Ujednolicanie zasad?

Rozwój i dyskusje na temat rozwiązań przywracających grze balans.

Moderator: Barbarossa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Casp
Mudżahedin
Posty: 308

Re: Ujednolicanie zasad?

Post autor: Casp »

Taki sam bsb dla wszystkich !

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

na juggerze z killingblowem czy tenz pokiem?

;)

Awatar użytkownika
Manfred
Postownik Niepospolity
Posty: 5910
Lokalizacja: Cobra Kai

Post autor: Manfred »

na jugerze z POKiem :D

Awatar użytkownika
Mobi
Mudżahedin
Posty: 250
Lokalizacja: Warszawa Bastion

Post autor: Mobi »

w pelni zgadzam sie z Kal_Torak'iem. LS jest po to by takie "razace: bledy GW wypaczac.
i prosze Shino nie argumentuj tego, ze jest to zasada AB.
Czasami mysle ze Ewa w raju opieprzyla nie tylko jablko ale i weza.

Awatar użytkownika
Mike
Mudżahedin
Posty: 343
Lokalizacja: Bastion

Post autor: Mike »

Tak dla 1 woundowych latających stworów!
Żaba pisze:P.S. aczkolwiek smok jest niewątpliwie absolutnym samcem alfa i przywódcą stada bez niego ani rusz... :mrgreen:
true
Bestialski_Brokuł pisze:(...)potem się okaże(...) Shadowblade to nie asasyn tylko nazwa firmy od mokrej roboty, która ostatnio przeprowadziła szeroką rekrutację :wink:

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Wciąż nie rozumiem czemu kwestia BSB jest poprostu ignorowana. Zwłaszcza, że istnieje duża potrzeba ujednolicenia BSB w starych armiach. Problem BSB wraca jak bumerang w każdym dziale armii. Zdecydowana większość graczy czeka, aż w końcu rażaćy błąd GW zostanie w końcu uściślony. Podam kilka przykładów:

1. Orki - od dawna gracze orków skarżą się, że mają duży problem z wystawieniem BSB. Jest potrzebny tej armii, sam jednak posiada bardzo słabą ochronę przez 6-edycyjne ograniczenie doboru ekwipuku, które GW pozostawiło w spadku tej armii. Obecnie w nowym BP dano orkom przedmiot magiczny z sejwem na 1+ aby załagodzić ten problem. Istnieje prostrzy sposób w postaci odblokowania ekwipunku na BSB orkowym.

2. Krasnoludy - ograniczenie BSB blokuje branie magicznego dwuraka przez BSB krasnoludzkiego. Nie pozwala mu też brać zwykłego. BSB krasnoludzki wiele by zyskał na możliwości brania zwykłego jak i magicznego dwuraka. To samo z tarczą. W wątku kransoludzkim powstałym na fali nowego BP 1.5 spora część graczy krasnoludzkich ogranicza się tylko do jednego - prośby o możliwość ekwipowania BSB krasnoludzkiego w magicznego jak i zwykłego dwuraka. Samo zaś ograniczenie brania magicznego dwuraka przez BSB mocno doskwiera graczom krasnoludzkim. W wielu wątkach krasnoludzkich temat ten jest wciąż poruszany.

3. Bretonia - Tarcza i lanca zdecydowanie bardziej wzmocniłaby obowiązkowego BSB w tej armii, który jest jedną z najważniejszych części tego 6 edycyjnego AB. Dla tej armii ujednolicenie zasady BSB jest bardzo ważną kwestią.

