Turnieje - ocena stanu figurek

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Turnieje - ocena stanu figurek

Post autor: Blaesus »

Chciałbym wprowadzić jak najbardziej skuteczny i sprawiedliwy (jeśli to możliwe) system punktowania za stan armii (pomalowanie, podstawki itd.)

Czy istnieje jakiś standard na masterach / ogólnie na lokalach?
Ma ktoś jakieś ciekawe pomysły?

Idealnie, gdyby system uwzględnił:
- % pomalowanej armii
- jakość malowania (Nie tylko, czy ktoś użył kilku kolorów)
- jakość podstawek / (ew.trayów)

Przyda się w miarę szybki brainstorming z waszym udziałem - do końca tygodnia chciałbym mieć już w miarę ciekawe zasady, które obowiązaywałyby za 2,5 tygodnia.

Awatar użytkownika
Abrasus
Falubaz
Posty: 1031
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Abrasus »

To jest standardowa masterowa ocena hobbystyczna:

Ocena hobbystyczna armii:
Zgodnie z zaleceniami LL

Jakość pomalowania
0 - paskudztwo ledwo na granicy dopuszczenia
1 - poprawnie nałożone 3/4 kolory
2 - poprawny table top (słaby drybrush, słabe bejcowanie, słabe malowanie tradycyjne)
4 - ładna armia (dobry drybrush, dobre bejcowanie, dobre malowanie tradycyjne)

Spójność armii
0 - zbieranina modeli z różnych armii, brak spójności
1 - raczej spójna, choć są pojedyncze modele odstające stylem od reszty armii
3 - armia spójna, jeden styl malowania, takie same traye, oddziały tworzą jedną armię

Podstawki modeli i oddziałów
1 - oddziały mają traye
2 - traye są modelowane
+1 - modele mają modelowane podstawki

WYSIWYG
0 - rażące braki WYSIWYG na oddziałach (jakikolwiek proks w armii, oczywiście z takich jakie są dopuszczalne typu Silver Helms za Dragon Princes)
1 - WYSIWYG na większości oddziałów (pojedyncze odstępstwa na modelach w oddziałach, pełne grupy dowodzenia)
2 - pełen WYSIWYG na oddziałach

Przygotowanie do gry
0 - brak więcej niż jednego z następujących przyborów: kości/miarki/podręcznik armijny/wzorniki używane przez armię/rozpiski
1 - brak jednego z wyżej wymienionych elementów
3 - pełne przygotowanie do gry

Maksimum: 15

Trzeba by pewnie to przeskalować pod lokale (jakość 0-3, spójność 0-2, traye 0-2, wyswig 0-1, przygotowanie 0-2) i np. przy poniżej 50% pomalowanych jakość i spójność 0, przy 50-80% pomalowanych spójność 0, przy 80-100% pomalowanych normalna ocena.

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

Całkiem w porządku.

Pytanie odnośnie poniższego:
Abrasus pisze: Podstawki modeli i oddziałów
1 - oddziały mają traye
2 - traye są modelowane
+1 - modele mają modelowane podstawki
Jak to rozumieć? 1, jeśli są traje, 2 jeśli są jeszcze zrobione (np. kamienie, trawka itd.)
Oddzielny pkt, jeśli ktoś zrobił podstawki? Zamiast czarnych, są też np. z posypką itd?

Awatar użytkownika
Abrasus
Falubaz
Posty: 1031
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Abrasus »

Tak ja bym to rozumiał, ale Barbara jako twórca (o ile dobrze kojarzę) mógłby pewnie więcej powiedzieć :wink:

Awatar użytkownika
Szmajson
Postownik Niepospolity
Posty: 5104
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"
Kontakt:

Post autor: Szmajson »

1 za treje, dzieki ktorym przesowamy caly oddzial a nie pojedynczo pacyny :)
2 za treje ktore sa "ladne", czyli nie urwana tektura z pudelka po pizzy, tylko tray, z rantami, pomalowany, posypka itd.

+1 za zrobione podstawki w oddzialach.. Pomalowanie czarnych na zielono sie nie liczy :) czyli musi byc posypka/trawka itd.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja. Dzięki pasji, osiągam siłę. Dzięki sile, osiągam potęgę. Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.

Obrazek

Awatar użytkownika
Glonojad
Kretozord
Posty: 1715
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Glonojad »

Zwracam uwagę, że treye mogą być estetyczne, a bez posypki a nawet farby - jeśli nie mają rantow bo są magnetyczne, z blachy lub plexi z naklejona gumą magnetyczną.

Taka tacka ma tę zaletę, że ułatwia rzeczywisty pomiat odległości do modeli oraz ich dostawianie do walki.
Uprawa warzyw od 1997 roku
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

Wielkie dzięki Panowie.

Nie jestem zwolennikiem standaryzacji wszystkiego. Jednak w przypadku malowania, fajnie by było, gdyby standard oceniania stanu armii był taki sam wszędzie - wówczas graczom łatwiej byłoby się dostosować do zasad. (Ci, którzy lubią malować i to robią regularnie nie mieliby problemu z jakimikolwiek zasadami :) )

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

@Glonojad
Docięte traye może i są estetyczne i praktyczne, ale nie spełniają punktu z oceny malowania pt. "2 - traye są modelowane" - moim zdaniem takie traye nie powinny dostać dodatkowych punktów (RAW).

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

IMO to powinno zależeć od organizatora. Więcej punktów za hobby na pewno mobilizuje do malowania. Poza tym takie armie się lepiej prezentują na zdjęciach reklamując potem turniej.

