Pytania i odpowiedzi

Empire

Moderator: #helion#

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mnp21
Chuck Norris
Posty: 533
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytania i odpowiedzi

Post autor: mnp21 »

Cześć!

Mieszkam w Krakowie i po trzech latach przerwy zapragnąłem wrócić do tego wspaniałego hobby. Przerwałem przez wiadomy ruch ze strony GW, ale widzę że polska scena zdołała przyjąć ten cios niejako "na klatę", co wzbudza mój niemały podziw i sprawia że chcę wrócić. Przedtem grałem ogrami, teraz chciałbym rozpocząć karierę imperialną. Sporo już w życiu malowałem ale też miałem dużą przerwę i czuję się trochę jakbym pierwszy raz się do tego zabierał, więc proszę o odpowiedzi na kilka pytań:

1)Mam sporo farbek Citadel, ale uznałem że nie wspieram już tej korporacji, więc z tego co widzę w sklepach pozostaje Vallejo i Army Painter. Z tego co widzę, to Army Painter jest tańszy (ok. złotówka na farbie). A jak z jakością? Czy są jakieś różnice? W szczególności czy "złote" metaliki tych producentów są godne polecenia?

2)Chciałbym malować w barwach Hochlandu, a więc przede wszystkim czerwony i niebieski, poza tym wiadomo: skóra, stal, złoto, drewno, pergaminy. Mogę prosić o jakieś konkretne nazwy farb do dokupienia od poszczególnych firm? Takie pierwsze skojarzenia waszym zdaniem co do powyższych. Kiedyś czytałem że niektóre prowincje są cięższe do malowania, bo kolory "nie pasują", czy tak jest z Hochlandem? Jeszcze mogę zmienić zdanie :roll:

3)Z tego co widzę po rozpiskach to moja idealna wizja imperium jako wielkie masy piechoty nadal jest niegrywalna. Czy rzeczywiście nadal sprawdzają się tylko zagony kawalerii? I od razu pytanie, czy dobrze rozumiem. że z rozkazem "On the double!" nasze konie mogą biegać 10" (20'' marszem)?

4)A co z moją ulubioną kwintesencją klimatu imperium czyli handgunners/crossbowmens? Nadal niegrywalni? Mam 50 halabardników, czy taki klocek ma obecnie rację bytu?

5)Czy to ja źle szukam czy nigdzie nie można już kupić trawiastej maty do gry? Jedyne co znalazłem to gumowe za 200zł :shock: . Poważnie? Trzeba teraz wybulić 200zł żeby mieć na czym grać? A jak już to czy na takiej gumowej macie imperium dobrze wygląda... bo mimo że wyglądają super to boję się że wcale nie będą dobrze współgrać z podstawkami, terenami itp. że są jakieś takie zbyt high-endowe :?

6) Moje maszynki są na specjalnie zamawianych magnetycznych prostokątnych podstawkach a widzę że w naszej nowej księdze jest "round base", tzn. że mam obowiązek zmienić podstawkę?
Kiedyś grejtsłordy to były grejtsłordy, a nie jakieś "miecz + tarcza"...

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

Ad3. Ależ imperium jest grywalne przede wszystkim na piechocie (z lekkim wsparciem kawalerii), co do rozkazów – można je dawać tylko piechocie
Ad4. Halabardnicy są jak najbardziej grywalni, kusznicy – mało widziałem (natomiast grałem na strzelców na DMP)
Ad5. Maty są w różnych cenach (zależy też jakie mają podłoże – są takie które kupisz <100 pln), jeżeli masz miejsce w domu to stół 48’’-72’’ możesz mieć za około 50 pln
Ad6. Maszyny są teraz na round więc tutaj przydałoby się zmienić (zgodnie z zasadą że jak nie masz na właściwej to wątpliwości rozstrzygane są na korzyść przeciwnika)

A skoro Kraków to zapraszam tutaj:
http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php? ... 89&start=0
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Awatar użytkownika
mnp21
Chuck Norris
Posty: 533
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mnp21 »

Laik pisze:Ad3. Ależ imperium jest grywalne przede wszystkim na piechocie (z lekkim wsparciem kawalerii), co do rozkazów – można je dawać tylko piechocie
Wow no to super, opłacało się 4 bataliony 3 lata temu kupić (chyba) :)
Laik pisze:Maty są w różnych cenach (zależy też jakie mają podłoże – są takie które kupisz <100 pln), jeżeli masz miejsce w domu to stół 48’’-72’’ możesz mieć za około 50 pln
Stół to nie problem, w Lerroy Merlin mi przytną płytę wiórową, pytanie tylko co na niej położyć, żeby jakoś wyglądało. Nie widziałem mat w rozmiarze 72'' x 48'' tańszych niż 199 (te gumowe), jeśli gdzieś są taniej to proszę linki bo nie umiem znaleźć :(
Kiedyś grejtsłordy to były grejtsłordy, a nie jakieś "miecz + tarcza"...

