Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych ;)

Bretonnia

Moderatorzy: Jagal, Milczek

ODPOWIEDZ

kszyhu
Chuck Norris
Posty: 378
Lokalizacja: kraina wolnego rynku

Post autor: kszyhu »

Siema, jak teraz wygląda sprawa z front rule dla bretonni? Jeśli mam lancę i pełne komando, to jakkiekolwiek bohatery muszą iść do drugiej ranki?

Awatar użytkownika
wind_sower
Masakrator
Posty: 2294

Post autor: wind_sower »

Ustawiasz dowolnie modele z zasadą front rank (Ty decydujesz który jest w pierwszym a który w drugim jeśli całkiem zapełniasz pierwszy szereg). W czasie remaining move może sobie ich dowolnie ustawiać w ramach ruchu.

szafranek98
Plankton
Posty: 1

Post autor: szafranek98 »

Cześć.
Chciałbym zacząć grać w warhammera i najbardziej spodobała mi się Bretonnia, ale mam kilka pytań.
1. Jak złożyć jakąś armię na początek, żeby ogarnąć co i jak? Jakieś zasady budowania armii.
2. Jak wygląda sprawa zamienników, bo nie są one przecież 1:1 identyczne jak te od GW. Z tego co wyczytałem na forum to jak np. chcę mieć Knights of Bretonnia, ale nie mam to kupuję jak najwierniejszy zamiennik i mówię, że to Knights of Bretonnia?
3. O co chodzi z wyposażaniem "bohaterów" w jakiś lepszy ekwipunek? Czy oddziały można też wzmocnić jakoś?
Chciałbym grać na najpopularniejszej edycji 9th Age.

Przepraszam z góry za takie pytania, ale od czterech dni czytam forum i nie rozwiałem moich wszystkich wątpliwości.

In_the_sea_of_blood
Chuck Norris
Posty: 441

Post autor: In_the_sea_of_blood »

Co do zamienników, to gdzieś w tym dziale był link do armii zrobionej z my little pony, więc jeżeli dasz nieoryginalny model który przypomina oryginalny, to też przejdzie.
Co do podrasowania uzbrojenia bohaterów to w charakterystykach każdego z nich masz napisane, że możesz poświęcić tyle i tyle pkt na dodatkowy ekwipunek i magiczne przedmioty.
Prawie każdy oddział ma możliwość za dodatkowe pkt wybrać lepszy/dodatkowy ekwipunek oraz magiczne przedmioty, które najczęściej ograniczają się do sztandarów oraz czasami do magicznej broni dla dowódcy oddziału.
"Blood Bowl is like a war- no winners, just survivors"

Awatar użytkownika
Geralt
Wałkarz
Posty: 69

Post autor: Geralt »

Tu masz link z którego załatwisz sobie podręcznik główny i zasady Bretonii (Kingdom of Equitaine)
http://www.the-ninth-age.com/index.php?simple-page/
W podręczniku oczywiście są zasady główne (w tym jak zbudować rozpiskę) i magiczne przedmioty dostępne dla wszystkich frakcji. W podręczniku Bretonii masz zasady poszczególnych jednostek, ich koszty punktowe, wyposażenie itp. razem z przedmiotami magicznymi tylko dla Bretonii i jej specyficzne zasady armii.

Modele możesz mieć właściwie jakie chcesz byle by przeciwnik wiedział co to jest ale lwia część graczy dąży do modeli "trzymających klimat" (w przypadku brety to rycerstwo okolice XIII wieku)
Do modeli polecam tego producenta
http://fireforge-games.com/webstore?productsublayout=0
Od niego masz rycerzy (krzyżacy, templariusze) masz modele piechoty (to w tej kategorii man at arms). Łuczników możesz też brać od zestawów od Perry miniatures
dzikki' pisze:Miękkie siusiaki padają pod krytyką a srogie penisy prą do przodu ;]
mistrz :D

Awatar użytkownika
Roedor
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 132
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: Roedor »

Tak naprawdę minimum to armia na 2500 punktów - na tyle rozgrywa się absolutna większość obecnych gier na wszelkiej maści turniejach. na forum The 9 Age możesz poczytać sobie przykładowe rozpiski.

Aby uzbierać armię takich rozmiarów (2500 pkt) możesz do tego podejść na dwa sposoby - tani i drogi.

Drogi jest prosty - wchodzisz na strony z miniaturkami (link jednej z najlepszych masz powyżej) i kupujesz jak ci się podoba - głównie rycerzy, piechotę, łuczników trochę lekkiej kawalerii. Wypada tylko pomalować (ale w wariancie naprawdę drogim zlecasz to innym) - no i masz armię. Jedyne z czym problem to obecnie pegazy i hipogryf - nie ma praktycznie nowych na rynku.

