WM&H - z czym to się aktualnie je

O dwóch takich, co są z Privateera.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

WM&H - z czym to się aktualnie je

Post autor: Rasti »

Hey
Planuję zacząć zbierać jakaś armię do tego systemu. Modele są po prostu cudowne. Jednak nie mam pojęcia z czym to isę je. Zakładam nowy temat, gdyż czytając inne zacząłem się w tym wszystkim motać. Tutaj ktoś napisał coś o armiach na 500pts, inny o armiach na 20pts... Rozumiem, że po prostu wyszły nowe zasady i trochę się pozmieniało.
Więc dlatego pytam, jak to wygląda teraz? Który to najnowszy RB z zasadami? Czy wszystkie zasady do gry są w nim zawarta(plus kodeksy ofc)?

Więc dalej - armię planuje zbierać rekreacyjnie, gdyż u mnie w moim małym miasteczku nikt w to nie grywa :< Może kumpel od WFB z przyszłości. Dlatego planuje nastawić się bardziej na kolekcjonerkę z jakimiś wypadami do Kielc na grę.
Jako armie wybrałem Circle Orboros - modele mnie urzekły. Na początek chciałbym się skupić na zakupie tych pięknych dużych wilkołaków z toporkami - Warpborn Skinwalkers. Czy to tego nada się warpack?
Kolejna sprawa - wszystkie modele są metalowe? Bo coś obiło mi się ostatnio o uszy, że jakaś żywica gdzieś tam się wkradła...

Byłbym wdzięczny za odp. :wink:

Awatar użytkownika
Loizok
Falubaz
Posty: 1021
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Loizok »

Nie jestem ekspertem W&H, ale postaram się odpowiedzieć na twoje pytania w punktach :)
1. Aktualny podręcznik z zasadami to Prime MK2-ciebie interesuje wersja do Hord (zasady są generalnie te same). Są tam wszystkie zasady + opisy wybranych jednostek do każdej z frakcji.
2. Co statystyk jednostek- w W&H używa się kart jednostek. Kartę dostajesz w blisterku/boxie razem z figurką, ale możesz też osobno kupić deck ze wszystkimi kartami do twojej frakcji
3. W W&H nie ma jedynych słusznych bulidów i nie wygrywa się tutaj rozpiskami- dlatego kupuj co ci się podoba i potem układaj z tego rozpiskę. Tutaj wszystko gra, chociaż niektórzy casterzy lepiej sobie radzą w wspomaganiu piechoty, a inni wolą boostować jacki/bestie. Dlatego polecam ci przeglądnąć tą stronę: http://battlecollege.wikispaces.com/ dowiesz się tu wszystkiego o każdej jednostce z twojej frakcji :)
4. Większość modeli jest metalowych, ale od pewnego czasu PP sukcesywnie wydaje rzeczy w plastiku (który jest IMHO dużo gorszej jakości niż metal)

Awatar użytkownika
Jacobs
Falubaz
Posty: 1127

Post autor: Jacobs »

To ja mam pytanie związane raczej z zasadami bo jest jedna rzecz, której nigdzie nie mogę znaleźć, nie wiem, moze jestem ślepy.

Ale do czego służą ,,Warbeast points" przy statystykach casterów :P ?
Z tego co wywnioskowałem szukając odpowiedzi w internecie, to wyszło mi że to są takie jakby darmowe pkt które caster moze dopłacić wynajmując bestie. Czy o to chodzi ?
wenanty pisze: Anioł zagłady przerzuca się na budżetową kawę? Koniec świata (sic!).
Turniejowo nowe WE

12/4/5

Awatar użytkownika
Loizok
Falubaz
Posty: 1021
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Loizok »

Nom. Każdy caster wchłania określoną ilość punktów na bestie/jacki. Czyli jak kaster ma np 6pkt, to np bestia za 8pkt kosztuje cię tylko 2 itp :)

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

To jeszcze jak mógłbyś potwierdzić: to są aktualne zasady? Klik

Awatar użytkownika
Artein
Masakrator
Posty: 2285

Post autor: Artein »

Trochę rzeczy naprostuję....

