DIPPING - TESTOWANIE

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

DIPPING - TESTOWANIE

Post autor: Szmajson »

Szmajson: Dipping Rulezzz :P

Przemo: Zawsze interesowaly mnie rozne techniki malarskie. Miedzy innymi diping.
Po krotce polega to na nalozeniu podstawowych kolorow i zamoczeniu tak
przygotowanego figuraska do pojemnika z bejca, ktora po wyschnieciu
ma nam wycieniowac kolorki.
Czytalem rozne artykuly, ogladalem fotki az wreszcie postanowilem
wyprobowac ta tajemnicza technike. W czwartek ja i Szmajosn udalismy sie do Castoramy
aby zakupic odpowiednia bejce. Sporo osob polecalo firme Sadolin i
kolor dab sredni, oczywiscie tego koloru nie bylo wiec wybralismy inny:]
Sadolin NR4 orzech wloski.


Sadolin - Orzech Włoski
Obrazek
(250ml - 11zł)

Szmajson: Zakupilismy jeszcze kolor Palisander ale jeszcze nie został przetestowany.
Obrazek

Szmajson: Po otworzeniu puszki, troszkę bylismy zdziwieni że bejca jest.. zbyt "budyniowata"... należy ją przed otworzeniem trochę wyszejkować :P
Zastanawialiśmy się czy dodac do niej rozpuszczalnika czy zwykłej wody. Dodalismy troche rozpuszczalnika (na jakims zagranicznym forum ktoś napisał że dodaje wody.. ale jakoś tak woda do lakierobejcy..hmm imho nic nie da). Wymieszaliśmy i bejca zrobiła się jak olej :)

Obrazek

Oka bejca gotowa ale figurki nie gotowe :P Pare fotek z malowania :)

Zdjęcia warsztatu :P (Wętylowany warsztat sklepu muzycznego w piwnicy :P)
Obrazek
Obrazek

Szmajson: Pod ręką był oscyloskop.. wszystko zostało nim pomierzone :P
Przemo: Przy jego pomocy dobraliśmy opdowiednie kolory :P
Obrazek

Mistrz Podkładu Szmajson:
Obrazek


Dream Team w składzie: Piszczałka, Przemo, Szmajson
Obrazek

Dla testów pomalowaliśmy:
2x szkielety (były to stare szkielety... z niejdną warstwą ;/)
2x nówki gobliny
2x nówki skaveny
1x koń bretoński (czarny podkład przemalowany na biało ;/)

Oto fotki pomalowanych:

Na początek podkład - oczywiście biały
Obrazek

Gobliny
Przemo: Skora scorpion green, kubraczki blood red, metal chainmail,
buty fortres grey, bandaze bleached bone, kolczan teracota, lotki na strzalach bleached, drewno i spodnie snakebite leather
Obrazek

Konik
Przemo: skora fortres grey,szaty blood i golden yellow, metal chainmail,
paski snakebite leather
Obrazek

Skaveny
Przemo: futro bestial brown, pazury i kly biel,s kora elf flesh,
bandaze bleached bone, metal chainmail, paski na plecach vomit brown
Obrazek

Szkielety
Przemo: kosci zostawilismy biale, paski snakebite leather, metal chainmail
Obrazek

Co do samego malowania, to trzeba używac najbardziej jasnymi lub jaskrawymi kolorami.. IMHO błędem było użycie Golde Yellow na Bardingu.. lepiej wyszedł bym Bad Moon lub Sunbrust.

Oka do łapania figurek uzyliśmy nożyco-kleszczy - takich ze szpitala (mają fajny motyw zatrzasku)
Obrazek

Przemo: Po spodkladowaniu przygotowalismy pudlo do strzepywania nadmiaru bejcy. Na pierwszy ogien poszly szkielety. Niestety bejca okazala sie za gesta i nie mozana bylo bez uzycia pedzla pozbyc sie jej nadmiaru. Efekty mozecie zobaczyc na fotkach.Sadolin osadzil sie w niewlasciwych miejscach:/ Trudno sie mowi:/ Skoro za gesty to trzeba bylo rozcienczyc.

