Uaktualnienie regulaminu

Moderator: swieta_barbara

ODPOWIEDZ
ślivek
Kretozord
Posty: 1658

Re: Uaktualnienie regulaminu

Post autor: ślivek »

Czyli też jesteś za zmianą regulaminu widzę w tym zakresie :) wprowadzę najpewniej jutro Twoje formuły do arkusza i mam nadzieję że jakieś porównanie wyjdzie.

Chciałbym by wzorki były jasne aby łatwa była ich reimplementacja. Opis w regulaminie imho powinien być jak najbardziej reużywalny a wzorki excelowe imho tego warunku nie spełniają więc co najmniej to chciałbym jeszcze te przytoczone przez ciebie przetłumaczyć na matematykę.
Obrazek

ślivek
Kretozord
Posty: 1658

Post autor: ślivek »

Dla singla liczba graczy w teamie to ile? Bo jak 1 to tam wychodzi dzielenie przez zero.

Zróbmy to tak - wklej proszę analogicznie do tego jak.ja to zrobiłem swoją propozycję do arkusza Google. Możesz wprost przykleić moje propozycje do siebie - są zrobione.
Jak to zrobisz to już kawałek roboty zrobiony i pozostanie tylko przepisać z formuł excelowych na sensowne wzory do wykorzystania wszędzie a nie tylko w tej płatnej zazwyczaj formie. Jak to będzie zrobione to można normalnie zestawić opcje i zrobić głosowanie.
Ja próbowałem- wersja z regu jest do bani. Wersja która proponujesz nie kminię oraz nie bardzo mam.jak teraz zaimplementować tego. Zaproponowałem swoją i mam nadzieję w miarę w pełni rozpisałem. Jest super prosta w zastosowaniu gdziekolwiek.
Obrazek

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

Jeśli ranking działa tzn. organizator wysyła wyniki, ktoś to zamienia na punkty i wszystko się zgadza, to po co to zmieniać?
Czy są jakieś problemy i komuś źle policzyło punkty?
Czy chodzi tylko o to żeby opisać jak punkty są liczone?

ślivek
Kretozord
Posty: 1658

Post autor: ślivek »

Jak dla mnie obecny system jest o tyle ułomny że jest niepotrzebnie złożony (wydaje mi się to po wynikach). Sprawia to że trudno jest to zrobić jeśli technika zawiedzie. Nie mniej nie boli mnie to aż tyle by zmieniać- jak napisałeś- działa.
Na pewno nie działa jednak regulamin który stara się opisać działający algorytm i robi to na tyle źle że nie mam jak odtworzyć tego jak algorytm powinien wyglądać aby zaimplementować to gdziekolwiek. Boli mnie ze żeby stosować regulamin jest wymagane posiadanie oddzielnego formularza z tam zapisanym sposobem liczenia punktów. Chcę mieć to w regulaminie jasno opisane. Jeśli to będzie nawet ten sam system- może być. Ale obecnie nie wiem jak to zapisać to co "działa dobrze więc po co zmieniać" :) jak ktoś przytoczyć w zrozumiałej gotowej do zapisania w regulaminie formie to super :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Hrabia
Chuck Norris
Posty: 457
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia »

Ślivek - wzory zapisane w regulaminie są dobre, ale mają inne niektóre parametry. Nie wiem kto i kiedy je zmieniał, ale strzelam, że gdzieś w chudych latach ósmej edycji i Końca Czasów. Zostały wtedy zmienione minimalne liczby graczy na turniejach od których liczy się maks punktów. Dla lokali kiedyś było 20 teraz jest 10. Dla masterów kiedyś było 60, teraz jest 35. (dla masterów jest jeszcze dodatkowy próg zmieniający krzywą punktów - było 50, teraz jest 25).

Rzeczywiście ciężko się te wzory czyta, ale da się ;) Implementując nowy ranking ligi opierałem się na regulaminie i tym wzorze Excelowym, który podesłał Guldur (swoją drogą office online ma darmowy plan, nie jest to już płatne narzędzie ;) ).

