Sędziowski Rynsztok

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

Zablokowany
misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sędziowski Rynsztok

Post autor: misha »

tak znam czytam regularnie do poduszki po 1 zasadzie specjalnej wieczorem by nie zapomnieć
zasadę ma unit po prostu, po co inaczej to pytanie w ogole jest w FAQ. To przeciez oczywiste by bylo, a nie jest.
nieważne

to Lidder wyjaśnij dlaczego poison nie działa na bonebreaker'a? :) Bo może jednak działa skoro jest że model
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Model to ogólne pojęcie i również może oznaczać part of a model. Dlatego jeśli nie jest wyraźnie napisane, że cały model posiada jakąś zasadę to posiada ją tylko ta część modelu, która ją wykupiła/posiada.

Co do koni VC to masz rację, sprawa jest oczywista, ale W FAQ bardzo rzadko pojawiają się zmiany zasad, tzw. intencje autora ;) Dlatego większość to po prostu pytania, które sprawiają graczom problemy. I tu np. zamiast czytać opis Frenzy, a potem sprawdzać jakie zasady specjalne ma koń, a jakie jeździec po prostu otwierasz i czytasz FAQ.

;)

Awatar użytkownika
Opos
Falubaz
Posty: 1196
Lokalizacja: KGB Tarnów

Post autor: Opos »

Ja mam pytanko co do Potion of Strengh. W polskim booku stoi, że można go wypić na początku własnej tury. Natomiast w angielskim stoi "at the start of any player's turn". Analogiczna sytuacja jest w przypadku skaveńskiej sztormówy, w polskim booku jest na początku własnej tury, natomiast w angielskim "at the beggining of any player's turn" (identyczny wording jak przy potku) i jest oficjalnie przyjęte, że można banner odpalić na początku tury DOWOLNEGO gracza. Jak w końcu jest z potkiem?

PS. Zapis "at the start of any player's turn" jest przy wszystkich potkach jak leci ;)
Let the River of Blood flow...

Awatar użytkownika
Durin
Niszczyciel Światów
Posty: 4766
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Durin »

Wykładnią zasad są oryginalne, angielskojęzyczne podręczniki
Barbara pisze:Może nie wszyscy się w tym środowisku lubimy, ale akurat prawie wszyscy się znamy. To że dwóch znajomych da sobie czasem po ryjach nie powinno chyba nikogo dziwić.

szeszej
Falubaz
Posty: 1024
Lokalizacja: Świdnik/Lublin

Post autor: szeszej »

Lidder pisze:Model to ogólne pojęcie i również może oznaczać part of a model. Dlatego jeśli nie jest wyraźnie napisane, że cały model posiada jakąś zasadę to posiada ją tylko ta część modelu, która ją wykupiła/posiada.

Co do koni VC to masz rację, sprawa jest oczywista, ale W FAQ bardzo rzadko pojawiają się zmiany zasad, tzw. intencje autora ;) Dlatego większość to po prostu pytania, które sprawiają graczom problemy. I tu np. zamiast czytać opis Frenzy, a potem sprawdzać jakie zasady specjalne ma koń, a jakie jeździec po prostu otwierasz i czytasz FAQ.

;)
Ale Monst. Cav. nie ma "part of the model" obie części stanowią zawsze jeden model. To jest bodajże w zasadach Mostr. Cav. Dodatkowo zaznaczone jest (Nawet w FAQ), że ten upgrade posiada model, nie bearer/wearer, jak dla mnie to dość wyraźnie napisane :) (Lidder nie bądź taki, Bonebreaker i tak jest plewny :D )

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Pewnie, że MC to jeden model, tak samo jak lord na smoku ;) Chodzi o modele, które mają więcej jak jedną statystykę. Rydwany, kawalerie itd. W zasadach przedmiotów działających na model, tylko część, która nosi ten przedmiot otrzymuje bonus. To czy się zasad przenosi na cały, czy nie to już różnie.
szeszej pisze:Lidder nie bądź taki, Bonebreaker i tak jest plewny
Ja tu robię tylko za doręczyciela :evil:

szeszej
Falubaz
Posty: 1024
Lokalizacja: Świdnik/Lublin

Post autor: szeszej »

Ale lord na smoku to zasadowo dwa modele, a MC zawsze jeden, ale jak tam sędzia sobie winszuje, ja tam tylko maleńki gracz jestem ;)

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

szeszej pisze:Ale lord na smoku to zasadowo dwa modele
Wciąż jeden. Serio :)

szeszej
Falubaz
Posty: 1024
Lokalizacja: Świdnik/Lublin

Post autor: szeszej »

Jak to jest w końcu ze Slannem - w kohorcie skinków+kroxów nie ma LoS, a obok nich ma na 4+?