No to HOP :)
Obrazek

Wyciągnięty z bagna :)
Obrazek

Trzepanko by Przemo :P (specjalista hehe :P)
Obrazek

Odrazu po otrzepaniu :)
Obrazek

Efekt po namoczeniu i strzepaniu :P (odrazu po)

Gobliny (tu jakoś ciemniej fotka wyszła kolory są "żywsze tak jak na zdjeciu powyzej).
Obrazek

Koń
Obrazek

Skaveny
Obrazek

Szkielety
Obrazek

Przemo: Chcielismy wrzucic cos jeszcze ale na polce mialem tylko
Emperora Ciemnosci:P Choc Szmaja juz prawie po niego siegal:)


A TO FOTKI KOŃCOWE - po kilkunastu godzinach, kiedy figurki wyschły, pociśnięta podstawka i lakier matowy.

Gobliny
Obrazek
Obrazek

Koń
Obrazek
Obrazek

Skaveny
Obrazek
Obrazek

Szkielety
Obrazek
Obrazek

Ocena by Przemo:
- gobosy rewellacja
- skaveny okej
- szkiel trzeba porpobowac inna bejce albo rzadsza
- kon okej
Dipinmg jest zajebisty :)

Ocena by Szmajson:
- gobosy wyjebane, na żywo wygladają lepiej niż na fotkach.
- skavy i szkielete ok
- koń.. czerwony kolor zajebiście wyglada... żółty jak pisałem wyżej powinien być jaśniejsy.. wyszedł za bardzo straczkowaty

Sklejam imperium.. biały podkład...malowanie gora 5 farbek.... jasny lub średni dąb.. i plusk :P


Rozkminy by Szmajson:
W tej technice wszystko zalezy od dobrania kolorów farbek jak i odcieni bejcy (następnym razem przetestujemy palisandera i zakupimy Dąb Jasny.. jak będzie to też Dąb średni). Można też rozcieńczac bejce.. jednak za duża ilość rozpuszczalnka może spowodować że zje farbe.. w najgorszym wypadku figurkę. Bejca musi byc lekko rozcieńczona, wówczas nie powstają takie plamy (mogliśmy troszkę bardziej ją rozwodnić.. na koniu wdać kilka takich za dużych plamek) - zawsze nadmiar można ściągnąć pędzelkiem lub chusteczką.

By figsy dobrze wychodziły.. trzeba samemu popróbować.. najlepiej na jakims złomie.. pomalowac figurki w różne kolory.. maczać w jednej bejcy i skumać jakie kolory wygladają po niej gites.

Rozkminy by Przemo:
Wnioski:
-napewno nie jest to technika ktora wszystkim podpasuje
-trzeba uzywac bialego podkladu aby podstawowe kolory wychodzily jasne
-trzeba do kolorystyki modelu dopasowac odpowiedni odcien bejce(tak tak , metoda prob i bledow),
-do bejcy Sadolin NR4 orzech wloski pasuja:blood red, teracota ,fortres grey,
snakebite,vomit brown,bleached bone,elf flesh(ale tu chyba bedzie lepszy dwarf flesh
ktory jest bardziej rozowawym kolorem),
chainmail(ale metaliki nie sa rewelacyjne po bejcy)
-trzeba dobrac odpowiednia konsystencje bejcy:za gesta kiepsko sie osadza,
za rzdaka za slabo pocieniuje
-blyszczenie figsow mozna bez problemu zmatowic lakierem matowym,ja uzylem
w tym celu lakieru firmy Touche Me(lakier do mebli)



To chyba tyle :P Jakieś pytania?
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2013, o 20:03 przez Szmajson, łącznie zmieniany 10 razy.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
Artek'sWorkshop
Chuck Norris
Posty: 402
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Artek'sWorkshop »

bardzo fajny turial ale i tak goblinek wyszedł najlepiej :lol:

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

Goblinek wyszedł kozak bo tak jak stwerdzilismy Orzech włoski zajebiśce "podkreślił" i wyceniował Scorpion Green i Blood Red... jak potestujemy inne kolory i kolory bejc.. można zrobić taką tabelke które kolory pasują do jakiej bejcy.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
Gajowy
Masakrator
Posty: 2710
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: Gajowy »

wow, ale ja jestem zacofany w technikach malarskich, czegos takiego nie widzialem, najlepsze wrazenie zrobily na mnie skavenki ale goboski tez cisna.

