Poradnik: Malowanie drogowskazów i tablicy ogłoszeń.

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Poradnik: Malowanie drogowskazów i tablicy ogłoszeń.

Post autor: quidamcorvus »

Przy okazji prezentacji na DansE MacabrE ukończonej makiety przedstawiającej Plac Trzech Tronów do Warheim FS szanowne państwo-draństwo pytało w kilku miejscach w sieci jak maluję drewno.

Ponieważ nie jest to trudne, postanowiłem zaprezentować wam mój pomysł na malowanie starego i świeżego drewna na przykładzie drogowskazów i tablicy ogłoszeń od Mini Monsters oraz Ristuls EM, których będę używał w czasie rozgrywek w Warheim FS.

Poniżej możecie obejrzeć zdjęcie przygotowanych do malowania drogowskazów i tablicy ogłoszeń, a dalej w tekście opiszę poszczególne etapy tego procesu.

Poniżej będą dostępne wszystkie części poradnika:
- Część 1, przygotowanie do malowania.
- Część 2, malowanie starego drewna.
- Część 3, malowanie nowego drewna.
- Część 4, malowanie detali.

A jeżeli chcecie dokładniej obejrzeć zestawy, których użyłem to kliknijcie w poniższe odnośniki:
- Signposts od Mini Monsters.
- Wooden Road Signs od Ristuls EM.

Obrazek

Po wycięciu z ramek elementów drogowskazów i tablicy ogłoszeń pilnikiem oraz starą szczoteczką do zębów oczyściłem żywiczne odlewy z błon i nadlewek pozostałych po procesie odlewania.

Następnie umyłem całość w wodzie z mydłem i pozostawiłem do wyschnięcia.

Obrazek

Wywierciłem ręczną wiertarką otwory w słupach i kierunkowskazach, a następnie przy pomocy pociętego spinacza biurowego i kleju cyjanoakrylowego skleiłem całość tak, by wyglądało jak deski przybite do pali za pomocą gwoździ.

Po wyschnięciu skleju spiłowałem na płasko wystające główki gwoździ ze spinacza biurowego oraz przykleiłem drogowskazy i tablicę ogłoszeń na podstawki.

Obrazek

Po wyschnięciu kleju postanowiłem ożywić nieco drogowskazy i tablicę ogłoszeń. W tym celu wykorzystałem ptactwo z zestawów Birds Basing Kit oraz Ravens Basing Kit od HQ Resin, które możecie kupić w sklepie Hexy, a także inne bitsy, w tym wiadro, beczkę i worek z ziemniakami od Ristuls EM.

Obrazek
Obrazek

Kolejnym krokiem jaki wykonałem było przygotowanie podstawek pod drogowskazy i tablicę ogłoszeń.

Do tego celu użyłem dwóch rodzajów piasku i Wikolu.

Po nałożeniu na podstawkę kleju do drewna Wikol zanurzyłem całość w gruboziarnistym piasku i zostawiłem tak na kilkanaście sekund.

Po wyjęciu kilkukrotnie uderzyłem pilnikiem w krawędź podstawki strzepując nadmiar gruboziarnistego piasku.

Następnie zanurzyłem podstawkę w drobnoziarnisty piasku, tak by drobiny weszły pomiędzy przyklejony wcześniej piasek gruboziarnisty i odstawiłem podstawki do wyschnięcia.

Klej do drewna Wikol schnie kilka godzin.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyschnięciu kleju do drewna Wikol i piasku przykleiłem do podstawek pod drogowskazy i tablicę ogłoszeń ostatni z ozdobników w postaci grzybów z zestawu Mushroom Basing Kit od Ristuls EM.

Aby mocowanie do podstawek było mocniejsze wywierciłem w podstawkach i pieńkach otwory, a następnie zrobiłem ze spinacza biurowego piny na których przykleiłem klejem grzyby do podstawek.

Obrazek
Obrazek

Pomalowałem elementy farbą podkładową Vallejo Surface Primer Grey, a po wyschnięciu podkładu całość pomalowałem Vallejo Model Wash Grey.

Przygotowane tak do malowania modele, co mniej ważne, wyglądają lepiej na zdjęciach, a co ważniejsze, są wstępnie wycieniowane.

Na zdjęciach poniżej, możecie zobaczyć przygotowane do malowania drogowskazy i tablicę ogłoszeń od Mini Monsters oraz Ristuls EM.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Przy okazji prezentacji na DansE MacabrE ukończonej makiety przedstawiającej Plac Trzech Tronów do Warheim FS szanowne państwo-draństwo pytało w kilku miejscach w sieci jak maluję drewno.

