Ujednolicanie zasad?

Rozwój i dyskusje na temat rozwiązań przywracających grze balans.

Moderator: Barbarossa

ODPOWIEDZ
zaborek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 162
Lokalizacja: Piła/Warszawa/VA Beach

Re: Ujednolicanie zasad?

Post autor: zaborek »

Kal_Torak pisze:Zaborek Twój argument i uzasadnienie miałyby sens, gdyby zwykli sztandarowi oddziałów również nie mogliby używać sztandaru i tarcz/broni wymagającej dwóch rąk etc. Jednak zaczynając od najstarszych edycji sztandarowi oddziałów mogli walczyć każdym uzbrojeniem. Jeśli używamy argumentów nawiązujących do "realizmu" zasad to trzeba być w tym konsekwentny. Ja również mogę oprzeć argumentację możliwości walki BSB z każdym ekwipunkiem w ten sposób.
I przestanmy juzprosze porownywac BSB ze zwyklym chorazym pododdzialu!!!
Polecam przeczytac, kto jest wybierany i dlaczego na BSB.... Polecam porownac cene punktowa i charakterystyki BSB i chorazego pododdzialowego. NIE MOZNA ICH STAWIAC NA ROWNI!

BSB dzierzy chlube i symbol calej armi - i raczej nie bedzie to nic nie znaczacy i nie przeszkadzajacy we wladaniu wszystkimi broniami totemik... A chorazy pododdzialu to tylko ktos, kto ma znaczenie dla swojego oddzialu (nawet, jesli bedzie niosl magiczny sztandar dzialajacy na inne oddzialy w jakis sposob). Chorazy pododdzialu nie moze go opuscic i swobodnie dolaczac sie do innych. Chorazy pododdzialu nie jest bohaterem. Skonczmy wiec prosze z tymi nieadekwatnymi analogiami :-)

Pozdrawiam
Seek honour as you act
and you will know no fear

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

zaborek pisze:gdyby bylo tak, jak usilujesz nam wmowic, ze jest (czyli, ze GW cos "postanowilo", ze robi cos "celowo", itp. itd. w kwetii "ujednolicania BSB") to juz dawno w jakims White Dwarf'ie albo co najmniej w FAQ zobaczyli bysmy zapis mowiacy, ze od teraz nalezy dodac na stronie takiej a takiej podreznika glownego zapis mowiacy o BSB "... xxx ..." i nalezy to traktowac jako zasade do wszystkich armi.Ponadto we wszystkich nowych AB powinny byc wprowadzone zapisy, ze w kwestii BSB prosze sie odniesc do odpowiedniego zapisu w rzeczonym podreczniku zasad. A tym czasem tak nie jest!
Ponadto, Ty piszesz, ze sa to jakies przeoczenia, niedopatrzenia, czy inne niedorobki ze strony GW, ze w niektorych ksiazkach armijnych wydanych po HE, zapis jest niezgodny z Twoim tokiem rozumowania.
Hmmm ciekawe... Znaczy uważasz, że GW nie może się mylić? Ma konkretny plan i zamierzony plan, który uzasadnia istnienie tych dwóch zasad ekwipowania BSB? Do końca nie rozumiem. Teraz ja się czuję jakbyś chciał mi coś wmówić. GW popełnia całe masy rażących błędów, które nie rozwiązuje. Może w takim wypadku zadam Ci pytanie: Dlaczego GW do dziś nie wydało erraty pozwalającej bestiom formawać rzędy według zasad 7 edycji czyli w ustawiać rzędy od 5 modeli a nie 4? Jakbyś to nazwał? Złośliwość? Zamierzony ukryty plan? Czy może jeszcze inaczej? Takich kwiatków jest całe masy od sposoby pisania samych AB zaczynając.
zaborek pisze:Ale zrozum prosze wreszcie, ze inni (w tym ja rowniez) maja prawo uznawac, ze wlasnie tojest wykladnia i chcac grac zgodnie z zasadami, postepujemy tak jak to GW zaleca i ze tak wlasnie ma byc!
Hmmm...rozumiem, że nie korzystasz i nie grasz na uściśleniach sędziowskich, BP, Compscorów itd. ? ;P W końcu to wszystko wypacza zalecany sposób gry przez GW. Osobiście nie znam wielu tych "innych" osób, które gra na czystym rulebooku i AB. Ale szanuję Twój wybór ;P

