Śródziemnomorski wyścig zbrojeń

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Re: Śródziemnomorski wyścig zbrojeń

Post autor: Martin von Carstein »

No dobrze ale Rome 2 nie jest grą nadzwyczaj historyczną, nie uwzględnia niuansów ani drobnych reform tylko wali z grubej rury wrzucając wszystko do kotła.

Oczywiście, że Punijczycy walczyli z okrągłymi tarczami thureos (scutum), proste hełmy oraz włócznie lecz było to w czasie trzeciej wojny punickiej (149-146 p.n.e). Kartagińczycy zostali wcześniej rozbrojeni przez Rzymian w ramach dyplomatycznych rozmów, miało im to zapewnić pokój. Zostali oszukani i aby uzupełnić braki w uzbrojeniu tworzyli najprostsze, najszybsze i najtańsze wzory. Wiemy to od Polibiusza, który uczestniczył w oblężeniu.

Ale wcześniej Punijczycy walczyli na modłę hoplicką.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Ospreye bywają różne, tych jeszcze nie czytałem, ale ilustracje ładnie oddają co trzeba:

https://ospreypublishing.com/carthagini ... -146-bc-pb

https://ospreypublishing.com/the-cartha ... century-bc

I ciekawostka, kolejny skirmisz Ospreya ;)

https://ospreypublishing.com/broken-legions
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Uff spodstawkowałem 40 galatów (Warlord) - skończyłem przed meczem :)
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Galaci od warlorda? Czy to są zwykli gallowie, czy coś innego?

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

"Zwykli Galowie". Najlepiej byłoby gdyby to były figurki wojowników walczących nago, tak zresztą też walczyły plemiona celtyckie np. w Italii do III p.n.e.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Dokładnie, ale niestety samych golasów tam nie ma :) Za to można im dać hellenistyczne głowy :)
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Oto coś dla miłośników figurkowych penisów:

http://www.crusaderminiatures.com/prod.php?prod=913

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Świetne figurki, ale bardzo drogie. Na szczęście pomalowane, więc mam skąd czerpać wzór.
A poza tym spodkładowałem dziś swoją hordę najemnych Gallów (Warlord Games).

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Drogie? To dolar kanadyjski (3 zł).... ;) Akurat za tak fajne modele to tanio.... w porównaniu np. z Warlordem czy Polemarchem...
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Trochę ponakręcaliśmy się różnymi figurkami - ale nie temu miał służyć ten temat. A zatem - chciałem się wam pochwalić - i dodać tym samym chęci (mam nadzieję) do pracy nad własnymi armiami. Niedawno prezentowałem grupę dowodzenia do pierwszego oddziału kartagińskiego. Cały ten oddział jest jeszcze w obróbce. Po zrobieniu mu tarcz, pora na podstawki. Więcej na ich temat napiszę, gdy będzie już gotowy i obfotografowany.
A teraz świeże fotki oddziału, którego można było zobaczyć w moim pierwszym poście - czyli hipków, których będę wystawiał jako średnią piechotę - italskich sprzymierzeńców. Mają pomalowaną skórę, oraz bazowe kolory brązowych elementów pancerza i ciuchów.

Obrazekpic host

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Czekamy na efekt końcowy!

A tymczasem kolejne porównania:

Aventine (L) i Renegade (R):

Obrazek

Renegade (L) i Victrix (R):

Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 lip 2016, o 12:52 przez Nijlor, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Niestety linki nie działają. A co do żołnierzyków - prace nad nimi nieubłaganie postępują. Jak tylko będzie je widać - wrzucę zdjęcia. Pewnie koło niedzieli :)

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Poprawione!
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Różnica w skali - diametralna. Aż nie wiadomo, czy to przedstawiciele tego samego gatunku! Wydaje mi się, że te metalowe figurki to tzw. skala heroic. Osobiście wolę bardziej realistyczne proporcje - skoro sam a gra aspiruje do realizmu i historyczności.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Cóż, wszystko zalezy od rzeźbiarza, tylko trzeba brać namiar na to, że np. Victrixowi pomaga w pracy komputer, oni nie robią tego ręcznie ;) Mniej heroiczny jest. np. relic, agema czy niektóre wzory warlorda... Postaram się pstryknąc fotki tych modeli z Victrixem. O ile w kwestii heroiczności postury mogę się zgodzić, to zarzucanie modelom Aventine "niehistoryczności" jest nieuprawnione ;) Ważne, żeby wyposazaenie odpowiadało prawdzie historycznej, a reszta - de gustibus .... Wolę mieć nieco przypakowanego hoplite niż takiego z niewłaściwym hełmem i czy mieczem :mrgreen: ...
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Ja przyzwyczaiłem się do "krępych" figurek, jak dla mnie modele Agemy lepiej odzwierciedlające proporcje ciała wygładają trochę sztucznie.
A lekkie różnice między figurkami w tym samym oddziale to jak dla mnie plus- ludzie też różnią się między sobą wymiarami.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

=D> Dokładnie o to mi chodziło, Agemowe motele to takie trochę "elfy" :) Ale metale są na b. wysokim poziomie rzeźbiarskim, plastiki są niestety uboższe, a nie są wiele tańsze od lepszych Victrixa :)
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Ja otrzymałem w poniedziałek garść modeli do pomalowania. Metalowych. Agema jest świetna, choć sam będę - jak już - zbierał Aventine (Etrusków) oraz plastiki. Niektóre modele (Relic, Polemarch) mają niestety otwarte dłonie na włócznie co rodzi problem odpadających stalowych włóczni (stal i biały metal nie pracują najlepiej). Natomiast taki Aventine ma łapki wymagające wiercenia, powstaje obręcz w której można trwale umieścić taki pręt.

ODPOWIEDZ