Powiększanie środowiska. Jak i w którą stronę?

Wszystko to, co nie pasuje nigdzie indziej.

Moderatorzy: Fluffy, JarekK

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JimMorr
Chuck Norris
Posty: 445

Re: Powiększanie środowiska. Jak i w którą stronę?

Post autor: JimMorr »

Jakie są szanse by do turniei dołożyć 2-4 'wolne' stoliki dla gości? Myślę czy dałoby się zacząć promować turnieje jako otwarte Eventy gdzie każdy może wpaść i będzie miał szansę zagrać z innym casualem nawet jeżeli go sama gra turniejowa nie interesuje.

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

Kiedyś chyba pisałem o takim pomyśle, oczywiście na turniejach rangi najwyższej:

"Pokazowa" jedna, pierwsza bitwa (nadal w ramach turnieju), na jednym, przygotowanym stole.
Miałoby to wyglądać w następujący sposób, że grupa ludzi, która zwyczajnie będzie grała na turnieju zgłasza się do takiej bitwy. Wymóg to naprawdę piękna armia (podkreślam, ARMIA a nie zbiór losowych ludzików ^^), dopięta na ostatni guzik i oczywiście wyrażenie chęci na takie coś, żadnego musu.
Z tej oto grupki losujemy dwóch "szczęśliwców", którzy zagrają ze sobą pierwszą bitwę, prowadząc do boju przepiękne armie.
Organizator turnieju, musiałby zapewnić jeden, najwyższej jakości stół z terenami 3d :D (oczywiście muszą być super). Do tego obowiązkiem organizatora byłoby zrobić jakiś mini raport z tej bitwy, fotki plus minimalna ilość opisu, czyli kto z kim i jaką armią grał i parę zdań jak bitwa się potoczyła, w zasadzie mogą to zrobić zainteresowani, znaczy przekazać informacje odnośnie bitwy po jej zakończeniu. Można do tego przeprowadzić króciutki wywiad ^^. No i tyle, po tej pierwszej bitwie gracze tego stołu już są parowani normalnie.
Czyli w ramach turnieju, nie wypaczając żadnych wyników, nie zmuszając nikogo do czegoś takiego, do tego zainteresowani w żadnym stopniu nie tracą turniejowego aspektu hobby mamy bitwę pokazową.

Zapewni to materiały promocyjne, które można wrzucać na polskiego FB 9age itd. Do tego można zwyczajnie dać ogłoszenie, że o tej godzinie i w tym miejscu w ramach turnieju będzie taka bitwa pokazowa (niestety zazwyczaj będzie to wczesna godzina, no ale aby była owca cała i wilk syty to inaczej już nie da się tego przeskoczyć), która swoją estetyką musi przyciagnąć wzrok, nie ma innej opcji :)
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

Awatar użytkownika
WarX
Chuck Norris
Posty: 663
Lokalizacja: Katowice

Post autor: WarX »

A jak już zwabicie nowych to co dalej?

Ja jestem nowy, nigdy nie grałem w WFB, mój pierwszy kontakt to T9A 1.3.2. I takie dwie obserwacje:

Z nikim się nie da porozmawiać o grze, bo wszyscy używają nomenklatury z WFB, a nie T9A - nikt nie przestawia się na nowe nazwy jednostek, statsów umiejętności ;)

Z połowa ludzi, z którymi miałem styczność na DMP nie znała zasad T9A 2.0 - grali sobie na jakichś zasadach, które im się pamiętało z 8ed. albo wcześniej...

Oczywiście powyższe dwie uwagi są z lekkim przymróżeniem oka, ale przesłanie jedt na poważnie - ktoś całkowicie nowy nie odnajduje się w tej społeczności i to z winy społeczności :p

Awatar użytkownika
JimMorr
Chuck Norris
Posty: 445

Post autor: JimMorr »

Niełatwo jest "przykryć" 30 lat tradycji. No i firmy wspierające nie pomagają... "marek" T9A nie promuje ani środowisko ani większość producentów modeli, którzy wspierają grę. Nie ma się zresztą co dziwić: z gry znikają oddziały (i to bez wydana Full Army Booków), wiele wskazuje na to, że będą zmieniane nazwy. Kto zaryzykuje promowanie jakieś nazwy, zrobienie opakowań, czy katalogu jeżeli ta nazwa może za dwa tygodnie zniknąć..?

Nic dziwnego, że wszyscy posługują się bardziej stabilnymi nazwami od GW...

Awatar użytkownika
wind_sower
Masakrator
Posty: 2294

Post autor: wind_sower »

Smutne +1

Awatar użytkownika
WarX
Chuck Norris
Posty: 663
Lokalizacja: Katowice

Post autor: WarX »

JimMorr pisze: Nic dziwnego, że wszyscy posługują się bardziej stabilnymi nazwami od GW...
Nie wszyscy, tylko dinozaury, które miały styczność z WFB. Bycie dumnym z prznależności do tych dinozaurów jest o tyle krótkowzroczne, że kiedyś nastąpi okres wymierania ;) związany z brakiem napływu nowych.