Prosiłbym również o wytłumaczenie komu ja bronię grania zgodnie z wykładnią i zaleceniami GW? W 7 edycji zaleceniem GW jest ekwipowania BSB w każdą broń. Ja jedynie chciełem aby ta zasada dotyczyła również starszych armii. ty zaś wolałbyś grać na ograniczonym w ekwipunek BSB - co jest niezgodne z obecnym zaleceniem GW. Jeśli ktokolwiek coś komu broni - to napewno nie ja. Powiedziałbym, że jest odwrotnie ;P. Bo sam zdajesz sobie doskonale sprawę że wraz z wyjściem reszty AB pojęcie BSB który posiada ograniczenia w doborze ekwipunku całkowicie zniknie ze świadomości graczy. A razem z tym już nikt nie będzie się zastanawiał czemu ten koleś ma sztandar armii, łuk, tarcze i dwuraka. Stąd osobiście nie rozumiem Twojego problemu? I tak już zostałeś zmuszony do gry na takim BSB ale zostaniesz zmuszony ;P.

Jedyną różnicą jest to, że chciałbym to trochę przyśpieszyć, bo starszym armiom taki niewielki zapis nieco by pomógł w starciach z topowymi armiami.
zaborek pisze:Ale, juz tak na koniec, podoba mi sie polemika z Toba (czyzby jakies studia nauk spolecznych??? bo socjotechnika widze opanowana )
I nawzajem ;P. Hmmm...raczej historię ;P
zaborek pisze:I przestanmy juzprosze porownywac BSB ze zwyklym chorazym pododdzialu!!!Polecam przeczytac, kto jest wybierany i dlaczego na BSB.... Polecam porownac cene punktowa i charakterystyki BSB i chorazego pododdzialowego. NIE MOZNA ICH STAWIAC NA ROWNI! BSB dzierzy chlube i symbol calej armi - i raczej nie bedzie to nic nie znaczacy i nie przeszkadzajacy we wladaniu wszystkimi broniami totemik... A chorazy pododdzialu to tylko ktos, kto ma znaczenie dla swojego oddzialu (nawet, jesli bedzie niosl magiczny sztandar dzialajacy na inne oddzialy w jakis sposob). Chorazy pododdzialu nie moze go opuscic i swobodnie dolaczac sie do innych. Chorazy pododdzialu nie jest bohaterem. Skonczmy wiec prosze z tymi nieadekwatnymi analogiami
Ale przecież to GW w 7 edycji stawia na równi sztandarowego oddziału z BSB. I według GW mimo dzierżenia chluby i symbolu całej armii przestało mu przeszkadzać to we władaniu każdą bronią. Sam w końcu pisałeś, że chciałbyś abym zrozumiał Twoją i chęć innych możliwość gry zgodnie z zasadami i wykładnią GW, którą zaleca. Zaś nowa wykładnia GW mówi, że to co ostatnio czytałeś, apropo tego kto jest wybierany i dlaczego na BSB fluffowo uległo zmianie. Ewentualnie BSB ostatnio przeszli generalne przeszkolenie jak władać każdą bronią z sztandarem armii w zębach. Dlatego wyprawszam sobie - to nie moja nowe zasady i fluff a GW, którego tak żarliwie bronisz i do którego się odwołujesz. Niestety BSB starszych AB jeszcze tego przeszkolenia nie mialo. Ale za to bestie już są w trakcie. Jeszcze X booków poczekamy i w końcu wszyscy BSB przejdą nowe przeszkolenie. A wtedy ostatecznie BSB zostanie ujednolicony. Co prawda te ujednolicenie zajmie łącznie kilka lat - no ale komu to przeszkadza ;P.