4. Leśne Elfy - kiedyś na turniejach i na forum toczono dosłownie wojnę o kwestię brania przez BSB leśnych elfów magicznego łuku, aby umożliwić wzięcie haila. Sam gdy wysyłałem rozpiski na turniej z tym herosem otrzymywałem "naganę" od organizatora turnieju. Byłeś świadkiem kłótni graczy na turniejach o kwestię BSB leśnych elfów. Zaś na samym forum można prześlidzić długaśne wątki w obroni i przeciw brania magicznego łuku przez BSB. BSB leśnych elfów ma swoją własną historię. Co dałoby leśnym elfom ujednolicenie BSB? Otóż zaoszczędziłoby się 10 punktów na magiczny łuk. Odblokowało by się miejsce za 20 punktów, do którego możnaby dokupić jakiś inny przedmiot. Ponadto gracze WE zyskaliby kilka nowych buildów BSB dzięki możliwości wzięcia dwuraka. Sam koncept bsb leśnych elfów z hailem i helm of hunt czyni z tego herosa przykładowo w oddziale tancerzy wojny groźnego acz kruchego herosa, który jednak oprócz wystrzelania haila jest wstanie wypłacić 4 ataki z WS 7 i siłą 6. A to nie jedyny ciekawy build, który dałoby się zrobić.

5. Imperium - ujednolicenie BSB być może skoniłoby część graczy imperium na ponowne rozpatrzenie użycia tego herosa. Przykładowo Embir stary wyjadacz imperialny sam z chęcią zacząłby używać BSB imperialnego gdyby odblokowano mu możliwość brania standardowego ekwipunku.

To tylko kilka przykładów ale jest ich znacznie więcej.

W dobie ultra mocnych BSB DE z Pokiem, demonicznych na jugerze, BSB biegacza VC, mocnego BSB na jugerzez wojowników chaosu te wszystkie wymienione nie byłyy wstanie wykręcić mocniejszych combosów, ale przynajmniej w naturalny sposób ugrywalniono by bardziej w tych armiach i pozostałych starszych AB opcję BSB.

Awatar użytkownika
Aves
Chuck Norris
Posty: 421

Post autor: Aves »

Sry ale ja uwazam ze nie nalezy dawac niczego "starym" bsb tylko zabrac dwuraki i tarcze nowym, to jest absurdalny pomysl ktory spowodowal pojawianie sie vampirow biegaczy z 3 atakami z hate z s6 +2cr i savem na "za duzo +".
Bsb to nie jest cholerny komandos a teraz kazdy marudzi o to ze nie ma swojego komandosa.
Shaman says:

-There is no evil spirits, but some just not like you.

-Spirit lives in de temple of flesh, if u devor flesh you devor spirit and get stronge', now pass me im human leg der is some meat left between der toes.

zaborek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 162
Lokalizacja: Piła/Warszawa/VA Beach

Post autor: zaborek »

andmiz pisze:Taki sam bsb dla wszystkich !
Takie same armie dla wszystkich!

Sorry ale nie moglem sie powstrzymac :roll: :lol2:
Seek honour as you act
and you will know no fear

zaborek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 162
Lokalizacja: Piła/Warszawa/VA Beach

Post autor: zaborek »

Aves pisze:Sry ale ja uwazam ze nie nalezy dawac niczego "starym" bsb tylko zabrac dwuraki i tarcze nowym, to jest absurdalny pomysl ktory spowodowal pojawianie sie vampirow biegaczy z 3 atakami z hate z s6 +2cr i savem na "za duzo +".
Bsb to nie jest cholerny komandos a teraz kazdy marudzi o to ze nie ma swojego komandosa.
Swiete slowa Aves! =D>

Ciekaw jestem, kiedy wreszcie zwolnennicy "takiego samego dla wszystkich" zdadza sobie sprawe, ze Sztandar Armii, to nie jakas szmatka, ktora mozna sobie do rekawa albo konskiego ogona przywiazac.

Sztandar Armii to "przedmiot", ktory wymaga TRZYMANIA przez chorazego. I jakos do mnie nie trafia, aby BSB byl wyposazany w bron dwureczna, bron dodatkowa albo bron i tarcze, jednoczesnie trzymajac Sztandar Armii. Jesli jakies armie dostaja taka mozliwosc, to uwazam to za bardzo niefajna tendencje...

Moze i zgodzil bym sie na jakies nazwijmy to chodzace i "zywe ikony", ktore same z siebie sa niczym sztandar (na przyklad jakis mutant chaosu...).

