podstawki

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Re: podstawki

Post autor: Azurix »

No i turniejowo to jest imho nielegalne. Nie zdziwił bym się, jakbyś na Masterze spotkał przeciwnika, który zawoła sędziego, aby zdjął ci ten model ze stołu, chyba że wystawisz właściwy, szczególnie że jest to krok w kierunku mniejszej podstawki, a nie większej, czyli na twoją korzyść :?
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Soulferin
Falubaz
Posty: 1431
Lokalizacja: Nicea\Warszawa

Post autor: Soulferin »

Na jakiej podstawie miałby go zdjąć ze stołu? Na pudełku jest napisane Witch King on Black Dragon a czarny smok to czarny smok. Nie moja wina że GW nie zmienia podstawek pod modele.

Jeśli w zasadach turnieju nie jest wyszczególnione że nie mogę podmieniać modeli to nie widzę problemu żeby wystawić ten model jako zwykłego lorda.
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"

Awatar użytkownika
Schalazar
Mudżahedin
Posty: 211

Post autor: Schalazar »

HA!!!

Coś znalazłem. Str.80 Angielskiego mini Rule Book'a Models and Base Sizes:

"A model should always be mounted on the base it is supplied with. That said, some models aren't supplied with base. In these cases you should feel free to mount the model on base of appropriate size, or simply pretend that the model is on a suitable sized base".

No i teraz pytanie jak ja mam to interpretować względem modelu smoka HE z 5 edycji, który firmowo miał podstawkę 40X40, a chcę grać na zasadach 8 edycji i być może w turniejach?
Obrazek

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Soulferin, ale w rozpisce nie masz Witch King on Black Dragon, tylko Dreadlord on Black Dragon. Imho nie ma znaczenia, że to ten sam Smok. Dla mnie jest to kwestia Pozycji w Army Booku przypisana Relacją 1:1 względem modeli ze strony GW. Zresztą, ze mną nie musisz dyskutować, bo to nie ode mnie zależy, czy zdejmą ci model ze stołu, czy nie, a od sędziego. Dodatkowo to raczej nie ja zawołał bym tego sędziego, bo staram się być ponad powergamingiem przeciwników, a sam wręcz preferuję używanie większych podstawek niż oryginalne, a nie mniejszych, choć teoretycznie to na moją niekorzyść. Nie mogę jednak obiecać, że będę zachwycony z takiego podejścia do tej gry i będę ją miło wspominał, jeśli przeciwnik będzie chciał uzyskać nade mną przewagę przez niesportowe zachowanie. W każdym razie w kwestii "Co się stanie, jak wystawię nieregulaminową podstawkę" proponuję zapytać jakiegoś (a najlepiej kilku różnych) sędziego na Masterze :)

Schalazar, towarzysko możesz grać tak, jak się dogadasz z kumplem. Na turniejach obowiązują Uściślenia Sędziowskie i tam zasada Najaktualniejszego Modelu jest priorytetowa ;)
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Soulferin
Falubaz
Posty: 1431
Lokalizacja: Nicea\Warszawa

Post autor: Soulferin »

Jeśli cię to usatysfakcjonuje to podmienię model Witch Kinga na model dreadlorda :) Gram tak jak cała reszta gra, nikt na to nie narzeka. W razie czego nie będziemy grać razem ;)
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Rozumiem, że ja też mogę wystawić model Imrika i grać w HE na podstawce 50x50? :roll:

Nie wiem jak grają wszyscy pod tym względem, bo na Masterze byłem 1 raz i o ile wszystko jest legalne, nie przeszkadza mi to. Wiem też, że zdarzają się różne anomalie, bo np. Great Eagle do HE/WE ma w pudełku podstawkę 50x50, a nie wiedzieć czemu, każdy używa 40x40 i domyślam się, że te modele nie lecą ze stołów na Masterach. Mnie uprzykrza albo uprzyjemnia grę odpowiednie "Podejście" do niej. Jeśli ktoś wystawia mniejszą podstawkę, bo chce uzyskać korzyści na stole, no to pewnie go nie polubię, ale jeśli użyta podstawka jest kwestią stylizacji (alternatywny model jest za duży, albo ktoś ma stary i ślicznie pomalowany model, a nagle GW go udupiło) i taki człowiek ma powód niezwiązany z mechaniką, aby grać owym modelem, to jest ok :wink:

