Got - spoiler alert

Dyskusje na dowolne tematy, niekoniecznie związane z tematyką forum. To tutaj można poćwiczyć prawy shiftowy.

Moderatorzy: Heretic, Grolshek, Albo_Albo

ODPOWIEDZ
Guldur
Mudżahedin
Posty: 313
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Got - spoiler alert

Post autor: Guldur »

Mi się całkiem przyjemnie oglądało ten odcinek (pomijając brak taktyki w obronie, przy czym można na to przymknąć oko) ale...
No właśnie to ale mi psuje cały klimat tego świata i liczę na to, że w książkach (o ile powstaną będzie wszystko inaczej rozwiązane).

Powstało mnóstwo pytań bez odpowiedzi - przede wszystkim kim był Night King, jaki był jego cel, czego tak naprawdę chciał od Brana (a przy okazji co Bran robił przez większość bitwy za pomocą kruków), co jest na północy skąd przybyli umarli. Mam wrażenie, że ten temat został tak jakoś bez sensu rozwiązany - zupełnie jakby nie było na niego pomysłu. Pozostaje tutaj straszny niedosyt, bo nie chcę mi się wierzyć, że NK po prostu szukał zemsty na dzieciach lasu i wszystkich z nim związanych (tym bardziej, bez sensu skoro został stworzony by je chronić przed ludźmi).
Tak samo wątek Mellisandre - tutaj również nie wiadomo kim była, po co pojawiła się w Westeros i co ją łączyło z NK.

Liczyłem też, że Lyanna Mormont zamieni się w niedźwiedzice (z tego co pamiętam z książek to miała taką możliwość), a otrzymałem jej bezsensowną śmierć. Tym gorzej, że w serialu chyba całkowicie wygasł ród Mormontów (chyba, że gdzieś jakiś tam kuzyn się uchował).

Odcinek fajnie zrealizowany, niemniej jednak strasznie spłycono to wszystko co było w książkach (lub będzie, bo mam taką nadzieję).

Awatar użytkownika
Szamot
Masakrator
Posty: 2428
Lokalizacja: Spawalnie Potępionych

Post autor: Szamot »

Ciężko by było porządną bitwę ze zwrotami akcji rozwalić na 2-3 odcinki, dlatego tak zasadzili to w jeden i musiało się to rozwiązać.

1. Gotrakowie...niby lekka kawa, ale do tej pory byli używani jako chmara co biegnie i gwałci i pali(np. bitwa denerys i sojuszu z jamiem). No wiadomo że było to głupie ale jednak w pewien sposób zrozumiałe. -->sprawdzało się do tej pory(tak), mają płonące miecze które gwałcą undead(tak), wygrywali do tej pory(tak) to jazda! Błędem było brak rozpoznania przez ciemność a potem jeszcze dodatkowo przez wichurę.

Można się skupiać na absurdach, ja też bym osadził się w zamku, zrobił balitsty i każdemu łuk i strzelać w smoka oraz lać smołę na zombiaki podpaloną ale...

Najbardziej absurdem wieje to jak John biegnie do Nocnego Króla i w połowie staje i czeka aż ten wskrzesi armię :)


2. Zajebista sprawa z motywem z Airą i ta rozmowa z kapłanką ("zamkniesz wiele oczu w tym błękitnych", oraz druga kwestia "nie dziś") już wtedy było wiadomo że Aira będzie próbować jako master-madafaka-asasyn zabić dziada.
Zajebisty motyw z tą małą i jak giganta ubiła, jej naprawdę szkoda bo miała większe jaja niż większość facetów.

Generalnie no co powiedzieć. Widowisko i tyle. Przychylam się do Stana i innych podobnych stanowisk. Gówno widzieli, było zimno, było ich dużo, podejmowali złe decyzje i tyle. Jakby się trupy odbiły lub oblegały zamek przez 2 odcinki to by nie podomykali tak wątków szybko.

Fakt ten odcinek właściwie wiele rzeczy rozmontował. Ciekawe co z Cersei i Żelaznymi Wyspami i Złotą Kompanią.

Awatar użytkownika
jawor
Oszukista
Posty: 866
Lokalizacja: Animosity Szczecin, Poznań

Post autor: jawor »

Guldur pisze:Powstało mnóstwo pytań bez odpowiedzi - przede wszystkim kim był Night King, jaki był jego cel, czego tak naprawdę chciał od Brana (a przy okazji co Bran robił przez większość bitwy za pomocą kruków), co jest na północy skąd przybyli umarli. Mam wrażenie, że ten temat został tak jakoś bez sensu rozwiązany - zupełnie jakby nie było na niego pomysłu. Pozostaje tutaj straszny niedosyt, bo nie chcę mi się wierzyć, że NK po prostu szukał zemsty na dzieciach lasu i wszystkich z nim związanych (tym bardziej, bez sensu skoro został stworzony by je chronić przed ludźmi).
Tak samo wątek Mellisandre - tutaj również nie wiadomo kim była, po co pojawiła się w Westeros i co ją łączyło z NK.
Celem było zabicie ludzi a przede wszystkim, Brana, który jako jedyny mógł zobaczyć ich przeszłość. Była o tym mowa w 2 odcinku tego sezonu. Sztylet, którym zabiła Arya był w księdze przy właśnie historii dzieciach z lasu z tego co czytałem, taki smaczek :)
Obrazek

