pojedynczy model a combat reform

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

pojedynczy model a combat reform

Post autor: Kalesoner »

Siemka, na Arenie wyszła kwestia reformu slana walczącego z pokowcem na pegazie. Zasędziowałem, że slan może po walce wykonać reform, tak że przesunie się nie wychodząć z btb z pokiem, co uratowało slana od szarży hydry w następnej turze. Po turnieju usłyszałem, że to jednak nielegal. Chciałbym się dowiedzieć jak to jest naprawdę?
Jeśli nielegalnym jest combat reform pojedynczego modelu, to czy nielegalnym jest także combat reform w sytuacji, w której pegaz szarżuje na bok jednego modelu kawaleryjskiego, kawalerzysta nie może po walce obrócić się przodem do pegaza? Jeśli może to czy może zetknąć się z pegazem corner to corner, tak aby umożliwić w swojej turze szarżę innego oddziału na pegaza?
Obrazek

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

IMO combat reform pojedynczym modelem możesz zrobić jedynie gdy zachowasz środek styku podstawek - jest to naciągnięcie zasady (lub twórcza interpretacja), że trzeba zachować swój środek, ale dzięki temu:
- nie będzie można robić teleportacji w bok
- modele o niekwadratowych podstawkach będą mogły odwrócić się przodem do walczącego.

pozdrawiam
A.
Obrazek

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

ale jest wyraźnie napisane w faq że w combat reformie NIE TRZEBA zachowac srodka oddziału
Obrazek

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

IMO legit. W zasadach tego nie znajdziesz. Do weryfikacji na LS.

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

To jest w ogóle ciekawe.
Bo combat reform pozwala na różne cuda, ale ma ciekawy zapisek.
"A combat reform is essentially a standard reform".
I teraz manewr ten pozwala na zwiększenie ilości walczących modeli, na obrót w bok (czy tył) itd.
Ograniczeniem jest to, że modele będący w styku z wrogiem przed manewrem, nie mogą po manewrze z wrogiem się nie stykać.

I drugi ważny zapisek, ze str. 14.
"Keeping the centre point of the unit the same"

Więc, wydaje się, że jednak by nie mógł.
Ale mamy Erratę:
“A combat reform is essentially a standard reform (page 14), save for the fact that the centre point of the reformed unit does not have to stay in the same place.”

Czyli na moje - może.
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

Awatar użytkownika
Grichalk
Masakrator
Posty: 2182
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Grichalk »

To podobna sytuacja jak ta, z ustawianiem modelu cal od przeciwnika, tak aby nas nie widział, ale blokował ruch do przodu.
Legalne , ale budzi niesmak u wszystkich.

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

A unit of troops can change the direction in which it is facing and rearrange its formation all at once by means of manoeuvre called a reform. The leader issues the order to adopt a new formation and the troops move to assume their new positions. (p. 14, REFORM)

Pojedyńczy model nie może zmienić formacji (np. zmienić ilości szeregów), więc reform dotyczy go tylko w kwestii obrócenia się (facing), a nie poruszania modeli w jednostce, w tym jakiś dziwnych ruchów na boki.

Co więcej, poruszanie się na boki (MOVING SIDEWAYS) jest opisane jako część zasad MOVING YOUR UNITS na stronie 26 rulebooka, gdzie jest wyraźnie napisane że wogóle mogą to robić tylko jednostki nie związane walką. Rozdział o COMBAT REFORM nigdzie nie zdejmuje tego ograniczenia.

Czyli według mnie - nie może. :P
Ostatnio zmieniony 26 paź 2011, o 12:00 przez Esco, łącznie zmieniany 2 razy.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

a unit skirmiszerów, albo 4 modeli moze sobie dodać szeregi czy z tego powodu, ze nie może chcesz mu zakazac combat reforma? :wink:
stosowanie zasad ruchu do combat reforma też wydaje mi się naciagane
Obrazek

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

Unit skirmiszerów lub 4 modeli poza combatem może zmienić formacje, a pojedynczy model nie. Nie widzisz różnicy? A COMBAT REFORM is essantially a standard REFORM - gdzieś widziałem taki cytat - a REFORM to właśnie część zasad ruchu. :)
Ostatnio zmieniony 26 paź 2011, o 12:01 przez Esco, łącznie zmieniany 1 raz.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

jeśli podasz mi ruleboookową interpretację "formacji" to zobacze różnicę, wiem o co Ci chodzi, ale potrzebuję solidnej podstawy
Obrazek

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

"In addition, all models in the unit must be arranged in a formation that consists of one or more horizontal lines, called ranks and a number of vertical lines, called files. This is why we often refer to basic warriors as 'rank and file' troops."

Opis jak wygląda formacja, FORMING UNITS, p. 5

Oraz "Skirmish Formation", strona 77, ze specjalnymi zasadami odnośnie skirmiszerów.

Nigdzie w zasadach nie natknąłem się, aby monstery i tp. (czyli modele nie będące "rank and file") posiadały jakąś sprecyzowaną w taki czy inny sposób "formację". Czyli stąd wniosek, że skoro jej nie posiadają, to nie mogą jej zmienić.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

Esco pisze:"In addition, all models in the unit must be arranged in a formation that consists of one or more horizontal lines, called ranks and a number of vertical lines, called files."

