Bretonia vs Krasnoludy - 1k

Niekulawy język oraz zdjęcia mile widziane!

Moderator: RedScorpion

ODPOWIEDZ
Arsene
Wałkarz
Posty: 57
Lokalizacja: Kutno

Bretonia vs Krasnoludy - 1k

Post autor: Arsene »

Oto efekt mojej niepojętej nudy i braku zajęcia; raport z ostatniej bitwy z Bretończykami.

UWAGA: JEŻELI GRASZ BRETONIĄ I/LUB NIE LUBISZ KURDUPLOWATYCH KRASNALI TO CZYTASZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ, AUTOR NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NAGŁE ATAKI FURII, ZAWAŁY, PALPITACJE SERCA ETC.

POZDRAWIAM I ZAPRASZAM DO LEKTURY

Blady świt wschodził nad przełęczą w pobliży Tel-Nerub, niewielkiego miasteczka-twierdzy krasnoludów na północy pasma górskiego. Miasteczko od lat było jednym z niewielu, w którym nie przelewano krwi ... za często. Jednak niestety w tych trudnych czasach, jakiś Bretoński lord obrał sobie to przejście przez góry za nowy szlak handlowy. Niby nic, ale fakt iż mieszkały tu krasnoludy niezbyt mu się podobał. Wysyłał przeciw nim liczne wojska, których liczba i szybkość nie miały jednak znaczenia w ciasnym przejściu. Kiedyś nawet posunął się do najęcie sporej grupy mrocznych elfów, lecz i to nie przyniosło spodziewanych efektów. Teraz jednak obmyślił nowy, niecny plan.

Obóz Bretończyków, założony pięć godzin drogi marszem od przełęczy (nie wiem ile to w calach, wyjaśnia autor)

- Lordzie Breeth, sprowadziłem ludzi o których pan prosił, sir - sługa pokłonił się nisko i po tym jak jego pan skinął lekko głową, odszedł. Do namiotu weszło natomiast dwóch paladynów, w błyszczących pancerzach, z mieczami u boku i hełmach pod pachą.
- Jesteśmy jak kazałeś, panie. Ja i mój brat składamy ci cześć - powiedział jeden z nich, wyglądający na starszego i obaj skłonili się nisko.
- Dobrze. Mam dla was zadanie. Poprowadzicie niewielki oddział kawalerzystów na przełęcz i zaskoczycie tych cholernych kurdupli. Uderzycie z samego rana, nim się zmobilizują.