Guldur
Mudżahedin
Posty: 313
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Guldur »

jawor pisze:
Guldur pisze:Powstało mnóstwo pytań bez odpowiedzi - przede wszystkim kim był Night King, jaki był jego cel, czego tak naprawdę chciał od Brana (a przy okazji co Bran robił przez większość bitwy za pomocą kruków), co jest na północy skąd przybyli umarli. Mam wrażenie, że ten temat został tak jakoś bez sensu rozwiązany - zupełnie jakby nie było na niego pomysłu. Pozostaje tutaj straszny niedosyt, bo nie chcę mi się wierzyć, że NK po prostu szukał zemsty na dzieciach lasu i wszystkich z nim związanych (tym bardziej, bez sensu skoro został stworzony by je chronić przed ludźmi).
Tak samo wątek Mellisandre - tutaj również nie wiadomo kim była, po co pojawiła się w Westeros i co ją łączyło z NK.
Celem było zabicie ludzi a przede wszystkim, Brana, który jako jedyny mógł zobaczyć ich przeszłość. Była o tym mowa w 2 odcinku tego sezonu. Sztylet, którym zabiła Arya był w księdze przy właśnie historii dzieciach z lasu z tego co czytałem, taki smaczek :)
Kompletnie tego nie kupuję, bo nie ma to sensu. Wiem, że takie coś powiedziano w drugim odcinku ale wciąż uważam to za brak pomysłu na rozwiązanie kwestii NK i liczę, że w książkach nie będzie to takie płytkie.

Awatar użytkownika
Tutajec
Postownik Niepospolity
Posty: 5344

Post autor: Tutajec »

Ja to zrozumiałem trochę inaczej.

Jeśli chodzi o taktykę i szarże kawalerii to imo chodziło o to, że broniący się popełnili błąd uważając że to jest bitwa którą można poprowadzić jak każdą inną, tzn atak kawalerią, ucieczka i szarża znowu. Wysokie i brama przez, które cięzko się wedrzeć. Trochę to było jak w world war Z gdzie masa po prostu ich zalała i jedyne co było skuteczne to zwarte szeregi i ogień.

Co do NK to imo więcej tłumaczenia nie trzeba (to nie on jest głównym złem), panowie z ognistymi mieczami powiedzieli, że to konflikt życia ze śmiercią, jasności i ciemności i dla mnie to styka. Branowi udało się ustalić tylko, że polują na trójokie wrony więc, zrobił z siebie przynętę.
Obrazek

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

W sumie wszystkie bitwy w serialu były słabo prowadzone:

- Czarny Nurt - Stannis nie ogarnął zwiadowców i zaskoczyła go odsiecz (a do szturmowania miał driabiny i 1 taran...)
- 1 bitwa o Winterfell - Stannis dał dupy po całości
- Bitwa Bękartów -Jon dał się ponieść emocjom i dostałby w d.. gdyby nie niespodziewana dla niego odsiecz
- 2 bitwa o Winterfell - kawaleria posłana w noc wprost na przeciwnika, trebusze wystawione w pierwszej linii a nie za murami (przy okazji nie strzeliły po szarży kawy)

W sumie to Jeśli Stannis był najlepszym dowódcą w Westeros to może po prostu to takie USA - gdzie nie ogarniają jak się gra w battla, z drugiej strony VC dały sobie sypnąć generała a to była jeszcze 5 edycja...
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Awatar użytkownika
Tutajec
Postownik Niepospolity
Posty: 5344

Post autor: Tutajec »

Akurat najlepszym generałem był Tarly i chyba gruby król :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

Tarly też przegrał bitwę (choć zdecydowanie miał mniejszą rozpę) a gruby król nie zdał DT w lesie...

parada nieudaczników :)
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

w sumie to jeszcze ponoć Tywin był niezłym wodzem więc nie wygrał żadnej bitwy w serialu - to chyba taki standard...
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

D0m1n1k
Wałkarz
Posty: 65
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: D0m1n1k »

A co z Robbem? Z tego co osiągnął na polu bitwy to on mi na najlepszego wygląda.

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

ktoś musiał te bitwy wygrywać :) choć bitwę o sypialnie przegrał :wink:
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Guldur
Mudżahedin
Posty: 313
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Guldur »

Ogólnie to najlepszym byl Tristifer IV Mudd ale to długo przed historią w serialu.

Z kolei według książek najlepszymi byli Stannis, Tywin, Randall.
W serialu jakoś tego nie pokazali, szczególnie niestety Stannis.

