Powitanie

Miłośnicy jeszcze mniejszych ludzików i realiów WW2
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kruti
Dżentelmen Ludowy
Posty: 2105

Powitanie

Post autor: Kruti »

Serdecznie witam sympatyków nowego na naszym kochanym forum systemu Flames of War

Zaintersowanych zapraszam do korzystania, ciekawych zachęcam do pytania ;)

Pozdrawiam
Obrazek

Shonsu
Plewa
Posty: 6

Post autor: Shonsu »

Witam, dobrze że powstał wydzielony dział do tego systemu.

Można przylepić jakiś temat o umawianiu się (z którego mam nadzieję niedługo skorzystać, jak tylko dojdzie reszta mojej armii i będę miał czym grać ;) ).

szrama
Chuck Norris
Posty: 450
Lokalizacja: Radomsko/Częstochowa
Kontakt:

Post autor: szrama »

Witam :)
Ja chciałbym po pierwsze zapytać o jakąś małą reklamę - co takiego kul w tym systemie, że tak o nim huczy? To chyba najpopularniejszy obecnie bitewniak historyczny. Jakieś krótkie wprowadzenie do zasad? ;)

I pierwsze pytanie - są tam dostępne strony konfliktu tak małe jak Rumunia, Węgry, Czechosłowacja, Jugosławia, Polska(no, zachodnie bitewniaki nie lubią nas ;) ), czy hiszpania (z podziałem na socjalistw i faszystów)?

Shonsu
Plewa
Posty: 6

Post autor: Shonsu »

szrama pisze:Witam :)
Ja chciałbym po pierwsze zapytać o jakąś małą reklamę - co takiego kul w tym systemie, że tak o nim huczy? To chyba najpopularniejszy obecnie bitewniak historyczny. Jakieś krótkie wprowadzenie do zasad? ;)

I pierwsze pytanie - są tam dostępne strony konfliktu tak małe jak Rumunia, Węgry, Czechosłowacja, Jugosławia, Polska(no, zachodnie bitewniaki nie lubią nas ;) ), czy hiszpania (z podziałem na socjalistw i faszystów)?
Może ktoś bardziej doświadczony powie więcej, ale ja tak w skrócie:

Długo szukałem systemu z WW2, który sprawiałby taką frajdę jak FoW. Twórcom udało się połączyć prostotę zasad (po prostu grasz, a nie ślęczysz nad książką) z ambitnym podejściem (kupa możliwości i zachowany klimat walk z WW2) i ładnym wyglądem modeli.

Co do zasad - jak będę miał chwilę (albo ktoś będzie miał) to można tu wrzucić jakieś linki do skrótów zasad. Jak grałeś już w inne systemy, nie będziesz miał problemów. Tury są naprzemienne, kolejność nie odbiega od WHFB/WH40K (ale rozgrywka wygląda inaczej - FoW to nie klon tych systemów) - ogólne pojęcie o grze ma się już po przeczytaniu karty referencyjnej (skrót zasad).

Strony konfliktu. Najlepiej dopracowani w książkach są oczywiście Niemcy, Ruscy, Amerykanie i Brytole. Tym niemniej inne strony mają własne, oficjalne zasady (są Polacy - i to jako samodzielna armia) i często własne modele (Włosi, Rumuni, Węgrzy?). Producent robi te zasady dosyć często i zamieszcza je na swojej stronie (czyli można ich oficjalnie używać).

szrama
Chuck Norris
Posty: 450
Lokalizacja: Radomsko/Częstochowa
Kontakt:

Post autor: szrama »

Git! Zawsze chciałem podziałać jakoś bohatersko "mniejszymi braćmi" :). FoW ma własne figurki, czy korzysta z modeli w określonych skalach? Mapa heksowa czy normalna - odległości mierzone w calach/ centymetrach?

Shonsu
Plewa
Posty: 6

Post autor: Shonsu »

szrama pisze:Git! Zawsze chciałem podziałać jakoś bohatersko "mniejszymi braćmi" :). FoW ma własne figurki, czy korzysta z modeli w określonych skalach? Mapa heksowa czy normalna - odległości mierzone w calach/ centymetrach?
Mapa jest normalna - tzn. standardowy "bitewniak", bez hexów.

Miara do wyboru - wszystko ma w zasadach podane cale i centymetry (znane mi osoby wybierają cale - wiadomo, nawyk z innych systemów).

FoW ma własne figurki (bardzo udane), ale można znaleźć z innych firm robiących historyczne modele. Wiadomo - Tygrys to Tygrys, byle skala się zgadzała (o ile się nie mylę jest to 1:100).

szrama
Chuck Norris
Posty: 450
Lokalizacja: Radomsko/Częstochowa
Kontakt:

Post autor: szrama »

No właśnie skoro już przy figurkach... Zatem jeden żołnierz ma 18mm ? Zakładając, że przeciętny ma 180cm wzrostu, matematycznie liczę, że 18mm ? :)

A lotnictwo jest zaimplementowane? Link do tej karty referencyjnej o jakiej wspominaliście byłby pomocny :)

Awatar użytkownika
Krassus
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3012
Lokalizacja: KGB "Rogaty Szczur" Gorzów Wlkp.

Post autor: Krassus »

Skrót zasad. Proszę bardzo:

http://fileserv.polter.pl/Fow_skrot_zasad2.pdf?direct

Figurki są w skali 1:100, czyli 15mm i właściwie tyle ma stojący prosto żołnierzyk.

