WFB: Reworked and Rebalanced

Wszystko to, co nie pasuje nigdzie indziej.

Moderatorzy: Fluffy, JarekK

ODPOWIEDZ
scoutmaster
Chuck Norris
Posty: 485

Re: Warhammer 9 edycja?!

Post autor: scoutmaster »

Zgadzam się. Grę powinno tworzyć się od ogółu do szczegółu a nie na odwrót. Martwi mnie, że powstaje gniot, który przez towarzystwo wzajemnej adoracji będzie lansowany na wszystkich turniejach .

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Czy mi się wydaje, czy istnieją przesłanki żeby twierdzić, że nie bardzo macie pojęcie jak wygląda scena turniejowa w Polsce, przynajmniej z własnego doświadczenia?
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

Spawn
Chuck Norris
Posty: 475

Post autor: Spawn »

Marius Leitdorf - który jest księciem elektorem, powinien mieć zasady imperialnego generała, czyli tactical withdrawal i advance - bo on jest specjalnym generałem.

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

panterq pisze:Czy mi się wydaje, czy istnieją przesłanki żeby twierdzić, że nie bardzo macie pojęcie jak wygląda scena turniejowa w Polsce, przynajmniej z własnego doświadczenia?
Jak zwykle... Na racjonalny, logiczny argument, odpowiedz z dupy wyjęta. Nawet z nią nie ma co dyskutować. A jakie to ma znaczenie? Nie odbieram Furionowi doświadczenia i chwały za zaangażowanie, ale metodologicznie się myli.

Bycie graczem, nawet doświadczonym, nie daje nieomylności w zakresie tworzenia gier. A taka postawa może ten system poprowadzić w tą samą ślepą uliczkę jaką poszło GW. Nieuzasadnionego autorytaryzmu z totalnym lekceważeniem vox populi.

Zawodowo zajmuję się dość skomplikowanymi procesami inwestycyjnymi i wprowadzaniem nowych produktów. Przy tych problemach z jakimi się spotykam poprawienie WFB to fraszka. Logika to zawsze logika.

Czy mi się wydaje, że są przesłanki aby twierdzić na podstawie Twojej wypowiedzi, że...

(...)

Po chwili refleksji usunąłem część tej wypowiedzi, dając szansę koledze także na chwilę refleksji nad jego bezpodstawnie lekceważącym tonem.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2015, o 17:43 przez ravtheone, łącznie zmieniany 2 razy.
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

+1 ravtheone

Co to za argument, że jeśli ktoś nie gra na turniejach, to nie powinien się tutaj wypowiadać? --> Idąc dalej, jeśli ktoś nie gra na turniejach, to kiepskim jest graczem?

Na mój rozum, to 9ed, Swedish comp itd. mają posłużyć wszystkim graczom. W moim gronie gramy w WFB, czasem wymaksowanymi rozpami, czasem nie - kto co woli i każdy z nas wie, że balans by się przydał.

"Nowa" edycja powinna być docelowa dla wszystkich graczy, jak ktoś chce ominąć tych "co na turniejach nie grają i się nie znają", to nie dość, że trudniej będzie o nowych turniejowców, to jeszcze znajdzie się konkurencja do "nowych" edycji.

Nie wspominając o metodologii, to widzę, że Furion dodaje nie tylko balansu, ale i fluffu.

Andrzej
Pan Spamu
Posty: 8217
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Andrzej »

Nie gram na turniejach, nie znam mety i nie mam doświadczenia w grze turniejowej - będę wypowiadał się z pozycji eksperta na temat produktu tworzonego do gry turniejowej, przez jednego z najlepszych graczy w Polsce :lol2:

Typowe polskie "Nie wiem, ale się wypowiem" :mrgreen:

Macie swój funowy projekt do gry domowej - tam snujcie wasze teorie i przemyślenia. Ja wolę zdać się na wiedzę i doświadczenie lepszych ode mnie ;)
Lidder pisze:- Co się dzieje, gdy kawaleria normalnym ruchem, nie marszem, przechodzi przez murek?
- To samo co wtedy, gdy idziesz na imprezę poderwać jakąś dziewczynę.

