Sportsmanship

Wszystko to, co nie pasuje nigdzie indziej.

Moderatorzy: Fluffy, JarekK

ODPOWIEDZ
Napadzior
Chuck Norris
Posty: 547

Sportsmanship

Post autor: Napadzior »

Czołem, na tegorocznych Mackach chcemy przeprowadzić ocenę sportsmanship, mamy swój pomysł na przeprowadzenie takiej oceny by była sprawiedliwa ale postanowiłem uwolnić temat i przeprowadzić dyskusję na ten temat w środowisku. Macie jakieś pomysły / doświadczenia ?

Nasz pomysł:
Po każdej bitwie przy podawaniu wyników przeciwnicy oceniają się w skali 0-5. Następnie te maksymalnie uzbierane 25 punktów dzielimy przez 5 (ilość pojedynków) i zaokrąglamy w górę. Punkciki są rozdane i np ocena podana specjalnie dla obniżenia wyniku przeciwnika w ostatniej bitwie (na np wyższym stole) nie będzie mieć tak wielkiego wpływu na wynik ostateczny.
Obrazek

Awatar użytkownika
WarX
Chuck Norris
Posty: 663
Lokalizacja: Katowice

Post autor: WarX »

Ja proponuje jak w skokach narciarskich - odrzucasz dwie skrajne oceny ;)

Napadzior
Chuck Norris
Posty: 547

Post autor: Napadzior »

WarX pisze:Ja proponuje jak w skokach narciarskich - odrzucasz dwie skrajne oceny ;)

Wtedy w jednej bitwie z arcywrogiem mógłbyś zachowywać się nieprzyzwoicie.
Obrazek

Awatar użytkownika
wind_sower
Masakrator
Posty: 2294

Post autor: wind_sower »

WarX pisze:Ja proponuje jak w skokach narciarskich - odrzucasz dwie skrajne oceny ;)
Ten pomysł mi się bardziej podoba. Później mozna podzielic przez 3, jeżeli nie chcemy aby sportmanship miał taką wagę.

Osobiście uważam, ze ta nagroda może być fajna, ale jako osobna rzecz. Bez wpływu na wynik, albo tylko przy remisach.
Najchetniej widziałbym taką nagrodę, że ktoś zgłasza sędziemu że dany team zachował sie bardzo sportowo (przypomniał o zasadzie, pozwolił cofnąć ruch etc). I to powinna być najbardziej wypasiona nagroda na turnieju.

ślivek
Kretozord
Posty: 1658

Post autor: ślivek »

Uważam, że nie wyrzucanie, nie zaokrąglanie nie psucie w żaden sposób surowych danych jest najlepsze a jak chcemy by nie wpływały na generalkę - nie ma sprawy i zwyczajnie przekazujemy to do informacji wszystkich graczy i nie wpływa na ostateczny wynik.
Obrazek

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3126
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Zastanówcie się czy nie użyć też istniejących danych - może np. skorelować to z karniakami. W moim odczuciu sportsmanship mogłoby się liczyć do generalki.

W ogóle zastanawiałem się czy karne nie mogą bardziej wpływać na turniej, np. zmianą sekwencji ważności tie-breakerów. Team bez karniaków wygrywałby w przypadku remisu w punktacji ogólnej z wymiataczami, którzy nie dograli kilku bitew, a dopiero potem liczyłoby się który z teamów wbił cięższe machy.
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
Albo_Albo
Masakrator
Posty: 2825
Lokalizacja: Krakow Legion
Kontakt:

Post autor: Albo_Albo »

mozna zrobic osobna kategorie fair play z osobnymi nagrodami :)

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

Albo_Albo pisze:mozna zrobic osobna kategorie fair play z osobnymi nagrodami :)
+1 (i wtedy nic nie odrzucamy, zaokrąglamy itp)
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Napadzior
Chuck Norris
Posty: 547

Post autor: Napadzior »

Ale w tym nie do końca chodzi o nagradzanie ludzi tylko o wyeliminowanie niemiłych zachowań. Skoro tylko 1 osoba ma dostać nagrodę to reszta dalej może odwalać szopki przy stołach? Dlatego uważam sportsmanship powinno mieć wpływ na punkty generalki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

Myślę że będzie widoczne w osobnej, wyeksponowanej klasyfikacji z kim jak się gra i to może zadziałać mobilizująco
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9481
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

Ja myślę, że jak zrobicie z tego punkty, to szybciutko wejdzie bardzo sporo piąteczek :) moze poza Klopsem, który 0 dostanie po ogłoszeniu paringów.

Sedziowie musza egzekwowac kartki i tyle, przerzucenie tego na graczy bedzie nieskuteczne. Przecież zjawisko nie jest powszechne - jest marginesem marginesu (ja chyba za 7 lat grania w wfb miałem 1 sytuację w grze, której chamskie stallowanie przegrało mi sporo punktów, raz przeciwnik sprytnie uzył czaru geomancja i zasłonił mi LOS górka :P a obie te osoby już nie grają) - okazyjna interwencja sędziego będzie dużo lepsza, tylko musi być bezstronna i zdecydowana
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

i w tensposob historia zatoczyla piekne kolo :D

kiedys byly pytania czy nie skonczyc z ocena fairplay, bo duzo osob daje maxa jelsi dostaje maksa lub tyle co dostalo od przeciwnika (wiec jesli grasz z cisnieniowcem, ktoremu dasz malo pkt to tez na tym tracisz)

Awatar użytkownika
Heptun
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3687
Lokalizacja: klub SALAMANDRA - Włocławek

Post autor: Heptun »

Moim zdaniem będziemy mieli problem z oceną w sensie - ile konkretnie dać ?