Obecnie (od 2010 roku?) jest druga edycja WM/H. Jednostki teraz kosztują od 1 do.... nie wiem ile kosztują Battle Engine'y, 12? Może troszkę więcej. W każdym razie standardowe rozmiary gry to 35 bądź 50 punktów (chociaż można grać i na 15, 25, 100 i jeszcze kilka innych). Jeśli widzisz jednostki warte po kilkadziesiąt punktów to jest to stara edycja.

Zasady gry są w książce Prime Mk. II bądź Primal Mk. II, zależy czy chcesz grać armią z Warmachine czy z Hordes. Są tam też zasady i statystyki kilku jednostek dla każdej z armii.
Każda figurka ma dołączoną kartę z zasadami, więc po kupnie i złożeniu możesz od razu nią grać.

Privateer Press prowadzi inną politykę wydawniczą niż GW. Wydają dodatki do systemu, które zawierają nowe jednostki dla wszystkich frakcji (tzn. dodatek do Warmachine ma jednostki do wszystkich łormaszynkowych armii). Wraz z premierą drugiej edycji w podręczniku podstawowym zostały te same jednostki, które były w edycji pierwszej, wszystkie z dodatków (+kilka nowych) zostały zebrane i wydane w podręcznikach Forces of Warmachine (bądź Hordes): <nazwa armii>. Trzeba pamiętać jednak, że jednostki mają karty z zasadami, więc forcebook nie jest potrzebny, chyba że chcesz poproxować, zastanowić się nad zakupem czy poznać trochę więcej fluffu.

Z okazji premiery drugiej edycji zostały też wydane "decki" kart do wszystkich armii, docelowo do osób posiadających staroedycyjne karty, żeby zamienili na nowe. Dla nowych graczy niepotrzebny bajer, chyba że chcą proxować.

Do tego w zeszłym roku wyszły dodatki Wrath i Domination, które dodały nowe jednostki, których zasad nie znajdziesz ani w forcebooku ani w decku, tylko w dodatku (no i na karcie, która przychodzi z figurką oczywiście). Wrath i Domination wprowadziły też nowy rodzaj jednostki, battle engine. Zasady do battle engine'ów są tylko w owych dodatkach.

Te zasady, które wkleiłeś to zdaje się są wersją testową Mk. II. Nieaktualne.

Jeśli nie chcesz za bardzo kupować podręcznika to w pudełku startowym każdej armii jest taka broszurka z podstawowymi zasadami. Zresztą jest też dostępna w .pdfie na stronie PP http://privateerpress.com/files/Hordes% ... es-WEB.pdf

Warlock/Warcaster jest zawsze darmowy jeśli chodzi o koszt punktowy, co więcej daje dodatkowe punkty za które można kupić bestie/jacki. Taki myk, żeby zawsze się opłacało wystawić chociaż jedną bestię/jacka.

Privateer Press od jakiegoś czasu wprowadza modele plastikowo-żywiczne. Niedawno zapowiedzieli takie warpacki do Hord.
Jeśli interesuje Cię Circle to porównaj sobie stary i nowy
Stary: http://privateerpress.com/hordes/galler ... os-warpack
Nowy: http://privateerpress.com/hordes/galler ... attlegroup
I kupuj póki jeszcze dostępny bądź wstrzymaj się aż wyjdzie, w zależności który wolisz.

Do tego niektóre stare modele bestii zastępują plastikożywicznym zestawem, z którego można złożyć 1 z trzech wariantów.
I tak
http://privateerpress.com/hordes/galler ... l-warpwolf
http://privateerpress.com/hordes/galler ... d-warpwolf
i
http://privateerpress.com/hordes/galler ... lf-stalker
zostają zastąpieni przez zestaw, z którego zbudujesz
http://privateerpress.com/hordes/galler ... l-warpwolf
http://privateerpress.com/hordes/galler ... lf-stalker
lub
http://privateerpress.com/hordes/galler ... d-warpwolf

A i trzeba pamiętać, że PP mimo wszystko cały czas wydaje gro modeli w metalu. Circle oprócz tych dwóch zestawów i battle engine'a (ten jest po części metalowy, po części plastikowo-żywiczny) nie ma innych plastikowych modeli.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Dzięki wielkie za bardzo obszerna wypowiedź. Wiele mi pomogła. 8)

Co do materiał€ z jakiego są modele wykonane - z racji, iż tych modeli nie będę miał dużo, to wolałbym metal. Jak na razie nic nie ma z plastikowych modeli do Orborosu wydanych, z tego co widzę. Przyjemnie. Jednak z drugiej strony będę musiał szybko nabyć metalowe odpowiedniki.