Przełęcz

Świt powoli przebijał się przez mroki nocy, gdy do niewielkiego domku wpadł zdyszany krasnolud.
- Wstawać, rycerzyki jadą po nasze piwo! Wstawać! Do broni kto trzeźwy, do broni kto podchmielony! Do broni, bronić browarów! - krzyczał, a garnizon stacjonujący w domku przy przełęczy zerwał się i w mgnieniu oka zaczął się przygotowywać. Ładowali muszkiety i wdziewali lekkie zbroje. Po parunastu minutach dziesięciu strzelców stało przed domem. Tymczasem na wale obronnym Tan Żelazna Pięść rozmawiał z kowalem runów Srebrnym Młotem.
- Nie mamy czasu na przygotowanie, zwiad doniósł że będą tu lada chwila, musimy stawić im czoła sami - mówił Tan - jakimi siłami teraz dysponujemy ?
Kowal zamyślił się i po chwili zaczął mówić swoim starym i jakby zmęczonym głosem.
- Hmm ... piętnastu braci z gór szybko ściągnąłem, zwykli wojacy, rzemieślnicy przedni, a i walce zaprawieni - ponownie zamyślił się na chwilę - ośmiu bitnych krasnoludów z Żelaznego Bractwa, którzy wsparli nas po ostatniej bitwie - jego wzrok oddalił się jakby na ułamek sekundy - Widzę już strzelców w oddali, dziesięciu. Ale nie zdołają to przybyć na czas. Wróg już na horyzoncie pędzi - tak też zaiste było, w mroku rysowały się oddalone sylwetki jeźdźców - Prócz tego balista, działo i organki są w okopie na wałach.
Tan zamyślił się przez chwilę podniósł topór, który stał oparty o jego nogę. Spojrzał na wrogów. Sama kawaleria, tylko dziesięciu strzelców majaczyło na tyłach. Byli coraz bliżej, więc nie czekając Żelazna Pięść ruszył do swych towarzyszy z bractwa, a kowal wsparł wojowników.
Powietrze rozdarł huk wystrzału. Działo wystrzeliło, a z nieba spadło coś, czego wcześniej nie widzieli. Jeźdźcy pegazów lecieli ku nim. Kolejny huk i chmura dymu wzniosła się koło strzelców. Oddział kawalerzystów próbujący okrążyć wał obronny nie spodziewał się takiej reakcji. Dwóch kawalerzystów padło martwych. Nad twardymi krasnoludami przemknął grot balisty, przebijający konnego na wylot. Następnie jednak wydarzyło się coś, co zmroziło obrońcom krew w żyłach. Próba wystrzelenia z organków się nie udała, a samo działo wyleciało w powietrze wraz o obsługą. To jednak nie przestraszyło krasnoludów, wręcz przeciwnie, zagrzało ich do walki.
Powietrze pachniało prochem, a uszy co chwila rozdzierał huk wystrzałów. W końcu jeźdźcy pegazów zaszarżowali na żelazne bractwo. Nim jednak zdążyli zadać jakieś rany, kula armatnia trafiła jednego z nich. Był to sir Hubert, paladyn dowodzący oddziałem. Widząc to jego brat, dzierżąc sztandar armii popędził swego wierzchowca. Tan dojrzał kontem oka jak strzelcy ścigają przerażonych jeźdźców, gdy ci po chwili znikli im z pola widzenia. Do Tana podjechał rycerz, z ogromnym impetem chcąc zadać mu ranę. Krasnolud jednak powstrzymał cios, który mimo wszystko przewrócił go. Z gniewem w oczach rzucił do niego:
- Stawaj sam, marny rycerzyku, chyba że drżysz przede mną ze strachu, jak twoi bracia, psubraty!
Rycerz nie pozostał bierny na wyzwanie. Walka między ich oddziałami zamarłą na chwilę, gdy kapitan zaszarżował na Tana. Ten jednak odbił obie rany, straszliwie rozłupując czaszkę wroga swoim toporem, a krew trysnęła na wszystkich wokół. Rycerze zadrżeli ze strachu, jednak nie cofnęli się o krok, w przeciwieństwie do rycerzy pegazów, którzy uciekali teraz w popłochu, ścigani przez kule armatnie i bełty balisty, które po chwili miały położyć im kres.
Podobnie poczynał sobie także kowal runów. Był doświadczonym wojownikiem, jednak nie tak bardzo jak Tan. Był raczej strategiem, jednak mimo to rzucił wrogiemu paladynowi wyzwanie do pojedynku. Ten przyjął je z chęciom. Walczyli tak zawzięcie, że szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę, do póki na horyzoncie nie pojawiły się krasnoludzkie posiłki, a kule z dziesiątek muszkietów nie pogoniły resztek bretońskiego oddziału z ziemi dzielnych Khazadów.

KONIEC

PS. Bretońscy łucznicy zabili jednego wojownika, tracąc też jednego strzelca w pojedynku z muszkieterami Khazadów.
PPS. Te posiłki to koniec 6 tury ;]
PPPS Wynik to 1268 do 100 ... dla krasnoludów. Te 100 pkt to za ćwiartkę łuczników :)

Proszę o ocenę pracy pod kątem literackim, merytorycznym jak i stylistycznym, cokolwiek by te 3 trudne słowa nie znaczyły.

Pozdrawiam
Arsene

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Dobra. Wedle życzenia - zjadliwy i kąśliwy komentarz stronniczego Bretończyka-domorosłego literata ;)

Najpierw merytorycznie, bo tu kilka rzeczy mnie ubodło:

1. Wspomniane jest najęcie w jednym ze wcześniejszych starć oddziału mrocznych elfów - jak powszechnie wiadomo, Bretończycy są dumni i aroganccy do przesady oraz brzydzą się najmowaniem obcych do czegoś, co im samym miałoby przynieść chwałę w boju. Nawet jeśli przyjmiemy stanowisko zdroworozsądkowe, w którym "cnotę i rycerskość" prezentuje maksymalnie jedna trzecie szlachty, to regiment Druchii walczący po stronie bretońskiej jest sporym przegięciem.

