Losowanie czarów

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cauliflower
Ciśnieniowiec
Posty: 7659
Lokalizacja: Ordin, Warszawa, Polska, Świat

Losowanie czarów

Post autor: Cauliflower »

Na początku 8 edycji była spora dyskusja na temat - kiedy losujemy czary?

Wpierw wszyscy losowali czary przed bitwą, czy to przed rzutem na stronę czy po niej, w każdym razie przed.
Z tego co pamiętam tak też graliśmy na ETC 2011 w Szwajcarii.

Część osób jednak zinterpretowała zasady losowania czarów inaczej i od pewnego czasu losujemy czary przed wystawieniem bohaterów.
Tak z kolei graliśmy na ETC 2012 w Polsce.

W najnowszym Army Booku do demonów, oprócz szeregu ciekawych zasad, wydaje się pojawiać odpowiedź na nasze odwieczne pytanie "kiedy należy losować czary".

Otóż,
przy zapisie deamonic gifts podręcznik nakazuje nam wylosować wyposażenie danego demona wtedy kiedy to losujemy dla niego czary.
Jednym z efektów jakie możemy sobie wybrać losując z exalted giftów, a następnie wymieniając rzucony efekt na 0, czyli hellforged artefacts jest "portaglyph".
Działa on tak, dla przypomnienia, iż mając go w wyposażeniu możemy jeden z oddziałów "zakopać w portalu". Nie wystawiamy go normalnie, natomiast wychodzi on w trakcie gry z ustawionego przez nas portalu.

I teraz pytanie? Jak "zakopać w portal" oddział, który już stoi na stole, skoro losujemy czary PO wystawieniu? A no nijak...

Rozwiązania są dwa:
1) uznajemy, iż w takim wypadku czary jednak powinno się losować przed wystawieniem jednostek
2) uznajemy, że portal jest efektem 0, który możemy mieć zawsze, więc w sumie z góry wiemy, że możemy go mieć i nie wystawiamy jednej jednostki robiąc z nią niewiadomo co.... niewiadomo co, bo teoretycznie portalu jeszcze nie posiadamy, a być może nam się spodoba inny wylosowany efekt... nie można kogoś zmusić do brania zerówki

ot taka zagwozdka dla tęgich głów :D



Dla mnie odpowiedź jest prosta, nie mniej jednak chyba trzeba będzie to gdzieś uściślić.
Zarówno w tych polskich papierkach, jak i w papierkach etc.

pozdrawiam i czekam na Wasze opinie :wink:
malfoj pisze:Ty to zawsze musisz kogos upokorzyc przy stole
Obrazek

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

I teraz pytanie? Jak "zakopać w portal" oddział, który już stoi na stole, skoro losujemy czary PO wystawieniu? A no nijak...
jesli masz zamiar tak tendencyjnie zadawac pytania to rzeczywiscie nie ma sensu rozmawiac.

Zawsze mozesz dojsc do wniosku, ze chodzi o ambushujace psy lub furie.

Awatar użytkownika
Karli
Postownik Niepospolity
Posty: 5056
Lokalizacja: Front Wschodni - Białystok

Post autor: Karli »

Ja tam zawsze uważałem, że czary powinno się losować "before you deploy mages". Czyli oby nie po wystawieniu magów. A czy tuż po wręczeniu sobie rozpisek, czy w trakcie wystawiania innych oddziałów - to już bez znaczenia.
Byłoby afrontem nie napić się z Frontem!

Awatar użytkownika
Myzu
Mudżahedin
Posty: 303
Lokalizacja: Poznań, Strefa zero

Post autor: Myzu »

Nawiazujac do przykladu: czy mozna "zakopac w portalu" oddzial z bohaterami w srodku?

Awatar użytkownika
Grichalk
Masakrator
Posty: 2182
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Grichalk »

Karli pisze:Ja tam zawsze uważałem, że czary powinno się losować "before you deploy mages". Czyli oby nie po wystawieniu magów. A czy tuż po wręczeniu sobie rozpisek, czy w trakcie wystawiania innych oddziałów - to już bez znaczenia.
To moze mieć duże znaczenie. Np. grając krasiami wolałbym wiedzieć, czy przeciwnik ma komete czy nie, zanim wystawię maszyny :)

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

Myzu pisze:Nawiazujac do przykladu: czy mozna "zakopac w portalu" oddzial z bohaterami w srodku?
nie. Wybierasz jeden oddzial. przed deployem kazdy heros jest osobnym oddzialem.