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

ale można kupić płytę która jest od razu zielona o dobrej fakturze:
https://www.castorama.pl/produkty/wykon ... 18-mm.html
(grubość 12mm jest już ok)
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Awatar użytkownika
Peroox
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Peroox »

Hochland to zielony i czerwony.
Niebieski(granat) i czerwony to kolory Altdorfu.
Co do nazw kolorów to tu nie pomogę.
For Sigmar and the Empire!

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3126
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Ja zamiast maty mam dywan, ma być jak najbardziej gładki, żeby nie zaczepiały o niego traye. Kupiłem bodajże w Leroy jakoś za 13 z metra. Mata z przycięciem wyszła ok. 30 z tego co pamiętam (kupowałem dwa lata temu).
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
mnp21
Chuck Norris
Posty: 533
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mnp21 »

Myth pisze: Ja zamiast maty mam dywan, ma być jak najbardziej gładki, żeby nie zaczepiały o niego traye. Kupiłem bodajże w Leroy jakoś za 13 z metra. Mata z przycięciem wyszła ok. 30 z tego co pamiętam (kupowałem dwa lata temu).
Laik pisze: ale można kupić płytę która jest od razu zielona o dobrej fakturze:
https://www.castorama.pl/produkty/wykon ... 18-mm.html
(grubość 12mm jest już ok)
Bardzo fajne pomysły, pozwalające trochę zaoszczędzić. Bardzo za nie dziękuję, ale jednak na moim stole wolałbym mieć coś lepszego niż widzę na turniejach, idealna byłaby mata trawiasta, ale widzę że jest nie do dostania. Zapoluję jeszcze trochę na allegro, a jak nie to może skorzystam z waszych porad.
Peroox pisze:Hochland to zielony i czerwony.
Niebieski(granat) i czerwony to kolory Altdorfu.
Co do nazw kolorów to tu nie pomogę.
Rzeczywiście, pomyliłem się. Kolory już zamówiłem "na oko". Niedługo w galerii pochwalę się rezultatami :)
Kiedyś grejtsłordy to były grejtsłordy, a nie jakieś "miecz + tarcza"...

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3126
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Obrazek

Znalazłem fotki swojego stołu jakbyś potrzebował. Jeśli będzie decydować się na płyty, polecam podkleić je podkładkami pod nóżki mebli. Nie będą darły ścian i powierzchni stołu, jedna wojna z żoną o hobby mniej ;-)
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

mnp21 pisze:
Myth pisze: Ja zamiast maty mam dywan, ma być jak najbardziej gładki, żeby nie zaczepiały o niego traye. Kupiłem bodajże w Leroy jakoś za 13 z metra. Mata z przycięciem wyszła ok. 30 z tego co pamiętam (kupowałem dwa lata temu).
Laik pisze: ale można kupić płytę która jest od razu zielona o dobrej fakturze:
https://www.castorama.pl/produkty/wykon ... 18-mm.html
(grubość 12mm jest już ok)
Bardzo fajne pomysły, pozwalające trochę zaoszczędzić. Bardzo za nie dziękuję, ale jednak na moim stole wolałbym mieć coś lepszego niż widzę na turniejach, idealna byłaby mata trawiasta, ale widzę że jest nie do dostania. Zapoluję jeszcze trochę na allegro, a jak nie to może skorzystam z waszych porad.
Peroox pisze:Hochland to zielony i czerwony.
Niebieski(granat) i czerwony to kolory Altdorfu.
Co do nazw kolorów to tu nie pomogę.
Rzeczywiście, pomyliłem się. Kolory już zamówiłem "na oko". Niedługo w galerii pochwalę się rezultatami :)
mata trawiasta jest na kick-starterze

a w Krakowie będziemy kupować maty z gumy (najlepsza opcja - do zobaczenia 4.11 na turnieju)
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Awatar użytkownika
mnp21
Chuck Norris
Posty: 533
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mnp21 »

