisał wyraźnie"że nie ma opisanego tego manewru" :wink:

Awatar użytkownika
Gobos
Falubaz
Posty: 1090
Lokalizacja: Strefa Zero/Poznań

Post autor: Gobos »

im wiecej takich tematow czytam, tym wiekszego nabieram przeswiadczenia ze zasada 1" apart jest jednym z najwiekszych idiotyzmow tej gry. ktorych jest zreszta masa.
Jesteś Aspołecznie Nastawionym Kutafonem, Inspirującym Ekstatyczne Lamenty Tłumu, Oraz Imbecylem Demonstrującym Ignorancję, Ogarniającym Tylko Alfabet.

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

Morrok nie podam Ci takiego cytatu. Podobnie jak Ty nie podasz mi takiego:
"Pojedynczy kawależysta zgodnie z RB nie jest modelem pojedynczym."
Napisałem tylko, ze z racji tego, ze nie jest wprost określony nalezy traktować go raczej jako model pojedynczy (i dac mu prawo piwotów) zamiast traktowac go jak oddział kawalerii (z reformami wheelami itd.)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Morrok
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3847
Lokalizacja: Wro

Post autor: Morrok »

jeju- niejest opisany, tzn, ze trzeba do niego podpiąć zasady jednostek takich jak one.

Dla mnie to jest proste- kawalerzysta nie ma pivotów, bo mu nie przysłgują, ale ma za to wheele jak każda inna jednsostka.

Czyli krótko mówiąc miałeś te 2 opcje, które wymieniłeś Dębku ;)
(i gdybysmy mieli prowadzic dyskusję w dziwny sposb, tzn. podaj mi kontrcytat, skoro ja nie znalazłem to chyba do nizcego nie dojdziemy)

ODPOWIEDZ