Jak robić zdjęcia figurkom ?

Każdy może się pochwalić swoim dziełem i wystawić na pochwały lub krytykę. Oceniają zdobywcy Golden Daemona - przeszli, przyszli i niedoszli.

Moderatorzy: Ziemko, wind_sower

Awatar użytkownika
Raptor
Masakrator
Posty: 2018
Lokalizacja: True Legion Kraków!!!

Post autor: Raptor »

Czyli coś w ustawieniach jest nie tak jak powinno :?

daje makro, iso najmniejsze, zoom na full i wychodzzi sraczka :(

dlatego muszę skopiować ustawienia od patryka bo pewnie coś po przestawiałem jak sie bawiłem......

Przemas
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 158

Post autor: Przemas »

Troyan pisze: Przemas, problemy o których piszesz wynikają z braku ustawienia pomiaru swiatła na punktowy złego balansu bieli.
nie tylko - wynika to rowniez z charekterystyki bialego i czarnego tla (tego co robia ze swiatlem i jak wygladaja na nim modele). jasne ze jak sie ktos przylozy to (prawie ;) ) na kazdym da rade zrobic dobra fotke, tylko po co sie meczyc skoro mozna latwiej ;) ?

@Saurus - nie dawaj zooma na full tylko tak na polowe zakresu (przypuszcalnie w tym polozeniu masz najwieksza glebie ostrosci) i pamietaj zeby nie podjezdzac z aparatem do ludka zbyt blisko.

Awatar użytkownika
KrzysiekW
Wielki Śląski Ninja
Posty: 3848
Lokalizacja: Pilchowice, Klub "Schwarze Pferd"

Post autor: KrzysiekW »

Ja się przymierzam do kilku aukcji, więc spróbuję szczęścia z drukowanym tłem niebieskim. Natomisat robiłem już zdjęcia na czarnym lub białym i jak się trochę poprzestawia aparat, to się da. Część do konwersji wychodzą dobrze na czarnym, przy dobrym świetle.
Troyan pisze:Kurde, obiecywałem dalszy ciąg artykułu a nie mam ani chwili wolnego czasu...kurde człowiek się starzeje chyba
Dobrze, że w praktyce pokazałeś bo bym dalej narzekał na fotki :D
BTW: nie Ty jeden się starzejesz... ;) Ja prawie próchno :roll: :wink:[/quote]
Ej, ej, ej... Nie wpędzajcie w kompleksy. ;)Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
Raptor
Masakrator
Posty: 2018
Lokalizacja: True Legion Kraków!!!

Post autor: Raptor »

Zrobilem 100 fotek i kazda do dupy tu nie chodzi o zoom czy o odleglosc aparatu od ludka tylko cos zchrzanione w ustawieniach :)

Awatar użytkownika
kenny
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 154

Post autor: kenny »

Ja mam pytanie dotyczące Fotoshop'a. Zacząłem sie nim ostatnio bawić i doszedłem do wniosku, że robie złe zdjęcia. Jak zaznaczam tło to mam tego dobre 10 kawałków. Na jakim tle robićzdjęcia żeby było prosto oznaczyc figurki, a nie bawić sie w wycinanki i wklejanki.

Patryk
Wodzirej
Posty: 715

Post autor: Patryk »

Po prostu wpisz inną wartość, gdy wybierasz różdżkę. Im większa wartość, tym większa tolerancja. Potem tylko ewentualnie będziesz musiał usunąć parę elementów z zaznaczenia ale to już zwykły lassem (masz u góry tryby, jest tam też "remove from selection"). A tło do tego to chyba najlepsze będzie białe.


BTW. Wycinanie figurek, żeby je umiejscowić na tle niebiesko - białym nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej to tło wydrukować i na nim robić bezpośrednio foty.

Awatar użytkownika
Reyki
Masakrator
Posty: 2438
Lokalizacja: ReyCast Event Team

Post autor: Reyki »

A zna się ktoś na aparatach Praktica?

Dzisiaj w moje ręce wpadł model DPix 3200.

Jeszcze go nie testowałem na modelach.
Zwykłe fotki robi naprawdę przyzwoite.

Dodam że to kompakcik z matrycą 3,2 Mpix i nie posiada optycznego zooma.

Awatar użytkownika
Kerim
Master Convertor
Posty: 1193
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Kerim »

Telchar pisze:A ja mam pytanie a właściwie prośbę dotyczącą photoshopa.
Mógłby ktoś zrobić tutorial (ew. odesłać mnie do jakiegoś) jak dodawać na zdjęciach takie tło jak pokazał Roman w drugim poście. Szukałem na coolmini, ale stosując tamte metody ucinało mi kawałek figurki itp.

Z góry dzięki za pomoc :)
Primo - dobieraj jednolite tło, i nażędziem "różdzka" klikaj w niego, dobierając odpowiednio toerancje.

