Border Princes

Border Princes

Niezależne Forum WFB/9th Age

Teraz jest 20 wrz 2018, o 12:21

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: O pędzlach słów kilka ...
PostNapisane: 26 sty 2014, o 23:33 
Niszczyciel Światów

Obrazek

Ten tutorial przeznaczony jest raczej dla osób średnio zaawansowanych ,które chcą przejść od malowania tt swojej armii do czegoś bardziej ambitnego :wink: Mam jednak nadzieję ,że i profesjonalni malarze znajdą tu coś dla siebie .

Na wstępie muszę zaznaczyć ,że ... "Nie pędzel ,a technika i chęć szczera zrobi z ciebie pro paintera ". :) Niektórzy robią właśnie ten błąd tzn. myślą ,że im nie wychodzi ,bo mają słabe narzędzie .Nic bardziej mylnego ... Sam przez długi czas używałem bardzo tanich pędzli i dawały radę .Szkoda mi wtedy było wydać dużych pieniędzy na pędzle ,które i tak szybko mi się niszczyły (nie dbałem o nie) .Wolałem kupic kilka tanich w to miejsce ;)

Obrazek

Od tego czasu wziąłem się jednak na sposób i stosuję prosty podział :

Pędzle do malowania.
Pędzle do czarnej roboty.

Do pierwszej kategorii zaliczam profesjonalne pędzle których ceny oscylują w granicy 30zł (chociaż nie jest to reguła). Stosuję je jak sama nazwa wskazuję do malowania i tylko malowania tzn. gdy mam już nałożoną bazę na figurkę ,a na palecie rozrobiony dany kolor .Biorę ów pędzel i rozjaśniam ,cieniuje czy stosuje inne technik malarskie .Nigdy natomiast nie używam ich do rozrabiania farby na palecie itp. Staram się też o ile to możliwe nie nakładać nimi bazowego koloru ,tylko stosować je do finalnych technik .Pędzle takie mimo dużej ceny posłużą nam długi czas .Jeżeli będziemy o nie należycie dbać spokojnie możemy nimi malować rok czy dwa .Przy tym zachowują idealny szpic .Z tej kategorii z czystym sumieniem mogę polecić Windsor&Newton Seria 7 i Daler-Rowney seria 34 (o których więcej później) .Te używałem i są naprawdę warte swojej ceny .Moim zdaniem na pewnym etapie malowania lepiej kupować 1-2 droższe pędzle i malować nimi przez rok ,niż nabywać co miesiąc 3-4 Mag-Pole ... co kiedyś czyniłem i nie twierdze ,ze Mag-Pole są słabe :wink:
Do drugiej kategorii wrzucam wszystkie pędzle jakie mogę nabyć w sklepie dla plastyków do max. 10zł .Tutaj nie będę polecał konkretnych marek ,bo nawet w obrębie jednego modelu trafiały mi się różne egzemplarze :| Sam zazwyczaj używam pędzli: Renesans ,Kozłowski ,Mag-Pol ,Kolibri . Pędzle do "czarnej roboty" używam do wszystkiego do czego szkoda mi używać lepszych pędzli .Rozrabiam nimi kolory na palecie ,nanoszę bazowe kolory bezpośrednio na figurkę itp. Nie oszczędzam ich ,bo w sumie nie szkoda :wink: Dzieki temu mogę spokojnie malować lepszymi pędzlami rok czy nawet dluzej

Na sam koniec tej części chciałbym poruszyć temat rozmiaru ,bo jak wiadomo rozmiar czasami ma znaczenie :mrgreen: Długo myślałem ,że im mniejszy pędzelek tym lepiej .Błędnie sądziłem ,że jestem w stanie pomalować nim wszystko ,w tym i płaszcze milion razy poprawiając .Co oczywiście nie dawało zadowalającego efektu ;) .Od pewnego czasu przychylam się do zasłyszanej opinii ( Raptaparat ) ,że jedynką można zrobić wszystko (mowa oczywiście o modelarstwie figurkowym czyt. w małej skali ;) ) .Jeżeli pędzelek ma idealny szpic to w przypadku rozmiaru 1 jesteśmy w stanie spokojnie namalować oczy ,zrobić kosmyki włosów czy jakieś freehandy na płaszczykach .Nie musimy sięgać po pędzle o rozmiarze 0 i mniejsze . Ja praktycznie ograniczam się do jedynki i czasem dwójki przy jakiś większych rzeczach typu smok .