A tak poza tym, to co niektorym z Was tak strasznie przeszkadza w roznorodnosci armii??? Ja wlasnie w roznorodnosci i bogactie tego swiata upatruje najwiekszej frajdy. I bardzo ubolema, ze i tak juz przez lata roznice w charakterach armii zostaly strasznie splaszczone.

I zeby nie bylo zbednych wycieczek, to gram przede wszystkim WE, od jakichs... 10-11 lat :)

Pozdrawiam
Seek honour as you act
and you will know no fear

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Panowie, zapominacie o tym, że to WFB. Według GW w 7 edycji Sztandar armii można sobie schować/przypiąć/wsadzić gdzie się żywnie podoba. Tak samo sztandar każdego oddziału może używać dwuraków czy tarcz albo broni strzeleckich. To uproszczenie. GW zdecydowało, że chorąży armii nie będzie posiadał ograniczeń w uzbrojeniu, tak jak jej nie posiadają zwykli sztandarowi. Poprostu uproszczenie.

Problem polega na tym, że zapomniał zmiany zastosować w pozostałych armiach WFB. I oto właśnie się rozchodzi.

A "komandosi" to efekt niezbalansowanych i niewyważonych AB. Nie zaś wina zdjęcia ograniczenia doboru ekwipunku z BSB.

zaborek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 162
Lokalizacja: Piła/Warszawa/VA Beach

Post autor: zaborek »

Kal_Torak pisze:Panowie, zapominacie o tym, że to WFB. Według GW w 7 edycji Sztandar armii można sobie schować/przypiąć/wsadzić gdzie się żywnie podoba. Tak samo sztandar każdego oddziału może używać dwuraków czy tarcz albo broni strzeleckich. To uproszczenie. GW zdecydowało, że chorąży armii nie będzie posiadał ograniczeń w uzbrojeniu, tak jak jej nie posiadają zwykli sztandarowi. Poprostu uproszczenie.

Problem polega na tym, że zapomniał zmiany zastosować w pozostałych armiach WFB. I oto właśnie się rozchodzi.

A "komandosi" to efekt niezbalansowanych i niewyważonych AB. Nie zaś wina zdjęcia ograniczenia doboru ekwipunku z BSB.
Hmmm.... ciekawe, z kad masz takie dokladne wiadomosci.... :?:
bo wychodzi na to, ze wiesz lepiej od chlopakow z GW, co oni robia 8)

Sorki ale nie przeszlo Tobie ani przez chwile przez mysli, ze moze jednak to Ty sie mylisz???
Jedno moge Tobie przyznac - umiesz doskonale uzasadniac swoje stanowisko i z klasa, ktorej tutaj niestety zbyt czesto tutaj brakuje... i za to wielkie gratki =D> I polemizuje sie Toba z ista przyjemnoscia :-)
Ale za diabla sie z Toba zgodzic nie moge 8) I nie bede zapominal ani na chwile, ze to Warhammer, bo wlasnie o nim jest ta dyskusja.
Armie WFB sa bogate w rozne szczegoly. Jest tego bardzo wiele i te szczegoly musza wspoldzialac nie tylko w obrebie danej ksiegi armi ale rowniez w towarzystwie innych armii i podrecznika glownego. Majstrowanie w jakim kolwiek miejscu pociaga za soba skutki w innych miejscach (czego wlasnie przykladem moim zdaniem sa "buble" w niektorych nowych ksiegach armii w postaci x-rekich BSB, trzymajacych na raz wszystko, co im na mysl przyjdzie). Uroki i bolaczki roznych armii polegaja na ich specyfice i roznorodnosci, na zasadach i fluffie odrozniajacych je od siebie. Juz i tak za duzo splaszczen w kolejnych edycjach powstalo, darujmy sobie juz wiec jeszcze wieksze kastrowanie tej gry :)

Pozdrawiam
Seek honour as you act
and you will know no fear

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

zaborek pisze:Jedno moge Tobie przyznac - umiesz doskonale uzasadniac swoje stanowisko i z klasa, ktorej tutaj niestety zbyt czesto tutaj brakuje... i za to wielkie gratki I polemizuje sie Toba z ista przyjemnoscia
Dziękuję za te miłe słowa :oops:

Postaram się nie zawieść oczekiwań i kontynuować polemikę na poziomie, zwłaszcza z taką osobą jak Ty.
zaborek pisze:Hmmm.... ciekawe, z kad masz takie dokladne wiadomosci.... bo wychodzi na to, ze wiesz lepiej od chlopakow z GW, co oni robia
Skąd mam takie informacje? Z dedukcji. Z kolejnych posunięć GW na przestrzeni wypuszczanych edycji WFB. Myślę, że każdy zdaje sobie z tego sprawę, że GW stara się upraszczać swoje zasady. Wystarczy przyjrzeć się starszym edycjom i wyrobić sobie obraz "ewolucji" zasad WFB. Wielu graczy ostrzega i niepokoi przed zbytnim upraszczaniem zasad, tak aby ułatwić grę jak najmłodszym graczom. A trzeba przyznać, że WFB należy mimo wszystko do bardzo skomplikowanych systemów, których zasady czasem można przyrównać do obszernych kodeksów prawnych ;P.

Oczywiście istnieje jeszcze inne wytłumaczenie - całkowita nieudolność i niekonsekwencja w pisaniu zasad. To też odgrywa dużą rolę. Gydby GW była chociaż trochę konsekwentna, to po podjęciu decyzji o zmianie sposobu ekwipowania BSB w 7 edycji, powinni w erracie rozszerzyć tą zasadę na pozostałe starsze armie. Niestety nie zrobili tego, stąd mamy problem dwóch sprzecznych ze sobą zasad BSB, które moim zdaniem, jak i sporej części graczy WFB - powinna zostać uściślone i ujednolicone.
zaborek pisze:Sorki ale nie przeszlo Tobie ani przez chwile przez mysli, ze moze jednak to Ty sie mylisz???
Zależy, o którą sprawę pytasz. Jeśli chodzi o zasadność i potrzebę ujednolicenia zasady BSB - w tym wypadku akurat przez myśl mi nie przeszło, że jednak się mylę ;P. Pytanie dlaczego?

Wydaje mi się, że każdy rozumie i przyzna rację, że powinna istnieć jedna zasada BSB dla wszystkich armii. Nieważne już czy z ograniczonym ekwipunkiem czy z dowolnym. Jest to tego rodzaju zasada, na którą może wpłynąć conajwyżej jakaś specyficzność armii. Chyba, że ktoś uważa że każda armia powinna mieć inne zasady doboru ekwipunku BSB. Tyle, że wtedy byłaby to bardzo posunięta i zbyteczna "komplikacja" zasad,
zaborek pisze:Ciekaw jestem, kiedy wreszcie zwolnennicy "takiego samego dla wszystkich" zdadza sobie sprawe, ze Sztandar Armii, to nie jakas szmatka, ktora mozna sobie do rekawa albo konskiego ogona przywiazac.Sztandar Armii to "przedmiot", ktory wymaga TRZYMANIA przez chorazego. I jakos do mnie nie trafia, aby BSB byl wyposazany w bron dwureczna, bron dodatkowa albo bron i tarcze, jednoczesnie trzymajac Sztandar Armii. Jesli jakies armie dostaja taka mozliwosc, to uwazam to za bardzo niefajna tendencje...
Zaborek Twój argument i uzasadnienie miałyby sens, gdyby zwykli sztandarowi oddziałów również nie mogliby używać sztandaru i tarcz/broni wymagającej dwóch rąk etc. Jednak zaczynając od najstarszych edycji sztandarowi oddziałów mogli walczyć każdym uzbrojeniem. Jeśli używamy argumentów nawiązujących do "realizmu" zasad to trzeba być w tym konsekwentny. Ja również mogę oprzeć argumentację możliwości walki BSB z każdym ekwipunkiem w ten sposób. Podam kilka przykładów np.nasz heros BSB z łukiem czy inną bronią dystansową wymagającą obu rąk, na krótką chwile wbija ostry dolny koniec sztandaru w ziemię i oddaje strzał z broni dystansowej - zaraz po strzale znowu bierze sztandar do ręki, ew. prosi o potrzymanie sztandaru koledze z oddziału aby mógł skorzystać z łuku. Po wystrzelaniu strzały odbiera sztandar. Albo inny przykład. BSB na koniu z lancą i tarczą umiejscowia sztandar przy boku siodła by móc skorzystać z innej broni. Albo innym wzorem nasz BSB posiada sztandar przypięty do pleców tak jak robili to japończycy czy chociażby husaria, która może nie zaklada na plecy sztandarów ale robiła to z pięknie prezentującymi się skrzydłami. Mógłbym takich argumentów wymyślać setki. Takie argumenty nie mają sensu. WFB to mimo wszystko tylko gra.
Aves pisze:Sry ale ja uwazam ze nie nalezy dawac niczego "starym" bsb tylko zabrac dwuraki i tarcze nowym, to jest absurdalny pomysl ktory spowodowal pojawianie sie vampirow biegaczy z 3 atakami z hate z s6 +2cr i savem na "za duzo +".Bsb to nie jest cholerny komandos a teraz kazdy marudzi o to ze nie ma swojego komandosa.
zaborek pisze:Juz i tak za duzo splaszczen w kolejnych edycjach powstalo, darujmy sobie juz wiec jeszcze wieksze kastrowanie tej gry
Aves, zaborek. Ja się w kwestii "ideologicznej" zgadzam. Wolałbym, aby została kontynuowana zasada ekwipowania BSB z 6 edycji. Wolałbym aby wszyscy BSB mieli ograniczony dostęp do ekwipunku, co utrudnialoby robienia z nich "komandosów".