Jeśli chodzi o strony konfliktu, to jest ich sporo. Co do Polaków, to można na razie grać 1. Dywizją Pancerną Maczka i 2. Korpusem Andersa. Niedługo wyjdą podręczniki dot. Market Garden i będzie tam 1. SBS Sosabowskiego. W planach jest też LWP. Dużo pdf'ów do różnych formacji z wielu krajów można znaleźć na stronie producenta: http://www.flamesofwar.com

Lotnictwo jest, ale działa w sposób dość specyficzny, przez co często bywa mało skuteczne.

A właśnie. Raczej nie ma co nazywać FoW bitewniakiem historycznym, bo do historyczności to mu daleko. :) Historyczny jest np. Mein Panzer, ale słyszałem narzekania wielu ludzi, że przez swoją dokładność i realizm mocno traci na grywalności (co chyba jest wadą wielu typowo historycznych systemów). Zasady do Fow są proste (ale nie prostackie), dzięki czemu gra się przyjemnie i bitwę można skończyć w sensownym czasie.
Mój mały blog:
Wargaming Zone
Obrazek

Awatar użytkownika
Kruti
Dżentelmen Ludowy
Posty: 2105

Post autor: Kruti »

@ Szrama

Właściwie to co napisali Shonsu i Krassus wyjęli mi z ust ;)

ale gdyby było więcej pytań - służę
Obrazek

szrama
Chuck Norris
Posty: 450
Lokalizacja: Radomsko/Częstochowa
Kontakt:

Post autor: szrama »

To pięknie się zapowiada :)

A jest to skirmishowa rozgrywka? Kojarzy mi się, że na podstawkach jest kilka ludzików, więc pewnie to raczej coś ala epic 40k, coś te klimaty bardziej? Nie ma poruczników Higginsów, ani szeregowych Ryanów?;)

Awatar użytkownika
Kruti
Dżentelmen Ludowy
Posty: 2105

Post autor: Kruti »

nie jest skirmishowa w żadnym calu, nie jest też epicowa :). Coś pomiedzy. Spore związki taktyczne, gra się z poziomu drużyny (stand czyli 3-5 wojaków lub czołg itp.)

I oczywiście że są bohaterowie specjalni :)

Awatar użytkownika
Krassus
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3012
Lokalizacja: KGB "Rogaty Szczur" Gorzów Wlkp.

Post autor: Krassus »

A co do bohaterów specjalnych. W przeciwieństwie do tych występujących np. w WHFB i WH40K, nie są w stanie samodzielnie wygrać bitwy. ;) Ot dodają z 2-3 specjalne zasady plutonowi/kompanii, w której się znajdują i kosztują bardzo mało punktów. Ale są fajnym smaczkiem w rozpisce. :)
Mój mały blog:
Wargaming Zone
Obrazek

Awatar użytkownika
Qbas
Chuck Norris
Posty: 644
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Qbas »

Po pierwszym kontakcie z systemem (podczas pokazu w Starym Świecie) mogę stwierdzić iż jest to super gra. System dynamiczny, przemyślany i logiczny.

Achhh i ten patriotyzm - granie w rocznicę powstania warszawskiego Niemcami :oops:
Obrazek
Dyskusja na temat Euro 2009 pisze:
Ja się przewidziałem czy 23 - N.Ireland gra na ograch??
TIM GRONNEBERG - OGRES

Szkoci to klimaciarze :D

Awatar użytkownika
RAFIX
Falubaz
Posty: 1272
Lokalizacja: WAWA Przyczółek Inkwizytorów

Post autor: RAFIX »

nie wiem czy granie po stronie Rosjan do patriotycznych wątków należy :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kruti
Dżentelmen Ludowy
Posty: 2105

Post autor: Kruti »

Grałem po stronie LWP do licha. Jest różnica :)

tu mam dowód :) http://staryswiat.blogspot.com/2009/08/ ... f-war.html
Obrazek

Awatar użytkownika
RAFIX
Falubaz
Posty: 1272
Lokalizacja: WAWA Przyczółek Inkwizytorów

Post autor: RAFIX »

ja tam widzę same sowieckie machiny :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kruti
Dżentelmen Ludowy
Posty: 2105

Post autor: Kruti »

A na zachodnim froncie są same polskie? :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Reyki
Masakrator
Posty: 2438
Lokalizacja: ReyCast Event Team

Post autor: Reyki »

W Łodzi też się zaczął ten system rozwijać. Na razie jest nas około 8 graczy i dominuje strona niemiecka. Ja jednak skręciłem na wschód ku mateczce Rosiji. Są też jedni brytole i jedni jankesi.

Fajnie się zapowiada.
Gra w warzywniaku uświadomiła mi że zawsze chciałem zostać ogrodnikiem. Taki spokój, można się wyciszyć i bez napinki poturlać kostkami.

KFC-Karl Franz Chicken

Awatar użytkownika
Kruti
Dżentelmen Ludowy
Posty: 2105

Post autor: Kruti »

No może niebawe uda nam się zaprosić Was do Warszawy na jakąś kmpanię, turniejik czy coś ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Reyki
Masakrator
Posty: 2438
Lokalizacja: ReyCast Event Team

Post autor: Reyki »

A chętnie, chętnie.
Gra w warzywniaku uświadomiła mi że zawsze chciałem zostać ogrodnikiem. Taki spokój, można się wyciszyć i bez napinki poturlać kostkami.

KFC-Karl Franz Chicken

ODPOWIEDZ