Pytania Ogólne v. 2.1

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Okoń
Masakrator
Posty: 2336
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Pytania Ogólne v. 2.1

Post autor: Okoń »

Hardy pisze:Pytanie: Czy Stompy i TStompy idą w challengu w bohatera ? np. DeamonP vs Dreadlord/Vampire Lord/itp.
Powiem tak - nawet muszą iść w bohatera w challengu. FAQ GW:

Q: If a model with a Breath Weapon, Stomp or Thunderstomp is
in a challenge, can these attacks hit models not in the
challenge?(p102)
A: No.
Obrazek

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

Kołata pisze:
oczko pisze:pytanie - czy za pomocą dorzutu d6 gobliński doom diver może wlecieć w unity w combacie? i drugie - jeżeli nie - to czy jak w wyniku scatera wpadł na taki oddzial to musi użyć dorzutu żeby z takich oddziałów zejść?
Nie można znosić specjalnie do kombatu. A jak zniesie przypadkowo, to nie trzeba złazić.
hmm Aron twierdzi coś innego, że można wlecieć w walkę z dorzutu
http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php? ... 3#p1174273

@oczko
heros z unstable ucieka raczem z oddzialem zwykłym jak jest break, jak juz nie ma oddzialu to z CR'a sie posypie, nie widze innej opcji

vortex musisz położyć zgodnie z zasadami opisu typu czaru w rulebooku, puszczasz vortex w kierunku zgodnie z opisem konkretnego czaru, jak czar mowi any direction to chyba rozumiesz co jest napisane :) więc również do tyłu

co do wind blasta to zależy jaki jest opis czaru, a tego nie pamiętam a ten czar ma chyba FAQ zrobione
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9565
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

misha pisze:
Kołata pisze:
oczko pisze:pytanie - czy za pomocą dorzutu d6 gobliński doom diver może wlecieć w unity w combacie? i drugie - jeżeli nie - to czy jak w wyniku scatera wpadł na taki oddzial to musi użyć dorzutu żeby z takich oddziałów zejść?
Nie można znosić specjalnie do kombatu. A jak zniesie przypadkowo, to nie trzeba złazić.
hmm Aron twierdzi coś innego, że można wlecieć w walkę z dorzutu
http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php? ... 3#p1174273
Odpowiadając na to pytanie kierowałem się uściśleniami z ETC. Tam jest wyraźnie napisane.
Zresztą nie można strzelać do kombatu i DD nie jest wyjątkiem, więc nie ma co specjalnie się spierać.

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

ETC FAQ nie obowiązuje, są uściślenia które nie mają tego pokrytego

1 cel DD musi być legalny, dalej to scatter/dolot wedle uznania gracza
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
oczko
Falubaz
Posty: 1407
Lokalizacja: Nemezis

Post autor: oczko »

misha ale ja pytam o sytuację gdy połowa oddziału ma unstable a polowa nie - w sensie 1+1 więc nie można powiedzieć że martwy jest w oddziale żywych, ani na odwrót ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Urban
Falubaz
Posty: 1243
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Urban »

załóżmy sytuacje
konny heros siedzi w oddziale MI 3 sztuk, oddział dostaje szarżę 2 rydwanów i konnego herosa, stoją tak

C.MI.MI.MI
RR.C.RR

konny z oddziału na krawędzi, potem rydwan, szef i rydwan.

Czy którykolwiek z bohaterów może krzyknąć challange? Wydaje mi się że nie, bo ani jeden ani drugi się przestawić w obrębie oddziału nie może (1 nie może, 2 nie ma oddziału)

Awatar użytkownika
Azurix
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3000
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

No i jak się dostawić nie można, a oba oddziały są B2B, to Chellenge jest Wirtualny ;)
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

ślivek
Kretozord
Posty: 1659

Post autor: ślivek »

Kwestia pewnie mało zmieniająca bo dotyczy imiennych bohaterów:
AB:OG p.68 pisze:Tricksy Traps: Any friendly Night Goblin unit that chooses to flee as a charge reaction ...
Czy tutaj chodzi o to, że dowolny oddział rasy Night Goblin? Coś jak Dwarfs (hatred: Dwarfs), Orcs czy Goblins (te akurat wyjaśnione w miarę w zasadzie Size Matters)? Do tej pory przez nieuwagę odczytywałem to jako Night Goblins unit co już wskazuje na konkretny oddział o nazwie Night Goblins.
Jeśli chodzi tutaj o rasę to wychodzi na to, że ta zasada stosuje się także do Nocników Bossów, Squig Herdów i Hoppersów?
Night Goblin Big Boss
Night Goblin Squig Hoppers
Night Goblin Squig Herd
Night Goblins
Skarsnik, Warlord of the Eight Peaks (Special Character; Night Goblin)

