Książki - od czego zacząć?

Wszystko to, co nie pasuje nigdzie indziej.

Moderatorzy: Fluffy, JarekK

ODPOWIEDZ
nevander
Plankton
Posty: 3

Książki - od czego zacząć?

Post autor: nevander »

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum dlatego chciałbym zacząć od "dzień dobry" i "pozdrawiam" :)

Jestem dość nowy w świecie gier bitewnych - niespełna rok temu syn zaciągnął mnie po raz pierwszy do sklepu Games Workshop... no i zaczęło się ;)

Ilości nieprzespanych, a spędzonych na malowaniu i modelowaniu nocy od tego czasu już nie zliczę, dość powiedzieć - wciągnęło na maksa. Mój syn woli grać, ja malować i przygotowywać scenerię, więc podzieliliśmy się obowiązkami w miarę po równo ;)

Teraz jestem na etapie, w którym chciałbym trochę zgłębić uniwersum Warhammera (i Warhammera 40.000, bo w tym pierwszym mamy już niemal gotowe dwa bataliony, więc pewnie niedługo będziemy się przymierzać do wersji futurystycznej ;) ). No i wzrok swój kierować zacząłem ku półkom z powieściami rodem z WH i WH40k.

W związku z tym chciałbym prosić o poradę Szanowanych Znawców Tematu. Zdążyłem się zorientować, że sporo tytułów, czy też cykli, nie jest ze sobą w ogóle związanych, inne trochę bardziej. Jak to zwykle na początku - nie wiadomo w co ręce włożyć ;)

Dlatego uprzejmie proszę o poradę, które tytuły / autorzy są absolutną Biblią, albo też od których należałoby zacząć - nie jestem pewny, jakie kryterium tu przyjąć - może chronologiczne? Nie tyle w kwestii kolejności wydawania tytułów, co wydarzeń w świecie Warhammera?

Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny.

Pozdrowienia dla wszystkich.

PS.
Bardzo się cieszę, że natrafiłem na to forum. Podobnego posta zamieściłem na forum cytadela.pl - dotąd myślałem, że to najaktywniejsze polskie forum związane z WFB i WH40k, ale widać byłem w błędzie - tam cisza i spokój, a tu widać sporą aktywność membersów i daty ostatnich postów też nie przedpotopowe! ;)

Awatar użytkownika
przelas
Falubaz
Posty: 1099
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: przelas »

z książek warhammera polecam : http://pl.wikipedia.org/wiki/Przygody_Gotreka_i_Felixa

Oprócz tego historię zawarte w podręcznikach danej armii.

Awatar użytkownika
Klafuti
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3445
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klafuti »

Tak, przygody Gotreka są jajcarskie. Wypróbuj jeszcze Powiernika krzywd i Szczurołapa, da się czytać, chociaż wciąż za mało przemocy moim zdaniem w tych książkach, jak na produkcje klasy B :wink: . Natomiast z wh40 polecam serię Herezja Horusa i Tanith first and only, nie wiem jaki jest polski tytuł, w każdym razie chodzi o serię z komisarzem Gauntem, też daje radę bo i autor (Dan Abbnett) w miarę sensowny. Dobry fluff pisze też Gav Thorpe, ale zasady do dwarfów w VI edycji zbyt klimatyczne :roll: zrobił. Dlatego wyszła cienka armia z zarąbistą fabułą :lol2: .

No i jeszcze zobacz temat:
http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=112&t=26356
Szkoda tylko, że nowe odcinki się pojawiają tak rzadko.
Obrazek
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia."
~Warren E. Buffett

Awatar użytkownika
GrimgorIronhide
Masakrator
Posty: 2724
Lokalizacja: "Zad Trolla" Koszalin

Post autor: GrimgorIronhide »

@ Klaufti
Tanith first and only - Pierwszy i jedyny z Tanith
A tematu Gniewka nie polecaj bo nie postępuje i jest w cokolwiek nieco zmienionych realiach (jak ktoś się nie zna to może się pogubić).

