The Trail of Destruction - czyli Orcze Taktyki i Raporty

Orcs and Goblins

Moderator: Kołata

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Da Big Stabba !
Pseudoklimaciarz
Posty: 29

The Trail of Destruction - czyli Orcze Taktyki i Raporty

Post autor: Da Big Stabba ! »

Witam serdecznie. Przeglądając ostatnio forum doszedłem do wniosku, że mamy za dużo wątków dotyczących taktyk porozrzucanych w różnych tematach (w większości tych, które dotyczą poszczególnych jednostek orków i goblinów) moją intencją jest wrzucenie tego wszystkiego w jeden wątek.
Do rzeczy !

jeżeli chodzi o raporty to znalazłem bardzo fajny program, który umożliwia tworzenie graficznych raportów z bitew - myśle, że program jest na tyle prosty, że niedługo zobaczymy ciekawe raporty.

LINK: http://www.battlechronicler.com/

Teraz odnośnie taktyk - wrzucajmy nasze spostrzeżenia i pytania dotyczące konkretnych jednostek i ich zastosowania w polu bitwy.

Pozwole sobie sam zapodać temat :)

Co drodzy Waaaaggh Generałowie sądzicie o naszych spear chukkach ? .
Bless w swoim artykule (Młotkowy Nr 2) pisał o nich tak: "Jeżeli chodzi o goblińskie konstrukcje z kategorii
jednostek specjalnych, to mamy tu Dzidomiota (Goblin Spear Chukka) i rydwany (Goblin Wolf Chariots). Dzidomiot nie powala. O ile często był widywany w armiach z siódmej edycji, to teraz stracił sporo na użyteczności. Jedyna różnica w zasadach w stosunku do wcześniejszej wersji tej jednostki to obniżenie kosztu samej maszyny (ale podrożenie Orkowego Poganiacza – Bulliego) oraz dodanie opcji Niewypału (Misfire) na ‚1’ przy rzutach na trafianie. Maszyny używające zdolności strzeleckich ogólnie straciły w tej edycji (dlatego prawie nie widać już na stołach takich elfickich czy krasnoludzkich Bolt Throwerów) przez duża liczbę terenów, które utrudniają trafianie i ze względu na to, że oddziały są teraz tak duże, ze strata pojedynczych modeli (a na tyle stać tego typu maszyny) nie robi na nikim większego wrażenia. Koszt goblińskiej machiny jest jednak niewielki, wiec jeżeli tylko nie ma jakichś specjalnych ograniczeń co do liczby maszyn, to można te propozycję wziąć pod uwagę. Choćby po to, żeby dać sobie szansę na ustrzelenie jakiegoś samotnego bohatera, lub innego pojedynczego modelu."


No właśnie ! czy waszym zdaniem tekst ten jest dalej aktualny ? moim zdaniem 2 ostatnie armie (TK OK), które GW wypuściło sprawiły, że naprawdę mocno zastanawiam się nad ich ponownym umieszczeniem w moich rozpiskach. Plotki jako że nowe Vampiry mają otrzymać Mons. Infantry sprawiają że jest nad czym się zastanawiać. Również Misfire nie jest aż tak straszny - żeby wybuchła musimy rzucić 2 jedynki pod rząd - a to już jest dość trudne.
6 sztuk to tylko 210 pkt a naprawdę potrafi zrobić kuku :)

Jestem ciekaw waszych spostrzeżeń - może ktoś z was już ich używa ?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9564
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

Moim zdaniem tekst Blessa jest niestety aktualny. Na papierze chukki nie wyglądają nawet tak źle, ale w praktyce jest inaczej. Żeby coś z nich ustrzelić, trzeba sporo szczęścia. Zresztą przy składaniu rozpiski zawsze brakuje pktów i to na chukkach by się cięło w pierwszej kolejności. Po prostu są inne, lepsze rzeczy dostępne w specjalach (i nie tylko).
A wyjście nowych armii niewiele tu zmienia. TK i Ogry to chyba nie jest największe zmartwienie orków i goblinów.

Awatar użytkownika
maciom
Chuck Norris
Posty: 613
Lokalizacja: wro

Post autor: maciom »

zgadzam się ze stwierdzeniem ze sa lepsze rzeczy do kupienia.
ale grałem na 4 chuck raz z He na smoku i była śmeiszna salwa

przeciwnik pozwolił mi strzelic z 3 chuck naraz w smoka i wyglądało to tak
3 trafiły
3 w smoka
3 zraniły
7 ran
smok do piachu :D
czy jeśli mam przedmiot, który pozwala mi przerzucać każdego warda to, czy mogę też przerzucać ochronę magiczną?