2. Breeth to trochę mało bretońskie imię ;) Ale tu się czepiam...

3. Piwo byłoby ostatnią rzeczą, jaką Bretończycy zrabowaliby we wrogim obozie. "Bretońskie piwo" to w Starym Świecie idiom oznaczający coś wyjątkowo obrzydliwego i kiepskiej jakości. W Bretonnii nie ma zakorzenionej kultury picia piwa, wytwarza się go niewiele i bardzo marnego sortu, a zainteresowanie nim jest znikome i wykazywane głównie przez podróżnych.
No chyba, że krasnoludy tak obsesyjnie strzegą swojego złocistego lagera, że w każdym agresorze widzą potencjalnego złodzieja beczek, niezależnie od pochodzenia.

Teraz stylistyka i wrażenia literackie:

Widać że bitwa była niewielka i szybka, więc i do opisania nie było zbyt wiele. Wbrew pozorom jednak, nawet z potyczki przy wychodku zamkowym można zrobić epopeję. Zatem główny zarzut - za skąpo, za ubogo, za lakonicznie. Akcja błyskawicznie skacze z jednego momentu w drugi, ale poszczególne sceny są jedynie ledwo naszkicowane, bez otoczki. Rozmowę barona w namiocie z przybyłymi paladynami spokojnie można było rozbudować (ustalenie taktyki, nawet jakaś kłótnia, która mogła być przyczyną klęski - pod Crecy Francuzi pożarli się między sobą o dowództwo i zaczęli chaotycznie atakować bez jakiejkolwiek koordynacji, a efekt tego znamy z podręczników).
Na bitwie miały miejsce dwa pojedynki - w sumie poświęciłeś im może cztery zdania...trochę niedosyt pozostaje.
Wywnioskowałem też, że jeden oddział rycerzy zdołał dotrzeć do linii wroga i przewalczyć turę, o czym w zasadzie nie ma ani słowa.

Zauważyłem też kilka drobnych błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, ale nie kładły się one jakimś strasznym cieniem na całość tekstu :)

Rady i wnioski na koniec:
- nie pisz na szybko
- nie pisz na siłę, tylko wtedy, kiedy masz dobry pomysł jak całość przedstawić
- przeczytaj to, co napisałeś ze dwa razy, najlepiej na głos (dużo łatwiej wyłapać czy coś nie brzmi poprawnie lub sztucznie, zwłaszcza w dialogach)
- nie zniechęcaj się, bo dobre pisanie wymaga tyle samo wprawy i ćwiczeń, co dobre granie

Moja osobista ocena (a co, nauczyciel jestem, wolno mi): plus dostateczny
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Grazbird
Kretozord
Posty: 1887
Lokalizacja: KGB Klub Gier Bez Prądu

Post autor: Grazbird »

" Piwo byłoby ostatnią rzeczą, jaką Bretończycy zrabowaliby we wrogim obozie. "Bretońskie piwo" to w Starym Świecie idiom oznaczający coś wyjątkowo obrzydliwego i kiepskiej jakości. W Bretonnii nie ma zakorzenionej kultury picia piwa, wytwarza się go niewiele i bardzo marnego sortu, a zainteresowanie nim jest znikome i wykazywane głównie przez podróżnych.
No chyba, że krasnoludy tak obsesyjnie strzegą swojego złocistego lagera, że w każdym agresorze widzą potencjalnego złodzieja beczek, niezależnie od pochodzenia"

oj Gniewko Gniewko...przecież nie od dziś wiadomo że cały świat pragnie naszego złota, piwa i naszych bab.

Awatar użytkownika
likaon
Kretozord
Posty: 1862
Lokalizacja: Warszawa, Białystok

Post autor: likaon »

Wasze:
Złoto zrabowały gobliny
Piwo jest przereklamowane(jest tak słabe że nawet ludzie potrafią je wypić)
Bab to wy w ogóle nie macie
"Księga Armii Nocnych Goblinów"( 09.11.2011
http://www.docstoc.com/docs/94525591/No ... 99ga-Armii

Awatar użytkownika
Grazbird
Kretozord
Posty: 1887
Lokalizacja: KGB Klub Gier Bez Prądu

Post autor: Grazbird »

w takim razie chodź i spróbuj....