Planuję złożyć się pod Krueger the Stormlord'a

Wiec jako pierwszy zakup poleci:
Krueger the Stormlord
Tharn Ravagers (4)
Warpborn Skinwalkers (3)
Warpwolf

No i przy okazji mam już rozpiskę na 15pts.

Awatar użytkownika
Artein
Masakrator
Posty: 2285

Post autor: Artein »

To jeszcze tak....

Tutaj masz narzędzie (legalne, darmowe i w ogóle) do tworzenia rozpisek:
http://www.forwardkommander.com/

BattleCollege został już zalinkowany. Całkiem niezła strona, daje jako taki ogląd ale trzeba pamiętać, że to wikia, każdy może tam pisać. Nie wierz we wszystko co tam wyczytasz.

Dobrym pomysłem jest też korzystanie z oficjalnego forum. Łatwo o radę i w ogóle, fajna sprawa.
http://privateerpressforums.com/

A, jeśli bawisz się tym narzędziem do rozpisek to pewnie zauważyłeś takie coś co jest tam opisane "Sub list". Każdy z casterów/locków ma własną listę tematyczną, tzn. ma ograniczenia co do niektórych jednostek, bądź wymóg posiadania innych, w zamian za co dostaje określone bonusy. Dzieli się taka lista na 4 poziomy, tzw. tiery. Żeby dostać bonus z Tier 3 trzeba zrobić wszystko co jest wymagane w T1, T2 i T3.
Generalnie to jest takie klimatyczne ograniczanie armii dla jakichś tam bonusów. Czasami warto. Zwykle jednak nie bardzo. Zależy od castera/locka.
Każdy caster/lock ma jedną, bądź dwie jeśli dostał drugą w No Quarters (taki odpowiednik White Dwarfa nie będący drogą broszurką reklamową). Te listy masz w forcebookach, dodatkach z których dani casterzy/lockowie pochodzą bądź z No Quarters.

A i epiccy casterzy/lockowie....
To po prostu posunięci w fabule bohaterowie, którzy awansowali bądź przeżyli coś traumatycznego co zmieniło ich spojrzenie na świat bądź coś tam.... Są inni, niekoniecznie lepsi od wersji podstawowych.

Ale się rozpisuję. :|

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

To dobrze :D
Dzięki wielkie.
Ktoś jest w stanie jakoś skomentować moją listę zakupów? Jest ok?

Awatar użytkownika
Martius
Wałkarz
Posty: 50
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Martius »

Gram cygnarem, ale jedna ciężka bestia to zdecydowanie za mało źródła furii dla warlock z 7 fury.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

No to tak na 15pts jest. Potem planuję dokupić Stalkera i Lord of Feast.

Arhain
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 35
Lokalizacja: Warmachine Press Ganger

Post autor: Arhain »

Chodzi o to, że do warlocka z fury 7 potrzebujesz co bestii mogących łącznie "wyprodukować" co najmniej te 7 fury w każdej turze. Inaczej Twój warlock nie będzie jej mieć do rzucania czarów bądź będzie musiał tracić hp żeby ją samemu wyprodukować. Polecam więc dorzucenie jeszcze jednej bestii. :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Artein
Masakrator
Posty: 2285

Post autor: Artein »

Co racja to racja, w Hordach zawsze warto móc produkować więcej Furii niż ma lock.

Mechanizm jest taki, że lock zmusza bestie do robienia rożnych rzeczy, boostuje ataki i takie tam. Za każde takie zmuszenie bestia dostaje punkt Fury. Lock później te punkty wysysa (aż do swojego limitu) i rzuca za nie zaklęcia czy boostuje sobie różne rzeczy. Jeśli nie masz bestii na produkowanie Furii to lock się marnuje. Jeśli jakaś z bestii zginie to możesz produkować mniej Furii przez co możesz osłabić locka. Zawsze warto mieć jakiś zapas.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

To wiesz, wszystko wyjdzie w praniu i dopełnianiu armii. Chodzi też o fundusze. Niby skirmoshowa gra ale modele kosztują swoje. Na początek planuję wydać ok. 300zł, więc kupuje coś na 15pts. Przy okazji nauczę się grać, ogarnę jak w ogóle wygląda gameplay mojej armii i będę dokupował, chociaż z grubsza i tak stawiać będę na wygląd modeli ;)

No i tutaj już mówicie o takiej typowej grze, ale ja jeszcze nawet zasad nie znam :P


.

