Rycerski fluff; ksiązki o naszych szlachetnych rycerzach.

Bretonnia

Moderatorzy: Jagal, Milczek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GrimgorIronhide
Masakrator
Posty: 2724
Lokalizacja: "Zad Trolla" Koszalin

Re: Rycerski fluff; ksiązki o naszych szlachetnych rycerzach

Post autor: GrimgorIronhide »

Co do marynarki Bretońskiej to patrzcie na początek "Zabójcy Orków" tam jest jasno napisane że Tylko Imperium i Estalia mają działa na statkach, Breta ma katapulty a na większych jednostkach treby i balisty.
@Marcin
To według twojego podejścia do floty to panowie z Brety chodzą w perukach i wypudrowani ? Bo tak wcześniej w WFRP pisali.
Skoro od kilku booków Bretonia ma formę średniowieczną to jej flota też. I rycerze wcale nie stronią od prochu, po prostu go nie znają. Góry Szare to potężna bariera technologiczna :P

@Zgrzyt
Pomieszaliście wieki. To Bretonia ciemnmogroduje na poziomie końca XIV wieku. Imperium to od chyba 5 ed już XVI - XVII u nas.
A artyleria i broń palna ma się dobrze pamiętajcie że krasnoludy ich tego nauczyły więc jakiś poziom to ma, zwłaszcza że kusza i łuk zostały tam prawie zapomniane. I mają większą skuteczność w otwieraniu puszek z północy, poza tym Muszkieterowie mają MUSZKIETY, nie hakownice. Proszę :

Obrazek
Obrazek
Ci tutaj to tak, ale u Cesarskich jakoś tego haka nie widzę.

Awatar użytkownika
Marcin z Bretonnii
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 113

Post autor: Marcin z Bretonnii »

Nie twierdzę, że oficerowie bretońskiej floty chodzą wypudrowani i w perukach. Przytoczyłem jedynie informację za Wikipedią, że flota bretońska jest (była) stylizowana na XVII wiek. Sam natomiast pamiętam White Dwarfa sprzed 12-15 lat (na pewno przed obecną edycją AB), gdzie pokazana była eskadra Pegasus Knights do Man o War. Stawiałbym zatem na wizerunek floty bardziej zbliżony do obecnej wizji Królestwa. Zgrzyt szukał informacji o flocie, a niewątpliwie najwięcej może dowiedzieć się na ten temat z Man o War.
A co do bariery technologicznej w postaci Szarych Gór, zakładasz, że Bretończycy nigdy nie walczyli z Imperium czy Krasnoludami? Raczej przyjąłbym, że odrzucili broń palną jako "niegodną", niepotrzebną i wbrew przyjętej tradycji. Istotne znaczenie ma też dostępność rusznikarzy i odpowiednich warsztatów, a tych na pewno w Bretonni nie ma. Co nie znaczy, że niektórzy mieszkańcy Królestwa nie mają dostępu do pojedyńczych sztuk takiej broni.
Z kolei o skuteczności broni palnej decydują zasady świata Warhammera. Zgadzam się z Tobą, że ma potencjał, ale ma też swoje wady. Dlateko póki co Imperium nie zawojowało świata Warhammera :)

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Proch jest oficjalnie w Bretonnii zakazany (trochę jak z kuszami i edyktem papieskim co do ich używania) jako broń "niegodna". Chłopom zaś zakazuje się jej używać, bo jest zbyt niebezpieczną zabawką, która może być wymierzona przeciw panu ;)

Inna sprawa wykonalności tego zakazu - bogaci panowie z pewnością mają dla własnej fanaberii jakieś muszkiety, pistolety i inne bombardy pochowane po zamkach.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Duderson
Kretozord
Posty: 1644

Post autor: Duderson »

Gniewko pisze:Duderson, a hasło "coming out" sobie wygugluj ;)
No właśnie wygooglałem już wcześniej i dalej nie wiem :?
Lidder pisze:
-There's something large & nurgle-y coming first
To akurat proste - chodzi o podwyżki cen.

Awatar użytkownika
GrimgorIronhide
Masakrator
Posty: 2724
Lokalizacja: "Zad Trolla" Koszalin

Post autor: GrimgorIronhide »

Duderson pisze:
Gniewko pisze:Duderson, a hasło "coming out" sobie wygugluj ;)
No właśnie wygooglałem już wcześniej i dalej nie wiem :?
Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet[1] - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).
Źródło: Ciocia Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Coming_out
Chyba masz jakieś inne google, poza tym napisał to wieki temu.