Tani sposób nie jest prosty ale też możliwy - ja w ten sposób zbieram armię (a też niedawno zacząłem) - śledzisz allegro oraz ogłoszenia na tym forum i szukasz okazji. Rycerzy można kupić od 7 do 10 zł za sztukę. łucznicy są najtańsi i łatwo dostępni na allego (około 2,20 zł/szt) trudno dostępni są wieśniacy ale ich też idzie dostać (ale licz że tu potrzeba z minimum 40-50 modeli). Ja mając 22 rycerzy, dwa pegazy (z czego jeden czasami robi za hipogryfa) około 60 wieśniaków i samodzielnie zrobiony trebusz jestem w stanie wystawić armię za 2500 punktów. Trebusza można zrobić samemu z listewek z marketu.

Przykładowe linki:
http://allegro.pl/lucznik-x10-oddzial-n ... 64457.html
http://allegro.pl/lucznik-x12-oddzial-n ... 55340.html
http://allegro.pl/knights-of-the-realm-i6231844035.html

Nie wiem skąd jesteś i jakie masz możliwości gry. Ale polecam - ja się wciągnąłem!

I nie bój się turniejów - ja swoją pierwszą w życiu grę rozegrałem na turnieju gdzie zająłem miejsce w połowie stawki - czyli nie jest źle...

Awatar użytkownika
wind_sower
Masakrator
Posty: 2294

Post autor: wind_sower »

Z tymi 2500 to tez nie trzeba szarżować. Docelowo taka armie trzeba uzbierać ale każdy wyjadacz chetnie zagra na mniejsze pkt. Dodatkowo ośrodki kombinują jak łączyć turnieje dla początkujących z tymi dla staruchów.

Ponadto chodzą ploty ze zespol T9A intensywnie myśli nad zasadami dla malych rozgrywek

Awatar użytkownika
Milczek
Kradziej
Posty: 897
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., "Rogaty Szczur"

Post autor: Milczek »

szafranek98 pisze:Cześć.
Chciałbym zacząć grać w warhammera i najbardziej spodobała mi się Bretonnia, ale mam kilka pytań.
1. Jak złożyć jakąś armię na początek, żeby ogarnąć co i jak? Jakieś zasady budowania armii.
2. Jak wygląda sprawa zamienników, bo nie są one przecież 1:1 identyczne jak te od GW. Z tego co wyczytałem na forum to jak np. chcę mieć Knights of Bretonnia, ale nie mam to kupuję jak najwierniejszy zamiennik i mówię, że to Knights of Bretonnia?
3. O co chodzi z wyposażaniem "bohaterów" w jakiś lepszy ekwipunek? Czy oddziały można też wzmocnić jakoś?
Chciałbym grać na najpopularniejszej edycji 9th Age.

Przepraszam z góry za takie pytania, ale od czterech dni czytam forum i nie rozwiałem moich wszystkich wątpliwości.
Zaraz mnie tu zakrzyczą ;) ale zbierz tak:
6 pegazów
2 trebusze
27 rycerzy (obojętnie jakich)
2 konne magiczki
2 bohaterów (najlepiej 1 ze sztandarem).

Najtrudniej będzie tobie zebrać pegazy i trebusze ale jak sie nie uda to weź 6 podstawek 40x40 (jako pegazy) i dwa wycięte z tektury kółka o średnicy 75 mm (na nich narysuj trebusza). Graj na nich aż uzbierasz.

Z powyższego dasz radę zrobić grywalne i sensowne rozpiski.

kszyhu
Chuck Norris
Posty: 378
Lokalizacja: kraina wolnego rynku

Post autor: kszyhu »

Jak dla mnie, to jeśli chcesz grać na 9 edycje, to nie kupuj trebuszy.
Nie dość, że są najdroższym złotówkowo unitem w grze, to jeszcze w 9 edycji są po prostu słabiutkie.

Awatar użytkownika
Okoń
Masakrator
Posty: 2336
Lokalizacja: Oleśnica

Post autor: Okoń »

To że trebusze w 9th age nie są tak przegięte jak to miało miejsce w 8 edycji nie oznacza wcale że są słabe.

Poza tym nie rozumiem skąd teza jakoby miały być "najdroższym złotówkowo unitem w grze".
Obrazek

Awatar użytkownika
Milczek
Kradziej
Posty: 897
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., "Rogaty Szczur"

Post autor: Milczek »

kszyhu pisze:Jak dla mnie, to jeśli chcesz grać na 9 edycje, to nie kupuj trebuszy.
Nie dość, że są najdroższym złotówkowo unitem w grze, to jeszcze w 9 edycji są po prostu słabiutkie.
Oj, zerknij na rozpiski graczy zajmujących przyzwoite miejsca na masterach. Trebuche to "must have". Osobiście uważam, że to najlepszy unit jaki Bretka ma w 9th.

Awatar użytkownika
Glonojad
Kretozord
Posty: 1715
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Glonojad »

Must jak must. Wielu graczy daje bez nich radę, zwłaszcza, jeśli nie ma szczęścia do trafień (a to wyjątkowo zależna od szczęścia zabawka).

