Dwarfs - początkujacy

Dwarfs

Moderatorzy: Arbiter Elegancji, Rakso_The_Slayer

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Punisher17
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 163

Re: Dwarfs - początkujacy

Post autor: Punisher17 »

A po czym poznać że modele pochodzą z aktualnej edycji?
Jak nie jeden to sto jeden

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

najlepiej sobie porownac z tymi modelami ktore znajduja sie na oficjalnej stronie games workshop.
zawsze tez mozesz zapytac tutaj :)

co by nie bylo, jesli w swoje rece dostaniesz modele ze starszych edycji to nic zlego sie nie stanie. nadal mozesz nimi grac. jest paru uzytkownikow ktorzy zbieraja wlasnie stare modele krasnoludow i wylacznie z takich tworza swoje armie.
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Awatar użytkownika
Punisher17
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 163

Post autor: Punisher17 »

hmm,czyli działo ze Skull Pass jest nadal aktualne?
Jak nie jeden to sto jeden

Awatar użytkownika
przelas
Falubaz
Posty: 1099
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: przelas »

Tak, poza kilkoma wyjątkami wszystko jest dozwolone. Nie jest ważne czy grasz np. figurka z 1,5 czy 8 edycji.

Awatar użytkownika
Punisher17
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 163

Post autor: Punisher17 »

ojk, jeszcze kilka pytan:

Co to jest Euro? nie pytam o walute ofc
Z jakimi armiami krasie maja najgorzej?
Jak nie jeden to sto jeden

Awatar użytkownika
przelas
Falubaz
Posty: 1099
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: przelas »

EURO to zbiór zasad do drużynowej gry turniejowej (przyjęło się go również używać w turniejach solo) Głównym powodem powstania EURO (jak i np PKS) jest próba równowagi gry, tak aby o wygranej decydowała nie siła armii tylko umiejętności grającego. Zasady z założenie wyłączają przegięte rozpiski, ograniczają siłę magii, jak i zwiększają limity punktowe (np. z 2400 na 2500) niektórych armii.

Moim zdaniem ciężko określić z kim mają najgorzej a z kim najlepiej ponieważ zależne jest to od złożenia armii krasoludów jak i armii przeciwnika.

Awatar użytkownika
Punisher17
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 163

Post autor: Punisher17 »

co racja to racja. jak myslsiz czekac do 9ed z kupnem modeli?
Jak nie jeden to sto jeden

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

To bardzo proste - krasie mają dobrze z armiami nastawionymi na close combat. Wszystko co omija walkę i punktuje magią lub strzelaniem jest większym problemem, bo ciężko złapać przeciwnika i ugrać jakieś punkty.
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

Awatar użytkownika
przelas
Falubaz
Posty: 1099
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: przelas »

nie musisz czekać, w armii krasnoludów są jednostki które w 99% procentach będą potrzebne (pytanie tylko czy z bronią dwuręczną czy tarczą itp) , np.:

-wojownicy
-działa
-runelord

Ja jednak wychodzę z założenia, ze nie powinno się mieć figurek tylko np. na EURO ale również ciekawe alternatywy, które urozmaicają bitwy.

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

A jak w nowej edycji zwarzywią armaty?
Ale podpisuję się pod tym, aby nie kupować tylko modeli pod euro. Najlepiej mieć dosyć dużo figurek aby móc składać różnorodne rozpiski, nie ma złych zakupów, zwłaszcza że meta się co jakiś czas zmienia.

heimdall89
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 176

Post autor: heimdall89 »

Jestem dość świeżym graczem i jeśli mogę Ci coś doradzić to kupuj battleline. W Gnomie widziałem zw cenę mniej niż 400 zł, a dostajesz podstawową armię z bohaterem. Od tego czasu kupiłem jedynie inżyniera i niemal zawsze wygrywam mimo iż nie korzystam z zyrokopterów. Zależy gdzie i z kim chcesz grać. No i na ile pkt ;). Ja że znajomymi gram na 1000-1200 pkt.

asdafor
Plankton
Posty: 2

Post autor: asdafor »

Witajcie. Dopiero co zaczynam przygodę z warhammerem. Zdecydowałem się na gre krasnoludami i tu narodziło mi się kilka pytań:

- Czy na początek wysatrczy : 16 warrior, 16 thunderers , canon, 10 ironbreakers i jakiś dowódca
-jaki dowódca by tu pasował
-czy mogę ich pomalować z akcentami czerwonymi lub zielonymi zamiast niebieskimi
-jak też jakich farb użyć
- co poza army bookiem muszę kupić

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

asdafor
Plankton
Posty: 2

Post autor: asdafor »

Dzięki

Awatar użytkownika
Arbiter Elegancji
Niszczyciel Światów
Posty: 4808
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arbiter Elegancji »