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Już mu napisałem na privie o co mi chodziło ;)
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Mam pytanko o Questing Knightów. Zajrzałem z ciekawości do Army Booka i nie ma tam wzmianki o tym, że ich bronią są Dwuręczne Miecze. Czy to oznacza, że mogą walczyć równie dobrze Toporami lub Młotami? :)
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Oczwiście, idzie u nich o fakt pozostawienia w domu kopii, czyli niejako "zwykłej" służby feudalnej i wstąpienie na drogę rycerza-wędrowca. Podręcznikowo są uzbrojeni w "great weapons", a bastardowe miecze to po prostu najpopularniejszy wariant. Śmiało można im wciskać do rąk młoty kawaleryjskie, poleaxy czy inne otwieracze do konserw.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

To jak, w kwestii technicznej, rozpoznać model Questing Knighta z Młotem od takiego Imperialisty z Knightly Orders, którzy mogą także posiadać Great Weapony? :)

Generalnie tworzę sobie Wampiry w klimacie Mousillionu/BloodDragonów. Wiadomo, że GW wydało Hexy, która mają Great Weapony. Pomyślałem, aby wystylizować sobie modele Hexów na Questing Knightów, skoro Black Knightów mam robionych pod KOTRów i poza podobną stylizacją postanowiłem zamienić im te "płonące badyle" na Miecze. Nie mam jednak pomysłu, skąd wziąć odpowiednie Bitzy w ilości 15+ sztuk, stąd to pytanko o Topory/Młoty. Co myślicie o koncepcji? Może potraficie coś więcej doradzić, choćby w kwestii poszukiwania Mieczy? :wink:
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Dibo
Masakrator
Posty: 2825
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Dibo »

Od Chaosu może ? Tam są fajne miecze
Czcij Koze !!

Twoja Stara gra w Age of Sigmar !

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Aby odwrócić swoją uwagę od szokujących plotek na temat Bretonni, mam 2 pytanka:

1. Czy orientujecie się w Heraldykach. Zastanawiam się, jaki region/miasto, ma Heraldykę opartą na Czerwieni, a jaki na Zieleni, tak jak Mousillon na przykład posiada Lilię oraz Żółto-Czarną kolorystykę? :)

2. Bretonnia miała niegdyś Bombardę. Co sądzicie o nawiązaniu do tej armii zza czasów Broni Prochowej i w roli Trebushetu użyć modelu Bombardy, której w Army Booku nie ma już? (Tak jak to gracze Krasnoludów robią i wykorzystują Folgierz - http://i229.photobucket.com/albums/ee30 ... G_0150.jpg w roli Działa) ;)
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Hoops
Oszukista
Posty: 877
Lokalizacja: Ośmiornica łódzka

Post autor: Hoops »

Jeżeli ktoś taki model ma to ja osobiście bym nie widział problemu, ale jedynie pod względem oryginalnego modelu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Czyli taki: http://www.miniaturenarchiv.de/e107_ima ... G_0681.JPG? :)

A jeśli o Strzelców chodzi, to także należałoby im dorobić jakąś broń czarno-prochową, czy tutaj już Łuki? ;)
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Jako historyk zauważam dysonans między obecną bretką, która jest nieco bardziej XIII niż XIV wieczna (a taka, pozamoże gralami była 5 ed.) Broń palna nie będzie imo do nowej pasować.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Czyli nie ma co o tym myśleć nawet, bo w podobnych zabiegach chodzi o klimat. Niespójność nie pomaga w tym :P
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Na ile znam Twe poszukiwania alternatyw i ciekawych inicjatyw, wiem, że nie będzie Ci to pasować :) Ale spróbuj z innymi machinami - bricoli, onager, wielka kusza wałowa (nomen omen ;) Będą jak znalazł.

http://allegro.pl/bricoli-skala-1-32-54 ... 17353.html

A w ogóle forowicz Kal_Torak ma 2 b. dobre drewniane treby pewnej korańskiej firmy modelarskiej - https://imageshack.com/i/fkko58j

A co do heraldyki - jest na początku AB bretki.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Galzag
Mudżahedin
Posty: 243

Post autor: Galzag »

Jako historyk zauważam dysonans między obecną bretką, która jest nieco bardziej XIII niż XIV wieczna (a taka, pozamoże gralami była 5 ed.) Broń palna nie będzie imo do nowej pasować.
Spierałbym się... chociaż może nie do końca. Podkreśliłbym raczej wspomniane ,,nieco". Ja bym po prostu tę armię historycznie określił na XIII-XIV wiek. Moim zdaniem bombarda też nie do końca pasuje, ale jakby ktoś ją umieścił, to jakoś mocno by realiów nie zniekształcił.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Np. wg specjalistów pod Płowcami garnczków już nie używano.... A hełmy takich np. errantów są bardzo archaiczne (hełmy z nosalami itp.)
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Galzag
Mudżahedin
Posty: 243

Post autor: Galzag »

Tutaj pełna zgoda. Brałem raczej pod uwagę bogate zdobienia szat i rozbudowaną heraldykę.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

5 ed. byli jeszcze w starym stylu citadela. Mam sporo historycznych modeli braci Perrych z tamtego okresu (jak również ich wzory dla Foundry) i niektóre toczka w toczkę jak bretka :) Najbardziej "historycznie poprawni" poza piechotą, byli metalowi KOTR i queści.... ;) .
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

ODPOWIEDZ