Ale wystarczy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie? Czy jeśli zasada BSB miałaby zostać ujednolicona to wrócono by do zasady BSB 6 edycji czy 7 edycji? Oczywiście zdecydowana większość graczy nie chciałaby wracać do zasad z poprzedniej edycji a dostosowałaby zasady starszych armii do obecnych realiów 7 edycji. Znacie takie zdanie: "prawo nie działa wstecz" ;P.

Dlatego problem każdy widzi. Próba przeforsowania 6 edycyjnej zasady ekwipowania BSB dla AB armii 7 edycyjnych już na starcie byłaby przegraną sprawą. Jest jednak szansa na ujednolicenie samej zasady w duchu 7 edycji. Czyli dostosowania zasady do realiów 7 edycji. Dlaczego?

Ano uściślenia i BP nie takie już probemy łatało. Jednym z takich przykładów jest problem bestii, którym GW pozostawiło zasadę ustawiania rzędów od 4 modeli. Dzięki temu w wielu przypadkach herdy nie otrzymywały bonusów za ranki. Mimo tego BP umożliwił im szeregowania się od 5 modeli. W wypadku bestii również możnaby argumentować przeciw zasadności takij ingerencji. Jednak problem byłby i każdy rozumiałby jego potrzebę rozwiązania.

Dodatkowo BSB jest bardzo ważnym herosem w wielu armiach. Ostatnio staramy się wyważać szansę słabszych armii z kategorii C i B względem armii topowych kategorii A. Ujednolicenie zasady BSB w niewielkim stopniu ale umożliwia wyrównaniu szans chcoiażby w tak naturalnej kwestii jak "równe zasady ekwipowania BSB". Zastanawia mnie tylko czemu nie ma oporów przed tworzeniem nowych zasad specjalnych dla słabszych armii, a taki problem stanowi ujednolicenie BSB - które samo z siebie jest naturalnym uściśleniem dwóch zasad, które powinny być takie same dla wszystkich armii z uwagi na rodzaj tej zasady i jej kształt w stosunku do poprzendich edycji.

tomekjar
Falubaz
Posty: 1007
Lokalizacja: Ośmiornica Łódzka
Kontakt:

Post autor: tomekjar »

Skoro płaczecie już, że Krasiowy BSB z Rune of Challenge i AS 1+ z przerzutem jest za słaby, to nie wiem, co wam na to powiedzieć... Teraz jest niezabijalny i ma bardzo fajną runę, no ale nie ma S6 więc jest słaby.