Pozwoliłem sobie przenieść. btw. chyba warto podkleić taki temat żeby zawsze było na górze miejsce gdzie zupełnie nowi gracze mogliby zadawać pytania nie związane z zasadami a np. takie jak powyżej.
asdafor pisze:-czy mogę ich pomalować z akcentami czerwonymi lub zielonymi zamiast niebieskimi
-jak też jakich farb użyć
-Figurki malujesz jak chcesz. Masz ochotę pomalować skórę na niebiesko, zbroje na różowo a na podstawkach dać brokat? nikt ci nie zabroni. Własny Schemat kolorystyczny jest często wręcz bardzo doceniany.
-Najpopularniejsze są farby citadel (bo najłatwiej dostępne), co najmniej równie dobre są P3, Vallejo, Armypainter, Reaper.
Możesz używać dowolnych z ww.
Barbarossa pisze:Piszesz o pozytywnych wypowiedziach ludzi z Heelenhammera, którzy "zjedli zęby na WFB" - sorry, ale zęby na WFB to zjadłem ja, a to są angielscy gracze, których wiele razy bez problemów rozjeżdżaliśmy bo nigdy nie ogarniali na takim poziomie, jak top w Polsce. Ci ludzie nie są dla mnie ekspertami, to leszcze z podcastem..

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Zauważyłem dzisiaj że z oferty GW wyleciały zestawy startowe dla krasnoludów. W efekcie zmobilizowałem się do skreślenia małego postu na temat początków kolekcjonowania krasnoludów.
Starałem się dobierać oddziały tak, żeby minimalizować szansę, że będą stały na półce i zbierały kurz. Oczywiście sytuacja pewnie się zmieni wraz z wyjściem nowej edycji. Całość jest oczywiście moim subiektywnym spojrzeniem na temat, jeśli ktoś ma jakieś uwagi, propozycje, itp, jestem otwarty na dyskusje :)
Malutki wstęp w kwestii części modelarskiej:
Jeśli chodzi o farby, na początek powinien spokojnie wystarczyć zestaw typu Citadel Base Paint Set lub jego odpowiedniki innych firm, np. Army Painter. Są oczywiście jeszcze inne firmy jak np. Vallejo. Przydatny (ale nie niezbędny) będzie jeszcze jakiś spray do podkładu, każdy sprzedawca pomoże w tej kwestii. Do tego kostki, miarka, później również wzorniki. Koniecznie trzeba zatroszczyć się też o jakieś podstawki pod oddziały. Ogólnie całość powinna wyjść w granicach 160 - 180 złotych (tak na oko, zależy od wybranych produktów). Pomijam całkowicie kwestie transportu figurek, czyli walizek, toreb, gąbek i tym podobnych.

Zamienniki
Istnieje kilka firm produkujących alternatywne figurki do krasnoludów. W większości wypadków, takie zamienniki są dużo tańsze od oferty GW. Pojawiają się dwa związane z tym problemy:
- Takie firmy nie oferują pełnej gamy modeli dostępnych w naszym podręczniku armijnym, co za tym idzie, nie da się złożyć całej armii na figurkach jednego producenta.
- Pomimo tej samej skali, figurki mogą mieć zupełnie inne proporcje. Różna długość i grubość ramion, inna postura, kolana bądź ich brak, wszystko to wpływa na jednorodność naszej armii.
Niektórym osobom nie będzie to przeszkadzać, inne będą zniesmaczone. Najpopularniejsze firmy oferujące alternatywne modele to Avatars of War (Warthrone) i Mantic Games (Kings of War).

Tyle tytułem wstępu, pora na konkrety.

Jak zacząć?

Pierwsze zakupy to według mnie:
1x Armybook - podstawa, wypada wiedzieć co robią nasze oddziały, jakie mają zasady itp. Do wyboru wersja papierowa bądź elektroniczna, jak komu wygodniej.
1 x Runelord (http://www.games-workshop.com/en-PL/Runelord) - będzie występował jako Runesmith, generał naszej małej armii
2 x Quarrerels/Thunderers (http://www.games-workshop.com/en-PL/Dwa ... uarrellers) - Sklejamy ich w wersji z kuszami, wyjdą potencjalnie 2 oddziały po 16 modeli lub dowolna kombinacja do 32 modeli.
1 x Cannon/Organ Gun (http://www.games-workshop.com/en-PL/Dwarf-Cannon) - Tutaj jeśli dobrze kombinujemy zyskujemy "podwójny" model. Nie sklejając całości na amen uzyskamy możliwość wymiany lufy z działa na organki i odwrotnie. Pewne części trzeba po prostu złożyć na sucho.