Dobra zatem niech Wam będzie. Poczekamy na resztę army booków i BSB sam się w końcu ujednolici. Ja tylko zaproponowałem aby to zrobić szybciej póki jest jeszcze okazja. Nie chcecie to nie ;P.

zaborek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 162
Lokalizacja: Piła/Warszawa/VA Beach

Post autor: zaborek »

Kal_Torak,

Po pierwsze, nie bronie GW. Bronie tej gry, pniewaz wiele juz przezylem systemow, ktore upadly wlasnie dlatego, ze sie za ich "ulepszenie" gracze wzieli. Grywam caly czas aktywnie co najmniej w dwadziescia kilka systemow bitewnych (GW stanowi moze ze 20-30% tego) i wiem, o czym pisze.

GW popelnia bledy, owszem, kazdy z nas je popelnia. Ale to oni stworzyli ta gre, ja ta gre od nich kupuje i nie po to, zeby ja "naprawiac", tylko po to, zeby sie nia bawic.

Gram w WFB na rozne zasady, poczawszy od 3 edycji po obecna, z zastosowaniem BP i bez. Wychodze z zalozenia, ze jesli mi sie na jakims podworku podoba, to po prostu ide sie na nie bawic. A jesli mi sie nie podoba, to po prostu szukam sobie innego podowra, bo wpychajac sie na czyjes podworko z "dobrymi radami", jak to podworko uczynic "lepszym", zachowywal bym sie jak nasi wielcy bracia ze wshodu i zachodu w Wietnamie i Afganistanie 8)

Po raz kolejny socjotechnika i wmawianie. Stwierdzenie "W 7 edycji zaleceniem GW jest ekwipowania BSB w każdą broń."
poki co nie jest prawda, o czym swiadcza podreczniki - nie ma odniesienia do jednego zunifikowanego zapisu o BSB w podreczniku glownym ani w ksiegach armii. Gdyby bylo tak jak piszesz, to przy opisie BSB bylo by "zobacz str. xx podrecznika glownego", podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych rzeczy uniwersalnych, zunifikowanych (Fear, Terror, Unit Strength, etc.).

Podobnie nie jest prawdziwe stwierdzenie: "Ale przecież to GW w 7 edycji stawia na równi sztandarowego oddziału z BSB." O ile mi wiadomo, BSB jest postacia, a chorazy pododdzialu jest tylko szeregowym zolnierzem. Jesli zginie chorazy armijny, zaden inny czlonek jego pododdzialu nie podniesie sztandaru armii. Sztandar pododdzialu rzadzi sie zupelnie innymi prawami.

Mysle, ze czas najwyzszy zakonczyc ta dyskusje :-) Powiedzielismy/napisalismy juz az nadto. Masz prawo miec odmienne zdanie od mojego i ja nie mam zamiaru tego zmieniac. Ale nie chcial bym, aby na turniejach WFB akurat w Polsce, BSB byl traktowany na rowni z chorazym pododdzialu. Dopoki nie zobacze tego jasno napisanego w podreczniku. A jesli tak sie stanie, to.... zawsze moge wrocic do 5 edycji i "prawdziwego normalnego Warhammer'a", jak to zostalo okreslone w innym watku :-)

I jeszcze raz prosze Cie, przestan mowic, ze cos "jest", ze "kazdy wie", ze GW ""sugeruje. Nazywaj rzeczy po imieniu, ze Twoim zdanie powinno byc tak a nie inaczej :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)
Seek honour as you act
and you will know no fear