Orki dostały garść przedmiotów niezbyt drogich, ale za to potężnych. Jeden z nich jest idealny i robi nawet z piechotnego BSB trudny orzech do zgryzienia, nawet na piechotę.

Empire też może mieć AS 1+ , WE też sobie radzą (Ayendi's Bane) i ten dwurak na BSBku aż tak im by nie pomógł jak np możliwość Kindredowych BSBków, ale to inna sprawa. W sumie tylko Bretka cierpi na brak tarczy szczególnie, ale kurde, jest to darmowy slot, może mieć jakiś minus...


Mówiąc krótko: jestem przeciwny jakiemukolwiek ujednolicaniu zasad, czy to w przód (wszyscy mogą brać wszystko), czy to w tył (wszyscy nie mogą brać tarcz, broni itp). I tak już system w który gramy w Polsce jest zupełnie inny od oryginalnego, więc po co jeszcze bardziej komplikować sprawę? Szczególnie, że zmiany dla tych armii na pewno się ukażą w najbliższych Rulebookach, wystarczy poczekać i macie swoje tarcze / dwuraki i tym podobne sprawy.

Zaś co do samego ujednolicania: chcecie, żeby Forest Spirity miały normalnego Warda tak jak demony? Chcecie, żeby Warhawki np miały takiego hit and runa jak terki? Czy wszystkie giganty mają być takie jak w WoCh (jeden atak trochę inny, 20 punktów droższe...)? Mnóstwo jest różnic między armiami, ale nie da się ich załatać bez masowych ingerencji. Ale pamiętajcie, jak ujednolicenie, to wszystkiego, a nie tylko tego, co wam akurat nie leży (BSB)...
Obrazek

Awatar użytkownika
Mobi
Mudżahedin
Posty: 250
Lokalizacja: Warszawa Bastion

Post autor: Mobi »

hmm... mowisz chyba o roznych sprawach. powiem tak: powinno sie przede wszystkim zmienic BSB dla O&G i Imperium, poniewaz sa to jedyne podreczniki w 7ed, w ktorych BSB nie moze miec wyposazenia, chociaz widac w O&G juz zamysl prowadzenia roznego wyposazenia na BSB'kach w armiach nastepnych (black ork).

nie mowcie prosze, ze szczurzy BSB nie moze miec tarczy bo jest to zapewnie blad AB (jakies niedodrukowanie czy cos) ,natomiast BSB O&G(procz blackow) i Imp nie moze miec nic... najbardziej mnie boli nie brak mozliwosci brania tarczy tylko niemoznosc wsadzenia bsb na pegaza - nie wiem dlaczego, ale inne armie (7ed) nie maja z tym problemu?
Czasami mysle ze Ewa w raju opieprzyla nie tylko jablko ale i weza.

symek
Chuck Norris
Posty: 524

Post autor: symek »

ja nie rozumiem waszego płaczu

gram TK i to BSB TK jest najsłabszym ze wszystkich i całkowicie niewystawialny on nie ma nic poza KB słabe statsy prawie bez pancerza i sensownej broni a w dodatku sztandary powyżej 50 punktów są z DUPY i nieuzywalne praktycznie więc jeśli już marudzicie na BSBki to spójrzcie na BSB TK i zastanówcie się czy wy macie tak źle

graczego TK nie marudzą i nie lametują tylko po prostu albo grają na nim i coś kombinują albo nie graja i sprawa jasna i nie słychać płaczu że on nie może czarować albo że ma gówniany save

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

tomekjar pisze:Zas co do samego ujednolicania: chcecie, żeby Forest Spirity miały normalnego Warda tak jak demony? Chcecie, żeby Warhawki np miały takiego hit and runa jak terki? Czy wszystkie giganty mają być takie jak w WoCh (jeden atak trochę inny, 20 punktów droższe...)? Mnóstwo jest różnic między armiami, ale nie da się ich załatać bez masowych ingerencji. Ale pamiętajcie, jak ujednolicenie, to wszystkiego, a nie tylko tego, co wam akurat nie leży (BSB)...
tomekjar mylisz zasady. Zasady specjalne jednostek nie mają nic wspólnego z zasadami BSB. Zasada forest spiryt a zasada demonicznej aury to dwie różne zasady specjalne. Giganty chaosu są inne bo są gigantami chaosu - mogą mieć marki, są zmutowane etc. Tak samo jak gigant khemrii ma inne zasady niż gigant chaosu.