W zależności od cen w danym sklepie powinniśmy wydać na wszystko około 340 złotych. Razem z podręcznikiem wyjdzie niecałe 500 złotych.
Całość pozwala złożyć rozpiskę na około 750 punktów, niektóre sklepy organizują ligi bądź turnieje dla początkujących, wydaje mi się że często to dobry punkt wyjścia.
Przykładowa rozpiska:

Kod: Zaznacz cały

Runesmith, Shield, Rune of Stone, Rune of Spellbreaking, Fiery Ring of Thori, 128 pts
16x Quarrerels, Great Weapons, Muzyk, Sztandar, 244 pts
15x Quarrerels, Great Weapons, Muzyk, Sztandar, 230 pts
Cannon, Rune of Forging, 145 pts
Co dalej?
Potencjalny krok drugi to powiększenie naszej armii do około 1200 punktów (tak zwany Format Poznański, szczegóły tutaj: http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=204&t=40247).
Sugeruje dokupić:
1x Battle Standard Bearer (http://www.games-workshop.com/en-PL/Dwa ... e-Standard)
1x Gyrocopter/Gyrobomber (http://www.games-workshop.com/en-PL/Gyrocopter) - Interesuje nas żyrokopter, w wielu wypadkach będziemy mogli go też wystawić jako żyrobomber
2x Hammerers/Longbeards (http://www.games-workshop.com/en-PL/Hammerers) - Hammererzy

Łącznie zapłacimy za te oddziały około 400 złotych. Potencjalna rozpiska na 1200:

Kod: Zaznacz cały

Runesmith, Shield, Rune of Stone, Rune of Spellbreaking, Fiery Ring of Thori, 128 pts
Thane, BSB, Great Weapon, Master Rune of Grungni, 156 pts
12 x Quarrerels, Great Weapons, Muzyk, Sztandar, 188 pts
12 x Quarrerels, Great Weapons, Muzyk, Sztandar, 188 pts
20 x Hammerers, FCG, 310 pts
Cannon, Rune of Forging, 145 pts
Gyrocopter, 80 pts
Licząc z zakupem farb i akcesoriów całość powinna zamknąć się w rejonie 1100-1200 złotych.

Rozwijanie kolekcji
Dalsze proponowane zakupy, w zasadniczo dowolnej kolejności to:
1x Runelord
1x Hammerers
2x Gyrocopter
2x Cannon

Całość za około 500 złotych.

Przykładowa rozpiska na 2000 punktów:

Kod: Zaznacz cały

Runesmith, Shield, Rune of Stone, Rune of Spellbreaking, Rune of Fire, 98 pts
Runesmith, Shield, Rune of Stone, Rune of Spellbreaking,  93 pts
Thane, BSB, Great Weapon, Master Rune of Grungni, 156 pts
16 x Quarrerels, Great Weapons, FCG, 254 pts
16 x Quarrerels, Great Weapons, FCG, 254 pts
30 x Hammerers, FCG, 450 pts
Cannon, Rune of Forging, 145 pts
Cannon, Rune of Forging, Rune of Fire, 150 pts
Organ Gun, Rune of Accuracy, 145 pts
Gyrocopter, 80 pts
Gyrocopter, 80 pts
Gyrocopter, 80 pts
Stąd już tylko krok do najpopularniejszego w Polsce formatu 2400 ETC.
Potencjalne zakupy to kolejne pudło kuszników (2 oddziały po 20 modeli z GW to równo 600 punktów, czyli minimum core dla tego formatu), Ironbreakerzy (sugerowałbym przynajmniej 20), Irondrakes (to druga opcja złożenia Ironbreakerów), lord na tarczy, dwie katapulty.
Opcje wymiany oddziałów core: Longbeards (dzielą pudełka z Hammerersami) i Dwarf Warriors. W obydwu wypadkach po 3 pudełka (30 modeli długobrodych, 48 modeli wojowników).
Zwykle w obydwu wypadkach możemy dołożyć do takiego oddziału około 12 kuszników, i również spełnimy wymogi minimum core.
Na tym etapie powinniśmy już znać własną armię oraz lokalnych przeciwników, żeby samemu określić co jest najbardziej potrzebne.
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9481
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

A potem zdajesz sprawę ze w polse w WFB jedyny format turniejow to ETC w zwiazku z czym bariera wejscia jest za wysoka :)

Ale poradnik 1 klasa :)
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
KERSZUR
Mudżahedin
Posty: 254

Post autor: KERSZUR »

Witam, mam pewne pytanie, grał ktoś może na modelach dwarfów od Mantcia albo czy takowe spotkał?
Wiem że od tych z GW są gorsze. ale z powodu polityki cenowej i ogólnej interesują mnie dosyć tanie zamienniki. Więc pytanie czy np Shieldbrakerzy mogą występować jako hammersi, a nie jako prox ?

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Jasne, sam ich używałem jakiś czas. Liczy się ogólnie żeby armia wyglądała w miarę spójnie, i oddziały były łatwe do rozróżnienia. Szczególnie to drugie :)
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

Awatar użytkownika
KERSZUR
Mudżahedin
Posty: 254

Post autor: KERSZUR »

panterq pisze:Jasne, sam ich używałem jakiś czas. Liczy się ogólnie żeby armia wyglądała w miarę spójnie, i oddziały były łatwe do rozróżnienia. Szczególnie to drugie :)

Tia niby tak, kwestia uzgodnienia. Dzięki za szybką odpowiedź.

ODPOWIEDZ