CC - kierunek ucieczki

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

CC - kierunek ucieczki

Post autor: Furion »

Sytuacja 1:

:) jednostka A
:? jednostka B
:arrow: wypełniacz, zignorować.

Załóżmy, że mamy taki kontakt. A i B styka się twarzą w twarz.

:) :) :) :) :)
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :? :? :? :? :?

B wygrywa combat. W którą stronę ucieka A? Bezpośrednio "do góry"?


Sytuacja 2:

:) A1
:D A2
:? B
:arrow: wypełniacz, zignorować.

:arrow: :arrow: :)
:arrow: :?
:D

B przegrywa kontakt. Ucieka 7. A1 goni 9, A2 Goni 8. W którym kierunku gonią A1, A2?

Do dyskusji zapraszam osoby otwarte i kompetentne :twisted: pozdrawiam!
Furion

edit: literówki
Ostatnio zmieniony 9 lut 2012, o 12:30 przez Furion, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

Zakładam, że ideą tego ćwiczenia, to zdefiniowanie czy ucieka się od linii frontu wroga, czy od środka oddziału, co w obu tych wypadkach zmienia kierunek z pionowego w skośny.
Wszelkie przykłady sugerują ruch pionowy (mowa o przykładach w RB), nawet mimo, że w regułach pościgu jest mowa o pivotowaniu oddziału aby był skierowany na nową pozycję wroga, niekoniecznie sugeruje to ucieczki po skosach.

Na pewno najprostszym rozwiązaniem, byłoby:
Sytuacja 1:
A ucieka do góry, B robi pivot by być skierowanym na nową pozycję A (str. 57 RB) i się przemieszcza.
Sytuacja 2:
Idąc tokiem z sytuacji 1, B ucieka pionowo od wroga z większą ilością szeregów po min. 5 modeli, lub od losowego jeśli jest tyle samo. Str. 60 RB wyjaśnia taką sytuację dość jasno. Jedyną ewentualną wątpliwością, może być zagadnienie piony/poziomy vs. skosy. Ale wydaje mi się, że najprościej byłoby się trzymać linii frontu niż faktycznych środków oddziałów.
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

Byro pisze:Zakładam, że ideą tego ćwiczenia, to zdefiniowanie czy ucieka się od linii frontu wroga, czy od środka oddziału, co w obu tych wypadkach zmienia kierunek z pionowego w skośny.
Obrazek
Wszelkie przykłady sugerują ruch pionowy (mowa o przykładach w RB), nawet mimo, że w regułach pościgu jest mowa o pivotowaniu oddziału aby był skierowany na nową pozycję wroga, niekoniecznie sugeruje to ucieczki po skosach.
Absolutnie nie. W RB przedstawione są w większości sytuacje szczególne (środek oddziału do środka oddziału to linia prostopadła do frontu oddziału, więc nie ma pivotowania) za wyjątkiem sytuacji na stronie 61, która dobitnie wskazuje na to, że ucieka się po linii środek - środek.

Co więcej, FAQ do Rulebook v1.5
Q: When a unit flees ‘directly away’ from another, does this mean
that you turn the unit about its centre, so that it will flee directly
away from the centre of the unit it is fleeing from? (p57)
A: Yes.
Ta odpowiedź jest w sekcji "close combat".
Na pewno najprostszym rozwiązaniem, byłoby:
Sytuacja 1:
A ucieka do góry, B robi pivot by być skierowanym na nową pozycję A (str. 57 RB) i się przemieszcza.
Po pierwsze randomizujesz jednostkę od której uciekasz, jako że żadna nie ma pełnej ranki / ma taką samą ilość pełnych rank.
Po drugie - patrz wyżej - myślę że te zasady mówią same za siebie.
Sytuacja 2:
Idąc tokiem z sytuacji 1, B ucieka pionowo od wroga z większą ilością szeregów po min. 5 modeli, lub od losowego jeśli jest tyle samo. Str. 60 RB wyjaśnia taką sytuację dość jasno. Jedyną ewentualną wątpliwością, może być zagadnienie piony/poziomy vs. skosy. Ale wydaje mi się, że najprościej byłoby się trzymać linii frontu niż faktycznych środków oddziałów.
Byłoby czy nie byłoby, zasady są jakie są.

Ogłaszam rewolucję w WFB :D
Wszystkie środowiska z którymi miałem styczność w tą (moim zdaniem kluczową) część 8 edycji grały źle. Łącznie ze mną, bez wyjątku!

pozdrawiam
Furion

ps. denial phase in 3...2...1...

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Co Ty zaś wymyślił, Furion? Jaka rewolucja? Jeździj więcej na turnieje.

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

Lidder pisze:Co Ty zaś wymyślił, Furion? Jaka rewolucja? Jeździj więcej na turnieje.
Nie zgrywaj cwaniaka, że niby tak grałeś od zawsze :D Bo ja (i wszyscy znani mi gracze) grali w ten sposób na DMP, masterze we Wrocławiu i dwóch drużynówkach Gamblersowych, plus jakieś tam lokale w Poznaniu.

