[Poradnik] Budowa stołu modułowego Ruiny Mordheim

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

[Poradnik] Budowa stołu modułowego Ruiny Mordheim

Post autor: quidamcorvus »

Poradnik: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 1.

Jeśli obserwujecie profil Warheim FS na Facebooku, to już wiecie, że zacząłem budowę modułowego stołu z ruinami Mordheim.

Jako podstawy użyłem 16 kwadratowych modułów o wymiarach 40x40 cm z pleksi, na które przykleiłem wycięte ze styroduru klocki z których ułożyłem z grubsza powierzchnię stołu. Zaś same moduły powinny pozwolić do niemal dowolną konfigurację pola bitwy.

Docelowo chcę, żeby w odróżnieniu od Teufelsbergu, stół do rozgrywek wewnątrz murów miał wiele poziomów oraz mostów i kładek, pozwalających na wykorzystywanie zasad umożliwiających wspinaczkę, skoki i szarże nurkującą.

Ruiny wykonałem z makiet od Lasercut Buildings, tych samych, z których zbudowałem Teufelsberg.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 2.

Budowę modułowego stołu z Ruinami Mordheim postanowili wesprzeć AlienLAB Miniatures oraz Rotten Factory.

Jeśli śledzicie publikowane na blogu recenzje to mogliście już obejrzeć https://quidamcorvus.blogspot.com/2021/10/recenzja-pile-of-skulls-od-alien-lab.htmlPile of Skulls od AlienLAB Miniatures, których uzyłem do waloryzacji kupionych na Allegro latarni. Ale na widocznym poniżej zdjęciu jest zdecydowanie więcej bitsów, których będzie można użyć do waloryzacji makiet.

Z kolei gipsowe elementy od Rotten Factory świetnie sprawdzą się przy waloryzacji makiet i posłużą mi do oklejenia ścian modułów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 3.

Pierwszym modułem nad którym zacząłem pracę jest ten z pruskim dworem od Lasercut Buildings.

Do ustawionego na podwyższeniu zrujnowanego dworu prowadzą wycięte ze styroduru schody, a całość oświetla kilka diód led i laternie, które podłączyłem do kupionych na Allegro świeczek LED.

Długo zastanawiałem się nad tym, jak zasilić umieszczone na modułach diody i w końcu postanowiłem wypróbować taki sposób. Zobaczymy jak sprawdzi się w praktyce.

Na ulicach Miasta Potępionych pojawią się także włazy do studzienek kanalizacyjnych, które na zamówienie wykonał Gonzo z Black Grom Studio.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A TUTAJ możecie zobaczy test latarni i LEDów na YouTube.

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 4.

Kolejnym krokiem, który wykonałem było wylanie gipsu szpachlowego na płaską powierzchnię ulic, a gdy gips częściowo związał grubą igłą wydrapałem bruk.

W podobny sposób zrobiłem podłogę piwnicy, dodatkowo w bruk wplotłem symbol Tzeentcha, Pana Przemian.

Ostatnią rzeczą, którą udało mi się zrobić do tego momentu jest przyklejenie do ścian podstawy cegieł z gipsu i korka, a także odlanych z gipsu elementów od Rotten Factory, a także fragmentów makiet GW, które mam w posiadaniu, a których elementy powieliłem na własny użytek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 5.

Czas zabrać się za wnętrze i detale.

Z gipsowych bitsów od Rotten Factory oraz gipsowych dachówek, które kupiłem w sklepie Battle-Models.com zbudowałem kominek.

W sam raz na mroźne, zimowe wieczory.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 6.

Po pracach wewnątrz ruin nadszedł czas na zajęcie się zewnętrznymi ścianami.

Choć na początku tego nie planowałem, to po jednej z rozmów z Gonzo z bloga Black Grom Studio postanowiłem wypełnić gliną samoutwardzalną szczeliny pomiędzy cegłami z gipsu i korka, a także resztę różnego rodzaju otworów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 7.

Po zakończeniu prac na fundamentami zająłem się wypełnieniem szczelin między belkami budynku.

Do tego celu użyłem gipsu szpachlowego i zastosowałem taką samą technikę, jakiej użyłem przy budowie Teufeslbergu, a o której więcej napisałem TUTAJ.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 8.

Ostatnim krokiem budowy pierwszego modułu z pruskim dworem od Lasercut Buildings było zrobienie pozostałości dachu.

Dachówki wykonałem z pociętych fragmentów balsy, które przykleiłem klejem do drewna.

Po zakończeniu pierwszego etapu prac możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej jak prezentuje się moduł.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 9.

Dwa tygodnie temu na blogu DansE MacabrE pokazałem Wam ukończony, pierwszy moduł stołu z ruinami Mordheim.

Dziś mam dla Was zdjęcia drugiego modułu nad którym pracowałem.

Oprócz zrujnowanego Spichlerza od Lasercut Buildings na module znalazło się miejsce dla wież wyciętych z HDFu przez Karola oraz mostu, który z zbudowałem ze styroduru, drewnianych listewek, korka i gipsowych cegieł kupionych w sklepie Battle Models.