W sumie poruszyłeś temat, którego jestem ciekawy. Czy ktoś z LS, najlepiej jednocześnie sędziujący na Masterach, mógłby odpowiedzieć, czy można się domagać zdjęcia modelu ze stołu, jeśli ktoś wystawi aktualny model Witch King on Black Dragon jako Dreadlord on Black Dragon i w ten sposób będzie miał podstawkę 50x50, a nie 50x10, jaką ma ostatnio wydany Smok do DE, bo w sumie takie akcje można by zastosować także w innych armiach, jak np. HE? :?
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Soulferin
Falubaz
Posty: 1431
Lokalizacja: Nicea\Warszawa

Post autor: Soulferin »

Wydaję mi się że możesz jęśli masz ten model. Rozumiem cię bo dla mnie to też nie jest zbyt sensowne.
http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php? ... start=6000 Tu masz nawet potwierdzenie moich słów że podstawka zależy od danego modelu.
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

@Soulferin
jałowa dyskusja, ale jak dla mnie to sprawa jest jasna i powinieneś grać na większej podstawce, ot jak przeciwnikom nie przeszkadza to ok

niemniej zobacz
miałem smoka zombie na 50x50 z modelu zachariasza, wg ciebie moge na nim posadzić każdego innego wampira i mieć smoka 50x50 mimo, że oficjalnym najnowszym modelem jest 100x150, legal? bzdura wałkowane to było już wcześniej
chcąc grać na turnieju z uściśleniami na smoku zombi powinienem zrobić podstawkę 100x150 bo to jest najnowsza podstawka na turniej i idąc ze smokiem na 50tce licze się z tym, że 90% przeciwników zwłaszcza tych ze strzelaniem zawoła sędziego by zabrał model

takie życie, GW jest nie konsekwentne, edycja wydania modelu nie ma znaczenia, najnowszy model to najnowszy
poza turniejami na których obowiązują uściślenia to zupełnie inna bajka

nie ma co się spinać tylko wziąć na klatę, fakt jest faktem który model jest najnowszy i takim wszyscy powinni grać by były równe szanse :)

@Schalazar
przeczytaj uściślenia kilka razy, poza tym nikt nie każe ci grać turniejowo, jak chcesz potrolować tutaj bezsensowną dyskusją to może na innym forum próbuj

pozdro i miłego dnia
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Soulferin
Falubaz
Posty: 1431
Lokalizacja: Nicea\Warszawa

Post autor: Soulferin »

misha dla mnie luz, dotąd tak grałem i nikt nawet nie zwrócił na to uwagi :) Będę sobie musiał dokupić nową podstawkę :/
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

ja sprzedalem swoje smoki zombi :D

sadze ze ktos kto wpada na turniej po prostu zagrac to mu zazwyczaj trochę zwisają takie szczegóły albo nawet uściśleń nie ogarnia, a spotkasz rajdowca rankingowego i będzie spina :)
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Soulferin
Falubaz
Posty: 1431
Lokalizacja: Nicea\Warszawa

Post autor: Soulferin »

U VC jest trochę głupio że ma podstawkę 100x150, niestety to przez terogeja ale sam model smoka podoba mi się na tyle że jestem go skłonny wystawić :D

Rozumiem, ja na turniejach za bardzo nie gram, może to dlatego.
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"

Awatar użytkownika
Schalazar
Mudżahedin
Posty: 211

Post autor: Schalazar »

@misha:

Trolla to chyba ty masz w kieszeni :wink:

Zadałem konkretne pytanie, a ty mi dałeś jakąś byle jaką odpowiedź, pewnie z dobrych chęci, ale chyba pisaną w jakimś pośpiechu i pewnie z komórki, pożną porą etc.