Awatar użytkownika
Opos
Falubaz
Posty: 1196
Lokalizacja: KGB Tarnów

Post autor: Opos »

Więc tak w opozycji do twej salwy, u mnie występuje od 4 do 6 chukk, z reguły trafienia prezentują się od 0 do 2 :| i to przeważnie bliżej pierwszej wartości (to, że mam poFornego pecha w kościach, to inna sprawa :lol2: )
Let the River of Blood flow...

Awatar użytkownika
Fanatic
Chuck Norris
Posty: 468

Post autor: Fanatic »

Co do orczego strzelania to jestem wielkim fanem i gram ostatnio na defensywie.
Co do chuck to są tanie ale ciężko z nich trafić w cokolwiek.
W ostatniej mojej bitwie miałem 2x rock lobber,doom diver,2x chacka + night gobosów z łukami.Dwie tury strzelałem do abomki i mimo to wleciała mi w black orki i załamała całą linie.A za to w jednej turze z 6 ratogrów i 3 pack masterów został 1 ogr i 2 szczurki.
Obrazek

ugh
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 105

Post autor: ugh »

Kołata pisze:Moim zdaniem tekst Blessa jest niestety aktualny. Na papierze chukki nie wyglądają nawet tak źle, ale w praktyce jest inaczej. Żeby coś z nich ustrzelić, trzeba sporo szczęścia. Zresztą przy składaniu rozpiski zawsze brakuje pktów i to na chukkach by się cięło w pierwszej kolejności. Po prostu są inne, lepsze rzeczy dostępne w specjalach (i nie tylko).
A wyjście nowych armii niewiele tu zmienia. TK i Ogry to chyba nie jest największe zmartwienie orków i goblinów.
No nie [-X chciałbym trochę podyskutować na ten temat. Moim zdaniem wielką zaletą tych maszyn jest jej cena w stosunku do swoich możliwości. 35 pkt. za 6 siły noAS, przebijanie. Jest tylko jedna zasada, która zawsze przestrzegam - musi ich być 6 sztuk. do 24 cali trafiam na 4+ i przeważnie wounduje na 2+ - i to wszystko x6. Siłę rażenia ma jednak dość dużą - zresztą ma za zadanie osłabianie wroga a nie jego doszczętne niszczenie. Grając na defensie zawsze je wystawiam i jeszcze nie byłem zawiedziony. No i na smoczki działa byczo ! :)
pzdr.

Awatar użytkownika
Aron_Banalny
Masakrator
Posty: 2170
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa

Post autor: Aron_Banalny »

BlaBla[-X BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlajeBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla 2+ - BlaBlaBla x6. BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBl
aBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla:)
pzdr.
ja chętnie podyskutuję zamiast Blessa, którego jestem krnąbrnym padawanem. wyjaśnię Ci czemu są takie sobie
1. marnują slot maszyn, który jest na wagę złota na większości turniejów
2. 3 bs znaczy dla nas tyle że wystarczy że ten smok, którego non stop dzielnie zabijasz może byc za laskiem na 24 calu, albo wystaje ciut zza domku i trafiasz go na 6. rozumiem że takich strzałów masz 6. oczywiście może być jeszcze trudniej
3. wybuchający bolec i drogi bully.
4. są lepsze rzeczy do montowania defensów w tym book-u
Obrazek

ugh
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 105

Post autor: ugh »

W normalnych okolicznościach chętnie bym z tobą podyskutował, ale patrząc na twój poziom wypowiedzi obawiam się że nie zrozumiałbyś ani trochę o czym piszę.

Dobra rada - zmień określenie padawan na wierny podnóżek lub plebs - wybór według uznania. Jeżeli będziesz miał problemy ze zrozumieniem powyższych wyrazów to zerknij do słownika - taka gruba książka z dużą ilością literek.

