Pytania krótkobrodego - zasady

Dwarfs

Moderatorzy: Arbiter Elegancji, Rakso_The_Slayer

ODPOWIEDZ
Bocian
Chuck Norris
Posty: 409

Re: Pytania krótkobrodego - zasady

Post autor: Bocian »

Witam, dzisiaj byłem na lokalu w Wawie i podczas jednej bitwy wypłynął temat Deathblowa na Slayersach. Mianowicie, Lord Wampir Strzyga mordował Slayerów po 8 w rundzie, stykając się z 2-3. Pojawiła się kontrowersja, czy każdy z zabitych przez niego może oddać jemu konkretnie, czy jemu tylko ci, którzy się stykają z nim, a reszta zabitych przez niego w inny oddział (on walił z boku, z przodu był też inny oddział). W końcu stanęło na tym, że jemu tylko tylu, ilu jest z nim w base contact, ale po refleksji moim zdaniem to jest wątpliwe. Ponieważ w tej edycji jest przyjęte, że do walki wręcz pierwszy rząd zawsze dochodzi, niezależnie od zadanych ran (bo inni żołnierze napierają do walki), moim zdaniem dokładnie tak samo powinno się traktować zasadę deathblow, tzn. z pominięciem dokładnego "1 do 1" wskazywania modeli stykających się podstawkami. Zapis "A deathblow attack can be resolved against any enemy model in base contact (...)" wg. mnie powinien być rozumiany w ten sposób, że ten atak może być skierowany przeciw dowolnemu modelowi wroga w base contact z oddziałem. Przecież jak wampirzy lord stykając się z 3 slayerami morduje 8, to dlatego, że w symulowanej "rzeczywistości" wpadł w oddział i tylu zarżnął, więc byli na wyciągnięcie topora od niego.

Warto tez zauważyć, że odmienne rozumienie tego zdania sprawiłoby, że w wielu combatach efektywnie nie dałoby się jej zastosować, bowiem jeśli taki np. wampirzy lord byłby jedynym przeciwnikiem oddziału, to nie byłoby komu innemu oddać deathblow.

Innymi słowy, w redakcji tego zdania zabrakło "A deathblow attack can be resolved against any enemy model in base contact WITH THE UNIT (...)". Tak więc, jeśli np. wampirzy lord morduje 8 slayerów, to jemu jak najbardziej można wypłacić 8 ataków z deathblow. Takie rozumienie tego zdania odzwierciedla zresztą fluff związany ze slayerami.

To ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ gdybyśmy to zastosowali w ten sposób, jak wyżej przedstawiłem, Slayerzy by wampira mogli istotnie nadszarpnąć albo i zabić, bo wytłukł ich chyba ze 20, więc zebrałby tyle ataków.

Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

@Remo
no jesli chcesz grac tak jak jest w RB no to wlasnie powinienes grac ze strefami.
jesli chodzi o war maszyny to jest informacja, ze nie maja podstawek.
jest informacja, ze jednostki i unity posiadaja strefy. nie ma zapisu, ze maszyny ich nie maja.

nie zapisali tego w uscisleniach bo po prostu nie bylo co uscislac.

@Bocian
analogiczna sytuacja do przerzucania udanych WSv w styku z jednostka.
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

Morsereg pisze:nie moge podac doslownego uscislenia poniewaz takie nie znajduje sie w pdf'ie z uscisleniami.
kiedys byla rozmowa na ten temat i po prostu tak wyszlo, m.in.:
http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php? ... ki#p933128
poczatek to 4 post na stronie

ten post jest z 2012, moze wtedy cos bylo w US.. nie pamietam juz. Jak dla mnie tak jak Remo napisał.. nie mają sfer -> RB... powinny mieć podstawkę -> US.

Dość konkretna zasada żeby jej nie było nigdzie...
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

tak jak pisalem, w RB nie ma informacji, ze stref nie maja. jest informacja, ze jednostki maja strefy. war maszyna jest jednostka - ergo... maszyna ma strefy :)

ale... nie mnie sie spierac bo nie mam po co ;) jak chcecie to mozecie uderzac do pytan ogolnych :)

ps. w sumie to, ze z 2012 to nie ma znaczenia bo do tego czasu nic sie nie zmienilo. dopiero teraz wyszlo ETC faq z tym zagadnieniem. z tego co wiem to chlopaki z LSa zastanawiaja sie nad tym czy upodobnic polskie 'zasady i uscislenia' do tych z ETC ale chyba to sie nie uda ;)
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

Morsereg pisze:tak jak pisalem, w RB nie ma informacji, ze stref nie maja. jest informacja, ze jednostki maja strefy. war maszyna jest jednostka - ergo... maszyna ma strefy :)
a weź zobacz sekcję w "war machines & cc" ;)
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

tam jest informacja, ze w CC przeciwnik nie dostaje bonusow +1/+2 w momencie gdy szarzuje na bok/tyl
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Bocian
Chuck Norris
Posty: 409

Post autor: Bocian »

"analogiczna sytuacja do przerzucania udanych WSv w styku z jednostka."