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

Zarabisty tutorial, chlopaki ! Wielkie dzieki, ze podzieliliscie sie zdobyta wiedza. Zaraz jade do Castoramy po kilka puszek Sadolinów. Zloze kilka figsow i tez bede testowal. Pewnie nie zrobie wszystkiego dzisiaj, ale do konca tygodnia powinno sie pojawic moje rozwiniecie do powyzszego tutoriala.

Szmajson, jedna prosba - napisz, jakich farbek uzywaliscie przy tych figsach. Z tych juz wymienionych, to widze: Blood Red, Scorpion Green, White Skull, Golden Yellow. Pamietasz reszte?
Obrazek

Awatar użytkownika
grabarian
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 121

Post autor: grabarian »

macie za ciemną bejce chłopaki. polecałbym mahoń albo cedr. szkielty i koń moim zdaniem słabe. proponowałbym użyć bardziej stonowanych farb (foundation paint set jest boski to samo farby p3) już na Pingusa elfei scorpin green mi się nie podobał na goboskach średnio, proponuje użyć gretchin green albo camo green. no i wystrzegałbym się niebieskiego. ogólnie ok jak na pierwsze bejcowanie.

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

bless pisze: Szmajson, jedna prosba - napisz, jakich farbek uzywaliscie przy tych figsach. Z tych juz wymienionych, to widze: Blood Red, Scorpion Green, White Skull, Golden Yellow. Pamietasz reszte?
Jak Przemo dojedzie do chaty i pojawi sę na gg to wypisze wszystkie kolory.. bo sam nie pamętam ;/ tzn. pamietam te co ty wypisałeś. W Exelu już robie tabelke gdzie będzie można kukać jaki kolor do jakiej bejcy.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

AAA! nejlepiej robić to w jakims garazu (przy otwartych drzwiach).. lub na dworze itd... bo my w malym pomieszczeniu szprejowaliśmy i pozniej bejca + rozpuszczalnik.. i "humor dopisywał" :P
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
maciek_89
Chuck Norris
Posty: 420
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: maciek_89 »

no to ekstra czyli wystaczy na początek czysto nałożyc podstawowe kolory ... a potem namoczyć w bejcy i that's all?
Lakier bezbarwny i tyle?
Bardzo fajny sposób teraz własnie pozostaja tylko testowanie,testowanie ,testowanie. I jak się rozpozna jakie barwy w jakich bejcach maczać i może znajdziemy sposob jak ładnie i schludnie (tak na stół) pomalwoac armie;]
Poradni bardzo fajny;]
właśnie tez myślałem aby używasz matowego lakieru na koniec;]
Dzieki wielkie!

Awatar użytkownika
pingus
Oszukista
Posty: 878
Lokalizacja: W-wski Kult

Post autor: pingus »

Co do kolorów na dębie jasnym ładnie wychodzi:
- Bleached bone - po prostu mistrzostwo świata, za każdym razem jak patrzę jak wyszedł to przecieram oczy ze zdumienia
- Elf flesh - też pięknie..
- Sunburst yellow - ja dałem nim włosy tancerzy, wyszły nienaturalnie jakby farbowane ale o taki efekt mi chodziło
- Skull white/biały spray - bardzo spoko. :)

Inne kolory które próbowałem:
- Scorpion green - niestety za jasny kolor pod bejce, jakieś camo green chyba byłoby ok.
- Fiery orange - wychodzi moim zdaniem ciekawie, ale daje jasny efekt, polecałbym jakiegoś scab reda raczej spróbować
- Chainmal - efekt jest taki mocno pordzewiony mi się podoba ale zależy od gustu, generalnie rzecz biorąc dużo zależy od tego jak mocno się strzepie, taki się efekt uzyska bardziej lub mniej brudnego miecza, ciekawy efekt pewnie da jakieś złoto, ale jeszcze nie próbowałem.

I btw: IMO podstawa to sprayowanie na biało, chociaż gwardzista garbariana na czarnym wyszedł spoko (na białym pewnie byłoby jeszcze lepiej ;) ).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

Niedługo przemo uzupełni tutorial o swoje przemyślenia.