Awatar użytkownika
Aron_Banalny
Masakrator
Posty: 2170
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa

Post autor: Aron_Banalny »

czyli tak jak myślałem, zostałeś zmiażdżony przez moją elokwentną krytykę chuck.
Obrazek

Awatar użytkownika
Havelock
Kradziej
Posty: 919
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Havelock »

chłopaki chyba nie zdali animozji :)
Ludvik pisze:Wystawianie np. Black Knightów jako Blood Knightów uważam za osobistą obrazę

Awatar użytkownika
Ketman
Mudżahedin
Posty: 267

Post autor: Ketman »

Aron_Banalny pisze:
BlaBla[-X BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlajeBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla 2+ - BlaBlaBla x6. BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBl
aBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla:)
pzdr.
ja chętnie podyskutuję zamiast Blessa, którego jestem krnąbrnym padawanem. wyjaśnię Ci czemu są takie sobie
1. marnują slot maszyn, który jest na wagę złota na większości turniejów
2. 3 bs znaczy dla nas tyle że wystarczy że ten smok, którego non stop dzielnie zabijasz może byc za laskiem na 24 calu, albo wystaje ciut zza domku i trafiasz go na 6. rozumiem że takich strzałów masz 6. oczywiście może być jeszcze trudniej
3. wybuchający bolec i drogi bully.
4. są lepsze rzeczy do montowania defensów w tym book-u
to ja sie chętnie włącze do dyskusji :)
Ad. 1. jest dość logiczne że jak wystawiasz chukki to darujesz sobie klopy.
Ad. 2 nie bardzo rozumiem - bedzie siedzial za tym domkiem z generalem do konca gry ? ukształtowanie terenu za każdym razem jest inne. Z tego co czytam to smok chyba byl tylko przykladem - celow do eliminacji jest o wiele wiecej.
Ad. 3 wybucha dopiero po dwóch rzuconych jedynkach wiec szansa jest dosc mala - co najwyzej dostanie wounda albo nie bedzie mogl strzelac w nastepnej turze. Nie musisz dokupywac bulliego.
Ad. 4 tutaj nie mogę się odnieść - autor nie podal przykladów.

pzdr.

Awatar użytkownika
Aron_Banalny
Masakrator
Posty: 2170
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa

Post autor: Aron_Banalny »

no, nareszcie ktoś kto się nie sapie

1. imo klopy > chucki. sposób w jaki bija rajcuje mnie bardziej niż ten chuckowy, zabijają z reguły więcej kolesi i wbijają d6 ran

2. nie rozumiesz, może się zasłonić tak że widzi cel ale ma nadal cover. ale on lata. rozumiem że pod innymi celami rozumiesz large targety, no ok. wszystkie, które znam, nie maja jakoś ciężko z zielonymi bolcami, tutaj temat na kolejną dyskusję w ramach powyższej

3. ale wybucha, a bully mocno boostuje przeżywalność i niezawodność machiny, był tańszy w starym booku.

4. n. gobliny
Obrazek

Awatar użytkownika
Szemkel
Chuck Norris
Posty: 662

Post autor: Szemkel »

Strzelanie do LT z chukk w tej edycji to fikcja. W tej edycji ani razu nie zatłukłem w ten sposób czegoś większego. Jasne w kupie siła ale jak na 210 pkt. władowanych w 6 maszyn, które potrzebują miejsca, los, blokują możliwość wzięcia lepszych maszyn, do dużego celu strzelają raz z chorym modyfikatorem i raz normalnie (to drugie jak dobrze pójdzie), wybuchają i po utwardzeniu bullym tracą praktycznie jedyną zaletę -> cenę; to efekt jest mizerny. Imo więcej utrudnień niż korzyści. Dodatkowo warto dodać, że katapulta radzi sobie z LT lepiej i do tego świetnie sprawdza się w chamskim ostrzale bardziej zapchanych rejonów planszy -> czasem nie ma bata żeby czegoś nie trafić.

(O strzelaniu do mniejszych celi z chukk nie ma co mówić, bo trzeba by to tałatajstwo najpierw jakimś cudem ustawić tak żeby widziało i się nie marnowało.)
Naród polski jest wspaniały! Tylko ludzie kur...

Awatar użytkownika
Aron_Banalny
Masakrator
Posty: 2170
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa

Post autor: Aron_Banalny »

ugh, sapaczu, co jest? czemu dyskusja, o którą prosiłeś zdechła?
Obrazek

Awatar użytkownika
Szemkel
Chuck Norris
Posty: 662

Post autor: Szemkel »

Cosik panowie zaniżają poziom. Proponuję skupić się na merytoryce. :?
Naród polski jest wspaniały! Tylko ludzie kur...