Możesz proszę rozwinąć? Jak to należy stosować do deathblow?

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

a przepraszam.
dokladnie to chodizlo mi o dzialanie The Others Trickster's Shard
oraz to co uscislilo LS
Czym dokładnie jest "model w styku" na potrzeby Trickster’s shard itp.
przedmiotów/zdolności?
Model w styku to taki model, który fizycznie dotyka podstawki posiadacza The Other Trickster’s
Shard. Dotyczy to także trafiń typu impact, stomp, breath. Inne trafienia, o ile nie zostały
zadeklarowane specyficznie w konkretny model przez atakującego: właściciel modeli decyduje, w
które modele „wchodzą” trafienia – tak jak w wypadku strzelania, musi je jedynie rozdzielać
proporcjonalnie.
tak wiec analogicznie do niego, deathblowa wykonujesz w modele ktore sa w styku.
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

Morsereg pisze:tam jest informacja, ze w CC przeciwnik nie dostaje bonusow +1/+2 w momencie gdy szarzuje na bok/tyl
A czemu? :wink:

Gdyż maszyna boków i tyłów (wyznaczających "strefy") nie posiada... :D

Może powiem tak: te całe strefy miałyby sens gdyby chociaż co dziesiąta osoba (!) obracała maszyny przy strzale - bo wtedy zmienia się ich kierunek stref - prawda?
Ale nikt tego nie robi i maszyny całą grę stoją w miejscu mimo, że strzelają w różnych kierunkach i tak naprawdę nigdy nie stoją tak jak powinny więc i "strefy" są przekłamane.

Nie wiem czy jest się sens spierać gdyż i tak masz tylko jeden wheel w szarży i w 99% szarżując z przodu nie dostawisz się do tyłu itd.

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

Morsereg pisze:a przepraszam.
dokladnie to chodizlo mi o dzialanie The Others Trickster's Shard
oraz to co uscislilo LS
Czym dokładnie jest "model w styku" na potrzeby Trickster’s shard itp.
przedmiotów/zdolności?
Model w styku to taki model, który fizycznie dotyka podstawki posiadacza The Other Trickster’s
Shard. Dotyczy to także trafiń typu impact, stomp, breath. Inne trafienia, o ile nie zostały
zadeklarowane specyficznie w konkretny model przez atakującego: właściciel modeli decyduje, w
które modele „wchodzą” trafienia – tak jak w wypadku strzelania, musi je jedynie rozdzielać
proporcjonalnie.
tak wiec analogicznie do niego, deathblowa wykonujesz w modele ktore sa w styku.
Dokładnie. A w styku są tak naprawdę wszystkie zabite bo z tego co pamiętam zakłada się że na miejsce poległych wchodzą żołnierze z tylnych szeregów i oni znów są zabijani przez wampira czy cokolwiek innego.

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

dobra to jest moja ostatnia odpowiedz na temat stref i maszyn ;P z kolejnymi kierujcie sie do ogolnych.
Remo pisze:A czemu? :wink:

Gdyż maszyna boków i tyłów (wyznaczających "strefy") nie posiada... :D
nie.
zdanie 'a war machine does not have any flanks or a rear for the purpose of combat results'
nie znaczy, ze nie ma bokow/tylu wcale. znaczy, ze nie ma ich na potrzeby combata. co, skoro zostalo wyraznie zaznaczone, oznacza, ze w pozostalych fazach gry jednak te strefy posiada.
Może powiem tak: te całe strefy miałyby sens gdyby chociaż co dziesiąta osoba (!) obracała maszyny przy strzale - bo wtedy zmienia się ich kierunek stref - prawda?
Ale nikt tego nie robi i maszyny całą grę stoją w miejscu mimo, że strzelają w różnych kierunkach i tak naprawdę nigdy nie stoją tak jak powinny więc i "strefy" są przekłamane.
ja tam bym kazal przeciwnikowi obracac maszyne.
Nie wiem czy jest się sens spierać gdyż i tak masz tylko jeden wheel w szarży i w 99% szarżując z przodu nie dostawisz się do tyłu itd.
jednak majac 90 wheela dosc latwo dostac sie na flanke. jednoczesnie sprawia to tyle, ze przyblokowanie przeciwnika przed szarza na maszyne staje sie niemozliwe.
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

Może i masz rację. :) Zerknę w RB przy okazji.