Ponieważ nie jest to trudne, postanowiłem zaprezentować wam mój pomysł na malowanie starego i świeżego drewna na przykładzie drogowskazów i tablicy ogłoszeń od Mini Monsters oraz Ristuls EM, których będę używał w czasie rozgrywek w Warheim FS.

Poniżej krok po kroku pokazałem wam kolejne etapy malowania starego drewna.

Poniżej będą dostępne wszystkie części poradnika:
- Część 1, przygotowanie do malowania.
- Część 2, malowanie starego drewna.
- Część 3, malowanie nowego drewna.
- Część 4, malowanie detali.

A jeżeli chcecie dokładniej obejrzeć zestawy, których użyłem to kliknijcie w poniższe odnośniki:
- Signposts od Mini Monsters.
- Wooden Road Signs od Ristuls EM.

Obrazek

Do malowania starego drewna użyłem następujących farb, które wymieniłem mniej więcej w kolejności użycia:

- P3: Battlefield Brown, Battledress Green, Bootstrap Leather, Jack Bone, Morrow White, Ironhull Grey.
- AK: Wood Base, Wood Grain, Weathered Wood.
- Citadel (Shade): Seraphim Sepia.
- Vallejo (Model wash): Light Grey, Dark Grey.

Pierwszym krokiem było pomalowania elementów, które będą reprezentować stare drewno, farbą Battlefield Brow z palety P3, które następnie rozjaśniałem farbami Battledress Green i Bootstrap Leather, a także Jack Bone.

Na tym etapie nie trzeba przykładać zbyt dużej wagi do dokładności, farbę nakładałem techniką 'prawie' suchego pędzla.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz przyda się wam trochę więcej cierpliwości, dokładności i mniejszy pędzel.

Przy użyciu farb Wood Base i Wood Grain oraz Weathered Wood z palety AK, ozdobiłem stare drewno słojami, malując je tak, by pasowały do faktury drewna wyrzeźbionej przez producenta.

Tutaj warto się trochę przyłożyć, bo efekt będzie widoczny po zakończeniu prac.

Obrazek

Następny krok to rozjaśnienie krawędzi farbą Morrow White z palety P3, którą nałożyłem ostrożnie na elementy tak, by zasugerować oświetlenie ich z góry i prawej strony.

Obrazek

Przedostatni krok, to nałożenie washa. Najpierw użyłem Seraphim Sepia z palety GW, a następnie Light Grey oraz Dark Grey od Vallejo.

Seraphim Sepia nałożyłem na całość, natomiast Light Grey oraz Dark Grey użyłem dużo ostrożniej wpuszczając wash w miejsca łączenia elementów oraz od dołu i z lewej strony wzmacniając cienie.

Obrazek
Obrazek

Ostatni etap to postarzenie drewna. Do tego celu użyłem farby Ironhull Grey, której kolejne warstwy rozjaśniałem dodając trochę Morrow White.

Farbę nakładałem ostrożnie metodą suchego pędzla na krawędzie i powierzchnie szczególnie wystawione na działanie warunków atmosferycznych.

Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Przy okazji prezentacji na DansE MacabrE ukończonej makiety przedstawiającej Plac Trzech Tronów do Warheim FS szanowne państwo-draństwo pytało w kilku miejscach w sieci jak maluję drewno.

Ponieważ nie jest to trudne, postanowiłem zaprezentować wam mój pomysł na malowanie starego i świeżego drewna na przykładzie drogowskazów i tablicy ogłoszeń od Mini Monsters oraz Ristuls EM, których będę używał w czasie rozgrywek w Warheim FS.

Poniżej krok po kroku pokazałem wam kolejne etapy malowania nowego drewna.

Poniżej będą dostępne wszystkie części poradnika:
- Część 1, przygotowanie do malowania.
- Część 2, malowanie starego drewna.
- Część 3, malowanie nowego drewna.
- Część 4, malowanie detali.

A jeżeli chcecie dokładniej obejrzeć zestawy, których użyłem to kliknijcie w poniższe odnośniki:
- Signposts od Mini Monsters.
- Wooden Road Signs od Ristuls EM.