Tak jak mówili przedmówcy oraz taka mała rada jak się skupiasz na WFB to najpierw zacznij i skończ jego fluff a potem do 40K.
WFB :
Gotrek i Felix - 13 tomów ale fajne i całkiem szybko się czyta
Niewolnicy ciemności - też fajna seria dużo mówi o chaosie
Z bardziej fluffowych to "Czas legend" - trylogie o Sigmarze i powstaniu Imperium, Malekith, Nagash.
Poza tym nietomowe ale też fajne :
Wojownicy Ulryka - czyli o zakonie i mieście Middenheim
Pałac władcy Plag - dużo o Norsmenach i krainach Chaosu
itp.

WH40K :
Kosmiczny Wilk - nieco nudne od 3 tomu ale można strawić
Saga o jednoosobowej Armii Komisarzy Gauntcie - o gwardii imp
Xenos, Malleus, Eisenhorn - inkwizycja
Herezja Horusa i inne opowiadania w jej czasach np. Fulgrim

Pozdro,

Awatar użytkownika
Klafuti
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3445
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klafuti »

GrimgorIronhide pisze:A tematu Gniewka nie polecaj bo nie postępuje i jest w cokolwiek nieco zmienionych realiach (jak ktoś się nie zna to może się pogubić).
Ale jest za darmo :mrgreen:
Obrazek
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia."
~Warren E. Buffett

Awatar użytkownika
Noire
Mudżahedin
Posty: 245

Post autor: Noire »

Witam

Do battla przede wszystkim historie, które dzięki ciężkiej pracy naszego szanownego kolegi a zarazem pasjonata gier skirmishowych Quidamcorvusa można znaleźć w podręczniku do Warheim.

http://azylium.vot.pl/News/print/sid=71.html

Szczerze polecam;-)

Z WH40K była kiedyś strona PEr Mortis Ad Gloria, ale obawiam się, że nie istnieje już.

Książki.
Pierwszy i Jedyny z Tanith
Herezja Horusa
oraz
Kosmiczny Wilk
PK w sumie jest takie samo jak PVP tylko jesteś czerwony i wszyscy chcą Cię zabić

nevander
Plankton
Posty: 3

Post autor: nevander »

Dzięki bardzo za wszystkie podpowiedzi! Część tytułów w Waszych postach się powtarza, więc na pewno od nich zacznę.
GrimgorIronhide pisze:jak się skupiasz na WFB to najpierw zacznij i skończ jego fluff a potem do 40K
Jak najbardziej, taki jest plan.

Ninos
Wałkarz
Posty: 91

Post autor: Ninos »

Z settingu fantasy koniecznie sięgnij po "Rotę" Dana Abnetta. Jedna z lepszych pozycji.

Generalnie autor godny polecenia.

Sgt.Uno
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 43

Post autor: Sgt.Uno »

Ja ze swojej strony,polecam "Piętno Potępienia".
Troche mutantów i konspiratorów z Untersuchung
W świecie fantasy.

Awatar użytkownika
Matis
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3749
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Post autor: Matis »

Ja polecam Trylogię o Sigmarze. Zaczynając od Młotodzierżcy.
M&M Factory - Up. 14.01.2017 Ostatnia trójka pegazów

Awatar użytkownika
Duderson
Kretozord
Posty: 1644

Post autor: Duderson »

Ja polecam "Chronicles of Malus Darkblade" - wyszły dwa zgrabne tomiki w których zawarto wszystkie części tej sagi, tyle, że po angielsku. Dość krwawe i brutalne, jak na opowieść o mrocznych elfach przystało. No i zbiór opowiadań "Śmiech mrocznych bogów", jak ci się uda na allegro wyhaczyć.
Lidder pisze:
-There's something large & nurgle-y coming first
To akurat proste - chodzi o podwyżki cen.

Awatar użytkownika
GrimgorIronhide
Masakrator
Posty: 2724
Lokalizacja: "Zad Trolla" Koszalin

Post autor: GrimgorIronhide »

A ja znowuż polecę Klątwę Necrarchy i trylogię o Nagashu, szczególnie dla kilku powyższych przedmówców, co to chyba podstawy nekromancji zaczęli zgłębiać. :wink:

Awatar użytkownika
Jasif
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3016

Post autor: Jasif »

Nekromancja!
Siema!
Postanowiłem poszerzyć wiedzę z zakresu uniwersum Warhammera (fantasy only) i szukam książek, które są godne polecenia.
Na razie przebrnąłem przez Trylogię von Carstein.
W kolejce czeka Burning Shore i ew. Malus.
Teraz rozglądam się za Tales of the Old World.