Odlane z białego gipsu elementy konstrukcyjne, to bitsy od Rotten Factory, a bruk tradycyjnie wydrapałem w gipsie szpachlowym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 10.

Praca nad drugim modułem stołu z ruinami Mordheim trwa.

Kolejne etapy prac to głównie klejenie gipsowych i korkowych cegiełek, a następnie wypełnienia przestrzeni pomiędzy elementami samoutwardzalną gliną.

Mur pruski na spichlerzu zrobiłem z gipsu szpachlowego, a widoczne na ostatni zdjęciu drzwi to Stone Entrances i Doors Set od SpellCrow.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 11.

Po przyklejeniu dziesiątek cegieł i wypełnieniu szczelin samoutwardzalną gliną, a także zbudowaniu pięter i szczątków dachu w spichlerzu zakończyłem pierwszy etap prac nad drugim modułem.

Na zdjęciach poniżej możecie obejrzeć to, co udało mi się zbudować do tej pory.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 12.

Tak wyglądał początek prac nad kolejnym modułem stołu z ruinami Mordheim.

Oprócz domu od Lasercut Buildings, bitsów od Rotten Factory, żywicznych elementów od AlienLab Miniatures postanowiłem także wykorzystać opakowanie po Pringles i zbudować wieżę.

Kamienie, którymi oklejona jest pudełko po chipsach wyciąłem ze styroduru.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 13.

Praca nad kolejnym modułem stołu z ruinami Mordheim trwa.

Okleiłem makiety gipsowy cegłami, wypełniłem szczeliny gliną samoutwardzalną i wydłubałem bruk w gipsie szpachlowym.

Z pociętego styroduru zrobiłem także komin, który dodałem do makiety domu.

Ponadto wnętrza budynków okleiłem pociętymi na odcinki drewnianymi listewkami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 14.

Dziś możecie zobaczyć jak wygląda kolejny ukończony przeze mnie fragment pola bitwy do Warheim FS.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 15.

Kolejnym modułem nad którym rozpocząłem pracę jest narożny element, w którego centrum stoi skład celny reprezentowany przez makietę od Lasercut Studio.

Z kolei gipsowe odlewy to większości bitsy od Rotten Factory.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 16.

W kolejnym kroku zamontowałem latarnie LED, a także wylałem gips szpachlowy w którym wyrzeźbiłem bruk.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 17.

Po wyrzeźbieniu bruku o którym pisałem w poprzednim poście wypełniłem szczeliny gliną samoutwardzalną i zrobiłem podłogę w portowym magazynie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 18.

Ostatnim etapem budowy było przyklejenie dachówek, które wyciąłem z balsy.

Ten moduł budowało mi się szybko i przyjemne, a duża ilość powierzchni na różnych poziomach daje nadzieję, że rozgrywka toczona na tym fragmencie stołu będzie ciekawa.

Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć jak prezentuje się ukończony moduł, a także ten fragment stołu, który udało mi się do tej pory zbudować.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 19

Na blogu i forach tego jeszcze nie widać, ale jeśli śledzicie stronę Warheim FS na FB to wiecie już, że zbudowałem połowę stołu z ruinami Mordheim.

W ramach przerwy pomiędzy budowaniem modułów, natchniony wymyślonym przez Dziada z Lasu tematem kwietniowego FKB postanowiłem zbudować pomnik Chaosu... Bo po pierwsze zgodnie z oczekiwaniami gospodarza FKB, nikt tu nikogo nie zabija. Po drugie malowany będzie oczywiście w stylu grimdark. No i po trzecie, już od ponad roku żadnego pomnika nie zbudowałem.

Podobnie jak w przypadku makiet z ruinami Mordheim, także w przypadku pomnika, brakuje jeszcze wielu elementów, takich jak czaszki, świecie czy pergaminy, które pojawią się później na etapie waloryzacji całego stołu.

Pomnik, podobnie jak prezentowane wcześniej ruiny wyposażony jest w kilka diod LED, które powinny nieco ubarwić makietę po zakończeniu malowania.

Stojący na szczycie pomnika model to Kaz´Ar Khan, Black Heart od MOM Miniaturas, a widoczni poniżej Grasanci i Wojownicy Chaosu to modele od GW, a na samym dole znajdują się trzy Gargulce, które o ile mnie Alzheimer nie myli, kupiłem kilkanaście lat temu od Mini Monsters, a które do tej pory spokojnie czekały na swoją kolej skryte w ciemnościach poddasza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

Warsztat: Budowa stołu modułowego 'Ruiny Mordheim', część 20.

Rozpocząłem prace nad piątym modułem, którego podstawę stanowi Młyn od Lasercut Building oraz wieża i ruiny, które otrzymałem od Karola.

Z kolei gipsowe elementy pochodzą od Rotten Factory.

W pierwszym etapie przykleiłem gipsowe elementy do boków modułu oraz przytwierdziłem makiety do podłoża.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