Niby można powiedzieć, że to dotyczy tylko oddziałów tych co mamy w core. Tak samo myślałem wcześniej ale z drugiej strony to oddział Night Goblins też nie ma dopisku że jest to "Night Goblin unit". Night Goblin Boss także nie ma tego dopisku oraz Night Goblin Squig Herders też. W nazwach każdego z tych oddziałów jest człon "Night Goblin" mimo wszystko. To nie tak że się czepiam słówek tylko biorąc RAW - nie ma takiego oddziału z którym by to działało poza Skarsnikiem (który taki dopisek oczywiście ma jako Special Character) a biorąc RAI - do tej pory sądziłem że chodzi im o Night Goblins - podobna nazwa, ale w sumie równie dobrze mogło im chodzić o rasę a znając ich fluffowe i dość frywolne podejście do zasad mogli mieć na myśli po prostu oddziały składające się z nocników bez definiowania specjalnego rasy.

Imho to nie jest oczywista sprawa (poruszamy się właściwie tylko wśród tego co autor miał na myśli) a to że naprawdę ogarnięty koleś o tym pisał i nagrywał filmik (Mr. Malorian w swoim podcascie opisał że wykorzystując Skarsnika by mieć odginaczki z big bossów sprawia że nie jest on znowu taki beznadziejny) to tylko potwierdza to że trzeba chyba zapytać się mądrych ludzi - jakieś uściślenie czy po prostu nadinterpretuję? (co do tego drugiego wątpię bo parę opinii widziałem z różnymi podejściami)

Aby nie było - w faq nie ma nic o tym.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Chodzi o jednostki składające się tylko z Night Goblinów. Masz podobną sytuację odnośnie Slaves. Nie możesz do nich strzelać jak jest tam heros.

ślivek
Kretozord
Posty: 1659

Post autor: ślivek »

Dlaczego?
a jeśli tak to - więc bohater będący Night Goblinem także jest pod wpływem zasady tak samo jak oddział nocników. Squig Hoppersi też są? To jest kawaleria night goblinów więc raczej tak. Czyli wychodzi na to że poza tą zasadę wyrzucasz klocki night goblin squig herdów gdzie są jeszcze żywe squigi.

Cieszę się że ktoś się odezwał :) Nie mniej troszkę nie bardzo rozwinięta odpowiedź. Póki co wciąż widzę to w uściśleniach bo powiedzą że wałka wciskam.

edit: chociażby dlaczego nie w większości składające się z NG
Obrazek

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

Tricksy Traps: Any friendly Night Goblin unit that chooses to flee as a charge reaction .
misiu w czym masz problem?

squig hoppersi i herdy są immune to psychology, nie mogą dać flee więc ich ta zasada nie dotyczy
tak samo fanole czy mangler to już w ogóle odlot ;)

jedyne co może dać flee i jest night goblin to zwykłe nocniki + herosi
na specach się nie gra turniejowo, a w domu możesz na 4+ use the most important rule rzucić i grać całą bitwę tak jak wyszło, pewnie dlatego nikomu nie chce się nad tym dumać

imo zasada dotyczy zarówno herosów jak i oddziału
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
SaperHeart
Piłkarz
Posty: 710
Lokalizacja: Adeptus Geriatricus

Post autor: SaperHeart »

Pytanie: Jeżeli postać posiada fear/terror i wchodzi do oddziału to czy oddział również posiada zasadę fear/terror ?
np. Hag z fearem/terrorem wchodzi do oddziału warriorów. Czy podczas walki przeciwnik testuje fear przeciwko tylko Hag czy całemu oddziałowi ?
p.s. gdzieś to było wyjaśnione...
...Who dares wins...
Obrazek

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

no problemo Lohost :)
hardy pisze:p.s. gdzieś to było wyjaśnione...
opis zasady fear? :D nieee nie możliwe, żeby to było takie proste
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
SaperHeart
Piłkarz
Posty: 710
Lokalizacja: Adeptus Geriatricus

Post autor: SaperHeart »

RB str. 69
czyli wystarczy, że jedna postać ma fear, a przeciwnik musi zdawać test jeżeli się styka z podstawką. Bardzo mocne w połączeniu z Cry of War...
...Who dares wins...
Obrazek

as1
Chuck Norris
Posty: 626

Post autor: as1 »

Mam pytanie dotyczące strzelania przez oddział przeciwnika z działa w oddział którego nie widać (powiedzmy że jest zasłonięty górką)
,I,
aaaa
1111
wwwww
wwwww
aaaaa
22222
a1 i a2 to odziały w górka I to działo
teraz mam pytanie czy możliwe jest strzelaniem w odział a1 w taki sposób aby tor pocisku trafił w drugi odział
Jeżeli tak to czy są jakieś ograniczenie dotyczące deklarowanego zasięgu strzału z działa?

