jak kolwiek dziwnie by to wygladalo

Bretonnia

Moderatorzy: Jagal, Milczek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gajowy
Masakrator
Posty: 2710
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

jak kolwiek dziwnie by to wygladalo

Post autor: Gajowy »

sytuacja jest taka:


ssSss
ssssW
.BBB
.BBB
.BBB

B- Bretoniec w szarzujacej lancy
s szkieletor
W- wampir

w zapisu ze strony41 "the Lance in Combat" w AB brety

"...Note that any Knight that is in the position to fight, but is not actually in base contact with an enemy, cannot target specific models to attack...."

bretonce (po za jednym w prawej) nie moga atakowac wampira, co za tym idzie jak rozpatrzec ich ataki, w oddzial (jak impacty), czy tez z koniecznosci te po prawej z tylnich rank tez w wampira??

prosze o nie wypowiadanie sie przez osoby ktore nie maja zadnego popacia cytatem z zasad albo nie ogarniajacych sytuacji.

moja propozycja rozwiazania sytuacji :

wiadomo ze gdyby bretoniec z 1 szeregu mial mozliwosc bicia po oddziale to chlopaki za nim nie mogliby bic w wampira, zatem proponuje (o ile heros nie stoi solo) aby zawsze tylne szeregi musialy bic po oddziale a nigdy po czempionach / solosach. jako podparcie mojej interretacji dodam cyta:

"... A champion that is in the second (or third) rank may attack .... althourg he may not issue or accept challenges unless in fighting rank"

Awatar użytkownika
Kallessin
Mudżahedin
Posty: 269
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Kallessin »

Z zapisu AB wynika jasno ze nie mozesz wybierac konrketnego celu, a co za tym idzie trzaskasz w oddzial - jak impacty. Dziwi mnie to ze masz z tym problem.

Błażej
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: Gdynia, BWT

Post autor: Błażej »

a co się dzieje gdy lanca walczy z czymś w rodzaju potwór+jeździec ?
w co powinni atakować panowie z tylnych szeregów ?

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

Błażej pisze:a co się dzieje gdy lanca walczy z czymś w rodzaju potwór+jeździec ?
w co powinni atakować panowie z tylnych szeregów ?
Potwór+jeździec to jeden model - mogą lać w co chcą.

Awatar użytkownika
Paladin
Wałkarz
Posty: 60

Post autor: Paladin »

Popieram Kallessina,tylko herosi mogą celować po herosach i oddziale, nie ma tak, że ci z tyłu "nie sięgną sobie" do kogoś czy coś

Awatar użytkownika
Kallessin
Mudżahedin
Posty: 269
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Kallessin »

W przypadku miska na lataczu to Remo ma racje. A ja takich problemow nigdy nie mialem. Wyzwanie go doskonale rozwiazuje.

Awatar użytkownika
Marek G
Kretozord
Posty: 1873
Lokalizacja: Warszawa Kamionek

Post autor: Marek G »

Sytuacja taka prosta nie jest. Nie mozna tego potraktowac jak impacty.
Przyklad: (w -wilki, c-czempion, r-realmi)

..W
..W
..W
..W
..C
.RRR
.RRR
.RRR

Czy wszystkie ataki z tylnich szeregow ida w oddzial :twisted: ?


Imo nalezy potraktowac tego z tylu jakby mogl walic po przeciwniku tak jak ten gosciu co stoi przed nim, ale
Jesli gosc moze wybrac, czy atakuje w czempiona czy w oddzial, to ten z tylu zawsze w oddzial, ale jesli nie moze... to musi walnac w czempiona.

Czyli jak szarzuja 2 lance na bk z generalem. (b-bk, g-general, r-realmi)
BBBBB
BBBBB
BBBBG
RRRRRR
RRRRRR
RRRRRR

to w generala musza isc 3 ataki (a moga 5).


W sumie za chwile chyba ten temat na kwestie zasad zarzuce :). Zawsze chcialem to zrobic, ale jakos nie bylo checi i okazji. :P

Awatar użytkownika
PoNuRy
Mudżahedin
Posty: 208
Lokalizacja: StrefA Nowa Sól

Post autor: PoNuRy »

1. jesli wyzwałes na pojedynek to z tego co mi sie wydaje niestety reszta odziału nie bedzie bic bo reszcie wilków bo sie z nimi niestykaja tylko z czempionem który jest w pojedynku
2 to samo jesli generał jest w pojedynku to tamci nie moga bic po oddziale bo sie nie stykaja, jesli nie ma pojedynków to tamta trójka moze bic tylko po generale.

Awatar użytkownika
Marcin z Bretonii
Warzywo
Posty: 17

Post autor: Marcin z Bretonii »

niestety PoNuRy ma rację, reszta oddziały nie może atakować. jest to stwierdzone w rulebooku - pojedynek może spowodować, że inne modele nie bedą mogły się walczyć. uważam jednak, że tego rodzaju zagrania i interpretacja zasad - choć dosłowna, narusza ducha gry - uniemożłiwia bowiem walkę oddziałom, tworzy nienaturalne i nierealistyczne skutki. w 5 edycji bodajże, model miał zawsze prawo ataku rank-and-file, bez względu na to, że stykał się tylko z herosem. dlatego proponuję, żeby oddział mógł zawsze uderzać w zwykłych żołnierzy. poza tym w przykładzie jak powyżej, wilki jako nieumarli rozciągnięci w kolumnie o szerokośic 1 modelu są wstanie skutecznie zablokować oddział przeciwnika na całą grę - to jest delikatnie mówiąc niefair

Awatar użytkownika
Farmer
Pseudoklimaciarz
Posty: 22
Kontakt:

Post autor: Farmer »

Nie jestem obeznany w Bretoni wiec się dołączę do pytań.


Co w sytuacji gdy lanca szarżuje single bohatera na piechotę - mała baza
,lanca styka się z herosem tylko jedną bazą, lub dwiema

czy wszystkie modele z lancy mogą atakować czy tylko te stykające i te które są tuż za stykającymi się?

styka się z jednym:

..b
RRR
RRR
RRR

styka się z dwoma:

.b
RRR
RRR
RRR

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

W model uderzają ci panowie, którzy się z nim stykają w pierwszym szeregu, i ci, którzy zgodnie z formacją lancy stoją za nimi (czyli np. tylko lewa albo prawa flanka szarżującej kolumny)

Dodam jeszcze, że pojedynczy model walczący z oddziałem ZAWSZE styka się z co najmniej dwoma przeciwnikami. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy stanie do pojedynku.

ODPOWIEDZ