Zasady zaś bsb są wspólne dla wszystkich armii. Niektóre armie je modyfikują ze względu na swoją specyfikę np. armie undead lub deamonic. Z tą różnicą, że zmiana modyfikacji ekwipunku bsb nie ma nic wspólnego ze specyfiką armii ani zasadami oddziałów. Naprawdę tak trudno to odróżnić? Nie miałbym żadnych problemów gdyby specyfika niektórych armii np. bohatera z kilkoma ramionami pozwalała mu posiadać sztandar armii i inne uzbrojenie. Natomiast reszta armii miałaby zasady doboru ekwipunku takie same, zmieniane tylko dla specyficznych armii ze względu na ich specyficzne zasady umożliwiające inny dobór ekwipunku. Jednak obecne dwie zasady BSB nie mają nic wspólnego ze specyficznością HE, Woch, Demonów, VC, Lizaków i każdej innej armii wydanej wraz a AB do HE. Są to jawne dwie sprzeczności spowodowane brakiem erraty ze strony GW, brakiem konsekwencji i niezrozumiałym wprowadzeniem nowej 7-edycyjnej zasady BSB z pominięciem dwóch pierwszych armii 7 edycji.

Czy naprawdę tak trudno wyłapać tą drastyczną różnicę?
symek pisze:graczego TK nie marudzą i nie lametują tylko po prostu albo grają na nim i coś kombinują albo nie graja i sprawa jasna i nie słychać płaczu że on nie może czarować albo że ma gówniany save
Ehh...tu nie chodzi o płacz i lament. Nie chodzi o kombinowanie. Sam nie wystawiam BSB za często w mojej armii i nie przeszkadza mi jego ograniczony wybór ekwipunku.

Tu chodzi o "zasady". O zasadność uściślenia dwóch sprzecznych zasad. O problem związany z zasadami gry, których rozwiązanie znajduje się w uściśleniach sędziowskich. O brak erraty ze strony GW. O kilka jeszcze innych powodów.

No ale fakt, zawsze można poczekać do 8 edycji - może w RB GW w końcu zdecyduje się umieścić zasadę ekwipowania BSB wspólną dla wszystkich armii.

Tyle, że ja uważam że ta zasada powinna zostać ujednolicona już dawno i niezaszkodziłoby zrobić to teraz. Czekanie na 8 edycję to całkowite ignorowanie problemu począwszy od AB HE.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2010, o 11:44 przez Kal_Torak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

Kal_Torak pisze: Zasady zaś bsb są wspólne dla wszystkich armii.
niue sa wspolne. Zasady bsb )tego kto moze trzymac szmat e itp.) sa inne. Zasady dzialania sztandaru sa wspolne

to, ze te saday kt i najakich warunkach moze trzymac szmate to tak samo jak roznie nazwane zasady specjalne oddzialow (jeszcze raz ci przypomne undead i hit & run)

Awatar użytkownika
Quaki
Falubaz
Posty: 1006
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Quaki »

Dany bohater moze zostac BSB-kiem za 25 punktow i moze uzywac czego chce a jesli ma magiczna szmate, nie moze uzywac innego magicznego wyposazenia - wyglada na wspolna zasade, wprowadzona po imperium i o&g do kazdego booka..
Jesli chodzi o argument, ze wyposazenie BSB to konkretna zasada armijna - opcja brania DoW to jak rozumiem co innego i nalezy sie kazdemu mimo braku zapisu? 8)