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

zaborek pisze:Podobnie nie jest prawdziwe stwierdzenie: "Ale przecież to GW w 7 edycji stawia na równi sztandarowego oddziału z BSB." O ile mi wiadomo, BSB jest postacia, a chorazy pododdzialu jest tylko szeregowym zolnierzem. Jesli zginie chorazy armijny, zaden inny czlonek jego pododdzialu nie podniesie sztandaru armii. Sztandar pododdzialu rzadzi sie zupelnie innymi prawami.
Wyłącznie odnosiłem się do podobieństwa BSB w ekwipowaniu zwykłych BSB. Tylko i wyłącznie. Stąd nie wiem czemu te porównania zupełnie niezwiązane z tematem. Zatem nigdy nie traktowałem na równi sztandarowego oddziału z BSB. Pisałem jedynie że od podręcnzika HE w 7 edycji zasady ekwipowania BSB i zwykłego chorążego są takie same - tzn. sztandar ich nie ogranicza. Myle się?
zaborek pisze:Po raz kolejny socjotechnika i wmawianie. Stwierdzenie "W 7 edycji zaleceniem GW jest ekwipowania BSB w każdą broń."poki co nie jest prawda, o czym swiadcza podreczniki - nie ma odniesienia do jednego zunifikowanego zapisu o BSB w podreczniku glownym ani w ksiegach armii. Gdyby bylo tak jak piszesz, to przy opisie BSB bylo by "zobacz str. xx podrecznika glownego", podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych rzeczy uniwersalnych, zunifikowanych (Fear, Terror, Unit Strength, etc.).
To już żadna socjotechnika. Mówisz, że w 7 edycji GW nie "zaleca" ekwipowania BSB w każdą broń? Czym zatem są wszystkie AB 7 edycji poza dwoma pierwszymi? Wiemy również, że wraz z wyjściem reszty AB 7 edycji tylko orki i imperium pozostanie ze starym ekwipunkiem BSB. Okey. Możemy to nazwać trendem lub nową modą GW zamiast "zaleceniem". Zaś prawdą jest to, że GW od AB HE stworzyła 7 edycyjnego BSB. Czemu negujesz fakt, że począwszy od AB 7 edycji każdy AB ma jeden i ten sam model BSB. Zaś pozostałe armie będą go dopiero miały. Czy nie jest to zatem zasada, zalecenie? Jeśli nie to co to jest?
zaborek pisze: Ale nie chcial bym, aby na turniejach WFB akurat w Polsce, BSB byl traktowany na rowni z chorazym pododdzialu.
Na równi w jakim sensie? Bo caly czas dotykam tylko kwestii doboru ekwipunku. Jeśli masz na myśli dobór ekwipunktu to muszę Cię powiadomić, że w 7 edycji począwszy od AB HE BSB jest traktowany na równi z możliwością używania ekwipunku z chorążym pododdziału. Zaś kilka pozostałych AB będzie "równa" wraz z wyjściem ich AB do 7 edycji. Aczkolwiek można śmiało powiedzieć że w 7 edycji podchorąży jest traktowany na równie w możliwości używania broni. Myle się?

Awatar użytkownika
Mac
Kretozord
Posty: 1842
Lokalizacja: Kazad Gnol Grumbaki z klanu Azgamod

Post autor: Mac »

- Orki i Imperium to są 7ed. booki, których zasady BSB nie zmienią się aż do 8ed.
- Krasnoludy i Wood Elfy to są 6ed. i 6.5ed. booki, które nie będą wydane w 7ed. i których zasady BSB również nie zmienią się aż do 8ed.
- Wątpliwymi jest pojawienie się podręczników Bretonni i Ogrów do 7ed. zakładając, że po Bestiach GW wciśnie jeszcze Tomb Kingów (co wcale nie musi mieć miejsca). Są to kolejne 2-3 podręczniki, których zasady BSB aż do 8ed. się nie zmienią (jeśli Ogry w ogóle powrócą).