Obrazek

Od lewej :
Renesans - nie trzymał szpica od nowości :mrgreen:
Rowney - rok malowania ,szpic idealny ...
Renesans - ostro traktowany (rozrabianie na palecie itp.) jak na to co go spotkało trzyma się perfekcyjnie .

Daler-Rowney seria 34 - cichociemny profesjonalista ...

Na Rowney`a muszę przyznać ,że trafiłem przypadkiem i byłem naprawdę mocno zaskoczony .Z wyglądu nic nie zdradza ,że mamy do czynienia z tak dobrymi pędzlami .Nabyłem je w sumie w zastępstwie W&N ,których akurat nie mogłem dostać i miło się rozczarowałem :)

Suche dane:
Włosie naturalne - czerwony sobol.
Trzonek drewniany krótki ok. 14 cm lakierowany.
Niklowe, bezszwowe okucie.
Producent - Lineo Niemcy.

Obrazek

Rowney przy pracy oraz efekt finalny...

Jak widać na załączonej fotce pędzel tego typu nadaje się do wszystkiego .Sam stosuję go z powodzeniem zarówno przy malowaniu płaszczy jak i robienia metalików (rozmiar 1). Mimo początkowy obaw o małą ilość włosia spokojnie jestem wstanie robić nim większe powierzchnie jak na przykład płaszcze czy błony na skrzydłach smoka .Przy tym ma dwie cechy ,które są imo najważniejsze jeżeli chodzi o pędzle tzn. w momencie zakupu ma idealny szpic ,a do tego utrzymuje go bardzo ,ale to bardzo długo (oczywiście jeżeli dbamy o niego należycie ;)).

Jedynka Rowney`a po ponad roku malowania ...

Obrazek

Obrazek

Ufff to chyba z grubsza tyle .Nie miałem już weny co tu jeszcze dorzucić ,a lać wody dla samego ... też nie chciałem ;) Mam nadzieję, że komuś się przyda .

Tytuł: Re: O pędzlach słów kilka ...
PostNapisane: 27 sty 2014, o 10:21 
Kretozord

Dzięki z tego tutka :) Zastanawiałem się nad zakupem jakiegoś porządnego pędzla, ale innego niż W&N. Efekt jest taki, że już jedzie do mnie ów Rowney :)

PostNapisane: 27 sty 2014, o 10:55 
Niszczyciel Światów

Skoro jesteś z wawy to tylko dodam ,ze znalazłem sklep gdzie maja podpisana jakaś inna umowę z producentem i ów pedzle są zbójecko tanie :wink: Chyba cos ok. 15 zł :shock: Jak znajde namiary to wrzucę :wink:

PostNapisane: 27 sty 2014, o 12:51 
Kretozord

#-o no nic dawaj, będzie na przyszłość ;P

PostNapisane: 27 sty 2014, o 19:53 
Falubaz

Ja rowniez bym poprosil o namiary na ten sklep :)

PostNapisane: 30 sty 2014, o 19:59 
Mudżahedin

Czy ten sklep posiada ofertę wysyłkową? Odp mi na PM

PostNapisane: 1 lut 2014, o 22:05 
Szef Wszystkich Szefów

Może jeszcze tutek o tym, jak dbać o pędzel? Człowiek uczy się przez całe życie i może mi coś umknęło.