Obrazek

Do malowania nowego drewna użyłem następujących farb, które wymieniłem mniej więcej w kolejności użycia:
AK: Freshly Cut Timber, Wood Base, Dark Wood Grain, Wood Grain, Weathered Wood, Varnished Wood.
Citadel (Shade): Seraphim Sepia, Agrax Earthshade.
Vallejo (Model wash): Light Grey, Dark Grey.
Pierwszym krokiem było pomalowania elementów, które będą reprezentować nowe drewno, farbą Wood Base z palety AK.

Obrazek

Kolejny krok to malowanie słojów, do tego celu użyłem farb Freshly Cut Timber, Varnished Wood oraz Dark Wood Grain, Wood Grain, Weathered Wood z palety AK.

Obrazek
Obrazek

Ostatni krok, to nałożenie washa. Najpierw użyłem Seraphim Sepia i Agrax Earthshade z palety GW, a następnie Light Grey oraz Dark Grey od Vallejo.

Seraphim Sepia nałożyłem na całość, natomiast Agrax Earthshade i Light Grey oraz Dark Grey użyłem dużo ostrożniej wpuszczając wash w miejsca łączenia elementów oraz od dołu i z lewej strony wzmacniając cienie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

To wszystko na dzisiaj.

W kolejnej części poradnika pokażę wam jak pomalowałem detale.

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Przy okazji prezentacji na DansE MacabrE ukończonej makiety przedstawiającej Plac Trzech Tronów do Warheim FS szanowne państwo-draństwo pytało w kilku miejscach w sieci jak maluję drewno.

Ponieważ nie jest to trudne, postanowiłem zaprezentować wam mój pomysł na malowanie starego i świeżego drewna na przykładzie drogowskazów i tablicy ogłoszeń od Mini Monsters oraz Ristuls EM, których będę używał w czasie rozgrywek w Warheim FS.

Dziś będzie działo się wiele i szybko ale nie martwcie się, nie będzie nic trudnego.

Poniżej będą dostępne wszystkie części poradnika:
- Część 1, przygotowanie do malowania.
- Część 2, malowanie starego drewna.
- Część 3, malowanie nowego drewna.
- Część 4, malowanie detali.

A jeżeli chcecie dokładniej obejrzeć zestawy, których użyłem to kliknijcie w poniższe odnośniki:
- Signposts od Mini Monsters.
- Wooden Road Signs od Ristuls EM.

Obrazek

Dziś użyłem do malowania następujących farb i chemii modelarskiej:
AK: Africa Dust, Earth Effects, Fresh Mud, Summer Kursk Earth, Naval Ships Weathering Colors, Streaking Grime, Slimy Grime Dark.
Citadel:
(paint) Abaddon Black, Evil Sunz Scarlet, Runelord Brass, Retributor Armour, Runefang Steel.
(shade) Nuln Oil, Agrax Earthshade.
(technical) Nihilakh Oxide.
P3: Battlefield Brown, Bootstrap Leather, Battledress Green, Jack Bone, Morrow White.
Vallejo:
(model wash) Light Grey, Dark Grey.
(pigment) Burnt Umber, Brown Iron Oxide, Light Siena.
Wykończenie drogowskazów i tablicy ogłoszeń od Mini Monsters oraz Ristuls EM rozpocząłem od podstawek, które pokryłem efektami ziemi od AK.

Kolejne efekty ziemi nakładałem tak, jakbym robił kamuflaż moro.

Obrazek

Farbami metalicznymi i washami od GW pomalowałem kilka stalowych i miedzianych elementów...

Obrazek

...a używając farb z palety P3 pomalowałem pergaminy, czaszki, worki i sakiewki.

Obrazek

Jednym z ostatnich kroków jaki wykonałem, było przyklejenie klejem wikol do podstawki liści brzozy imitującej liście oraz kępek trawy od AP.

Następnie pokryłem podstawki pigmentami od Vallejo uzupełniając nałożone wcześniej efekty ziemi.

Obrazek

Następnie wykonałem napisy na tablicach drogowskazów przy użyciu farby Abaddon Black od GW oraz Morrow White od P3.

Obrazek

Ostatnim krokiem jaki wykonałem było wykonanie brudzingu i zacieków na drogowskazach i tablicy ogłoszeń od Mini Monsters oraz Ristuls EM oraz pomalowanie krawędzi podstawek farbą Abaddon Black od GW.

Obrazek
Obrazek

To wszystko na dzisiaj.

Za tydzień opublikuję galerię pomalowanych drogowskazów i tablic ogłoszeń od Mini Monsters oraz Ristuls EM.

ODPOWIEDZ