To jest jakieś 6-7 booków z 15 w ogóle. Czyli mniej więcej połowa, trochę poniżej. Jak na razie nie widzę, żeby miało miejsce takie zdarzenie jak pojawienie się pojedynczych armii, których zasady BSB odbiegają od reszty, poważnie naruszając balans gry. Co więcej, sądzę, że GW ma w tym jakiś cel, choć go nie znam, ale nie zamierzam podważać ich racji. Uważam walkę o "równość" za bzdurną w tym przypadku, gdyż przy tej ilości armii posiadających takie a nie inne zasady, można mówić raczej o czymś co mamy dane, co jest rzeczą oczywistą i niepodważalnie istniejącą, a nie o odbiegających od standardów abominacjach. Te "abominacje" to są właśnie standardy, tak jak standardem jest to że w reszcie armii BSB-ek może nosić tarczę i mieć sztandar wbity w plecy.

Ponadto wprowadza to również aspekt różnorodności w grę i wcale nie jakiś wielkim kosztem samego jej balansu. Z tego raczej powinno się cieszyć, a nie walczyć o zmianę. W końcu gdybyśmy chcieli, żeby wszystko było takie samo, gralibyśmy w szachy - tam każda strona ma odpowiednik figury drugiej i niczym w swym działaniu nie się nie różnią.
"Remember, a Dwarf's only as big as his beard."

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Mac pisze:Ponadto wprowadza to również aspekt różnorodności w grę i wcale nie jakiś wielkim kosztem samego jej balansu. Z tego raczej powinno się cieszyć, a nie walczyć o zmianę. W końcu gdybyśmy chcieli, żeby wszystko było takie samo, gralibyśmy w szachy - tam każda strona ma odpowiednik figury drugiej i niczym w swym działaniu nie się nie różnią.
Mac tu już zdrowo przesadziłeś w aspekcie różnorodności w odniesieniu do tej dyskusji, która dotyczy zasady BSB ;P. Zatem ja poproszę o większą różnorodność i niech każdy BSB w armii ma inny zapis jakiej broni może używać. Niech w każdej armii szeregi uzyskuje się przy innej liczbie modeli. Naprawdę ale akurat 6 i 7 edycyjnej zasadzie ekwipowania BSB żadnej różnorodności doszukać się nie mogę. Rozumiem, że w różnorodności regimentów, armii etc. Dlatego proszę bez obrzucania się truizmami w postaci szachów ;P.

Ale już dobrze. Z mojej strony koniec dyskusji ;P. 8 ed. powinna coś z tym w końcu zrobić. A jak wyjdzie później niż sugerują wieści to problem w końcu sam zniknie w postaci wydania większej części AB. Niestety będziemy musieli w wersji 8 edycyjnej lub po wydaniu większości AB pożegnać się z różnorodnością zasad ekwipowania BSB (całych dwóch ;P) i ostatecznie pozostaną nam z tego powodu tylko szachy ;P.

Awatar użytkownika
Mac
Kretozord
Posty: 1842
Lokalizacja: Kazad Gnol Grumbaki z klanu Azgamod

Post autor: Mac »

Kal_Torak pisze:Mac tu już zdrowo przesadziłeś w aspekcie różnorodności w odniesieniu do tej dyskusji, która dotyczy zasady BSB ;P. Zatem ja poproszę o większą różnorodność i niech każdy BSB w armii ma inny zapis jakiej broni może używać. Niech w każdej armii szeregi uzyskuje się przy innej liczbie modeli. Naprawdę ale akurat 6 i 7 edycyjnej zasadzie ekwipowania BSB żadnej różnorodności doszukać się nie mogę. Rozumiem, że w różnorodności regimentów, armii etc. Dlatego proszę bez obrzucania się truizmami w postaci szachów ;P.
Cóż, a więc to, że jeden BSB z jednej armii może używać tarcz i sztandaru, a drugi nie, to żadna różnica? Żadna różnorodności? Jakkolwiek mała, jednak chyba jest, ale oczywiście postanowiłeś hiperbolizować...