PostNapisane: 20 lut 2014, o 14:04 
Pseudoklimaciarz

@szczurek: udało Ci się znaleźć namiar na ten sklep w Warszawie? Googluje i googluje ale nie mogę żadnego znaleźć

PostNapisane: 21 lut 2014, o 00:20 
Niszczyciel Światów

Wszystkim zainteresowany puściłem wiadomość :D Leci Pm`ka ...

PostNapisane: 21 lut 2014, o 01:25 
Oszukista

Puść i do mnie:)

http://polskiefigurki.blogspot.com/ - wiadomości o polskich grach bitewnych, figurkach i akcesoriach do nich

PostNapisane: 21 lut 2014, o 03:00 
Falubaz

tyż bym prosił, jeśli jest i sprzedaż wysyłkowa [-o<

PostNapisane: 21 lut 2014, o 13:13 
Kradziej

To i ja pm poproszę.

PostNapisane: 21 lut 2014, o 17:05 
Wielki Nieczysty Spamer

I ja.

PostNapisane: 23 lut 2014, o 00:23 
Niszczyciel Światów

Dokladniejsze info :

Cytuj:
róg Rysiej i Szkolnej.

Mają stronę!

http://www.tintadlaplastykow.pl/

W zakładce "jak to działa" piszą jak zwrócić się do nich z zamówieniem aby wysłali. W praktyce to na dole strony jest prosty formularz, no i nie mają wszystkich produktów na strone.

dzięki Stachu

PostNapisane: 25 lut 2014, o 08:28 
Pseudoklimaciarz

Wczoraj wreszcie się wybrałem i kupiłem sobie Rowney-e z serii Lineo te o których była mowa. Powiem tyle cud miód malina. Porównuje to do momentu jak przesiadłem się z malucha do civic-a :) Koszt np nr1 to 5,4zł w tym sklepie, a za te tandetne Mag-pole płaciłem ostatnio 8zł. Nie ma porównania i dyskusji na korzyść Rowney-ów. Dzięki szcurek za info o nich i tym sklepie.

PostNapisane: 25 lut 2014, o 13:36 
Niszczyciel Światów

:shock: albo jakies inne nabyles ,albo mega wyprzedaz była :D One normalnie sa w cenie W&N (30-40zł) ,ja placilem ok. 15 ...

PostNapisane: 25 lut 2014, o 16:24 
Pseudoklimaciarz

Kupiłem 5/0 z dopiskiem Kolinsky 1-kę i 2-kę i zapłaciłem coś koło 18zł :) Za rozmiar 4 było już jakieś 15 za sztukę

PostNapisane: 25 lut 2014, o 16:32 
Chuck Norris

Jak ktoś już tam pisał, możesz zrobić tutorial jak dbać o pędzle. Niby wydaje się oczywiste jak to robić, ale może wiesz coś czego ja nie wiem :D

PostNapisane: 25 lut 2014, o 17:09 
Niszczyciel Światów

W pierwszej kolejności chciałem dokonczyc ten rozgrzebany o malowaniu czerwonych szmatek,plaszczykow etc. ... ,ale nie mam kiedy ;) Zreszta i tak nie wiem co na ten temat pisać poza tym ,żeby nie nabierać farby na stalowke ,a pedzle dobrze plukac po malowaniu :D sic! :wink:

edit: ja myslalem ,ze to była sarkastyczna prosba z uwagi na prostotę i oczywistość tego tutka :D

PostNapisane: 26 lut 2014, o 13:45 
Wałkarz

Obecnie w tym sklepie mają pędzle Czerwony sobol Daler-Rowney 34 w cenie:
"00" - 9,8 pln
"1" - 11 pln

A co do dbania, to ja pędzel w szampon po każdym malowaniu, formuje idealny szpic o chusteczkę albo papierowy ręcznik i w plastikową rureczkę, super się trzymają. Przy malowaniu nie moczyć w farbie aż po okucie, bo ciężko się wypłukuje i po zaschnięciu niszczy pędzelek, nie opierać włosiem o dno kubeczka. To tak mega amatorsko, chętnie się dowiem jak do tego podchodzą profesjonaliści :).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1