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

Jeśli ktoś ma na prawdę ładnie zrobiony tray, który nie ma rantów - dałbym dodatkowe pkt - doceniam włożoną pracę i to jak modelarka reprezentuje system.

Sama metalowa płytka - to pkt za posiadanie traya i tyle. Przyspiesza to grę i nie irytuje przeciwnika, który widzi przesuwanie 100 modeli jeden za drugim.

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

Poniżej proponowana przeze mnie wersja na turnieje w Twierdzy Wrocław. Trochę zmodyfikowane, wywalone przygotowanie do gry, bo realnie wszyscy gracze to maja, a jak nie mają podręcznika, to mają na komórce.

Obrazek

Awatar użytkownika
Azz
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 195
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Azz »

Wydaje sie uczciwa :]

pzdr

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Moim zdaniem przygotowanie do gry jest mega ważne.
Nie wiem ile razy byłem świadkiem poszukiwania templatek, pożyczania miarek, ip.
To brak szacunku do przeciwnika, strata czasu i powinno być tępione ze wszystkich sił.

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

swieta_barbara pisze:Moim zdaniem przygotowanie do gry jest mega ważne.
Nie wiem ile razy byłem świadkiem poszukiwania templatek, pożyczania miarek, ip.
To brak szacunku do przeciwnika, strata czasu i powinno być tępione ze wszystkich sił.
Masz doświadczenie z turniejów, w których bierze udział wiele osób i widocznie jest większa szansa na trafienie na takich graczy.
Nie spotkałem się z takim problemem, jeśli już to ktoś zapomniał i nie było to regularną sprawą, wówczas gracze sobie pożyczają templatki.

Oczywiście można pomyśleć o pkt karnych za takie rzeczy, jeśli jest to faktycznie rażące.

Awatar użytkownika
Odoamar
Wodzirej
Posty: 759
Lokalizacja: Animosity Szczecin

Post autor: Odoamar »

Wg mnie osoba bez wydrukowanej rozpiski ( w czytelnej formie ) w ogóle nie powinna być dopuszczona do turnieju.
Drugą sprawą są telefony, tablety itp - co innego jeśli rozpiska jest na tablecie i w każdym momencie przeciwnik Ci może go podać a co innego gdy jest w telefonie prywatnym na który co chwile przychodzą wiadomości w trybie cichym.

Co do miarki, kostek to uważam, że bez tego nie ma fajnej gry. Ja osobiście nie lubię pożyczać miarki przeciwnikowi który z rozwiniętą chowa od razu, po pewnym czasie blokada odpada i cała miarka się zwija do środka ( a najgorzej jak się stanie tak w środku turnieju ). Rozwaliłem już sobie tak parę miarek i nie chciałbym ponownie, a bardziej ze względu na to że będę musiał potem prosić kogoś o pożyczanie.
Kolejna sprawa to templatki potrzebne do misscastów, a co innego gdy mamy po 2-3 bronie tego używające.

Lecz tak jak barbara napisał, warto to zaznaczyć. Osobiście karniaki na koniec powinny być dobrym rozwiązaniem.
Obrazek

Awatar użytkownika
PiotrekN
Falubaz
Posty: 1001
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: PiotrekN »

Tablet lub telefon są spoko na potrzeby znalezienia czegoś w rule book'u zaś jako nośnik rozpiski w ogóle się nie przyjmują, możliwość zapoznania się z rozpiską wydrukowanej w formacie A4, gdzie mam wszystkie interesujące mnie informację podane w normalnej wielkości czcionce są nie do zastąpienia przez mały ekran telefonu czy tabletu, nie mówiąc już o możliwości wygodnego zanotowania czegoś na rozpisce :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

Akurat u nas z rozpami nie problemu, bo organizator wszystkie drukuje (tak, zwykle ja :D ).

Karniaki za resztę to dobry pomysł, choć zastanawiam się nad czymś, co będzie się kumulowało graczom :D

Co innego jak ktoś zapomnie miarki, remplatki raz na rok - zdarza się, co innego gdy robi to regularnie i "żeruje" na innych graczach.

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Punkty dodatkowe zawsze są lepsze niż karniaki.

Awatar użytkownika
Odoamar
Wodzirej
Posty: 759
Lokalizacja: Animosity Szczecin

Post autor: Odoamar »

Można zastosować takie coś:
W momencie gdy osoba bez przyboru pożycza go od kogoś innego i w rażący sposób utrudnia lub wydłuża ( to trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę ) to grę dostaje ona karniaki. Lecz pozostaje wtedy kwestia jak fair je przyznać by nie zaszkodzić osobie która w trakcie turnieju zgubi miarę lub coś innego się z nią stanie, a tępić żerowanie na innych.

Dlatego chyba najlepszym rozwiązaniem są pkt dodatkowe + ewentualne karne.
Obrazek

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

swieta_barbara pisze:Punkty dodatkowe zawsze są lepsze niż karniaki.
Taki "Safe Zone" dla graczy 9th Age :D Verbal harrassment i dawanie negatywnych punktów może zranić czyjeś uczucia :)

Wezmę pod uwagę Wasze zdanie, Panowie i coś faktycznie dodam z tym sprzętem. Azz napisał, że mogę dla samego zaokrąglenia do 15 pkt dać max 2 pkt za sprzęt i tyle.

Dziękuję!

ODPOWIEDZ