[Poradnik] Teufelsberg... pruski mur, dachówka, strzecha.

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

[Poradnik] Teufelsberg... pruski mur, dachówka, strzecha.

Post autor: quidamcorvus »

Poradnik: Teufelsberg, część 1: Mur pruski.

Jeśli zaglądanie na blog DansE MacabrE w miarę regularnie, do czego zresztą zachęcam, to z pewnością zauważyliście recenzje makiet pruskiej wioski od Tereny do Gier, które publikuje w ramach piątkowych recenzji.

Jak napisałem przy okazji #60 edycji Figurkowego Karnawału Blogowego postanowiłem w końcu sprawić sobie własny stół z kompletem makiet z charakterystycznym murem pruskim, który jest jednym z elementów architektury staroświatowego Imperium w uniwersum Warhammer Fantasy.

Przy okazji, wciąż niedokończonego, projektu dioramy z fałszywą perspektywą podjąłem próbę budowy takich makiet od podstaw, ale jest to praca równie przyjemna co czasochłonna. Dlatego postanowiłem pójść na skróty i wykorzystać do waloryzacji gotowe makiety od Tereny do Gier, a ponieważ efekt waloryzacji spotkał się z aprobatą szanownego państwa-draństwa postanowiłem przygotować kilka poradników w których pokrótce przedstawię co i jak zrobiłem.

W pierwszym z poradników na temat budowy wsi Teufelsberg pokażę jak szybko i łatwo przy użyciu makiet od Tereny do Gier zrobić mur pruski.

Obrazek

Do wykonania muru pruskiego na makietach od Tereny do Gier będziecie potrzebować gipsu szpachlowego, szpatułki, szpachelki oraz miseczki i wody, a w później igły oraz gąbki ściernej.

Możecie użyć także zamienników. Ja wykorzystałem kawałek wąskiej drewnianej listewki oraz plastikową podkładkę z folii na telefon.

Po rozrobieniu gipsu i wody za pomocą szpatułki wypełniłem pole pomiędzy belkami, a następnie całość wygładziłem szpachelką i pozostawiłem do wyschnięcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyschnięciu gipsu za pomocą igły osadzonej w uchwycie na skalpel wydrapałem rowki wzdłuż belek, z których gąbką ścierną usunąłem nadmiar gipsu szpachlowego.

Rowki wzdłuż belek wydrapałem w celu ułatwienia sobie później malowania i uchronienia się przed brudzeniem tynku kolorem belek i odwrotnie.

Obrazek
Obrazek

Jak widzicie wykonanie muru pruskiego na makietach od Tereny do Gier jest naprawdę łatwe i szybkie.

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Poradnik: Teufelsberg, część 2: Dachówka.

Witam szanowne państwo-draństwo w drugiej części poradnika traktującego o waloryzacji makiet od Tereny do Gier, które w Warheim FS będę wystawiał jako wieś Teufelsberg.

W pierwszej części, którą znajdziecie TUTAJ, pokazałem Wam jak szybko i łatwo zrobić pruski mur, dziś zobaczycie mój pomysł na dachówkę.

Obrazek

Do zrobienia dachówek będziecie potrzebować drewnianych wąskich i cienkich listewek, nożyczek lub noża oraz kleju do drewna.

Po pocięciu listewki na krótki odcinki imitujące dachówki rozprowadziłem klej do drewna równolegle do dolnej krawędzi dachu, a następnie idąc od lewej strony przykleiłem dachówki jedna obok drugiej.

Następnie powtarzałem krok przyklejając dachówki poziom wyżej, tak by zachodziły na siebie.

Ponadto dachówki znajdujące się poziom wyżej powinny być przesunięte o pół dachówki, tak by dach był szczelny, ale tym w przypadku makiet do gier bitewnych w zasadzie nie powinniście się martwić.

To prosty, ale dość czasochłonny proces.

Jednak dzięki kształtowi listewek, które w przekroju z jednej strony są płaskie, a z drugiej zaokrąglone w efekcie otrzymałem dach o wyraźnej fakturze, która będzie dobrze widoczna z poziomu stołu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4454
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Poradnik: Teufelsberg, część 3: Strzecha.

Witam szanowne państwo-draństwo w trzeciej części poradnika traktującego o waloryzacji makiet od Tereny do Gier, które w Warheim FS będę wystawiał jako wieś Teufelsberg.

W pierwszej części, pokazałem Wam jak szybko i łatwo zrobić pruski mur, w drugiej zobaczyliście mój pomysł na dachówkę, a dziś mam dla Was względni tani sposób na zrobienie strzechy.

Obrazek

Do zrobienia strzechy użyłem włosia z szerokich pędzli do malowania, które kupiłem w markecie budowlanym oraz nożyczek i kleju do drewna.

O ile w przypadku dachówek nie było takiej potrzeby, to w przypadku strzechy trzeba wykazać się większą delikatnością i precyzją.

Po odcięciu około 3 cm długości kępek włosia układem odcięte fragmenty jeden przy drugim na dachu, który wcześniej pokryłem klejem do drewna.

Podobnie jak w przypadku dachówek, także strzechę należy kłaść od dołu dachu, a następnie warstwy kłaść na tych niżej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatni krok, jaki zrobiłem to wyrównanie najniższej warstwy strzechy, która wyróżniała się na tle przyciętych w miarę równo wyższych warstw.

Ja do tego celu użyłem zapalniczki, ale lepiej zróbcie to nożyczkami.

Na koniec do boków dachu oraz na szczycie przykleiłem drewniane listewki.

Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