Poprawki i urozmaicenia do gry

Wszystko to, co nie pasuje nigdzie indziej.

Moderatorzy: Fluffy, JarekK

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stix
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 172

Poprawki i urozmaicenia do gry

Post autor: Stix »

Witam!
Ostatnio zastanawiałem się nad realizmem zasad warhammera. Tak, wiem że to fantasy, ale jakoś wciąż ciężko mi sobie wyobrazić lichego łucznika który w pierwszej turze combatu atakuje wcześniej niż kawalerzysta z lancą i tym podobne kwiatki. Zacząłem się zastanawiać nad wymyślaniem paru zasad które urealniły by działanie gry, jednak po bliższym zainteresowaniu się tym tematem odnalazłem w sieci jeden zbiór takich zasad (pisane chyba pod 7ed o ile się nie mylę):
Zasady ogólne
http://commissar.proboards.com/index.cg ... read=13323
zasady broni i ekwipunku
http://commissar.proboards.com/index.cg ... read=13324
a tu zasady armii
http://commissar.proboards.com/index.cg ... read=13322
Niestety projekt nie został zakończony. Co więcej wprowadza masę zasad o których trzeba pamiętać przy grze, co niektórzy mogą uznawać za minus (dla mnie to + :P). Co myślicie o tych zasadach? A może znacie jakieś inne poprawki (może nawet swoje?)?

Awatar użytkownika
Barski17
Pseudoklimaciarz
Posty: 30

Post autor: Barski17 »

Uszanowanko!

Ja gram z kumplem opierając się na zmodyfikowanych własnym sumptem zasadach Warhammer Ancient Battles z 2010r. Martina Gibbins'a. Wprawdzie trzeba dostosowywać dość mocno zasady z armybooków do historycznego warhammer'a, lecz efekt jest bardzo przyjemny.

WAB posiada bardziej restrykcyjne reguły ruchu, co moim zdaniem sprawia, że rozgrywka jest bardziej taktyczna. Podobnie jak w podanych linkach korzystamy ze zmienionych zasad walki różnego rodzaju bronią. Przede wszystkim ASF i ASL zostało zamienione na bonusy i kary do inicjatywy. Jest ona modyfikowana także przez bronie o większym zasięgu np. piki (+3), włócznie(+1), kopie(+2) itp. oraz przez szarżę (+1).

W WAB'ie jest także świetny motyw dotyczący grania nie na punkty zwycięstwa, ale do złamania armii przeciwnika. W zależności od ilości i wielkości oddziałów każda armia ma określoną liczbę punktów załamania, którą traci gdy jednostki zostaną zniszczone lub zaczynają uciekać. Gdy liczba punktów załamania spadnie poniżej połowy to cała armia dostaje -1 do liderki, a gdy poniżej 1/4 to -2 oraz co turę każda jednostka musi zdać test paniki. Gra się do momentu poddania lub ucieczki armii przeciwnika. Dodatkowe punkty załamania traci się gdy umiera generał lub chorąży armii.

Opracowanych przez nas zmian jest znacznie więcej. W razie dobrej woli mogę się bardziej o nich rozpisać.

Co do zasad załączonych pod linkami, to są one ciekawe, ale mogą nie być dopasowane do skali gry tzn. są bardzo szczegółowe, przez co mogą zbytnio spowalniać grę. Pasują przez to bardziej do systemu skirmishowego.

Bardzo fajnym pomysłem jest możliwość dobierania ekwipunku do "gołych: żołnierzy w trakcie tworzenia rozpiski. W podobny sposób tworzę armie grając w domu. Na własne potrzeby opracowałem z kumplem listy armii do wspólnych gier. Są to Mroczne i Wysokie Elfy.
Mam swój świat, a w swoim świecie półki z figurkami za wysoko.

ODPOWIEDZ