Powinna być skala zdefiniowana plus dopiski graczy.

Np.:

1 - gracz arogancki, brak przygotowania do gry, wychodzi co chwila, etc.
....

5 - gracz w porzo, pozwolił wykonać zapomniany ruch, wytłumaczył zasady swojej armii bez spiny, etc.

Inaczej będą same 5 albo same 1. Zawsze mamy z tym problem.

Dopiski graczy też będą ważne jak chcemy udowodnić, że ktoś zachował się nie fair wpiszemy konkretną sytuację z gry.

Nie wiem to takie luźne przemyślenia bo ciężko będzie to ocenić :-k
Klub Gier Bitewnych SALAMANDRA - Włocławek
Vermin Swarm-turnieje - sezon 2024 W:2/D:1/L:5
Dread Elves-turnieje - sezon 2024 W:0/D:0/L:0
Infernal Dwarves-turnieje - sezon 2024 W:3/D:0/L:3

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Ja chętnie się w sportsmanship pobawię, bez wyrzucenia ekstremów, liczone do generałki.

Awatar użytkownika
Klaudel
Falubaz
Posty: 1064
Lokalizacja: Rogaty Szczur

Post autor: Klaudel »

Shino pisze:i w tensposob historia zatoczyla piekne kolo :D

kiedys byly pytania czy nie skonczyc z ocena fairplay, bo duzo osob daje maxa jelsi dostaje maksa lub tyle co dostalo od przeciwnika (wiec jesli grasz z cisnieniowcem, ktoremu dasz malo pkt to tez na tym tracisz)
to mnie przekonuje. chyba nie ma sensu sie w to bawic
We can't stop here. This is bat country.

AndrzejAndrzej
Chuck Norris
Posty: 531

Post autor: AndrzejAndrzej »

Jak wyżej, jak zamierzacie rozwiązać problem dawania złych ocen w ramach rewanżu za złą ocenę? Jeśli w jakiś sposób utajnicie te oceny, to co miałoby powstrzymać gracza na 1 stole w ostatniej bitwie, który po grze ze swoim przeciwnikiem ma z nim remis w DP ale przegrywa w MP, przed wstawieniem przeciwnikowi 0 za fair play, co dałoby mu wygranie mastera? W takiej sytuacji gracz wygrywający powinien prewencyjnie także dać 0? Czy sędzie będzie miał możliwość korekty oceny fair play?

Klasyczny dylemat więźnia i teorii gier ;)

Awatar użytkownika
WarX
Chuck Norris
Posty: 663
Lokalizacja: Katowice

Post autor: WarX »

AndrzejAndrzej pisze:Jak wyżej, jak zamierzacie rozwiązać problem dawania złych ocen w ramach rewanżu za złą ocenę? Jeśli w jakiś sposób utajnicie te oceny, to co miałoby powstrzymać gracza na 1 stole w ostatniej bitwie, który po grze ze swoim przeciwnikiem ma z nim remis w DP ale przegrywa w MP, przed wstawieniem przeciwnikowi 0 za fair play, co dałoby mu wygranie mastera? W takiej sytuacji gracz wygrywający powinien prewencyjnie także dać 0? Czy sędzie będzie miał możliwość korekty oceny fair play?

Klasyczny dylemat więźnia i teorii gier ;)
Dlatego odrzucenie skrajnych ocen przed tym broni ;).
Jak nie podpadniesz nikomu do 5. bitwy to nie masz się czego obawiać. Oczywiście teraz pojawią się głosy, że w ostatniej bitwie można robić dowolne świństwo, bo to nie zmieni oceny...

A tak naprawdę wystarczą dwie rzeczy:
* odrzucanie skrajnych ocen
* nie ujawnianie ocen z fair play w wynikach częściowych

W tedy nikt do końca nie wie, czy przeciwnik ma 0, czy 10 punktów z fair play.

A tak na marginesie ja bym dał tylko 3-stopniową skalę ocen:

2pkt. - jesteś wporzo gościem, wszystko na stole było dżentelmeńsko przegadane, ustalone, nikt nie musiał się kłócić o 4mm zasięgu i 1 stopień losa
1pkt. - mecz był poprawny, sympatyczny, ale coś było do poprawy ;)
0pkt. - zachowałeś się nie fajnie, są zastrzeżenia co do stylu gry

Stosując taką punktację i odrzucając skrajne oceny można zyskać maks 6 punktów, co raczej nie odwróci top5/top10 do góry nogami, ale jednocześnie może mieć wpływ ;).

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Duderson
Kretozord
Posty: 1644

Post autor: Duderson »

Nie gram na waszych turniejach, ale jest taki klasyczny system zwany "worst play" (nie chodzi mi tu o karniaki przyznawane przez sędziego). W karcie gracza umieszcza się kratkę "worst play", wypełnia się ją przy oddawaniu wyników.
1 worst play bez konsekwencji
2 worst playe -1 punkt
3 worst playe -5 punktów
4 worst playe -10 punktów
5 worst playi -20 punktów

Progi możecie sobie ustalić jak chcecie :)
Lidder pisze:
-There's something large & nurgle-y coming first
To akurat proste - chodzi o podwyżki cen.

ODPOWIEDZ