Hirstowe pogaduszki oraz silikonowe żądze

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tiger Brown
Kradziej
Posty: 953
Lokalizacja: Syrenogród

Post autor: Tiger Brown »

Postanowiłem sobie bezpośrednio (bo pośrednik sępi z nowym zamówienie :wink: ) sprowadzić parę foremek Hirsta, przez Online-shopping z jego strony. Łatwizna. 8)
Tylko niech mi kto powie jakim cudem formy wyklikane na stronie w piątek są u mnie w skrzynce pocztowej we wtorek ?! Z Sedalii w Montanie do Wawy. Da się ?! A nasza Poczta... niech ją szlag trafi, jak się grzebie. Obrazek
"Pomaluję wasze figsy" - w przypadku niektórych to brzmiałoby jak groźba.

Awatar użytkownika
Nilgar
Kretozord
Posty: 1502
Lokalizacja: Caledor
Kontakt:

Post autor: Nilgar »

Spadłeś mi kamień z serca, bo w takim razie zamówienia do Hirsta już w tym roku nie będzie :wink: Najpierw niestety Repaer, którego obsługująca mnie dotąd agentka ogłosiła była upadłość i wróciła do szkół. Nowa trochę szybciej odbija posty ale rozmowy i tak trwają już ruski miesiąc, a kasa na koncie niestety nie chce czekać, bo tam nowy Avatar 8) tu zepsuty samochód... życie... :?
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Tiger Brown
Kradziej
Posty: 953
Lokalizacja: Syrenogród

Post autor: Tiger Brown »

Właściwie to powinienem Ci podziękować - gdybyś nie wstrzymał zamówienia, to sam pewnie bym się nie odważył kupić. [-o<

A teraz dłubię wiejski kościółek - w pełni grywalny, zmieści się nawet klocek 5x4 i adwersarze. Tylko dach mi powoli idzie - pokrycie z niby-łupka jest nieco pracochłonne - zwłaszcza jak się ma za mało czasu.
"Pomaluję wasze figsy" - w przypadku niektórych to brzmiałoby jak groźba.

Awatar użytkownika
Nilgar
Kretozord
Posty: 1502
Lokalizacja: Caledor
Kontakt:

Post autor: Nilgar »

Grunt to zadowolony Klient :wink: Ściąganie hirstów jest upierdliwe, bo kosztują swoje, a zarobek marny jednak robię w tym roku jeszcze jedno zamówienie, więc gdyby byli jacyś chętni to proszę jutro do końca dnia o info na priva... Foremki mają szanse dojść do Was przed Gwiazdką
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Ushabti
Mudżahedin
Posty: 256
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ushabti »

Ekhm, Ekhm...
W "przeglądając allegro" zeszło na odlewy to i tu może zaspamuję troszku ;)
Ostatnio wycofali mi ze sprzedaży w Poznaniu standardowy Gumosil WW, za to wprowadzili mi swoją własną produkcję C.E.S. KK 45.
Jeden plastikowy "słoiczek" (tak jest zakręcany i się nie brudzi tak bardzo, a i otwiera się ciszej!) kilogramowy plus trzy różne katalizatory (!).
Z pierwszym ma czas pracy 120 minut i sieciowania 15h.
Z drugim 40 minut i 2h.
Z trzecim 10 minut i 1 godzinę zastygania.

Korzystam z drugiego i na razie jedyne różnice jakie widzę w efektach form, to te same właściwości, o wiele szybsze sieciowanie, czystsza praca i 10 złotych taniej za kilogram :P
Jedyne co mnie zaskoczyło i na co nie byłem przygotowany, to pojemnik z katalizatorem: wcześniej pobierałem go strzykawką, a ten jest tak zamknięty, że pasuje do tego samego, ale z igłą... jak tego nie ma można kapać kropelkami, ale mam pewność, że jak potrącę ręką to mi się wiele nie wyleje.

Jakby ktoś miał wybór w zakupie to polecam, choć z tego co widziałem firma na razie ma sklepy raczej w Wielkopolsce i na Kujawach.

Awatar użytkownika
Skavenblight
Naczelna Prowokatorka
Posty: 6092
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Skavenblight »

W tamtym temacie napisałeś jakieś herezje o żywicy ;) odpisałam ;)

Co do silikonów to Hak wie lepiej ode mnie. Jak się nazywa to, czego używasz?