Laik pisze:mata trawiasta jest na kick-starterze
Wiem, znalazłem po w końcu, już zamówiłem w zeszłym tygodniu :). Moim zdaniem powinni się lepiej reklamować :)

Niedługo gram z Orkami i Goblinami. Będzie to moja pierwsza bitwa na 9th age. Powie ktoś na co uważać w tej armii, jak z tym grać, co nas szczególnie boli z zielonych hord?
Kiedyś grejtsłordy to były grejtsłordy, a nie jakieś "miecz + tarcza"...

Awatar użytkownika
Eltharion
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3684
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Eltharion »

Doomdrivery. Oprócz tego musisz mieć czym zabić manglery. Najlepiej się na nie wbić milicją albo rajtarami. Oprócz tego fire boli wszystko co nie jest kawalerią.
Mówi się trudno i idzie się dalej ...

Awatar użytkownika
mnp21
Chuck Norris
Posty: 533
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mnp21 »

Super, dzięki. A jeszcze o walce z Wampirami bardzo proszę mi jak najwięcej napisać bo najprawdopodobniej szykuje mi się też niedługo sparing.
Kiedyś grejtsłordy to były grejtsłordy, a nie jakieś "miecz + tarcza"...

Awatar użytkownika
Eltharion
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3684
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Eltharion »

Najgorsze są wrajty. Terrory i wampirzy smok też nie są ciekawe ale mamy działa więc nie ma tak źle. Najlepiej się skupić na jednym oddziale i spróbować go wykończyć w turę bo inaczej w fazie przeciwnika wszystko się wskrzesi a w fazie nagi najważniejsze to rozpraszać popychaczki.
Mówi się trudno i idzie się dalej ...

Awatar użytkownika
mnp21
Chuck Norris
Posty: 533
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mnp21 »

Napisze ktoś jeszcze jakieś przemyślenia co do walki z SE? Nigdy jeszcze nie grałem na tę armię i to nie tylko na 9th Age. Jak zacząłem grać w 2010 nigdy jeszcze na leśnych nie grałem...
Kiedyś grejtsłordy to były grejtsłordy, a nie jakieś "miecz + tarcza"...

Awatar użytkownika
wind_sower
Masakrator
Posty: 2294

Post autor: wind_sower »

Fireball w waywatcherów, dispell wskrzeszenia, nie walczymy z driadami i tancerzami w lesie ;)

Awatar użytkownika
Magnus
Chuck Norris
Posty: 611

Post autor: Magnus »

Pytanko, czy zasada Witch Hunter tj lethal strike i D3 woundy obejmuje tez ataki strzeleckie (kusza/pistols) ?

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3126
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Zasady specjalne obejmują tylko walkę wręcz o ile nie napisano inaczej, niestety.
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
DarekH
Chuck Norris
Posty: 595
Lokalizacja: Kraków

Post autor: DarekH »

Pytanko do weteranów czy saporty mogą wykonać S&s jako reakcję na szarże na główny oddział gdy waleczny unit daje ucieczkę

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3126
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

W zasadach jest, że natychmiast po dowolnej nieprzymusowej reakcji na szarżę parent unitu - czyli z wyłączeniem flee w wyniku terroru.
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
PAWLAK
Kretozord
Posty: 1822
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: PAWLAK »

Kila wątpliwości:

Rakietnica jak nie trafi pierwszym strzałem to drugiego już nie posiada ? ( area attack 1 a w zasadach mamy ze jak nie trafi pierwszy raz to X -1 czyli wychodzi 0 )

Nie widzę kary za strzelanie z multipla, więc czy rakietnica nie ma kary za multipla ?

Czy obecnie tank może strzelać jednocześnie z handgunna i cannona ?

Lethal strike z Exemplar's flame działają tylko w naszej fazie walki ?

I najgłupsze ostatnie, lepiej 40 spear czy halabard :) ?
"W sumie nie zmienia to nic tylko tyle że wyczułeś okazje i ją wykorzystałeś a ja byłem naiwny i dałem się wykorzystać. Nie martw się następnym razem nie będe uprzejmy i miły" AS1 vs. Dymitr

ODPOWIEDZ