Bocian
Chuck Norris
Posty: 409

Post autor: Bocian »

W mojej ocenie deathblow jest jednak zupełnie innym przypadkiem niż wskazane w uściśleniach, tak jak napisał Remo, przecież z zasad walki wręcz wprost właśnie wynika, że tak naprawdę stykają się wszystkie modele, które otrzymują obrażenia.

Awatar użytkownika
^Karpiu^
Kretozord
Posty: 1614
Lokalizacja: Nowa Huta

Post autor: ^Karpiu^ »

Bocian pisze:W mojej ocenie deathblow jest jednak zupełnie innym przypadkiem niż wskazane w uściśleniach, tak jak napisał Remo, przecież z zasad walki wręcz wprost właśnie wynika, że tak naprawdę stykają się wszystkie modele, które otrzymują obrażenia.
Zasada z AB zawsze "nadpisuje" zasade z booka w zależności od specyfiki armii. W booku pisze jasno że prawo do oddania beathblow maja jedynie jednostki w styku. Widac tworcy uznali ze kazdy ktory jest w drugim szeregu jest za daleko by oddac jeszcze atak. proste. trzeba sie przyzwyczaic a nie robic swojej interpretacji trego co pisze w booku.

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

^Karpiu^ pisze: Widac tworcy uznali ze kazdy ktory jest w drugim szeregu jest za daleko by oddac jeszcze atak. proste.
Nie do końca proste, ponieważ w CC mogą bić modele z dwóch rzędów i jeszcze patrzysz który model z drugiego szeregu "styka się" z którymi modelami przeciwnika aby móc uderzyć zupełnie jakby stali w pierwszym szeregu.

Awatar użytkownika
^Karpiu^
Kretozord
Posty: 1614
Lokalizacja: Nowa Huta

Post autor: ^Karpiu^ »

Remo pisze:
^Karpiu^ pisze: Widac tworcy uznali ze kazdy ktory jest w drugim szeregu jest za daleko by oddac jeszcze atak. proste.
Nie do końca proste, ponieważ w CC mogą bić modele z dwóch rzędów i jeszcze patrzysz który model z drugiego szeregu "styka się" z którymi modelami przeciwnika aby móc uderzyć zupełnie jakby stali w pierwszym szeregu.
Tak czy inaczej zasada mówi jasno o modelach w styku bazowym i nie ma tutaj pola do negocjacji i domyslów czego nie dopisali ;).
Moze w chaosie zapomnieli dopisac o rzucie przed bitwa który sprawia ze na 4+ wygrywam. W koncu Mamy End Times i chaos zdobywa kolejne bastiony :)

Bocian
Chuck Norris
Posty: 409

Post autor: Bocian »

Moim zdaniem chodzi o base contact z unitem,niezależnie od tego, czy unitem jest bohater, czy oddział,i tak należy to rozumieć. Tylko wtedy ta zasada odzwierciedla sens, jaki nadał jej "ustawodawca". Co byś zrobił z deathblowami w razie walki unitu z jednym modelem? Przepadają, bo te modele, które nie stykały się z tym modelem, a zginęły z jego ręki, nie brały niby udziału w walce wręcz? Bzdura.

Awatar użytkownika
^Karpiu^
Kretozord
Posty: 1614
Lokalizacja: Nowa Huta

Post autor: ^Karpiu^ »

Poczytaj dokladnie Deathblow. pisze wyraźnie jeśli ilość woundów modelu z zasada Deathblow zostala zredukowana do 0 model moze oddac jeden hit w model base to base kontakcie. Jesli drugi szereg styka sie z samymi swoimi to masz wybor w ktorego rudego dlugobrodego atakujesz :)

Awatar użytkownika
Slayer Zabójców
Masakrator
Posty: 2333
Lokalizacja: Oleśnica

Post autor: Slayer Zabójców »

Nie rozumiem o czym wy tutaj dyskutujecie, przecież zawsze giną modele z pierwszego szeregu, które zawsze są w btb z przeciwnikiem.

Edit: Do kolegi z góry - jeżeli wampir zabił 8 slayerów to dostaje 8 deathblowów na pysk, nie ważne, że się stykał tylko z 3. Gdyby ktoś miał wątpliwości: 3 zabójców ginie z ręki wąpierza, ich miejsce zastępuje kolejnych 3 dzielnych krasnoludów, którzy także znajdują chwalebną śmierć, i znów na miejscu wcześniej wspomnianych dawich pojawia się 3 kolejnych, niestety tym razem tylko 2 idzie do sal przodków.
Obrazek

Bocian
Chuck Norris
Posty: 409

Post autor: Bocian »

Dokładnie o to mi chodziło, moim zdaniem to jedyny sposób, w jaki można to rozumieć.

ODPOWIEDZ