Awatar użytkownika
cluzoe
Mudżahedin
Posty: 278

Post autor: cluzoe »

Hejka.

Grałem ostatnio w lidze na 1500 punktów i moja armijka dźwigała ze sobą 3 chukki.
Naprawdę byłem wielkim fanem tego sprzętu.
Jedyna gra w której się spisały była niestety przeciwko Orkowym pobratymcą gdzie miałem farta i jednym strzałem zabiłem nieroztropnego generała na dziku.

Moje podsumowanie n/t chukk:
Plusy
1) Zwracają uwagę każdego przeciwnika (nie wiem czy to z uwagi na przyzwyczajenia z 7 edycji czy z uwagi na ich dobre staty na papierze).
1.1) Dzięki powyższym istnieje szansa, że dzięki chukka rozstawionym odpowiednio wcześnie rozstawisz przeciwnika tak jak chcesz. Niestety z uwagi na scenariusze ich znaczenie dodatkowo maleje.
2) Jak masz fart to potrafią zrobić cuda. Ja nie mam go za dużo i cud zraża się raz na 4-5 gier (trochę mało jak na 105 ptk.)

Minusy:
Jest tego sporo więc opiszę te najważniejsze.
1) Linia widzenia !!! Kurde jak one mi czasami blokowały oddziały.
Epic faill: W scenariuszu atak o poranku(chyba), ustawiasz losowo odziały i mi trafiło się że z lewej strony miałem górkę i 2 chukki na niej rozstawione pierwsze. + 2 oddziały za górką i musiałem używać Ręki Gorka inaczej zostałbym tam na pół gry.
W większych gierkach po prostu nie ma na nie miejsca :(.
2) Jeden zniszczony oddział w pobliżu chukk, gobasy oblewają panikę rezygnując ze strzelania w następnej turze.
Ja miałem przypadek kiedy w pierwszej turze przeciwnik zniszczył mi chukkę z działa, panika na goblińskim rydwanie zabrała chłopaków za pole bitwy, do tego druga chukka odmówiła strzelania w następnej turze bo również spanikowana siedziała pod maszyną.
3) 1 = missfire, kurde kto to wymyślił?
Dzięki temu pamiętam więcej epickich porażek niż super strzałów.
4) Missfire + linia widzenia i czasami po prostu rezygnujesz ze strzelania, żeby nie stracić chukki bo nie opłacało się walić na 6+ w oddział skirmiszy a reszta godnych celów albo schowana za terenem albo już walczy :(

paulinka17
Kretozord
Posty: 1759

Post autor: paulinka17 »

Aron_Banalny pisze:
BlaBla[-X BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlajeBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla
BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla 2+ - BlaBlaBla x6. BlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBl
aBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBlaBla:)
pzdr.
ja chętnie podyskutuję zamiast Blessa, którego jestem krnąbrnym padawanem. wyjaśnię Ci czemu są takie sobie
1. marnują slot maszyn, który jest na wagę złota na większości turniejów
2. 3 bs znaczy dla nas tyle że wystarczy że ten smok, którego non stop dzielnie zabijasz może byc za laskiem na 24 calu, albo wystaje ciut zza domku i trafiasz go na 6. rozumiem że takich strzałów masz 6. oczywiście może być jeszcze trudniej
3. wybuchający bolec i drogi bully.
4. są lepsze rzeczy do montowania defensów w tym book-u
Testowalem w łikend na Dębku, Dastorze i Blesie.
Generalnie bolce to gówno.
Gówniaka.

Nawet nie szachują kawy.

Awatar użytkownika
Przemcio
Postownik Niepospolity
Posty: 5334

Post autor: Przemcio »

Paulinka ty nekrofilu...
We Bust in, Fight Through the Carnage, let the BOOMSTIK do the Talking...

Awatar użytkownika
GrimgorIronhide
Masakrator
Posty: 2724
Lokalizacja: "Zad Trolla" Koszalin

Post autor: GrimgorIronhide »

No ale trza przyznać, fajnie się pobawił w obalanie mitów oczywistych.

paulinka17
Kretozord
Posty: 1759

Post autor: paulinka17 »

Oczywiście zostają w rozpie. Będę dalej Was informował.

ODPOWIEDZ