Nowy komputer

Moderator: Zaklinacz Kostek

ODPOWIEDZ
Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Nowy komputer

Post autor: Cylindryk »

No więc, mój obecny komputer nie daje rady, mianowicie, nie odpala mi się XCOM2. Jako, że i tak szykowałem się do delikatnego upgrade'u (dokupić więcej RAM-u), a tu wychodzi, że trzeba w sumie grafikę, to niech będzie "co mi tam" i de facto kupuję całość.

Tutaj pojawia się pytanie: co kupić? Mam wstępną listę (patrz niżej), ale może jakieś porady? Warunki: całość by było miło, jakby zamknęła się w 4k, + co by znowu kolejny upgrade/wymianę robić za mniej-więcej 7-10 lat.

Płyta główna: Gigabyte GA-Z97P-D3, Z97, DualDDR3-1600, SATA3, RAID, HDMI, ATX (GA-Z97P-D3)
Procesor: Intel CORE i5-4460 3.20GHz LGA1150 BOX BX80646I54460 - Haswell Refresh
RAM: G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz CL10 F3-2400C10D-16GTX
Zasilacz: Corsair Builder Series CX 750W 80+ Bronze Modular - CP-9020061-EU
Karta graficzna: MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5 - (GTX 970 GAMING 4G)

Całość na razie zamyka mi się w 3800.
Jakieś porady, co podmienić? Czy brać, jak jest, i się cieszyć? :)

Awatar użytkownika
Afro
Postownik Niepospolity
Posty: 5678

Post autor: Afro »

Wygląda bardzo spoko, teraz mam coś praktycznie takiego samego, tylko ramu więcej. Do całości wrzuciłbym tylko SSD, bo to daje wielkiego kopa i wszystko przez najbliższy rok powinno śmigać na ultra ;p (bo zaraz directx12 też stanie się standardem).
Niedługo ma się też pojawić nowa generacja graficzek od nvidii, więc obecne powinny troszkę polecieć w dół (na początku pewnie nie drastycznie, więc pytanie, czy opłaca się czekać).
"You either die a cyka or live long enough to become a blyat"

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

Więcej niż 16GB RAM-u dać? W sumie zapas limitu finansowego jest.

Dysk, powiedzmy, idzie z innych funduszy, późniejszych. I tak, niestety, wielce prawdopodobne jest, że ten to jednak za 4 miechy kupię, jak odłożę, jak mi jedna rzecz nie wyjdzie. Może faktycznie do tego czasu wyjdą te nowe grafiki i stanieje ta w "liście". :)

Awatar użytkownika
Afro
Postownik Niepospolity
Posty: 5678

Post autor: Afro »

16gb to wystarczajaca ilość jak na dzisiejsze czasy (nawet z zapasem), ja mam więcej, bo udało mi się w jakiejś promocji tanio kupić, więc żal było nie brać ;D
Dla przykładu wiedzmin3 jak kiedyś patrzyłem zjadał 3,5-4gb ramu, do tego system z 1-2, jakieś przegladarki/pierdolki kolejne 1gb, reszta to zapas. Chyba, ze planujesz zajac sie jakimis wirtualizacjami, to wtedy im wiecej ramu tym lepiej :)
"You either die a cyka or live long enough to become a blyat"

Awatar użytkownika
oczko
Falubaz
Posty: 1407
Lokalizacja: Nemezis

Post autor: oczko »

Nie lepiej i7 zamiast i5. No i pamiętaj o małym zapasie na OS bo bez tego żadna gra nie pójdzie :wink:
Obrazek

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

Z ciekawości, bo dawno wyleciałem z obiegu nowości komputerowych, ale czym w sumie różni się i5 od i7? Ilością rdzeni? Faktycznie jest tak duży przeskok wydajnościowy, czy jednak dla mnie będą te różnice jednak niezauwaźalne? Bo w sumke jak tylko więcej rdzeni, to i tak, jak dobrze kojarzę, bardzo niewiele rzeczy korzysta z więcej niż dwóch, więc więcej jest niepotrzebne, a nie będzie on wykorzystywany do zaawansowanej obróbki graficznej, tylko do grania (Fallout 4, XCOM 2 i Total War Warhammer, z najnowszych i planowanych).

emiel_regis
Oszukista
Posty: 837

Post autor: emiel_regis »

I5 od i7 różni się (w stacjonarkach, w laptopach jest troszkę inaczej) przede wszystkim brakiem technologii hyper threading. Nie wdając się w zbędne szczegóły techniczne - daje ona ok. 15% wydajności "na ghz". Dodatkowo niektóre (najdroższe ofc.) i7 są 8-rdzeniowe. Zasadniczo - zazwyczaj najoplacalniej jest kupić I5 z serii k (są to procki odblokowane) i podkręcić - spokojnie przebijajac wydajnością zablokowane warianty i7.