Morten -- tak jak piszesz podstawowe, maczasz strzepujesz czekasz klkanasice godzin, nakladasz matowy podklad i wsio :)
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

pingus pisze:Chainmal - efekt jest taki mocno pordzewiony
Mozna przejechać gąpeczką/pędzelkem/husteczką po strzepnieciu by usunać więcej bejcy by nie było tego efektu rdzy, albo zawsze mozna przemalowac to metalicami i pocisnąc inkiem.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
pingus
Oszukista
Posty: 878
Lokalizacja: W-wski Kult

Post autor: pingus »

Szmajson pisze:
pingus pisze:Chainmal - efekt jest taki mocno pordzewiony
Mozna przejechać gąpeczką/pędzelkem/husteczką po strzepnieciu by usunać więcej bejcy by nie było tego efektu rdzy, albo zawsze mozna przemalowac to metalicami i pocisnąc inkiem.
Przejechałem chusteczką oczywiście tam gdzie było za dużo, mi się zresztą tak podoba. ;) Ale nie chciałem nikogo w błąd wprowadzić pisząc, że wychodzą super metaliki.

A tak wogóle to po bejcy da się malować (hint by grabarian). ;)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
TruePunk
Masakrator
Posty: 2726
Lokalizacja: Vendetta
Kontakt:

Post autor: TruePunk »

mistrzostwo swiata.

Kupuje bejce, bialy podklad, i night gobliny czerwono-skorpionowe beda. I jazda (;

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

pingus pisze:
Szmajson pisze:
pingus pisze:Chainmal - efekt jest taki mocno pordzewiony
Mozna przejechać gąpeczką/pędzelkem/husteczką po strzepnieciu by usunać więcej bejcy by nie było tego efektu rdzy, albo zawsze mozna przemalowac to metalicami i pocisnąc inkiem.
Przejechałem chusteczką oczywiście tam gdzie było za dużo, mi się zresztą tak podoba. ;) Ale nie chciałem nikogo w błąd wprowadzić pisząc, że wychodzą super metaliki.

A tak wogóle to po bejcy da się malować (hint by grabarian). ;)
Zawsze istnieje te opcja.. że jakiejś rzeczy nie malujemy a po zanurzneiu w bejcy, czyścimy dany element "do sucha" (czyli ero bejcy np. na mieczyu) i malujemy normalnie.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
Przemysław Szulc
Wałkarz
Posty: 87

Post autor: Przemysław Szulc »

Czesc !
Na wstepie chialbym Was przeprosci ze tak dlugo musieliscie czekac na konkrety,niestety w sobote gralem pracowalem w sklepie,gralem wesele, niedziela masakra, syn obecnie jest biedronka(czytaj ma ospe) i na dokladke szef wrocil z urlopu:D Wiec zycie chlaszcze nie przebiera:/
Wyslalem Szmajsonowi moje przemyslenia w pliku mailem wiec pewnie niebawem je przefiltruje i uzupelni tutek.
Bejca jest naprawde dobra.Wiele bym dal zeby moi koledzy z klubu mieli choc tak pomaziane armie:)
pozdro

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

Oka tekst w pierwszym poście uzupełniony :)

Ja już sklejam swoje imp :) Kminiłem ostatnio czy nie zakupic takiej frytkownicy jak maja w fast foodach :) ... zanurzasz wielgachny kosz figurek w bejcy :P strzepujesz i odstawiasz na bok niczym frytki by olej sciekły :P ehhe joke :P
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
Przemysław Szulc
Wałkarz
Posty: 87

Post autor: Przemysław Szulc »

HEHEH
Wchodzisz do Maca i prosisz 2 razy Orc&Goblins na 2250 i matowy lakier na wszystko:P :lol:
narka

Piotr3K
Kretozord
Posty: 1681
Lokalizacja: SNOT Gdańsk

Post autor: Piotr3K »

Wow!
Niezłe te zdippowane figsy.
Szczególnie fajny oczywiście goblinek, ale reszta też super :D

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Wypas tekst, chłopaki. Chylę czoła :)
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

ODPOWIEDZ