Harfa - jak wykonać ?

Jak "to" się robi? Tutaj uzyskasz odpowiedź.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartek484
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 154

Harfa - jak wykonać ?

Post autor: bartek484 »

Potrzebuje wykonać harfę, skala oczywiście standardowa 28mm , dla pieszego stojącego modelu. Pod tym linkiem zdjęcie poglądowe harfy którą chce wykonać - dokładniej samego krztałtu.

http://www.google.pl/imgres?q=warhammer ... ,s:81,i:93

Ma ktoś jakiś pomysł jak by to wykonać ? głównie problem mam z zakrzywioną częścią samego szkieletu, struny wiem jak zrobic i polaczenie prostego odcinka z tym zakrzywionym tez nie jest problemem. No i oczywiscie wiem ze mozna to zrobic z greenstuffa ale jak inaczej ? stylem musi pasować do wood elfów więc bardziej musi wyglądać jak poplątane gałęzie niż jakaś stylowa high elfów

ew może ma ktoś jakieś zdjęcie figurki z taką harfą ?

Awatar użytkownika
ThePozbud
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 43
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ThePozbud »

A gdybyś wyrzeźbił jej główny szkielet z listewek balsy? I Potem możesz owinąć ją albo jakimś drucikiem albo cieniutkim paskiem GS'u który będzie imitował pnącza lub jakieś porosty w klimacie WE :wink:
'Rise and rise again until lambs become lions.'

Awatar użytkownika
Matijjos
Wodzirej
Posty: 744

Post autor: Matijjos »

najprościej to jakiś drut tak zakrzywić w ospowiedni sposób. Potem możesz sobie troszkę greenstuffem podrasować

Awatar użytkownika
bartek484
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 154

Post autor: bartek484 »

owszem najłatwiej zrobić szkielet z drutu poczym poowijać to cieńszym drutem żeby wyglądało jak drewniane, myślałem już o tym ale problem jest jeden dość poważny... to będzie mało sztywne, drut jest zbyt giętki żeby nadawał się na szkielet ;/ a co do balsy, nie jest na tyle giętka żeby zrobić z niej tą krzywą część szkieletu, pozatym jest płaska, a tu raczej potrzeba coś okrągłego

Awatar użytkownika
ThePozbud
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 43
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ThePozbud »

Listewki z balsy są również okrągłe :wink: '
bartek484 pisze: a co do balsy, nie jest na tyle giętka żeby zrobić z niej tą krzywą część szkieletu, pozatym jest płaska, a tu raczej potrzeba coś okrągłego
można ją przecież kształtować na makro. mokre drewno jest bardzo podatne na wyginanie w łuki :)
'Rise and rise again until lambs become lions.'

wenanty
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 198

Post autor: wenanty »

Ja zrobiłbym z sosnowych listewek, są wyraźnie twardsze niż balsa, no a przecież waga nie ma znaczenia. Sosnę też się na mokro bardzo dobrze wygina.

Awatar użytkownika
bartek484
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 154

Post autor: bartek484 »

a jak się pracuje z drewnem na mokro ? mam je całe zanurzyć pod wodą na chwile ? i potem co, palcami da się to wygiąć ?

wenanty
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 198

Post autor: wenanty »

bartek484 pisze:a jak się pracuje z drewnem na mokro ? mam je całe zanurzyć pod wodą na chwile ? i potem co, palcami da się to wygiąć ?
Na chwilę to zbyt krótko, musi nasiąknąć przynajmniej zewnętrzna część. Kilka minut minimum, wszystko zależy od grubości listewki i oczywiście rodzaju drewna. Ważna sprawa - namoczona listewka nie zamienia się w plastelinę tylko robi się bardziej elastyczna, więc ukształtowanie palcami nie wystarczy. Trzeba jej nadać kształt i w takim stanie wysuszyć, żeby zachowała wygięcie.

Modelarze od szkutnictwa gną listewki często, choćby wykonując wręgi statków. Oni zwykle gną na gorąco, żeby podczas gięcia jednocześnie suszyć i utrwalać kształt. Ale nie polecam kupowania czy konstruowania giętarki, bo nie będzie się często przydawać. Wspominam temat, bo pozwala zrozumieć o co chodzi w gięciu mokrego drewna. Przeczytaj sobie choćby te KILKA ZDAŃ. Tylko nie sugeruj się uwagami o egzotycznym drewnie - modelarze szkutnicy w tym aspekcie podobni są do audiofili i po prostu są zafiksowani na kupowanie za gruby szmal dziwacznych drewienek sprowadzanych z dalekich krajów.

Ja za wygięty fragment harfy zabrałbym się tak:
- cienką listewkę (np. 2x2mm) wrzucić do wody,
- prostokątny kawałek sklejki (np. 50x100mm) przeciąć piłką włosową przez środek po falistej linii,
- namoczoną listewkę włożyć pomiędzy rozcięte kawałki,
- ścisnąć całość w imadle, ostrożnie i powoli, żeby listewka nie pękła od gwałtownego wyginania,
- zostawić do wyschnięcia.

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

bartek484 pisze:owszem najłatwiej zrobić szkielet z drutu poczym poowijać to cieńszym drutem żeby wyglądało jak drewniane, myślałem już o tym ale problem jest jeden dość poważny... to będzie mało sztywne, drut jest zbyt giętki żeby nadawał się na szkielet ;/ a co do balsy, nie jest na tyle giętka żeby zrobić z niej tą krzywą część szkieletu, pozatym jest płaska, a tu raczej potrzeba coś okrągłego
Użyj spinacza biurowego, tego grubego, co ma dokładnie 1mm grubości. na 100% się nie pognie.

Awatar użytkownika
bartek484
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 154

Post autor: bartek484 »

hmm pozostaje jedynie opcja z drewnem, bo problemem kolejnym sa struny, bo w drewnianej konstrukcji moge porobic odwierty male i przeciagnac nimi np zylke wedkarska, jak bym go wykonal z drutu to juz ciezko mi bedzie zamocowac struny tak zeby to wygladalo pozadnie.

Awatar użytkownika
bartek484
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 154

Post autor: bartek484 »

no nic, dzieki za pomoc, zostaje mi sie cos pomeczyc z tym drewnem albo znalesc kogos kto sie na tym zna :D

ODPOWIEDZ