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

Dobra, pytanie kolejne i raczej ostatnie: z racji, iż karta z linka stała się "niedostępna", to rozglądam się za jakąś inną.
Zakres cenowy, powiedzmy, do 2000.
I tak się zastanawiam, czym właściwie się różni 970 od 1070? Bo już tak dawno wypadłem z obiegu, niby są porównywarki netowe, ale... chyba już wolę posłuchać kogoś bardziej, hm, "rzeczywistego". I mniej nastawionego na sprzedaż konkretnego produktu, a bardziej na polecenie dobrego produktu. :)

No, dobra, widzę, że 1070 ma 8GB pamięci. Warto za samo to dopłacać? Pytanie w znaczeniu, czy te karty są faktycznie lepsze od 970, czy jednak nie, bo pamiętam z zamierzchłych czasów, że niby wyższy numerek, a karta gorsza, i tak się trochę boję, że to ciągle obowiązuje.

Dysk SSD jest, system mam. ;) Podobnie obudowę, normalny dysk, napęd i głośniki, klawiaturę i mysz. ;)
Nic więcej w sumie mi nie przychodzi do głowy do zakupu z części.

Awatar użytkownika
Afro
Postownik Niepospolity
Posty: 5678

Post autor: Afro »

Jak masz zamiar wydać 2k, to 1070 jest teraz najlepszą opcją głównie ze względu na sterowniki, które na pewno będą optymalizowane pod nową generację kart.
Ogólnie nowy proces technologiczny sprawia, ze karta żre mniej prądu, a jest dużo wydajniejsza (nawet 50% szybsza od 970). AMD lekko zfailowało z premierą rx480 i karta wydajnościowo jest trochę lepsza od 970gtx, ale dużo słabsza od 1070.

Poczytaj sobie jakieś przykładowe benchmarki:
http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nv ... 2577vs3609

Jeśli kupisz teraz to na spokojnie powinna wystarczyć do gierek na 3-5 lat. GTX970 nadal jest dobrą kartą i większość gierek w Twoim setupie będzie działać na high-ultra, ale można się spodziewać, że będzie traktowana po macoszemu przez producenta i developerów (chociaż nie powinno tu się wydarzyć nic drastycznego). No i co pisałem na początku tego tematu 'zaraz będzie powszechne dx12' ;D a tam 1070 podobno ma radzić sobie jeszcze lepiej.
"You either die a cyka or live long enough to become a blyat"

kevinior
Chuck Norris
Posty: 535

Post autor: kevinior »

Afro ma w 100% rację i jeżeli do dyspozycji masz około 2 tys zł to za najlepszy wybór bym uznał 1070 a ko konkretnie JetStream od firmy Palit bodajże najcichsza z obecnych 1070 i jedyne czego im ustępuje to ceny i powiedzmy 1-3 fpsow na przestrzeni większości gier więc praktycznie nie zauważalna oraz ustępuje reszcie ceny XD bo 2099 to jedna z najniższych kwot za model niereferencyjnych bo tylko takie uważam za odpowiednie bo zazwyczaj Founders Edition mogą mieć choroby wieku dziecięcego jak np gigabyte sławne piszczace cewki bądź strasznie słabe modele msi armor które no bardzo odstawaly jakościowo tzn brak backplate design jak by ślepy konstruował i cena taka sama jak konkurencji nie wspominając o najgłośniejszej pracy systemu chłodzącego. Jedne co bym dodał to to że kart od AMD czyli radeony są stworzone po to by działać z dx12 co zapewne sprawi że będą naprawdę dobrze funkcjonować może nawet lepiej niż ich odpowiedniki od nVidia i jeżeli bym miał polecać to mimo wszystko polecę gtx 1070
Od msi gaming jeżeli zależy na cenie bo jest około 100 zł tańsza od wersji gaming x która ma +- 65 wyższe taktowanie na rdzeniu czyli no niewiele a 100 na karcie potem 100 na płycie itd itp i nagle cena wychodzi około 700 mniej za PC bo właśnie swojego zamówiłem w piąte i msi gaming bez x cena była 2159 ale to było w xkom gdybym miał możliwość u nich zamówić Palit JetStream albo Palit game rock to bym wybrał je ale nie ma ich w ofercie sklepu chciałem zamawiać na morele.net ale nie lubię się bawić w internetowe formularze szczególnie kiedy biorę towar na raty gdyby to była gotówka i posiadał kwotę jaka była mi potrzebna to bym kupił u nich a cena generalnie w xkom jest praktycznie taka sama różnica 50-100 zł całości zamówienia więc niezbyt wyraźna różnica nie polecę za to modelu żadnego od gigabyte oraz inno i ginward nigdy nie słyszałem żeby ktoś mi znany polecał ich produkty i jakoś nie zauważyłem żeby różniły sir od tańszej/lepszej konkurencji XD wybaczcie za takie długie przemówienie ale no chciałem podzielić się czymś o czym informacje zbieraniem od kilku miesięcy bo no jak napisałem wcześniej sam sobie zamówiłem PC z podzespołów które sobie wybrałem i chciałem żeby to było coś fajnego na kilka lat bo jedna wydatek około 5 tys to nie mała rzecz
Ja na moim kutrze, sam sobie sterem, wędkarzem i rybą !