Awatar użytkownika
Ushabti
Mudżahedin
Posty: 256
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ushabti »

C.E.S. KK 45.
;)

Co do żywicy, to ta na którą trafiłem w jakimś sklepie modelarskim kosztowała 24 zł za 0,4 litra (2 słoiczki plus 2 ampułki utwardzacza), była przezroczysta, natworzyła masę pęcherzyków i zastygała 24h wydzielając przy tym bardzo duże ilości ciepła. Naprawdę wolę wytrzymały gips, co do którego wiem, że nie skraca mi praktycznie żywotności formy...
Ale faktycznie z chęcią przetestowałbym tą żywicę o której mówiłaś. Przynajmniej okienka mógłbym z niej odlewać, żeby były jak najwytrzymalsze... no i na żywicę nikt nie patrzy jak na "tani szmelc" ;)

Awatar użytkownika
Skavenblight
Naczelna Prowokatorka
Posty: 6092
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Skavenblight »

To trafiłeś na drogą i w dodatku kiepską.
Chociaż, pęcherzyki to nie tylko od żywicy zależą.

Ta zastyga nawet trochę za szybko - chociaż odrobina wprawy i spokojnie można zdążyć.

Ale co do nazwy i możliwości zakupu poza Warszawą - tu się musi wypowiedzieć Hak.

Awatar użytkownika
Kapitan Hak
Bosman
Posty: 1041
Lokalizacja: z krańca świata
Kontakt:

Post autor: Kapitan Hak »

Żywica, którą używam i mogę polecić to Axson F18:

http://www.amod.com.pl/cgi-bin/axson/in ... 1&katid=14

Kupiłem ją już jakieś 1,5 roku temu w hurtowni Amod - do dzisiaj został mi jeszcze całkiem spory zapasik, a to dlatego, że kupiłem od razu szaloną ilość 10 kg ;) (na spółkę ze znajomym). To akurat była najmniejsza możliwa ilość, jaką można było wtedy w tym miejscu zakupić. Zaletą była bardzo korzystna cena - 330 zł za 10 kg, czyli prostym rachunkiem 33 zł/kg. Dla porównania, w sprzedaży detalicznej, w pewnym warszawskim sklepie odlewniczym, 1 kg kosztował bodajże 55-60 zł.

Szczegółowe dane techniczne znajdziesz pod ww. linkiem. Od siebie dodam, że dla mnie największymi zaletami tej żywicy są łatwość zmieszania składników (po prostu 1:1, a nie obliczanie procentów i tyci-tyci katalizatora), gęstość zbliżona do wody, dzięki czemu dobrze wypełnia zagłębienia form, bardzo szybki czas wiązania (w zasadzie po niecałej godzinie można już wyjmować odlewy z formy) i generalnie wysoka jakość i trwałość odlewów. Nie są też wkurzająco przezroczyste.

Na Twoim miejscu rozważyłbym jednak zakup żywicy F19 zamiast F18. 3,5 min. czasu życia (potem zaczyna gęstnieć) w przypadku F18 daje się we znaki i wymusza sposób pracy - mieszasz niewielką ilość, zalewasz, streszczając się w tych kilku minutach, i dopiero wtedy sporządzasz kolejną porcyjkę. Dlatego też F19 może być po prostu wygodniejsze, a różni się od F18 nieznacznie - w zasadzie tylko czasem życia i rozformowania oraz kolorem. Ja prawdopodobnie następnym razem właśnie na f19 się zdecyduję.

Natomiast z żywicami epoksydowymi miałem takie same doświadczenia jak Ty - ponad to, co napisałeś, dodam jeszcze, że są chemicznie-cuchnące (a Axson praktycznie bezwonne). Mam gdzieś jeszcze schowany kubełek z epoksydową - leży, kurzy się i nie wiem, jak się tego pozbyć, by nie zatruć środowiska ;).

P.S. F19 miał w ofercie (i może nadal ma) niejaki Monolith Icon w opakowaniach 1kg bodajże za 50 zł.
P.P.S. Zapomniałem wspomnieć o istotnej rzeczy. Do tych żywic można zakupić tzw. "napełniacz", do zmieszania w proporcjach bodajże 1 porcja żywicy do 0,4 porcji napełniacza (czy jakoś tak). Generalnie tani zapychacz (150 zł za 15 kg), choć może nieco zwiększyć kruchość odlewów (w przypadku "cieńszych" części). Ja się na to nie zdecydowałem, ale przy produkcji na większą skalę, jak sądzę, to dobra opcja.
Nietykalny pisze:NIE perManentny (stały-jednolity)!tylko PerNamentny!!! - np makijaż!
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Skavenblight
Naczelna Prowokatorka
Posty: 6092
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Skavenblight »

Kapitan Hak pisze:(w zasadzie po niecałej godzinie można już wyjmować odlewy z formy)
No bez jaj, ostatnio wyciągaliśmy po 30 minutach i były ok :)

Awatar użytkownika
Kapitan Hak
Bosman
Posty: 1041
Lokalizacja: z krańca świata
Kontakt:

Post autor: Kapitan Hak »

No faktycznie, choć po tak krótkim czasie trzeba być naprawdę delikatnym i uważać, by zbyt mocnym chwytem niczego nie odkształcić. Wyjąć z formy jednak można.
Nietykalny pisze:NIE perManentny (stały-jednolity)!tylko PerNamentny!!! - np makijaż!
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Ushabti
Mudżahedin
Posty: 256
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ushabti »

Dzięki za info :)
Przeraża mnie tylko jedno - temperatura gęstnienia 80-100 stopni Celsjusza w jednym i drugim przypadku... To tyle co roztopiony wosk. Jak to wpływa na żywotność form i ich stopień odkształcenia przy tych większych sztukach? Sprawdzaliście?

Awatar użytkownika
Skavenblight
Naczelna Prowokatorka
Posty: 6092
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Skavenblight »

Póki co nie zaobserwowaliśmy żadnych zniszczeń.

Awatar użytkownika
Kapitan Hak
Bosman
Posty: 1041
Lokalizacja: z krańca świata
Kontakt:

Post autor: Kapitan Hak »

Ushabti pisze:Dzięki za info :)
Przeraża mnie tylko jedno - temperatura gęstnienia 80-100 stopni Celsjusza w jednym i drugim przypadku...
:shock:
Nagrzewa się troszeczkę i owszem, ale te 100 stopni to chyba jakieś dane krańcowe/ekstremalne (może jakbym od razu 10 kg zmieszał...). Ja bym stawiał na góra 30-40 stopni.

Co do żywotności form, to powiadają, że żywica może na nie negatywnie wpływać (po iluśtam odlewach wykonanych w jednej formie), ale ja osobiście się z tym jeszcze nie zetknąłem... przynajmniej na razie ;). Wydaje mi się, że ma to związek raczej ze składem chemicznym żywicy, a nie z temperaturą. Nawiasem mówiąc, są specjalne spray'e (w rodzaju polsilformu) do konserwacji form - one ponoć nieco pomagają. Hirst na swojej stronie pokazywał też jakiś sposób odlewania z użyciem cienkiej, ochronnej, warstwy talku na powierzchni formy, ale ja tego nigdy nie testowałem.
Nietykalny pisze:NIE perManentny (stały-jednolity)!tylko PerNamentny!!! - np makijaż!
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Ushabti
Mudżahedin
Posty: 256
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ushabti »

Nagrzewa się troszeczkę i owszem, ale te 100 stopni to chyba jakieś dane krańcowe/ekstremalne (może jakbym od razu 10 kg zmieszał...). Ja bym stawiał na góra 30-40 stopni.
Tyle podawali w danych technicznych... popytam przy zakupie ;)
Nawiasem mówiąc, są specjalne spray'e (w rodzaju polsilformu) do konserwacji form - one ponoć nieco pomagają.
Wiem, mam :) Używam żeby mi się silikon do wzorów nie przyklejał przy zdejmowaniu formy :)
Ogólnie dzięki za info, widać miałem niekompletne informacje o żywicach. Za to kiedyś Wam muszę pokazać jakie są efekty używania twardszych wersji gipsu dentystycznego ;)

Awatar użytkownika
Nilgar
Kretozord
Posty: 1502
Lokalizacja: Caledor
Kontakt:

Post autor: Nilgar »

Robię zamówienie do Hirsta (jutro wieczorem) - jeśli są jacyś chętni proszę o kontakt na priv (info o cenach również)
Obrazek
Obrazek

koszalek
Warzywo
Posty: 14
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Post autor: koszalek »

Chciałem na chwileczkę wrócić do wyższości jednego nad drugim (styroduru nad gipsem, bądź odwrotnie).

To co zamieszczone w linku poniżej do styrodur. Dużo styroduru.
Pobuszujcie po stronie głównej - trochę tutoriali i Work In Progress pokaże co i jak.

http://gidian-gelaende.de/Material_HP/W ... index.html

Hirst robi dobrą robotę, wzory można pięknie wykorzystać, ale to co robią ze styro i balsy Ci goście, przerosło wszystko co do tej pory widziałem (nie licząc psychopatów, którzy robią makiety z prawdziwego kamienia itp, ale to inna kategoria).

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8785
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

szczeka opada...

Awatar użytkownika
pepe
Mudżahedin
Posty: 212
Lokalizacja: Kęty

Post autor: pepe »

stare ale jare

Awatar użytkownika
Khunag
Chuck Norris
Posty: 395
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Khunag »

http://allegro.pl/item603849978_zywica_ ... _5_kg.html

Ktoś używał? Nadaje się to do czegoś?

ODPOWIEDZ