OSL na śniegu

Jak "to" się robi? Tutaj uzyskasz odpowiedź.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BoB miniatures
Chuck Norris
Posty: 629
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

OSL na śniegu

Post autor: BoB miniatures »

Pytanie do bardziej zaawansowanych modelarzy :) Jak uzyskać niebieski osl na podstawce zachowując strukturę śniegu? Jeśli po prostu się pomaluje śnieg z sody wychodzi to dość paskudnie i znika wrażenie autentyczności tego śniegu, ma ktoś może pomysł jak zrobić to bardziej przekonywająco?

Awatar użytkownika
ZOO Art Studio
Chuck Norris
Posty: 424
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: ZOO Art Studio »

Myślę, że należałoby nałożyć na śnieg kilka cienkich warstw lakieru i dopiero na tym malować, żeby farba nie wnikała wgłąb sody. Tak bym zrobił, gdybym miał wykonać OSL na śniegu - ale przyznaję, że jeszcze nie testowane :D

Ave
Niedźwiedź

Awatar użytkownika
The WariaX
Falubaz
Posty: 1018
Lokalizacja: Rybnik i okolice

Post autor: The WariaX »

Chyba najprościej będzie użyć aerografu. Jakoś nie wyobrażam sobie malowania pędzelkiem OSL'a na takiej fakturze.

wenanty
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 198

Post autor: wenanty »

Możesz też spróbować użyć samego pigmentu (o ile znajdziesz odpowiedni odcień) - fakturę sody zachowasz, kontrolujesz nakładanie w kierunku padania promieni, możesz zachować precyzję niedostępną dla aero, utrwalasz dopiero jak jesteś zadowolony z efektu, a jak nie to łatwo zetrzeć pomyłki. Teoretyzuję, bo OSL na śniegu jeszcze nie próbowałem :)

Awatar użytkownika
BoB miniatures
Chuck Norris
Posty: 629
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: BoB miniatures »

Aerografu niestety nie mam...

A odnośnie pigmentu, to macie jakąś sprawdzoną firmę? Bo chyba pójdę w tym kierunku. Potrzebował bym odcienia podobnego do shadow grey'a.

Awatar użytkownika
ZOO Art Studio
Chuck Norris
Posty: 424
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: ZOO Art Studio »

MIG są najlepsze, Vallejo troszkę słabsze, ale znacznie tańsze i nadal trzymają dobry poziom.

Ave
Niedźwiedź

wenanty
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 198

Post autor: wenanty »

Ja używam MIG, ale właściwie przez przypadek - przy pierwszym zakupie pigmentu odpowiedni kolor miał MIG. Innych nie znam, bo jestem zadowolony z efektów i nie czuję potrzeby zmiany. I tak przy okazji - czy w ogóle jest sens robić OSL na białym podłożu? Trudno pogodzić fakt, że im większa intensywność koloru (wszystko jedno jak aplikowanego), tym ciemniejsze będą plamy, a więc mniej imitujące światło.

Awatar użytkownika
BoB miniatures
Chuck Norris
Posty: 629
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: BoB miniatures »

wenanty pisze:czy w ogóle jest sens robić OSL na białym podłożu? Trudno pogodzić fakt, że im większa intensywność koloru (wszystko jedno jak aplikowanego), tym ciemniejsze będą plamy, a więc mniej imitujące światło.
W sumie jak tak to napisałeś to wydaje się dziwnym pomysłem, ale z kolei równie dziwnie będzie jak będzie ostry osl na postaciach a na podłożu nic... może zrobię tylko zarys obszaru na który pada światło niebieskim, a środek zostawię biały... Sam już nie wiem :roll:

Awatar użytkownika
cahir
Falubaz
Posty: 1025
Lokalizacja: Londyn

Post autor: cahir »

IMHO powinieneś zapytać się C'tana, bo najlepszy OSL robi.
"Jeździec patrzy na nią. Ciri widzi błysk oczu w szparze wielkiego hełmu, ozdobionego skrzydłami drapieżnego ptaka. Widzi odblask pożaru na szerokiej klindze miecza trzymanego w nisko opuszczonej dłoni."

wenanty
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 198

Post autor: wenanty »

Albo daruj sobie śnieg. Znaczy, nie tak zupełnie (rozumiem że ten śnieg jest tam do czegoś potrzebny), ale np. zaspę zrób tam, gdzie model zasłania światło, a tam gdzie chcesz zrobić OSL zostaw ciemne podłoże nieprzysypane puchem. I same zalety: OSL robisz bez karkołomnej gimnastyki i jednocześnie masz kontrastową podstawkę wyraźnie obrysowującą figurkę.

ODPOWIEDZ