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

Widzisz. Tym się różnimy. Ja mam szacunek dla Furiona, jego wysiłku i doświadczenia. Choć go nie znam. Oceniam go przez pryzmat jego działań. Jest masę osób bardzo doświadczonych, które jednak nie potrafia wypluć z siebie nic rozsądnego. Furion potrafi, ale uważam, że robi to od tyłu.

Bardzo sie mylisz. Może nie gram na turniejach, na których grałbym z Furionem. I chyba nie będę, bo nie wyobrażam sobie grania z kimś, kto w razie wątpliwości powie mi: "sorry stary mylisz się, bo ja tą grę napisałem". Nie zagram też z Tobą Andrzeju, bo odbierasz mi umiejętność grania w WFB tylko dlatego że nigdy Ci moja armia nie zrobiła z dupy jesieni średniowiecza. Wyobraź sobie, że gram w WFB długo, dłuzej niż większość tzw. "sceny turniejowej" i nie mam kompleksów przed nimi. Mam tylko mniej czasu i dlatego mnie tam nie widujecie.

Dlatego wiem i się wypowiem. Może mało polskie.
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

@ravtheone
Czyli nie dość, że de facto nie wiesz o czym piszesz, to jeszcze ludzi którzy to wytykają określasz mianem idiotów? =D>
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

To może w jakiś dobitny sposób mi uświadomisz, dlaczego nie wiem o czym piszę. Logicznie i merytorycznie. Wtedy się zamknę.

Na razie zdania ani odnośnie WFB9 ani odnośnie Twojej wypowiedzi nie zmieniam.

Do tego czasu, nie poprzestanę w wysiłkach, aby nowy WFB, kogokolwiek by nie był, był spójny, wyważony, zbalansowany i logiczny. Bo to gra w którą ja także chcę grać. To moja pasja.
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Po prostu po mojemu głównym problemem w WFB jest brak balansu w wycenie jednostek i przedmiotów w armybookach, a nie sama mechanika.
Dlatego właśnie z mojej perspektywy propozycje Furiona są póki co najsensowniejsze.
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

Tak. Ale on obecnie balansuje pomiędzy jednostkami wewnątrz armybooka, a nie pomiędzy podobnymi jednostkami w różnych armybookach. I to jest błędem. Booki będą spójniejsze wewnętrznie, ale nie zbilansowane pomiędzy sobą. Kumasz?
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Kumasz, że Furion jest na tyle doświadczonym graczem, że jest w stanie mieć to na uwadze?
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

Czyli uważasz, że z Rulebookiem jest wszystko na 100% dobrze, jest to najlepszy RB na świecie i jest pozbawiony błędów, dobrze rozumiem?

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Cylindryk pisze:Czyli uważasz, że z Rulebookiem jest wszystko na 100% dobrze, jest to najlepszy RB na świecie i jest pozbawiony błędów, dobrze rozumiem?
Też nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

No, ale sam to napisałeś, prawda? Że z mechaniką jest wszystko w porządku.

I ja się zastanawiam, czy mowa o tym samym RB, czy może jakiś inny mam.

Wujest Fester - może po to balans, by grając dość regularnie z tą samą osobą nie dostawać od niej łomotu tylko dlatego, że gra konkretną armią? Bo ile można? A także po to, by móc ją pokonać nie jedną, jedyną, konkretną rozpiską, ale wieloma różnymi sposobami złożenia?

Jak uważasz, że w grach nieturniejowych balans nie jest potrzebny, to pytanie brzmi: z jakiego kosmosu się urwałeś? O.o
I pytanie dodatkowe: w czym gry nieturniejowe są gorsze od turniejowych? Poza brakiem spiny, choć to chyba zaleta a nie wada?

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

Ok, nie umiesz czytać ze zrozumieniem.
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

No chyba jednak ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

Problemy leżą głębiej, niż powierzchowne wyceny punktowe. Właśnie między innymi w RB.
Gdyby nie było problemów z mechaniką, to i by takiego FAQ-a jaki był by nie było. I paru innych rzeczy na ten temat.