kevinior
Chuck Norris
Posty: 535

Post autor: kevinior »

I Sory za kolejny post a nir edycję poprzedniego ale mój telefon zglupial jak chciałem edytować
A chciałem. Dodać że warto zainwestować w płytę główną która będzie w stanie obsłużyć takiego potworka jak gtx 1070 na wysokim poziomie czyli coś pokroju z170 bo warto w to inwestować a nir kosztuje jakoś mega wiele chociaż wiadomo pieniądze i Cycki to sprawy które każdy ocenia wg własnego uznania i potrzeb XD a co do ceny to super płyta główna z170 kosztuje około 600-650 zł nir więcej bo to już overkill dla portfela wg mnie
Ja na moim kutrze, sam sobie sterem, wędkarzem i rybą !

Awatar użytkownika
jawor
Oszukista
Posty: 866
Lokalizacja: Animosity Szczecin, Poznań

Post autor: jawor »

Nie chcę zaśmiecać forum, więc napiszę tutaj. Jaką kartę polecicie do 500zł, nie mam zamiaru wydawać więcej? Znajomy polecił mi tę kartę.
Obrazek

emiel_regis
Oszukista
Posty: 837

Post autor: emiel_regis »

Polecę pooszczedzac i odłożyć cokolwiek więcej pieniędzy. Albo szukać używek (gtx 950, może nawet 960 2gb). Gtx 750 ti sam mam (w laptopie, nazywa się inaczej, ale rdzeń ten sam) i oglednie powiem: szału nie robi. I z jednej strony to jest najlepsza karta w tym przedziale cenowym, ale z drugiej - ma już ponad 2 lata, właściwie od początku jedną i tą samą cenę.
Żeby tak całkiem nie zniechęcać: jak wygląda reszta bebechow? Szczególnie procesor i zasilacz?

kevinior
Chuck Norris
Posty: 535

Post autor: kevinior »

jawor pisze:Nie chcę zaśmiecać forum, więc napiszę tutaj. Jaką kartę polecicie do 500zł, nie mam zamiaru wydawać więcej? Znajomy polecił mi tę kartę.

za 500 nie polece za bardzo nic bo nie znam sie na tych slabszych kartach prawie w ogole.
Jedynie ta mi przychodzi do glowy ze widzialem pare testow z nia i kojaze ja z gier

https://www.morele.net/karta-graficzna- ... d5-733939/
Ja na moim kutrze, sam sobie sterem, wędkarzem i rybą !