Awatar użytkownika
Martius
Wałkarz
Posty: 50
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Martius »

Skrócone zasady z starterów są dostępna na stronie producenta, radzę się z nimi zapoznać http://privateerpress.com/files/Hordes% ... es-WEB.pdf . Jeśli to możliwe, poproksuj i zgraj raz na starterze i raz na twojej rozpisce, wtedy powinieneś zobaczyć dlaczego jedna bestia to zdecydowanie za mało. W frakcjach Warmachine gra tylko na jednym jack jest łatwiejsza z powodu innej mechaniki, tam caster sam co turę generuje focus który sam wykorzystuje albo przekazuje jackom.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Spokojnie :mrgreen:
Więcej bestii planuję kupić z pewnością, po prostu na początek, mając określoną ilość funduszy, kupię "tamto". Potem na 25pts wejdzie pewnie Stalker. Prędko i tak grać nie będę, bo muszę czekać do wakacji na Abaddona' 8)

Awatar użytkownika
MomoTheKiller
Chuck Norris
Posty: 532
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MomoTheKiller »

Wykorzystam temat do pytania:

Powiedzmy że chcę rozpocząć... na ile grywalny jest zestaw startowy... Tzn. jaki opłaca się kupić by móć grać.
Żeby nie było akcji a'la batalion - że masz 40% grywalne czy samego castera :)

Myślę o Circle of Orobos... :) ... ooo to skopiuję z listy Rastiego :P
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.

Awatar użytkownika
Ukalez
Falubaz
Posty: 1212
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: Ukalez »

Na początek najlepiej wybrać sobie castera i pod niego się później składać/kupować modele. Ja gram Morvahną (jeden z najtrudniejszych w prowadzeniu casterów, bynajmniej jeśli chodzi o Oborę). Zresztą większość graczy dokupuje kolejne modele, później kolejnego castera itd..., gra z założenia tania (a taki tam skirmish :D ) robi się droga i prawie porównywalna z battlem :mrgreen: .
Mieli do wyboru wojnę, lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli także.

Shino: "Rb strona67 jakbys szukal zrodla"
Żaba: "raczej 65 jeśli już"

I love this game... :D

kurka_z_podworka
Kretozord
Posty: 1568
Lokalizacja: Ad Astra - Zielona Góra

Post autor: kurka_z_podworka »

Orborosowy starter szału nie robi.
Troszku nieregulaminowo za duża ta sygnaturka była, nie sądzisz? -- Tomash

Awatar użytkownika
Jacobs
Falubaz
Posty: 1127

Post autor: Jacobs »

Rasti, ty mi tu nie Abaddonuj :D
A jeśli już tak tu piszecie o swoich zakupach to też zapytam a co mi tam :D Tyle ze wszyscy z Orborosu a ja mam zamiar Legion zbierać ;)

Z podanej wcześniej stronki zrobiłem pierwszą rozpiskę, jak narazie to bardzo mi się podoba i system i modele które sobie wybrałem :D

Lylyth, Herald of Everblight (*6pts)
* Raek (4pts)
* Stinger (2pts)
Blighted Nyss Hex Hunters (Leader and 9 Grunts) (8pts)
Blighted Nyss Raptors (Leader and 2 Grunts) (6pts)
Blighted Nyss Striders (Leader and 5 Grunts) (6pts)

BTW, orientuje się ktoś z was co z Tymi plastikami ? Bo w przyszłości mam zamiar składać się na więcej pkt z Carnim. Tyle ze jego model w metalu do mnie średnio przemawia i zastanawiam się czy będzie coś w plastiku :P ?
wenanty pisze: Anioł zagłady przerzuca się na budżetową kawę? Koniec świata (sic!).
Turniejowo nowe WE

12/4/5

ODPOWIEDZ