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

dokładnie, cała trójka przegrała w serialu wszystkie swoje bitwy :)
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Awatar użytkownika
Merrol
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 167
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Merrol »

Bitwa i taktyka bez komentarza ale nawet moja żona ostro sie smiala gdy bohaterowie odkrywali swoje kolejne tajne plany obrony. Ych szkoda bo czekalem na troszke wiecej szalonych pomysłów defensywnych jak w brawharcie chociaz . Najbardziej mnie tylko rozwala to ze wojska napoona nie daly rady w rosji z powodu zimy i wyglodzenia , gdzie wojska z goracego esteros datraki i nieskalani poprost by popadali od chorob i mrozu ale dobra magia.
eMperem
Fear is the path to the dark side

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9481
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

dobrze ze skonczyli ten durny watek zombi
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
Corunn
Chuck Norris
Posty: 547
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Corunn »

Merrol pisze:Najbardziej mnie tylko rozwala to ze wojska napoona nie daly rady w rosji z powodu zimy i wyglodzenia , gdzie wojska z goracego esteros datraki i nieskalani poprost by popadali od chorob i mrozu ale dobra magia.
Przecież kubraczki mieli, nawet jakby pikowane czy cuś. Na pewno też zrobiło im się cieplutko, jak im odcięto drogę ucieczki i zostawiono sam na sam z zombiakami :)

Swoją drogą, zabawny był też moment, gdy obrońcy na murach stali i patrzyli na nieumarłych za płonącą palisadą, którzy ustawili się wprost idealnie jako cel do strzelania, i... nic. Nic, stali tak i patrzyli na siebie bez sensu, zamiast łoić ich strzałami albo podpalać smokiem... Można tłumaczyć błędy obrony nieznajomością wroga, ale kurka wodna, przecież ktoś tam chyba myślał w miarę logicznie, dowodził tym całym bałaganem... Albo i nie.

Dziś trafiłam na wypowiedź pana od montażu, który zalecił widzom, by nauczyli się ustawiać jasność w telewizorze, wyłączali światło w pokoju i nie oglądali serialu na tabletach. Odcinek wcale nie był za ciemny, to widzowie byli za głupi, żeby dostosować okoliczności przyrody do tego, co działo się na ekranie. Szkoda tylko, że nie podał wytłumaczenia chaotyczności montażu i byle jako zlepionych ujęć. Chyba że to też miało oddać dynamikę starcia...
...But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

A ja będę bronił taktykę ;) oczywiście mogłaby być lepsza ale:
-bitwa w otwartym polu, być może była to jedyna szansa z powodu zaopatrzenia ;) wszak ludziska zgromadzili ogromną armię, a pewnie zapasów było niewiele(pośpiech, niesprzyjające warunki atmosferyczne, poprzednie wojny na tym terenie i ogólny chaos). Mogliby się obwarować i uczynić z Winterfell swój piękny grobowiec i bez epickości zasilić armię umarlaków (co byłoby dla widza niezwykłe ciekawe, 4 odcinki w ciasnych murach i potem bah wszyscy zdychają z głodu :P). Sądzę, że NK niezbyt się spieszyło więc bez problemu mógł wziąć ich głodem odpowiednio długo czekając. Przecież armia trupów nie potrzebuje beczek, tfuuu zaopatrzenia ;). Bo kto powiedział, że w takiej sytuacji doskonale zorganizowanej obrony na murach trupki w ogóle chciałyby się po nich wspinać? Ale pominę trebusze na pierwszej linii i inne takie :P
-smoki, które latały za wysoko i niezbyt często ziały ogniem, raz już latały nisko... każdy wie jak to się skończyło ;)

Mi się podobało ale i jednocześnie rozczarowało. To przez ulegnięcie hypowi, że to będzie bitwa na miarę obleżenia Helmowego Jaru, nie, nie była ani trochę ale w zasadzie to jak można porównywać produkcję serialową nawet tą bardzo wysokobudżetową (jak na serial) do produkcji, która na celu miała zgarnianie Oscarów :D
Gdyby nie było tego hypu to odcinek byłby miaźdzący!

I tez zrozumiałem dlaczego VC były takie gięte zawsze! Po tylu latach ;) ale mimo wszystko miały tą słabość z generałem związaną, to był klimat! :D
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

Awatar użytkownika
lwieserce85
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3098
Lokalizacja: Czarne Wrony Sochaczew

Post autor: lwieserce85 »

Mnie ciekawi jaki zamysł taktyczny był q ataku dodtrakow uzbrojonych w zwykle miecze w hordę zombie które pokonać może tylko ogień i smocze szkło...gdyby czerwona kapłanka nie podpaliła mieczy to ta kawaleria równie dobrze mogła by się rozpędzić i zlecieć z urwiska..skutek byłby ten sam
Obrazek

6+4+1=15
Nowy wymiar matematyki

Awatar użytkownika
JarekK
Bothunter
Posty: 5100
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: JarekK »

Może oblali frenzy?
Stone pisze: 16 gru 2019, o 13:36Żeby dobrze rosły, o warzywa trzeba dbać.

Awatar użytkownika
Ciara
Kretozord
Posty: 1505
Lokalizacja: Animosity Szczecin
Kontakt:

Post autor: Ciara »

Może zrobili vanguarda i kreskę żeby spowolnić hordę? Ale potem odginali katapami, trochę tak średnio.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