Opis jak wygląda formacja, FORMING UNITS, p. 5

Oraz "Skirmish Formation", strona 77, ze specjalnymi zasadami odnośnie skirmiszerów.

Nigdzie w zasadach nie natknąłem się, aby monstery i tp. (czyli modele nie będące "rank & file") posiadały "formację".
ale z tych cytatów nie wynika, że pojedynczy model jak slan, kolo na koniu czy pegazista nie mogli tworzyć formacji
Obrazek

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

Rozumiem o co chodzi, nie jest to jasno doprecyzowane i na pewno wymaga uściśleń od strony LS. Chciałem tylko zwrócić uwagę na pewne zapisy w RB, które były by w tym pomocne. Na koniec tylko chcę zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie jedno zdanie z zasady COMBAT REFORM:

"Assuming that a unit doesn't flee the fight, its leader can attempt to bring more warriors to bear against the foe."

Powyższe bardzo jasno wskazuje jaki jest cel i intencja zasady COMBAT REFORM - wprowadzenie większej ilości modeli do walki. Mam tylko nadzieję, że LS nie zrobi z tej zasady totalnego bubla, który pozwoli co sprytniejszym graczom unikać szarż na swoje cenne hydry i abomki ;)

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

Esco pisze: "Assuming that a unit doesn't flee the fight, its leader can attempt to bring more warriors to bear against the foe."

Powyższe bardzo jasno wskazuje jaki jest cel i intencja zasady COMBAT REFORM - wprowadzenie większej ilości modeli do walki.
Jak by się tego cytatu sztywno trzymać, to nie byłoby połowy combat reformów jakie obecnie mają miejsce.
Obrazek

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

A to źle, czy dobrze? :D

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

Esco, a weź przeczytaj sobie FAQ do RB i zwróć uwagę, że on w kontekście przesuwania na boki właśnie zezwala na to.
Wyobraź sobie sytuację, że oddział kilku zwykłych piechociarzy szarżuje pojedynczy model na dużej podstawce (np. 50x50) w wyniku różnych przeszkód (teren, inne oddziały) udało się wymanewrować tylko tak, aby stykał się jedynie 1 model tego oddziału z celem szarży.
I teraz, cel szarży, po combacie, wolałby się stykać z większą liczbą wrogów (bo np. stykał się tylko z bohaterem, a wolałby klepać po zwyklakach). Wedle Twojej interpretacji, nie wolno mu tego zrobić, bo jest pojedynczym modele i w ogóle nie może reforma, a nawet gdyby mógł, to nie może przesunąć się w bok...
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

Są sytuacje kiedy pojedynczy model na prostokątnej podstawce nie moze zrobić combat reforma. Jeśli walczył od boku, to obracajac sie przodem wyjmie z base to base jakiś model przeciwnika. Tak jest z abomką, hydrą czy jakimkolwiek rydwanem, ale to już inna sprawa, chociaż często gracze o tym zapominają.
Obrazek

Awatar użytkownika
LuciusII
Oszukista
Posty: 868
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: LuciusII »

Pojedynczy model może tworzyć formację poprzez dołączenie do innej jednostki ale co do zasady pojedynczy model to unit. Unitem też są oddziały złożone z 2 lub więcej modeli które tworzą formację.

1 zdanie w RB Reform p. 14 "You can completely rearrange your unit(...)" czyli reform dotyczy jednostek (unit) a nie jednostek tworzących formację. Dalej w tej samej regule masz że reform polega albo na zmianie formacji (zachowując zasady formacji z RB p.5) albo obrocie - czyli pojedynczy model może się tylko obrócić.

A co do walki RB Combat Reform oraz p. 55 Assuming that a unit doesn't flee the fight, its leader can attempt to bring more warriors to bear against the foe i gdyby nie dalsze zapisy moglibyśmy poprzestać i stwierdzić że pojedyńczy model nie może się zreformować.

Ale w RB Reforming from Victroy p.55 masz A combat reform is essentially a standard reform(p.14) save for the fact that it can by made even though the unit is in cc. The most common usage of a combat reform is to allow the unit to turn to face its enemy (if attacked in the flank or rear), although it can also be used to bring more models into the fight by increasing the unit's frontage". Nie możesz tylko wyciągać modeli z cc, te zasady dotyczą też przegranych.
Kalesoner pisze:Orki i gobliny są częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro. :wink:

Awatar użytkownika
wychwa
Oszukista
Posty: 865
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: wychwa »

No ale np taki czołg jeśli walczy z przodu np z hordowym oddziałem to może sobie zrobić reforma idąc w bok zachowując przy tym tą samą liczbę (lub zwiększyć) modeli w btb po to by zrobić miejsce innemu oddziałowi na wjazd czy nie może ?

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

wychwa pisze:No ale np taki czołg jeśli walczy z przodu np z hordowym oddziałem to może sobie zrobić reforma idąc w bok zachowując przy tym tą samą liczbę (lub zwiększyć) modeli w btb po to by zrobić miejsce innemu oddziałowi na wjazd czy nie może ?
Modele, które były w walce muszą w niej pozostać, nawet jeśli są to konkretne modele R&F.

ODPOWIEDZ