Rozpisałem te wzory na liczenie punktów zapisem matematycznym, można podejrzeć tutaj. Może to pomoże:

https://docs.google.com/document/d/1n6B ... sp=sharing

Są one rzeczywiście skomplikowane, ale pamiętam, że zostały bardzo dokładnie przegadane i przebadane w zamierzchłych czasach wykluwania się ligi, jeszcze na liście mailingowej. Jakie dokładnie były argumenty za takim skomplikowanym podejściem niestety nie pamiętam. Pewnie można by Szafę podpytać, bo chyba był jednym ze współautorów tych wzorów.

Jeżeli dobrze kojarzę to chodzi o to, żeby zapewnić mocne zróżnicowanie punktów pomiędzy turniejami z różną liczbą graczy. Wygranie mastera zawsze da ci 300 punktów (jeśli jest minimum osób), ale chodzi o to, żeby zajęcie np. piątego miejsca na masterze na 150 osób dawało Ci dużo więcej punktów niż piąte miejsce na masterze na 45 osób. Ponieważ dużo trudniej jest to piąte miejsce wywalczyć.

Generalnie, moim zdaniem, nie ma sensu zmieniać tych wzorów tylko dlatego, że się je skomplikowanie czyta. Wydaje mi się, że działają nieźle od kilkunastu lat.
Zaszłyszane na jakimś turnieju:
- Twój WS?
- Tak

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

Pamiętam, że kiedyś było głosowanie/dyskusja, że wygrana mastera zawsze daje 300pkt niezależnie od frekwencji.
Ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć? Nie mogę tego teraz znaleźć.

Jako, że wzory działają i do tej pory nie było z nimi problemów, uważam że nie ma co ich zmieniać.
Jest wiele innych kwestii na które można poświęcić ten czas.

Awatar użytkownika
JarekK
Bothunter
Posty: 5100
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: JarekK »

To jako, że zakończyło się głosowanie nad główną częścią regulaminu, można zacząć dyskusję nad najbardziej kontrowersyjnymi tematami i zaleceniami ligii.

Z kontrowersyjnych tematów mamy:
Kary za stallowanie - tu jestem za wpisaniem do zaleceń gry na zegarach szachowych, jeśli choć jeden z graczy wyrazi taką chęć

Możliwe bany na turniejach - tu muszę zdanie sobie jeszcze wyrobić, szczególnie, że ten: viewtopic.php?f=112&p=1527621#p1527621 temat jest jeszcze rozwojowy. Raczej skłaniam się ku banom tylko jeśli LL je przegłosuje.

Głosowanie masterowe i sprawy z tym związane - tu czekam na post Stana, ale już na horyzoncie widzę 2021 rok, gdzie tych masterów powinno przybyć i przekroczymy ilość 1/miesiąc.

W zaleceniach widziałbym też na pewno:
Malowanie - odświeżona wersja ze zdjęciami itp
Ujednolicony system karania za spóźnione oddanie wyników/przedłużanie gier.
System karania za wały/niestosowne zachowanie itp. Żeby organizator zawsze mógł się powołać, na coś takiego. (Patrz sprawa Andrzeja na Szczyrku - gdzie nie chciałbym być na pozycji organizatora lub głównego sędziego i wymyślać kary na szybko)

Jeśli o czymś zapomniałem to podrzućcie.
Stone pisze: 16 gru 2019, o 13:36Żeby dobrze rosły, o warzywa trzeba dbać.

Awatar użytkownika
Crane
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3289
Lokalizacja: Biała Podlaska/ Warszawa - Czarne Wrony

Post autor: Crane »

Stawiam pod rozwagę następujący postulat: aby ligi lokalne liczyły się tak jak turnieje lokalne na potrzeby uzyskania głosu w lidze
Obrazek

Awatar użytkownika
JarekK
Bothunter
Posty: 5100
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: JarekK »

Rzeczywiście wkradł się babol. Dobrze, że wyłapałeś, trzeba postawić głosowanie i to poprawić :)
Stone pisze: 16 gru 2019, o 13:36Żeby dobrze rosły, o warzywa trzeba dbać.

ODPOWIEDZ