Secundo - Ctrl+Alt+D - okienko wybierania "mięgkości" selekcji, 2 albo 3 wystarczy by nie była za ostra.

Tercio - tak całkiem bez ręczej roboty raczej się nie da - selekcja złapie trochę figsa. Przeżuć w tryb Quick Mask, i tam pendzelkiem.
Myszą trudniej, ale da się, ja zaś tableta mam.

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

Kerim pisze:
Primo - dobieraj jednolite tło, i nażędziem "różdzka" klikaj w niego, dobierając odpowiednio toerancje.

Secundo - Ctrl+Alt+D - okienko wybierania "mięgkości" selekcji, 2 albo 3 wystarczy by nie była za ostra.

Tercio - tak całkiem bez ręczej roboty raczej się nie da - selekcja złapie trochę figsa. Przeżuć w tryb Quick Mask, i tam pendzelkiem.
Myszą trudniej, ale da się, ja zaś tableta mam.

Kerim, jestes niezwykle utalentowanym rzezbiarzem. Chyle czoła. Ale miej litosć dla języka polskiego... :/
Obrazek

Awatar użytkownika
Majones
Chuck Norris
Posty: 480

Post autor: Majones »

Robił/Robi ktoś zdjęcia figsom aparatem "fujifilm finepix s5600"?? Jeśli tak to może mi ktoś powiedzieć jakie ustawienia trzeba włączyć (najlepiej też powiedzieć jak :) ) z jakiej odległości robić fotki, w jakim oświetleniu itd itp. ?? Bo jak robie zdjęcia sam to wychodzą... kulturalnie mówiąc kiepsko. Z góry dzięki.

Patryk
Wodzirej
Posty: 715

Post autor: Patryk »

Ja robię S5500. Nie orientuje się, ale chyba wiele się nie różnią.

Takie foty można zrobić przy oświetleniu z lampki na biurko (taka zwykła z targu, żadne symulacja światła dziennego)
http://img340.imageshack.us/img340/4980/przod2uh.jpg

A robię mniej więcej tak:
Ustawiam aparat na statywie, odległość taka żeby na 60% zoomu była widoczna dobrze figurka, ustawiam tryb makro i robię na auto lub na manualu jak mi się chce.
Figurka stoi na czarnej kartce, jakieś 10cm przed nią jest ustawione źródło światła (ważne - nie może być centralnie na figurkę, tylko przed nią - na tym zdjęciu dobrze to widać: http://www.coolminiornot.com/articles/a ... 1ebc6a.jpg).
Ogólnie staram się przestrzegać zasad z tego artykułu:
http://coolminiornot.com/article/aid/60

Jest też jeden łatwiejszy sposób:
podczas dnia, gdy jest fajne światło (nie za ostre, nie za ciemne) po prostu ustawiam figurkę na biurku na biało - niebieskiej kartce (gradient) i pstrykam zwyczajnie foto. Wychodzi mniej więcej tak:

http://img172.imageshack.us/img172/3806/a3km9.jpg

Powodzenia ;)

Awatar użytkownika
Majones
Chuck Norris
Posty: 480

Post autor: Majones »

Dzięki postaram się wykorzystać twoje wskazówki jeszcze dziś (albo jutro ).

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Ludzie! Kupcie statyw - nawet najtańszy czyni cuda i pozwala zapomnieć o flashu kiedy trzeba zrobić ostre zdjęcie.

Używam prostego Olympusa z 3x zoomem optycznym - ot, cyfrowa idiotenkamerka, jaką kiedyś rodzice kupili. Z fotografowaniem figurek ból jest taki, że błyskowa jest jedynym sposobem na uzyskanie ostrego zdjęcia figurki - bez flesza od razu wydłuża się czas otwarcia przesłony, więc zdjęcie jest zamazane, a z reguły i tak ciemne.

Dziś kupiłem wspominany już, najprostszy i najtańszy statyw Hama za 20zł. Cudo!
Porównanie fotek, jakie właśnie strzeliłem Gerardowi po ustawieniu aparatu na owym statywie:
1) Zdjęcie z fleszem (tak jeszcze do dziś robiłem figurkom zdjęcia)
Obrazek
2) Zdjęcia bez flesza, oświetlenie jak w pokoju (podpowiedź: lampa pod sufirem)
Obrazek Obrazek
3) Zdjęcie bez flesza, doświetlenie lampką biurkową "w twarz" Gerarda
Obrazek

Wypas, zwłaszcza ostatnie. Gdzie są fani NMM, hę? ;)

Nigdy więcej nieostrych zdjęć z ręki! Kupujcie statywy :)
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Sykstus
Masakrator
Posty: 2518
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sykstus »