Waldi
Masakrator
Posty: 2026

Post autor: Waldi »

Ja też zawsze grałem, że ucieka się od linii frontu :(

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Furion pisze:
Lidder pisze:Co Ty zaś wymyślił, Furion? Jaka rewolucja? Jeździj więcej na turnieje.
Nie zgrywaj cwaniaka, że niby tak grałeś od zawsze :D
Tak, nawet przed wyjściem FAQ.
Furion pisze:Bo ja (i wszyscy znani mi gracze) grali w ten sposób na DMP, masterze we Wrocławiu i dwóch drużynówkach Gamblersowych, plus jakieś tam lokale w Poznaniu.
Troche smutne, ale nie zaskakujące. gracze nie czytają RB i FAQ. wielkie mi mecyje :P

Awatar użytkownika
Morrok
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3847
Lokalizacja: Wro

Post autor: Morrok »

To chyba każdy grał źle z którymi grywałeś Furion :D
Dla mnie to oczywiste, że się mierzy środki oddziałów, nie fronty...

Majestic
Falubaz
Posty: 1264

Post autor: Majestic »

W moim małym battlowym środowisku też spitala się od frontu oddziału :).
kubencjusz pisze:Młody. Było powiedziane czwartek. Spójrz na kalendarz. Spójrz na ten post. Spójrz jeszcze raz na kalendarz. Dziś nie jest czwartek. Siedzę na koniu. :mrgreen:

Awatar użytkownika
crovaxus
Kretozord
Posty: 1834
Lokalizacja: "Rogaty Szczur" Starogard Gd.
Kontakt:

Post autor: crovaxus »

w 3city również ;]
"For a sharp second, Selenia froze, and Crovax's blade found home. As the Angel shattered like glass, Crovax felt his mind collapse - the curse had been fulfilled"
- The tale of Crovax the Cursed

Awatar użytkownika
Morrok
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3847
Lokalizacja: Wro

Post autor: Morrok »

no to się zdziwicie jak na masterze ktoś Wam monsterem złamie klocek i się okaże, że stykając się z pierwszymi czterema modelami z pierwszego szeregu hordy, powoduje że uciekacie pod kątem 45 stopni ;)

Awatar użytkownika
Cauliflower
Ciśnieniowiec
Posty: 7659
Lokalizacja: Ordin, Warszawa, Polska, Świat

Post autor: Cauliflower »

Lidder nie zgrywa cwaniaka, bo na ETC 2011 na 100% się tak grało.
Pamiętam nawet szarże monstera w innego monstera corner to corner, żeby zasuwał w bok.
W Warszawie też się tak gra. Przynajmniej większość.
malfoj pisze:Ty to zawsze musisz kogos upokorzyc przy stole
Obrazek

Awatar użytkownika
Rince
Ciśnieniowiec
Posty: 7202
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa

Post autor: Rince »

O masz, Kalafior, ale po co o tym glosno mowic :D ?
Obrazek
Z życia europejskiego battlowca: "im going to play on UB cause we have a bomb in school, so unexpectedly some free time".

Awatar użytkownika
EveR
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 142
Lokalizacja: Animosity Szczecin

Post autor: EveR »

W Szczecinie gra się tak, żeby było dobrze :)
Obrazek
Wiadomo śmierć frajerom. ~ As1, roku pańskiego 2020

Wujek Wojtek
Pseudoklimaciarz
Posty: 20

Post autor: Wujek Wojtek »

Czyli w sytuacji 2, gdzie obie jednostki (górna i dolna) są takie same, identyczne, to jednostka trzecia (środkowa) ucieka gdzie? Losujemy od kogo ucieka, czy uciekający wybiera? I kiedy ten, który wygrał deklaruje czy goni czy się powstrzymuje? Po ustaleniu kierunku ucieczki czy przed? ;]

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

Wujek Wojtek pisze:Czyli w sytuacji 2, gdzie obie jednostki (górna i dolna) są takie same, identyczne, to jednostka trzecia (środkowa) ucieka gdzie? Losujemy od kogo ucieka, czy uciekający wybiera?
losujesz.
I kiedy ten, który wygrał deklaruje czy goni czy się powstrzymuje? Po ustaleniu kierunku ucieczki czy przed? ;]
strona 56, 60. Przed ustaleniem kierunku ucieczki.

pozdrawaim
Furion

Awatar użytkownika
SiersciucH
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 173

Post autor: SiersciucH »

odnośnie samego uciekania

1. Czy aby zmobilizować jednostkę rzucam na LD i ewentualnie dalszą ucieczkę tylko w swojej turze czy również na początku tury przeciwnika?

2. Czy jeżeli rozpoczyna przeciwnik i z ostrzału powoduje w mojej jednostce panikę, czy mogę w mojej turze próbować zmobilizować oddział, czy nie bo to jest ta sama tura gry. A jeśli nie to czy w mojej turze uciekają dalej, czy nie bo w tej turze gry już uciekali ?

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

SiersciucH pisze:odnośnie samego uciekania

1. Czy aby zmobilizować jednostkę rzucam na LD i ewentualnie dalszą ucieczkę tylko w swojej turze czy również na początku tury przeciwnika?
Tylko w swojej.
SiersciucH pisze:2. Czy jeżeli rozpoczyna przeciwnik i z ostrzału powoduje w mojej jednostce panikę, czy mogę w mojej turze próbować zmobilizować oddział, czy nie bo to jest ta sama tura gry. A jeśli nie to czy w mojej turze uciekają dalej, czy nie bo w tej turze gry już uciekali ?
Ogarniasz w swojej turze - jak się uda to stoją, jak się nie uda, lecą dalej.
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

ODPOWIEDZ