Według mnie jeżeli środowisko chce się otworzyć na nowych graczy, musi również mówić w języku zrozumiałym dla nowych!

Te hobby jest tak praco-/czaso-/pieniądzo- chłonne, że nie ma mowy, abym jeszcze uczył się archeologicznych terminów z gry, w którą NIE GRAMY. A i tak jestem twardym sk*** i trudno mnie zniechęcić ;)

Awatar użytkownika
JimMorr
Chuck Norris
Posty: 445

Post autor: JimMorr »

To ja jestem takim diznozaurem, że posługuję się mieszanką nazw... VII i VIII edycję przespałem, więc nawet nie wiem jak kupa nowych oddziałów się nazywała :P

ślivek
Kretozord
Posty: 1659

Post autor: ślivek »

Przyznaję się- w niedzielę przed etc grając z nowym graczem powiedziałem "toughness" i nie wiedział o co chodzi zanim nie naprostowałem na "resilience".

Moim zdaniem nomenklatura jest ważna. Nie ma co tłumaczyć lenistwa w temacie o powiększaniu środowiska.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9565
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

Wszystko zależy od nas. Długo się zbierałem, ale w końcu organizuję turniej par składających się z aktywnego gracza 9tki i nowicjusza. Komplet graczy zebrał się w kilka dni. Na 24 osoby jest 13 nowych lub reaktywujących się. Dodatkowo zaproszę paru znajomych z dziećmi, żeby wpadli popatrzeć. Może ktoś się wkręci ;)
Jak widać trzeba wyjść z inicjatywą, a nie w kółko wałkować 4500.

Link do turnieju dla leniwych i niedowiarków: viewtopic.php?f=24&t=54780

Long live T9A! 8)

D0m1n1k
Wałkarz
Posty: 65
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: D0m1n1k »

Będzię takich więcej czy to jednorazowa inicjatywa? Tylko w otwocku czy może się zdażyć że spróbujesz to rozprzestrzenić na cały kraj?

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8783
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

Spróbuję coś podobnego w Krakowie zorganizować
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Hiszpan
Wałkarz
Posty: 60

Post autor: Hiszpan »

Chętnie bym wrócił, ostatnio grałem w 7 ed w 2011...

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8783
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

Hiszpan pisze:Chętnie bym wrócił, ostatnio grałem w 7 ed w 2011...
Gdzie mieszkasz?
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Hiszpan
Wałkarz
Posty: 60

Post autor: Hiszpan »

Warszawa, mam jeszcze jednego kumpla, który wraca z 6 ed i jednego z 7. Jeden zupełnie nowy będzie :)

Awatar użytkownika
JimMorr
Chuck Norris
Posty: 445

Post autor: JimMorr »

Ja się wybieram do Wrocławia na "Wszystkie elfy...". Jakby ktoś miał ochotę z Wawy o 6 rano wyjechać to zapraszam na priv'a.

Zastanowiłbym się nad nazywaniem imprez dla początkujących / powracających 'turniejami'. Może lepiej nazwać to naprawdę 'konwentem'. Na 'turniej' sporo osób ma reakacje alergiczne...

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Mam to samo z konwentem.

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

O! Super sprawa!
Kołata udowadnia jaką potężną moc przyciągania mają inne formaty niż 4500 ;P
Gdyby nie szpital, operacja i choroba chętnie bym zagrał, albo przynajmniej pokibicował na miejscu.
Jeśli w Polsce powrócą parówki, border patrole, mniejsze formaty i inne wariacje rozpiskowe, tak jak za czasów 6 i 7 edycji, to miejsc nie będzie starczało dla samych nowych i reaktywujących się graczy ;P
No i będę mógł spróbować 9th 2.0, jak tylko stanę na nogi ;P
Przy okazji do małych formatów będę wstanie przekonać 10+ znajomych do gry w 9th - przy 4500 punktów to nie było możliwe ;P
Nie rezygnujcie z małych formatów! ;P

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Łódź za pasem, też można wpaść z kimś nowym.

Napadzior
Chuck Norris
Posty: 547

Post autor: Napadzior »

Parówczan Ośmiorniczanu już niebawem w każdej bani ! w stosunku 2:1 prawdopodobnie
Obrazek

Hiszpan
Wałkarz
Posty: 60

Post autor: Hiszpan »

Sam format 4500 nie jest zły. Natomiast niech to będzie nawet turniej, ale np. par. Tak jak w tym przypadku osoba doświadczona z kimś nowym/powracającym. Dzięki takim inicjatywom środowisko szybko zyska nowych graczy.

ODPOWIEDZ