Nom te ostatnie jest ładne :P Płaszcz się tak hu&*() nie świeci ;) Jest też inny sposób Tomashu :P Kładziesz aparat na biurku w takiej odległości od figsa żeby sie zmieścił w obiektywie, zapalamy dwie lampki (setki :p) kierując na figsa tak żeby cień nie padał i pstryk :P Zdjęcia wychodzą ostre i nie ciemne ;)

kurka_z_podworka
Kretozord
Posty: 1568
Lokalizacja: Ad Astra - Zielona Góra

Post autor: kurka_z_podworka »

Nie jestem specem od fotografii i te które sam robię też nie są dobre, ale uważam że Twoje zdjęcia też rewelacyjne nie są pomimo tego że użyłeś statywu który tak reklamujesz :wink:
Troszku nieregulaminowo za duża ta sygnaturka była, nie sądzisz? -- Tomash

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Bo nie mam białej lampy, jeno zwykłe żółte światło żarówki :)
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Sykstus
Masakrator
Posty: 2518
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sykstus »

Tomash pisze:Bo nie mam białej lampy, jeno zwykłe żółte światło żarówki :)
Mogłeś kupić halogenówę a nie statyw :P Droższy wydatek ale wielofunkcyjna rzecz :P

Awatar użytkownika
Christof
Warzywo
Posty: 16
Lokalizacja: z lasu
Kontakt:

Post autor: Christof »

Polecam niezawodną* Ikeę i niebieskie żarówki imitujące białe światło dzienne :)

*źródło darmowych miarek calowych i ołówków, tanich posypek etc. :D
Arguing in the internet is like running in the Special Olymics.
Even if you win, you are stil retard.

Awatar użytkownika
Marko
Mudżahedin
Posty: 305
Lokalizacja: ze Wroclawia

Post autor: Marko »

Albo pobawić się kolorami w odpowiednim programie :) http://www.irfanview.com/ - chociażby tym. Mały, prosty, ale daje radę (do takich rzeczy... proszę pana).
Obrazek

Ja osobiście robię zdjęcia z 3-ma lampami (im jaśniej tym lepiej). Ustawione mniej więcej tak: Obrazek, z tym że wszystkie świecą od przodu. Nie robię zdjęć przy naturalnym świetle, wychodzą jakieś mdłe. Nawet jeśli robię w dzień, włączam lampy. No i broń Boże robić zdjęcia w pełnym słońcu...
Po długim eksperymentowaniu z tłami mam sprawdzone grafitowe, kartka z niebieskim gradientem się nie sprawdziła :) Tutaj jest ciekawe porównanie tego, jak wygląda figurka na różnych tłach. Myślę, że każdy musi znaleźć własny patent, który będzie mu się sprawdzał.
Ja mam już opracowane: stojak, maksymalny zoom optyczny, funkcja makro i samowyzwalacz. Aparat raczej z tych głupszych, ale zostawiam wszystkie opcje na Auto i ze zdjęć jestem całkiem zadowolony (chociaż czasami drobna obróbka - oprócz przycięcia - się przydaje).

Mam nadzieję, że choć troszkę to pomoże.
pzd

Awatar użytkownika
Treevill
Kradziej
Posty: 911
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Treevill »

jako ze robie coraz wiecej fotek moim figurkom to po zakupie statywu postanowilem zorganizowac sobie jakies porzadne oswietlenie ... po przeczytaniu tego tematu postanowilem aby bylo ono trojpunktowe

stwierdzilem ze nie bede kupowal trzech lampek biorkowych zeby tylko sluzyly do robienia fotek figurkom ... postanowilem ze sam zrobie sobie takie lampki ... kosz takiej lampki domowej roboty jest naprawde niski

wiec kupilem :
- trzy oprawki do zarowek
- trzy wtyczki
- 6 metrow dwozylowego przewodu (stwierdzilem ze nie bede sie bawil w robienie uziemienia ale jesli ktos chce to niech kupi trojzylowy przewod)

dodatkowo potrzebne beda :
- troche sztywnego drutu (jesli ktos tam ma gdzies w piwnicy to nie musi kupowac , lub jakis szaberek z jakiegos plota :P)
- klej dwuskladnikowy (tez kazdy majsterkowicz powinien miec go w domu)

efekt mojej pracy wyglada tak (ok 30 min na jedna lampke plus czas schniecia kleju)

Obrazek

zeby pokierowac swiatlo w jednym kierunku zrobilem uchwyt na odbijacz (biala kartka lub cokolwiek innego co odbije swiatlo)

Obrazek

na fotkach widac zarowke ktora swieci swiatlem naturalnym (bylo o niej mowa w tym temacie)

na koniec dodam ze zrobienie takiej lampki nie jest rzecza trudna ... ale nie biore na siebie odpowiedzialnosci (forum pewnie tez) za to jak kogos porazi prad przy produkowaniu tej samorobki lub przy pozniejszym kozystaniu z tej lampki ... jesli sie nie znasz na podstawach elektryki nie biez sie za to

ODPOWIEDZ