Inna rzecz, że w 9A nie wystarczy skopiować rozpiski od dobrego gracza, by mieć samograja ;)
Uprawa warzyw od 1997 roku
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Milczek
Kradziej
Posty: 897
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., "Rogaty Szczur"

Post autor: Milczek »

Ok. Dajcie jakąkolwiek rozpiskę z masterowych top 15, z ostatniego roku, która jest bretki i nie ma trebuszy.

Awatar użytkownika
wind_sower
Masakrator
Posty: 2294

Post autor: wind_sower »

Milczek pisze:
kszyhu pisze:Jak dla mnie, to jeśli chcesz grać na 9 edycje, to nie kupuj trebuszy.
Nie dość, że są najdroższym złotówkowo unitem w grze, to jeszcze w 9 edycji są po prostu słabiutkie.
Oj, zerknij na rozpiski graczy zajmujących przyzwoite miejsca na masterach. Trebuche to "must have". Osobiście uważam, że to najlepszy unit jaki Bretka ma w 9th.
Kangur byl w top10 i nie miał ani jednego ;) jak bym miał heaven w rozpie to moim zdaniem 2 bolce > trebusz.

Awatar użytkownika
Milczek
Kradziej
Posty: 897
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., "Rogaty Szczur"

Post autor: Milczek »

Co do Kangura to racja, trzeba by się go zapytać czy nie brakowało mu trebusza.

Jednak miał tak nietypową rozpę, że po prostu nikt nie wiedział jak go ugryźć :)

Treby są jednostką, która jest odpowiedzią na wszystko w tej grze :) Oczywiście, że mogą nie trafić. Jednak 33% szans na hita to bardzo dużo.

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13988
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

Milczek pisze:
szafranek98 pisze:Cześć.
Chciałbym zacząć grać w warhammera i najbardziej spodobała mi się Bretonnia, ale mam kilka pytań.
1. Jak złożyć jakąś armię na początek, żeby ogarnąć co i jak? Jakieś zasady budowania armii.
2. Jak wygląda sprawa zamienników, bo nie są one przecież 1:1 identyczne jak te od GW. Z tego co wyczytałem na forum to jak np. chcę mieć Knights of Bretonnia, ale nie mam to kupuję jak najwierniejszy zamiennik i mówię, że to Knights of Bretonnia?
3. O co chodzi z wyposażaniem "bohaterów" w jakiś lepszy ekwipunek? Czy oddziały można też wzmocnić jakoś?
Chciałbym grać na najpopularniejszej edycji 9th Age.

Przepraszam z góry za takie pytania, ale od czterech dni czytam forum i nie rozwiałem moich wszystkich wątpliwości.
Zaraz mnie tu zakrzyczą ;) ale zbierz tak:
6 pegazów
2 trebusze
27 rycerzy (obojętnie jakich)
2 konne magiczki
2 bohaterów (najlepiej 1 ze sztandarem).

Najtrudniej będzie tobie zebrać pegazy i trebusze ale jak sie nie uda to weź 6 podstawek 40x40 (jako pegazy) i dwa wycięte z tektury kółka o średnicy 75 mm (na nich narysuj trebusza). Graj na nich aż uzbierasz.

Z powyższego dasz radę zrobić grywalne i sensowne rozpiski.
nie trzeba grac na trebuchetach. Sa mocne, ale spokojnie mozna je zastapic innymi zabawkami.
Na pewno pomyslalbym o piatce albo 2 konnych chlopow.

Z pegazami moze byc ciezko. Trzebaby znalezc jakiegos producenta samych skrzydel i porobic pegazy z konnych ludkow. Tez ich ilosc zalezy od stylu gry. Niektore wysoko uplasowujace sie rozpiski maja jeden oddzial (choc czesto wiekszy np. 5) z herosami na pegazach w srodku. Tez czesto sie pojawia hipogryf (albo 2).
Osobiście uważam, że [trebusz] to najlepszy unit jaki Bretka ma w 9th.
nie zgodze sie. najlepsi w tej armii sa herosi.

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

Kto gra na dwoch hipkach? Widziałem tylko rozpe na jednym i na dodatek miał być wywalony bo się słabo spisywał. Chętnie zobaczę złożenia na dwóch :)

Awatar użytkownika
Slayer Zabójców
Masakrator
Posty: 2333
Lokalizacja: Oleśnica

Post autor: Slayer Zabójców »

kszyhu pisze: ...nie kupuj trebuszy... to jeszcze w 9 edycji są po prostu słabiutkie.
Lol. Słyszałem, że magowie też dalej są słabiutcy :)
Obrazek

kszyhu
Chuck Norris
Posty: 378
Lokalizacja: kraina wolnego rynku

Post autor: kszyhu »

Jak dalej, przecież wcześniej była super magia w bretce.

A co do trebów, to z 33% robi się 23% uwzględniając misfire i 1 na woundy. Jakieś wardy, leczenia i inne zabawki i wychodzi bardzo niewielka szansa. Do tego się wyłączają na dwójce po misfajerze i są drogie.

ODPOWIEDZ