I analogicznie to samo ze giant ratami? Jeśli jest 5+ poganiaczy to bohaterowie mają obok LoS na 4+, ale w oddziale nigdy?

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

hmm zasada LoS na4+ ma 4 warunki i brzemi :

If a lone character is hit by a shooting attack of any kind (including shots fired using ballistic skill, templates and so on) a "Look Out Sir!" roll can be attempted,
- provided there is a friendly unit
- consisting of five or more rank and file models (errata)
- of the character's troop type
- within 3".
Roll a D6. On a roll of 4+, the character has been successfully forewarned or otherwise preserved from harm by his nearby allies — the hit is transferred to a model in the friendly unit (if there is more than one eligible unit within 3", the controlling player can decide which made the honourable sacrifice). Otherwise, the hit is resolved against the character as normal.


tak więc zasada tego samego trooptype obowiązuje więc jeśli bohater ma ten sam typ to ma i tyle:

tak więc Slann ma typ Infantry a skinko-kroxy są albo Uniqe albo Mixed Unit (nie jestem pewien) więc obojęnie czy obok czy w oddziale Slann nie ma LoS (chyba że ma jakąś swoją zasadę).
tak samo bohater (infantry) i szczury(war beast) z poganiaczami (nie rank and file model).


________________________________________________________________________________________________________________
mam natomiast inne pytanie.
mam bohatera pieszego w oddziale piechoty i podchodzi do mnie WE ze snajperką albo trafiam na inżyniera imperialnego ze snajperką.

czy przysługuje mi LoS na 4+ ?
teoretycznie spełniam wszystkie wymogi ? przecież oddział w którym jestem to jest friendly unit w 3 calach ?

:) ??
Sezon 2015:
VC 5/2/3
WE 22/2/2
Mishima 19/0/1
Ludzie Pustkowi 4/1/1

szeszej
Falubaz
Posty: 1024
Lokalizacja: Świdnik/Lublin

Post autor: szeszej »

Tylko że skinki+kroxy spełniają wszystkie warunki na LoS na 4+:
1. spełnione
2. spełnione
3. spełnione bo skinki to niby też infantry, chyba że w kontekście całego oddziału są unique

Co do giant ratów to też są mixed unit, więc mają troop type unique, ale czy dzięki 5 poganiaczom (troop type infantry) bohaterowie infantry nie mają LoSa?

Awatar użytkownika
Janus
Masakrator
Posty: 2063
Lokalizacja: Nordin Warszawa

Post autor: Janus »

Czy trictsker's helm działa na poisony?
Obrazek
Wind Sower pisze:Nawet w średniowieczu papież nerfił strzelanie.
"Jak ja nie cierpię Vampirów"

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Nie. Poison wynika z rzutu na trafienie, a nie na zranienie.
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

szeszej pisze:Tylko że skinki+kroxy spełniają wszystkie warunki na LoS na 4+:
1. spełnione
2. spełnione
3. spełnione bo skinki to niby też infantry, chyba że w kontekście całego oddziału są unique

Co do giant ratów to też są mixed unit, więc mają troop type unique, ale czy dzięki 5 poganiaczom (troop type infantry) bohaterowie infantry nie mają LoSa?
ja bym na dzisiaj zasędziował tak że mixed unit czy tam unique to nie jest infantry i LoS nie masz ale zdanie LS by nie zaszkodziło.


Nadal ciekawi mnie LoS na 4+ przeciwko snajperkom jak jestem w oddziale ?
według mnie RAWowo przysługuje.
Sezon 2015:
VC 5/2/3
WE 22/2/2
Mishima 19/0/1
Ludzie Pustkowi 4/1/1

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Masz Pan:
Lidder pisze:skink priest+5 skinks+1 kroxigor => priest ma LoS! od strzelania (str.99, shooting, 1. paragraf)
skink priest+5 skinks+1 kroxigor => priest nie ma 2+ LoS! od wzorników (str.99, shooting, 4. paragraf)
skink priest poza jednostką, 5 skinks+1 kroxigor => priest ma 4+ LoS! od strzelania i wzorników (str.97, shooting 1. paragraf)

Awatar użytkownika
kubencjusz
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3719
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: kubencjusz »

Ale to poj*bane #-o

Awatar użytkownika
Karli
Postownik Niepospolity
Posty: 5056
Lokalizacja: Front Wschodni - Białystok

Post autor: Karli »