A uscislenie w sprawie losowania czarow rzeczywiscie trzeba zmienic.

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Chciałem teraz powiedzieć: "a nie mówiłem?" :D

Awatar użytkownika
Cauliflower
Ciśnieniowiec
Posty: 7659
Lokalizacja: Ordin, Warszawa, Polska, Świat

Post autor: Cauliflower »

Shino pisze:
I teraz pytanie? Jak "zakopać w portal" oddział, który już stoi na stole, skoro losujemy czary PO wystawieniu? A no nijak...
jesli masz zamiar tak tendencyjnie zadawac pytania to rzeczywiscie nie ma sensu rozmawiac.

Zawsze mozesz dojsc do wniosku, ze chodzi o ambushujace psy lub furie.
Jeśli zamierzasz tak tendencyjnie odpowiadać.... :wink: to faktycznie :D

Dla mnie jest to po prostu sprzeczne i nie ukrywam swojego zdania.
Fajnie jakby ktoś się tym zajął i fajnie jakby ktoś użył jakiegoś argumentu na to, że jest inaczej jeżeli tak uważa.
malfoj pisze:Ty to zawsze musisz kogos upokorzyc przy stole
Obrazek

Awatar użytkownika
Brat_Kruger
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 108
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: Brat_Kruger »

Mam kolejne pytanie z zakresu losowania czarów:

Generalnie dany czar może być znany tylko raz w armii (nie licząc sygnaturek oczywiście) z 2 wyjątkami opisanymi w podręczniku (162 str):

1. model nie ma wyboru co do czarów które zna, co wynika z zasad modelu
2. army book lub lore przewiduje ze można zamienić

Pytanie
Czy jeśli dla jakiegoś modelu wylosuję czary (powiedzmy Life), a później "losuję" dla modelu który zna wszystkie czary z danego lore (np. Teclis też wybrał Life) - zachodzi sytuacja że wiekszość czarów z danego lore zna 2 magów.

Mnie się wydaje że to jest błędne, ale proszę o wypowiedź graczy bardziej znających się na zasadach.

Awatar użytkownika
Azurix
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3000
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Teclis nie losuje czarów tylko ma Loremastera. Jest to gdzieś zapisane (nie wiem tylko czy w Uściśleniach Sędziowskich, czy Erratach, czy FAQach, czy tu na forum było), ale jeśli jakiś Mag ma Loremastera, to inni Magowie w tej armii nie mogą już wylosować zaklęć z tego Lore'a za wyjątkiem Sygnaturki, chyba że ci inni Magowie także mają Loremastera, to wtedy każdy z nich zna cały Lore i czary się dublują ;)
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Cauliflower
Ciśnieniowiec
Posty: 7659
Lokalizacja: Ordin, Warszawa, Polska, Świat

Post autor: Cauliflower »

To już zależy od uściśleń turnieju.

Obecnie w Polsce oprócz sygnaturek i czarów 1 w starych bookach, nie możesz mieć danego czaru na 2 magach.

Jeszcze w zeszłym roku na EURO było to dopuszczone i można było spotkać loremastera z lightem i drugi wylosowany banishment w HE czy podobne sprawy u dwóch slannów.
Z tego co się orientuję, w tym roku będzie to jednak zakazane i będziemy grać jak w Polsce. 1 czar na armie, czyli 1 banishment itd :wink:

Jak grasz w domu, możesz się umówić. Na turniejach na zasady polskich uściśleń - nie powtarzamy czarów.
malfoj pisze:Ty to zawsze musisz kogos upokorzyc przy stole
Obrazek

Awatar użytkownika
Brat_Kruger
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 108
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: Brat_Kruger »

wiem że Teclis nie losuje - stąd "losuje" było w cudzysłowie.

Właśnie - generalnie nie jeżdżę na turnieje i nie znam wszystkich uściśleń, stąd też moje pytanie.

dziękuję za odpowiedzi.

PS. w tej naszej domówce zostawiliśmy taką możliwość i ze względu na rozmiar bitwy to była dobra decyzja (w końcu w bitwie brało udział ok 29k punktów, podzielone na 3 strony)

ODPOWIEDZ