A właściwie, skoro tej różnorodności doszukać się nie możesz, to po kiego grzyba całe te wypowiedzi od drugiej strony tego tematu? Skoro nie ma różnicy, to rozumiem, że nie ma problemu...
Kal_Torak pisze:Niestety będziemy musieli w wersji 8 edycyjnej lub po wydaniu większości AB pożegnać się z różnorodnością zasad ekwipowania BSB (całych dwóch ;P) i ostatecznie pozostaną nam z tego powodu tylko szachy ;P.
A szkoda - bo lepiej żeby różnorodności w tym aspekcie pozostała. Powiem nawet, że powinna być wzmocniona, wprowadzając może jakieś dodatkowe interesujące zasady, zależnie od armii (ale to raczej do tematu "8 edycja"). Bo w szachy sobie mogę pograć w każdej chwili, wyjmując z szuflady planszę z pionkami, a chyba klimat Warhammera (nie tyle co świata WHFB co samej rozgrywki) ma jednak się trochę różnić od klimatu rozgrywki w szachy.
"Remember, a Dwarf's only as big as his beard."

zaborek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 162
Lokalizacja: Piła/Warszawa/VA Beach

Post autor: zaborek »

Mac,

swiete slowa :-) Lepiej sie na duchu robi, jesli nie jest sie z tym podejsciem osamotnionym :-)
I mam nadzieje, ze jeszcze kiedys to, za co polubilem niegdys ta gre wroci, zamiast splaszczania i wyrownywania... Bardzo mnie cieszy, ze roznymi armiami trzeba grac w rozny sposob. To, ze niektorym jest latwiej a innym trudniej, coz czy wszyscy w zyciu mamy jednakowe szansa?? Nie sadze :-)
I uwazam, ze dzien, w ktorym GW zdecyduje sie na ostateczne "ujednoliocenie" wielu szczegolow tej bogatej gry, bedzie dniem smierci WFB.

Ale to oczywiscie tylko takie zrzedzenie drewniaka :wink:
W koncu zawsze mam ksiazki do wczesniejszych edycji, a z tego co widze na tym forum, to nie bedzie trudno znalezc kompanow do starego, dobrego, poczciwego i ROZNORODNEGO nie tylko w nazwach Battle'a :)

Pozdrawiam
Seek honour as you act
and you will know no fear

Awatar użytkownika
Mobi
Mudżahedin
Posty: 250
Lokalizacja: Warszawa Bastion

Post autor: Mobi »

ehh... rozumiem Kal_Toraka, ale i wiem o co innym rozmowca chodzi.
Jednakze ja nie zamierzam wnosic o zmiane wszystkich BSB'kow tylko tych z 7ed AB O&G i Imperium, bo takowi po prostu powinni dzialac na zasadach innych BSB'kow z pozniejszych AB (ekwipowanie i mounty) i nie potrafie znalesc zadnego wytlumaczenia - poza bledem GW -, dlaczego BSB'kowie z 7ed maja inne zasady.
Czasami mysle ze Ewa w raju opieprzyla nie tylko jablko ale i weza.

Awatar użytkownika
Filup
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3235
Lokalizacja: Bydgoszcz XIII kohorta

Post autor: Filup »

Grazbird pisze:Taki sam bsb dla wszystkich !
Aye!
"If its made by a Dwarf, keep it. If its made by a Human, sell it. If its made by an Orc, bin it. If its made by an Elf, burn it !!! " - Perv
www.facebook.com/XIIIKohorta

Awatar użytkownika
CzarnY
Falubaz
Posty: 1470
Lokalizacja: Front Wschodni - Białystok!

Post autor: CzarnY »

Filup pisze:
Grazbird pisze:Taki sam bsb dla wszystkich !
Aye!
+1

ODPOWIEDZ