Dobrze, wiem, że to jest gra w której używa się kostek. Nie jedna jedyna, ale jednak można zrobić grę kostkową zbalansowaną, prawda?

Nie napisałem, że gram tylko i wyłącznie z jedną osobą z jedną armią. Napisałem, że regularnie z nią gram, bardziej jako przykład armii, której ugryźć nie potrafię. To jest różnica, choć pewnie nie dla ciebie.

To, czy będę chciał, zależy, czy będzie dobrze zrobiona. Chaos zasiał spore ziarno wątpliwości w bezsensowności paru zmian, Empire poprawiło. Fakt zajmowania się tym od końca sprawy kończy temat. Potem będzie jedna zmiana w RB, która wywala wszystkie zmiany w AB do śmieci. I po co?

Awatar użytkownika
ddr
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 183
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ddr »

Wujek Fester pisze:Po co komu balans jednostek i Army Booków do gry domowej? To co wydało GW do tego wystarczy.
To błędne założenie. Nie ma nic bardziej demotywojącego niż fakt, że Twój kumple zpuszcza Ci łomot kolejny raz z rzędu tylko dlatego, że gra armia X, a Ty Y. Nawet jak gram w domu, bez spiny i przy piwku, chcę żeby zasady były sensownie zbalansowane.

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Spokojnie.
Furion o ile się nie mylę nie wspominał jakie poprawki wprowadzi do rulebooka.
Jeśli będą to poprawki kosmetyczne lub/i nie koligujące z wyceną jednostek to nie ma o czym mówić.
Furion również poprawki do rulebooka może mieć już w większości w głowie i dzięki temu wie co robi.
Jeśli zaś w rulebooku ma czekać nas "rewolucja" to rzeczywiście lepiej było zacząć od nich, a nie od AB.
Ale coś czuję, że rewolucji zasadniczo nie będzie.

W przypadku rulebooka interesują mnie poprawki np. w skirmishu, aby zlikwidować idiotyczne półcalowe odstępy między jednostkami, wymyślone przez osobę, która jedynym celem było utrudnienie gry graczom używającym jednostek skirmishujących, tak jakby nie można było w piechocie zrobić tego samego co w kawalerii przy przejściu z 5 na 6 edycję, czyli pozwolić jednostce poruszać się w formacji zwartej ale umożliwiając nieskrępowany ruch i darmowe reformy (Fast Cavalry). O piechocie zapomniano, aby zrobić Fast Infantry bez 2 calowych (6-7 edycja) i półcalowych (8 edycja) odstępów.

Grunt, aby takie babole poprawić ; P

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

W pełni zgadzam się z Cylindrykiem, ddr i kilkoma innymi osobami które wskazują wątpliwości, choćbym ich nigdy nie spotkał. Do gry przy piwku też potrzeba balansu. I osoby które przy piwku dziesiątki razy grały w WFB mają czasami nie mniejsze doświadczenie od graczy turniejowych, którzy młócą rozpami, które są kopią kopii i w życiu nie wystawiły "jednostek niegrywalnych". A ja nie jeden turniej lokalny wygrywałem właśnie takimi jednostkami, bo nikt ich nie znał i nie umiał z nimi walczyć.

Ale jak widać "Środowisko Graczy Turniejowych" przez duże Ś, G i T woli się onanizować niedorobionymi zasadami, kłócić się o to który rydwan powinien ile kosztować i jak zajebiscie wygladają nowe rozpy. Trudno.

Nie jestem niewiarygodny bo promuję moje pomysły. Właśnie dlatego, że je mam, widać jak myślę i czy mam coś na ten temat do powiedzenia. Możesz skrytykować moje wypociny w moim temacie, ale najpierw je przeczytaj. Ja czytam twórczość Furiona i się wypowiadam, bo mi zależy żeby mu się udało. Ale nie będę się z Wami ani z nim klepał po plecach, bo to uznany gracz w ŚGT.
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

ODPOWIEDZ