Awatar użytkownika
Klafuti
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3445
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klafuti »

likaon pisze:Wasze:
Złoto zrabowały gobliny
Piwo jest przereklamowane(jest tak słabe że nawet ludzie potrafią je wypić)
Bab to wy w ogóle nie macie
1. To zbyt durne stworzenia, żeby dostać się do skrytek.
2. Piwo nie musi być mocne by było dobre i na odwrót (vide: ogrze piwo - niezwykle mocny, lecz podły trunek, w którym pływają zdechłe szerszenie)
3. Taa... jasne Za to nie wiadomo, skąd biorą się zieloni. Chyba rozmnażają się przez pączkowanie :lol:
Obrazek
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia."
~Warren E. Buffett

Awatar użytkownika
Matis
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3749
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Post autor: Matis »

Zielonoskórzy powstali w wyniku zmieszania glonów z grzybami. Fotosynteza jest przyczyną zielonej skóry. W WFB zrobił to mag, a w WH40k naukowcy zrobili Orków i gobliny.
M&M Factory - Up. 14.01.2017 Ostatnia trójka pegazów

Awatar użytkownika
Rakso_The_Slayer
Postownik Niepospolity
Posty: 5208
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Rakso_The_Slayer »

No to likaon przegrałeś to starcie, było się nie wychylac :P ;)

co do raportu - zawsze miło poczytac o zwycięstwach brodatego ludu. Przydało by się jednak nieco więcej szczegółów (przynajmniej ja osobiście lubie jak np. jest opisana każda tura) oraz nieco więcej rozmachu, epickości... wiem, że to mała bitwa była, ale jak już wspomniał Gniewko, nawet bójkę koło sracza można opisac z rozmachem ;)

No ale czytało się przyjemnie i wygrały krasnoludy więc raport dobry :)

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Grazbird
Kretozord
Posty: 1887
Lokalizacja: KGB Klub Gier Bez Prądu

Post autor: Grazbird »

to jak tam likaon, jakiś challenge?

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Matis, orków nie stworzył żaden mag, tylko Prastarzy przy procesie tworzenia nowych ras. Był to nieudany eksperyment, który wydostał się z laboratoriów i nie udało się go w żaden sposób wyplenić.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Varinastari
Masakrator
Posty: 2297

Post autor: Varinastari »

Wasze:
Złoto zrabowały gobliny
Piwo jest przereklamowane(jest tak słabe że nawet ludzie potrafią je wypić)
Bab to wy w ogóle nie macie
+1. Krasnale rodzą się z gnoju. To fakt powszechnie znany.
to jak tam likaon, jakiś challenge?
Jeśli zawitasz w lipcu do Wawy to może i ja się skuszę na challangdżyk :wink:

Awatar użytkownika
Rakso_The_Slayer
Postownik Niepospolity
Posty: 5208
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Rakso_The_Slayer »

w sumie Wawa blisko to może w lipcu i ja sie skusze jak już tak rzucamy challengami... dajcie znac chłopaki jak bedziecie cos urzadzac i bedzie można Was tam spotkac 8)
Obrazek

Awatar użytkownika
likaon
Kretozord
Posty: 1862
Lokalizacja: Warszawa, Białystok

Post autor: likaon »

Varinastari pisze:Krasnale rodzą się z gnoju. To fakt powszechnie znany.
Wiedziałem że coś z tymi pokurczami jest jakoś nie tak :lol2:
"Księga Armii Nocnych Goblinów"( 09.11.2011
http://www.docstoc.com/docs/94525591/No ... 99ga-Armii

Awatar użytkownika
Grazbird
Kretozord
Posty: 1887
Lokalizacja: KGB Klub Gier Bez Prądu

Post autor: Grazbird »

okej. starczy bujnąc się intercity do wawy w jakiś wekend.
musze sprawdzić jak macie turnieje w wakacje. ewentualnie, jesli któryś wybiera się na dmp, to się chętnie spotkam.

ODPOWIEDZ