Ciekawy dokument zrobiliście chłopaki. Fajnie że coś takiego jest ale... Czuję tutaj butthurt Jurka w tym zapisku:
Od graczy oczekuje sie znajomosci zasad i granie zgodnie z ich porzadkiem. Jezeli zapomnisz
wykonac akcji i przypomnisz sobie o tym po wykonaniu co najmniej jednej czynnosci która wg
zasad wystepuje pózniej, Twój przeciwnik moze nie zgodzic sie na jej wykonanie bez zadnych
konsekwencji. Majac to na uwadze, zacheca sie graczy aby utrzymac gre w miłej atmosferze.
gdyż gryzie się on z poprzednim punktem:
Zdrowy rozsadek
Nalezy załozyc dobre intencje przeciwnika. W przypadkach gdy model jest w 49% w lesie
i miał dosc ruchu, aby byc w lesie to lepiej go tak traktowac. Oczywiscie sedzia podejmie
decyzje zgodnie z zasadami, ale pozostaje niesmak to takich sytuacjach.
Jeśli ktoś zadeklaruje szarże na oddział A na lewej flance i w emocjach rzuci kostkami na zasięg szarży to niepozwolenie mu zadeklarować szarży na prawej flance jest jak najbardziej wbrew duchowi fair play i powinno być tępione a nie jeszcze pochwalane w takim dokumencie. Granie na zasadzie "HA! Rzuciłeś na wiatry magii! Nie możesz zebrać tamtych pegazów!" jest dla niewyżytych 15latków co dopiero wyrastają w chińczyka. Na masterach takie zagrywki powinny być tępione. Również punktami karnymi. Tak aby
"Wszelkie kary maja byc bardziej dotkliwe niz potencjalne korzysci, jakie w mniemaniu nieuczciwego gracza ten chciałby uzyskac"
Poza tym z resztą się zgadzam :)
Byłoby afrontem nie napić się z Frontem!

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Ten zapisek jest bardzo płynny, jeśli można się tak wyrazić.

Gracz powinien wiedzieć, że kiedy dojdzie to takiej sytuacji to niestety, ale jeśli jego przeciwnik zawoła sędziego to nie może mieć o to do niego pretensji. Z drugiej zaś strony jeśli przeciwnik zgłasza coś takiego to wprowadza kwas do gry co nie jest miłe i przez to gra się w bardziej spiętej atmosferze. Karli są jednak sytuacje, gdzie dojście jednej szarży otwiera nowe ruchy i zasłanianie się tym, że się zapomniało też jest niefajne. Dlatego obaj gracze powinni uważać co robią i za swoje błędy nie winić przeciwnika.

Co jakiś czas poprawiam drobne błędy, a jak wejdzie coś dużego to dam znać :) Dzięki za feedback! :D

Awatar użytkownika
PiotrB
Maruda
Posty: 5732

Post autor: PiotrB »

@Karli - nikt normalny się tak nie zachowa - a jak będziesz grał z ciśnieniowcem to ten regulamin i tak nic nie pomoże...
Lidder pisze:Nie kłopocz się. Miarkę i kostki też zostaw w domu, zbędny balast i trud z Twojej strony.
Obrazek

Awatar użytkownika
Karli
Postownik Niepospolity
Posty: 5056
Lokalizacja: Front Wschodni - Białystok

Post autor: Karli »

Karli są jednak sytuacje, gdzie dojście jednej szarży otwiera nowe ruchy i zasłanianie się tym, że się zapomniało też jest niefajne.
Owszem, dlatego proponuję zapisać to w formie raczej w tym stylu "w celu zachowania szeroko pojętego ducha gry fair play należy pozwolić przeciwnikowi na wykonanie nieobligatoryjnych akcji, których niewykonanie wynikło z pośpiechu/roztargnienia/rozgardiaszu na polu walki, chyba że już wykonane rzuty (jak np. swift reform, marsz, missfire itp.) bądź ruchy przeciwnika (deklaracja flee, dispel itp.) miałyby wpływ na wykonanie tych nieobligatoryjnych akcji."

... czy jak to byście w słowa ubrali. Bo taki zapisek jak umieściliście jest właśnie wbrew etyce dobrego gracza. Chyba po to został stworzony dokument, prawda? Aby pokazać co jest dozwolone w zasadach ale nieetyczne.
Powinniśmy promować dobrą fajną grę bez napinki a nie dawać ciśnieniowcom podparcie w dokumentach LS do bycia burakami w trakcie gry.
Byłoby afrontem nie napić się z Frontem!

Zablokowany