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Quaki pisze:Jesli chodzi o argument, ze wyposazenie BSB to konkretna zasada armijna - opcja brania DoW to jak rozumiem co innego i nalezy sie kazdemu mimo braku zapisu?
Quaki bardzo trafne spostrzeżenie. Shino co ty na to? ;P.
Shino pisze:niue sa wspolne. Zasady bsb )tego kto moze trzymac szmat e itp.) sa inne. Zasady dzialania sztandaru sa wspolne
Shino. Z całym szacunkiem. Zasady bsb tego kto może trzymać szmatę masz rację - są inne. Ale tylko dlatego, że GW postanowiło ten wspólny, powtarzam wspólny zapis istniejący w poprzednich edycjach zmienić na początku 7 edycji zaczynając od AB HE. To bardzo duża różnica. W dodatku jest to zasada wspólna dla AB sprzed AB HE i po nich. Tyle, że dzieli się na dwie wersje - 6 i 7 edycyjną.

zaborek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 162
Lokalizacja: Piła/Warszawa/VA Beach

Post autor: zaborek »

Kal_Torak pisze:
Quaki pisze:Jesli chodzi o argument, ze wyposazenie BSB to konkretna zasada armijna - opcja brania DoW to jak rozumiem co innego i nalezy sie kazdemu mimo braku zapisu?
Quaki bardzo trafne spostrzeżenie. Shino co ty na to? ;P.
Shino pisze:niue sa wspolne. Zasady bsb )tego kto moze trzymac szmat e itp.) sa inne. Zasady dzialania sztandaru sa wspolne
Shino. Z całym szacunkiem. Zasady bsb tego kto może trzymać szmatę masz rację - są inne. Ale tylko dlatego, że GW postanowiło ten wspólny, powtarzam wspólny zapis istniejący w poprzednich edycjach zmienić na początku 7 edycji zaczynając od AB HE. To bardzo duża różnica. W dodatku jest to zasada wspólna dla AB sprzed AB HE i po nich. Tyle, że dzieli się na dwie wersje - 6 i 7 edycyjną.
Kal_Torak,

gdyby bylo tak, jak usilujesz nam wmowic, ze jest (czyli, ze GW cos "postanowilo", ze robi cos "celowo", itp. itd. w kwetii "ujednolicania BSB") to juz dawno w jakims White Dwarf'ie albo co najmniej w FAQ zobaczyli bysmy zapis mowiacy, ze od teraz nalezy dodac na stronie takiej a takiej podreznika glownego zapis mowiacy o BSB "... xxx ..." i nalezy to traktowac jako zasade do wszystkich armi. Ponadto we wszystkich nowych AB powinny byc wprowadzone zapisy, ze w kwestii BSB prosze sie odniesc do odpowiedniego zapisu w rzeczonym podreczniku zasad. A tym czasem tak nie jest!
Ponadto, Ty piszesz, ze sa to jakies przeoczenia, niedopatrzenia, czy inne niedorobki ze strony GW, ze w niektorych ksiazkach armijnych wydanych po HE, zapis jest niezgodny z Twoim tokiem rozumowania.
Ale zrozum prosze wreszcie, ze inni (w tym ja rowniez) maja prawo uznawac, ze wlasnie tojest wykladnia i chcac grac zgodnie z zasadami, postepujemy tak jak to GW zaleca i ze tak wlasnie ma byc!

Wiele juz napisalem na ten temat we wczesniejszych postach, wiec nie bede sie powtarzal, bo i tak dlugasne te nasze wywody sa :lol2:

Ale chcialbym tylko Cie prosic, abys wreszcie przestal fundowac nam socjotechnike w stylu "kazdy sie zgadza", " kazdy wie", bo jak widac jednak nie kazddy sie z Toba zgadza i nie kazdy podziela Twoje stanowisko :-)

Ale, juz tak na koniec, podoba mi sie polemika z Toba (czyzby jakies studia nauk spolecznych??? bo socjotechnika widze opanowana 8) )

Pozdrawiam
Seek honour as you act
and you will know no fear

ODPOWIEDZ