Dalej później jak widzisz dzięki dobrej motywacji i podpowiedziom Soulferin'a i Azurix'a znalazłem już odpowiedź. (za co im dziękuję)

Także powielanie już czyjejś podpowiedzi/rozwiązania to jest dopiero trolling :D

Ja również pozdrawiam cię serdecznie i życzę miłego dnia.

(dalsze komentowanie tego, czy rozpisywanie się na ten temat = trolling)
Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Osoby uprawiające trollowanie nazywane są trollami.

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty[1][2], która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.
Obrazek

Awatar użytkownika
Shakin' Dudi
Masakrator
Posty: 2633
Lokalizacja: Moria - Lublin

Post autor: Shakin' Dudi »

no niestety Soulferin, ale nie zgadzam się z twoim tokiem rozumowania.

Ostatnio na turnieju mieliśmy nie mały problem z następującym stanem faktycznem:

Gracz krasnoludzki umieścił na podstawcę 40x40 3 działa ze Skull Pass'a. Działo krasnoludzkie dostępne w sprzedaży jest natomiast trochę większe.

Jaki rozmiar powinna mieć podstawka?

Awatar użytkownika
crovaxus
Kretozord
Posty: 1834
Lokalizacja: "Rogaty Szczur" Starogard Gd.
Kontakt:

Post autor: crovaxus »

taki jaki model. Jeśli model się mieści to czemu ma być uzywana większa? tak samo katapy od mantica. też są mniejsze i można uzywać mniejszej podstawki
"For a sharp second, Selenia froze, and Crovax's blade found home. As the Angel shattered like glass, Crovax felt his mind collapse - the curse had been fulfilled"
- The tale of Crovax the Cursed

Awatar użytkownika
FAZIK
Oszukista
Posty: 861

Post autor: FAZIK »

crovaxus pisze:tak samo katapy od mantica. też są mniejsze i można uzywać mniejszej podstawki
Słaby przykład bo było nie było są to proxy/konwersje a takie nigdy nie mogą działać na korzyść gracza wystawiającego.
Life's a game with save and load features disabled.

Awatar użytkownika
Shakin' Dudi
Masakrator
Posty: 2633
Lokalizacja: Moria - Lublin

Post autor: Shakin' Dudi »

Problem polega na tym, że uściślenia sędziowskie jasno mówią, że podstawka powinna być adekwatna do najnowszego modelu.


Wg. twojego toku myślenia crovaxus mogę sobie wystawić działa wielkości paznokcia i postawić na małej podstawce i też będzie dobrze.



Grając Imperium lub krasiami i trafiając na siebie nawzajem 1/2 cale więcej na podstawce często jest kluczowe przy pojedynku strzeleckim.

wokrze
Kradziej
Posty: 922

Post autor: wokrze »

No dobra - a na jakiej podstawce wystawiać smoki i inne cholery do których oficjalnie nie ma modeli? Konkretnie chodzi mi o potworki z Transformacji Kadona z Beast Lore'a. O ile w wypadku chimery czy hydry to jeszcze można by dyskutować, że jest tylko jeden zbliżony wzór modelu / podstawki (WoCh & DE), to w wypadku smoka zaczyna się robić problem... (jak sami ustaliliście jest rozrzut od 50x50 do 100x150)

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9564
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

No właśnie. Nie jest to nigdzie oficjalnie określone z tego co wiem. Czy więc na turnieju sędzia ma prawo się przyczepić do wymiarów podstawki takiego stwora (oczywiście jeśli jest ona w granicach zdroworozsądkowej normy, powiedzmy w przedziale od 50x50 do podstawki jak pod np. arachnarokiem 100x150)?

Interesuje mnie to w dużej mierze z punktu widzenia modelarskiego. Załóżmy że ktoś ma super model emperor dragona lub mountain chimery, który za cholerę nie zmieści się na podstawce rydwanowej. Czy wystawienie go na większej podstawce, np. 100x150 będzie problemem na turnieju?

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5709
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

Uściślimy to.

Yankes
Plankton
Posty: 4

Post autor: Yankes »

witam mam pytanie jaka podstawke mam zastosowac do reaper bolt thrower i czy mam zaloge miec osobno cyz moge zamontowac wszystko na jednej ?

ODPOWIEDZ