Możecie coś polecić? Najlepiej po angielsku.
pzdr
paulinka17 pisze:Mówiłem, jabaniutki nawet oczka zmrużył z rozkoszy.
Dziedzic pisze:JH i UD razem, piekło zamarzło i serce Szaitisa pękło.

Awatar użytkownika
Havelock
Kradziej
Posty: 919
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Havelock »

wystarczy przeczytać posty w tym wątku...
na pewno Gilead's Blood - wiele wątków nie tylko HElfickich
Ludvik pisze:Wystawianie np. Black Knightów jako Blood Knightów uważam za osobistą obrazę

Awatar użytkownika
Karlito
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3305
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Karlito »

Cała saga o Zabójcy Gotreku i jego kumplu Felixsie jest obowiązkową lekturą dla każdego szanującego się miłośnika Warhammera, zdecydowanie polecam, mam wszystkie książki w swojej biblioteczce.
Welcome to the Tower of Rising Sun.
Moja galeria: http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=10&t=28122
Kupię RÓŻNE RÓŻNOŚCI: http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=55&t=42454

Awatar użytkownika
Havelock
Kradziej
Posty: 919
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Havelock »

Karlito pisze:Cała saga o Zabójcy Gotreku i jego kumplu Felixsie jest obowiązkową lekturą dla każdego szanującego się miłośnika Warhammera, zdecydowanie polecam, mam wszystkie książki w swojej biblioteczce.
lekka grafomania ale świetna skarbnica wiedzy o świecie, więc też polecam
Ludvik pisze:Wystawianie np. Black Knightów jako Blood Knightów uważam za osobistą obrazę

Awatar użytkownika
Quaki
Falubaz
Posty: 1006
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Quaki »

Książki i opowiadania, zarówno Kinga, jak i innych autorów są dosyć nierówno napisane - i tu muszę dodać, że drugi tom (Skavenslayer) odstaje zdecydowanie na plus :)
Ale jak najbardziej polecam! Nawet osoby z przeciętnym angielskim mogą spróbować poczytać w oryginale, bo większość części jest napisana dość prostym językiem.
Jasif - a jakbyś jednak myślał nad czymś z 40k, to właśnie czytam "Battle of the Fang" i mogę śmiało polecić, a wcześniej z serii Horus Heresy pykło "A Thousand Sons", też było niezłe.

Awatar użytkownika
Gokish
Księciunio
Posty: 8685
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Gokish »

Havelock pisze:
Karlito pisze:Cała saga o Zabójcy Gotreku i jego kumplu Felixsie jest obowiązkową lekturą dla każdego szanującego się miłośnika Warhammera, zdecydowanie polecam, mam wszystkie książki w swojej biblioteczce.
lekka grafomania ale świetna skarbnica wiedzy o świecie, więc też polecam

I tylko dla tego drugiego warto to przeczytać, mi się podobało przez pierwsze 3 tomy potem to już przesada jak Gotrek kładzie wszystko i tylko trochę mocniej poobijany zawsze jest.
LICZNIK: W/D/L od 2012
Brettonia 23/1/13
Lizardmen 1/0/0 <-------- FTW :D
Fumijako pisze: Przepraszam bardzo, ale mag Khorna na dysku jest rzeczą , którą nie nazwałbym , że jest dla słabych

Awatar użytkownika
Murmandamus
Niszczyciel Światów
Posty: 4837
Lokalizacja: Radom

Post autor: Murmandamus »

Bo Gotrek to trochę taki Warhammerowy Drizzt do Urden.
Książka o dzielnym dobrym drowie to trochę fabuły--> napierdalanka ----> trochę fabuły ----> napierdalanka itd do końca książki i Drizztek zawsze wychodzi zwycięski.
zapraszam na Polskie Forum Kings of War

https://kow.fora.pl/

Awatar użytkownika
Naviedzony
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6355

Post autor: Naviedzony »

Podobno w którymś tomie Drizzt zgarnia srogi oklep od jakiegoś orka, za to Bruenor przeżywa bezpośredniego hita z katapulty. Dobrze, że skończyłem z tą serią na Mrocznym Oblężeniu... ;)

ODPOWIEDZ