ślivek
Kretozord
Posty: 1659

Post autor: ślivek »

Wiem że w praktyce sprowadza się do kwestii czy Big boss też czy tylko oddział nocników nie zmienia to faktu że pytałem się o to co się kryje pod nazwą Night Goblin unit.
Chciałbym jednak by LS zajęła się tym i tak mimo tego że to spec. char. Zdaje mi się ze mimo wszystko od tego są uściślenia by zajmować się warhammerem jako całością zwłaszcza że Polska proponowała na ar.com dodanie specjali do formatu Euro a i teraz są oni normalnie grani na PKS. Niektóre mastery (Silesian unlimited na przykład) dopuszczają specjali i na masterze też mi powie sędzia żebym rzucił na początku gry na 4+ na co działa? Liczę na coś więcej niż że misha napisze że wedle niego działa a ktoś inny powie że wedle niego nie działa (to tak a propos "nie gra turniejowo")

Poza tym taka już całkiem inna sytuacja której nie rozważałem wcześniej - Lidder napisał że oddział w pełni składający się z nocników. Ok, ale dlaczego nie w większości tylko całkiem? Jak będę miał w nocnikach bohatera nie nocnego to już nie mogę tak zrobić? To nie jest zasada fast cavalry po prostu tylko zasada specjalna działająca dla oddziałów nocników.
Jeśli by dotyczyło to tylko oddziałów w pełni z nocników się składających to też nie bardzo mi wygląda Skarsnik Prodder (ta sama strona magiczny weapon) który zmienia sposób działania jeśli jest w bliskiej odległości od "Night Goblin horde" (wciąż nie horde of Night Goblins).
Obrazek

Awatar użytkownika
Urban
Falubaz
Posty: 1243
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Urban »

oddział stoi bokiem do obelisku cal przed niego wysunięty, w bocznej strefie jest chariot, mogę dostawić się kantem , zrobie częściowe close the door, przeciwnik też, nadal nie ma pełnego konta 90o, czy możemy lub musimy przestawić obelisk w bok aby szarża doszła do skutku czy też jest spalona

Awatar użytkownika
Gangrel
Mudżahedin
Posty: 250
Lokalizacja: Dziki Wschód

Post autor: Gangrel »

RB strona 16 (IOB) mówi, że nie możesz zadeklarować szarży w której nie masz możliwości wejscia w kontakt z przeciwnikiem z powodu przeszkody. Czy ta sytuacja podchodzi pod to muszą sie wypowiedzieć mądrzejsi.
Ja tymczasem mam banał: wczoraj kumpel próbował wmówić mi, że po wygraniu walki i powstrzymaniu sie od szarży może wykonac ruch do tyłu jednostką. Argumentował to zasadą str 57 "reorganizacja jednostek ktore powstrzymały sie od pogoni" tam odsyłaja do str 14 "reorganizacja" gdzie jest napisane, że mając muzyka mozna wykonac reorganizacje i ruch. Czy to przypadkiem nie tyczy się tylko fazy ruchu i nie obowiązuje po wygranej walce ? Jednym słowem mozna zrobic reorganizację ale nie mozna się poruszyc. Miałem rację ?
"Od dwóch dobrych generałów wolę jednego, który ma szczęście", Napoleon
"Mieć rację nie sprawia żadnej przyjemności, jeśli nie można wykazać innym, że się mylą..."

panterq
Masakrator
Posty: 2461
Lokalizacja: Legion

Post autor: panterq »

@Urban
Jeśli oddział szarżujący nie może "domknąć drzwi" domykamy oddziałem szarżowanym. Jeśli pomimo tego szarża nie może być poprawnie dostawiona, to jest szarżą niemożliwą.

@Gangrel
Oddział który wygrał w turze szarży może wykonać zwykły reform, czyli nie "swift reform" (nie znam polskiej terminologii. Tylko Swift Reform pozwala na późniejszy ruch.
Yes they drink blood. Yes, some of them have been known to command armies of the damned. But at least they're not Elves.
- Niles Valera, Agitator

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

@slivek
wiesz, policja też jest od tego by ścigać przestępców a nie stać na 3 pasmowej wisłostradzie i rypać mandaty kierowcom co jechali 65 na 50tce
nie każdą pierdołą trzeba się zajmować i uruchamiać machinę LS dla marginalnych spraw

jak przyjedziesz na silesiana ze Skarsnikiem (a i nie wiadomo czy w ogóle spece będą dozwolone w końcu to za ponad pół roku może się zmieni tradycja :)) to możesz przed turniejem zapytać głównego sędziego jak to będzie i po kłopocie masz odpowiedź na ten master
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

ODPOWIEDZ