Awatar użytkownika
jawor
Oszukista
Posty: 866
Lokalizacja: Animosity Szczecin, Poznań

Post autor: jawor »

i5-4460, 8gb ram i zasilacz Aerocool KCAS-500W 80Plus Bronze
Sytuacja z kartami graficznymi jest taka, że każdy mówi by dołożyć trochę i ma się lepszą, wiadomo. Tylko ja nie mam zamiaru wydać 1000zł na kartę graficzną kiedy mało czasu spędzam przy komputerze.
Obrazek

kevinior
Chuck Norris
Posty: 535

Post autor: kevinior »

jawor pisze:i5-4460, 8gb ram i zasilacz Aerocool KCAS-500W 80Plus Bronze
Sytuacja z kartami graficznymi jest taka, że każdy mówi by dołożyć trochę i ma się lepszą, wiadomo. Tylko ja nie mam zamiaru wydać 1000zł na kartę graficzną kiedy mało czasu spędzam przy komputerze.
nie zrozumiales odpowiedzi ktorych ci udzielilismy, my tylko mowimy co jest bardziej oplacalne nie z ,,twojego punktu widzenia" tylko z punktu widzenia ogolnego :wink: także luzik kazdy podpowiada zeby wydac wiecej grosza bo patrzac przez pryzmat tego jak wyglada ten rynek (czyli bardzo dynamicznie) to lepiej wydac troche $$$ na cos w miare nowszego, z nowszymi technologiami ~ kompatybilnego z nowszymi sterownikami oprogramowaniem itd itp mozna wymieniac.

Ale no tak jak napisalem gdzies wczesniej kazdy ma jakies swoje potrzeby i to na nich sie koncentruje ty masz budzet 500zl i koniec kropka. Ja napisalem co polecam do takiej kwoty i wiecej nie kazdy moze sie zgodzic :D ale chetnie wyslucham dlaczego i co on zaproponuje ;)

pozdrowionka ludziska
Ja na moim kutrze, sam sobie sterem, wędkarzem i rybą !

Awatar użytkownika
jawor
Oszukista
Posty: 866
Lokalizacja: Animosity Szczecin, Poznań

Post autor: jawor »

No dobra, powiedzmy, że mam takie dwie opcje i nie chcę już więcej dopłacać :D
https://www.morele.net/karta-graficzna- ... 41-707413/
https://proline.pl/?p=GTX+950+2GD5+OCV1
Pierwsza niby lepsza, ale dochodzi taki szczegół, że chciałbym jak najmniejszą obudowę, ponieważ czasem muszę zabierać blaszaka ze sobą i muszę kupić dosyć małą obudowę.
Obrazek

kevinior
Chuck Norris
Posty: 535

Post autor: kevinior »

a nie lepiej w takim wypadku zainwestowac w laptopa ? jezeli masz cos przenosic itd itp takie skromne zdanie co do kart to hmm wybral bym pierwsza opcje bez dwoch zdan :D
Ja na moim kutrze, sam sobie sterem, wędkarzem i rybą !

emiel_regis
Oszukista
Posty: 837

Post autor: emiel_regis »

Jak dla mnie - druga karta. Tańsza, mniejsza, a jeżeli faktycznie będziesz chciał kilka FPS w grach więcej, to podkręcanie grafiki jest banalnie proste.
Polecałem dołożyć $ do zakupu z bardzo prostej przyczyny: 950 daje za ok 100 zł więcej wydajność wyższą o 50%. W aktualnej sytuacji daje to sporo więcej detali we wszystkich nowych grach (na ultra i tak się nie pogra, ale sporo lepiej i płynniej powinno wszystko śmigać). Kompa nie kupuje się na rok, 750 ti już solidnie brakuje mocy, szkoda za pół roku szukać czegoś kolejnego.
Twój procesor spokojnie ogarnie taką grafikę, więc - czemu nie?
Laptop może być ok, ale wszystko zależy od wymagań. Trzeba szukać czegoś na i7 4 generacji+/i5 szóstej generacji. I grafika gtx 960 (czyli - 750 ti stacjonarne) / 965 (czyli 950 ze stacjonarek). Komfort pracy będzie porównywalny, a wygoda noszenia - dużo wyższa.

Awatar użytkownika
Semi
Niszczyciel Światów
Posty: 4745
Lokalizacja: Warszawa - Drobne Wałeczki
Kontakt:

Post autor: Semi »

widze ze zaczynacie schodzic na temat lapkow, ja wlasnie nosze sie z zamiarem zakupu takowego.

Cos tam poszperałem, znam sie średnio, zawsze mialem PCta, a teraz zalezy mi na mobilnosci.
poki co rozgladalem sie w MSI bo podobno dobry sprzet robia (http://www.x-kom.pl/p/262192-notebook-l ... m-fhd.html)

budżet max 4500.

w tej cenie znajde cos lepszego czy ten jest ok?
Obrazek
Highborn Elves Only!

ODPOWIEDZ