Krasnoludzki fluff czyli książki, historie itd.

Dwarfs

Moderatorzy: Arbiter Elegancji, Rakso_The_Slayer

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DawiZharr
Chuck Norris
Posty: 534
Lokalizacja: Opole

Re: Krasnoludzki fluff czyli książki, historie itd.

Post autor: DawiZharr »

Slayer Zabójców pisze:Czy w khazalidzie słówko "Khazad" oznacza krasnolud? Mi się zawsze wydawało, że w Warhammerze "Dawi" to krasnolud, a "Khazad" się wziął z Tolkiena.
dokładnie tak, krasnoludy w swiecie warhammera mowia na siebie "Dawi", natomiast ich mroczni bracia, o ktorych nie powinienem wspominac, mowia na siebie Dawi-Zharr, co w wolnym tlumaczeniu z khazalidu znaczy "krasnolud ognia"

Awatar użytkownika
Slayer Zabójców
Masakrator
Posty: 2333
Lokalizacja: Oleśnica

Post autor: Slayer Zabójców »

Mógłby mi ktoś napisać jaka jest najbardziej zaawansowana technologicznie maszyna w świecie Warhammera? Z góry dziękuje : )))
Obrazek

Awatar użytkownika
Booxi
Falubaz
Posty: 1066
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Booxi »

Żyros?

Awatar użytkownika
żuk
Mudżahedin
Posty: 200
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: żuk »

Witam,

Żyros to chyba tylko u nas Krasnoludów. Fluffowo w całym Starym Świecie to może Dalekopisk Skaveński. Jest zawodny, ale komunikacja na odległość i to audio-wizualna, to naprawde nie byle co.
Heretic pisze:
elektron pisze: Jestem przeciwnikiem świąt związanych z porażkami,
A swoje urodziny obchodzisz? Pewnie tak. Co za hipokryzja!!!

Awatar użytkownika
Arbiter Elegancji
Niszczyciel Światów
Posty: 4808
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arbiter Elegancji »

Problem z dalekopiskiem (podobnie jak z każdą inną maszyną skaveńską) jest taki że nie jest urządzeniem stricte mechanicznym.
Slayer Zabójców pisze:Mógłby mi ktoś napisać jaka jest najbardziej zaawansowana technologicznie maszyna w świecie Warhammera?
jeżeli pominiemy fakt że żyros nie byłby się w stanie unieść w powietrze to IMO jest najbardziej zaawansowaną technicznie maszyną. A jeśli mówimy o mniej fantastycznych wynalazkach to raczej rzeczy typu: parowe wyciągi do wind i wózków górniczych czy system wentylacyjny stosowany w kopalniach (wszystko to ofc. wynalazki krasnoludzkie :) )
Barbarossa pisze:Piszesz o pozytywnych wypowiedziach ludzi z Heelenhammera, którzy "zjedli zęby na WFB" - sorry, ale zęby na WFB to zjadłem ja, a to są angielscy gracze, których wiele razy bez problemów rozjeżdżaliśmy bo nigdy nie ogarniali na takim poziomie, jak top w Polsce. Ci ludzie nie są dla mnie ekspertami, to leszcze z podcastem..

Awatar użytkownika
Slayer Zabójców
Masakrator
Posty: 2333
Lokalizacja: Oleśnica

Post autor: Slayer Zabójców »

Oczywiście nie chodzi tutaj o wynalazki Krasnoludów chaosu czy Skavenów, bo one nie są niczym specjalnym, gdyby krasnoludy do swoich wynalazków używały spaczenia, to mielibyśmy już WH40k :D
Waszym zdaniem najbardziej zaawansowany jest gyros, a co z "Duchem Grungniego"?
Obrazek

Awatar użytkownika
Arbiter Elegancji
Niszczyciel Światów
Posty: 4808
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arbiter Elegancji »

Silnik "ducha Grungniego" może spokojnie konkurować w kategorii "najbardziej rozwinięty technicznie wynalazek" (w końcu jest silnikiem spalinowym a nie parowym) ale sam sterowiec tak rewelacyjnym wynalazkiem nie jest. Pomijamy oczywiście jego magiczne/runiczne aspekty bo trochę tego w sobie miał :wink:
Barbarossa pisze:Piszesz o pozytywnych wypowiedziach ludzi z Heelenhammera, którzy "zjedli zęby na WFB" - sorry, ale zęby na WFB to zjadłem ja, a to są angielscy gracze, których wiele razy bez problemów rozjeżdżaliśmy bo nigdy nie ogarniali na takim poziomie, jak top w Polsce. Ci ludzie nie są dla mnie ekspertami, to leszcze z podcastem..

Awatar użytkownika
Bayard
Chuck Norris
Posty: 404
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Bayard »

Postanowiłem, że moja armia będzie pochodzić z Kraka Drak w Norsce. Natrafiłem jednak na pewien całkiem spory problem- nigdzie nie mogę znaleźć konkretniejszej wzmianki na temat tej krasnoludzkiej siedziby. Udało mi się dotrzeć tylko do wiadomości, że w 7edycyjnym podręczniku do WoChu jest wzmianka, że Kraka Drak zostało zniszczone w czasie Wielkiej Wojny z Chaosem- ok. roku 2300. Na Bugman's Brewery była o tym dyskusja, ale jakoś nie rozproszyła moich wątpliwości. Czy ktoś coś wie na temat tej twierdzy?
Mój blog: http://arsbelli.blogspot.com/
"Kiedy atakujecie- wyjcie jak furie!"- Thomas "Stonewall" Jackson

Władca Nie-śmierci
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 160
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Władca Nie-śmierci »

Według książeczki z wyspy krwi nie została zniszczona

Kraggo
Chuck Norris
Posty: 586

Post autor: Kraggo »

W Dwarfs - Stone & Steel w podsumowaniu na końcu istnieje wzmianka o Kraka Drak. Garść informacji:

-zarządza nią great king Thorgard Cromson
-populacja to 15.000
-jeżeli dwarfhold znaczy twierdza, to pewnie... będzie to twierdza ;) Ewentualnie coś w stylu "krasnoludzka siedziba".
-"żywotność" twierdzy/siedziby szacuje się na poziomie 4/5. Wynika z tego, że twierdza "daje radę" :)
-jeśli chodzi o złoża/kopaliny, to dominują szafir, srebro, bursztyn, rudy metali, natomiast jeśli chodzi o działalność to obróbka metali i handel
-współczynnik sprzedaży i kupna: 2400/1.2
-garnizon to 3000a/600b (niestety nie wiem, co oznaczają literki przy liczbach)
-Kraka Drak to największa "osada"/"kolonia" krasnoludów w Norsce

pod miastem wymienione są inne lokacje i nie wiem, czy są to części miasta, czy też osobne kolonie.

Awatar użytkownika
Bayard
Chuck Norris
Posty: 404
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Bayard »

Dzięki:) Dorwałem- cudem- tą książkę (Dwarfs- Stone and Steel) i wcześniej jest tam spory rozdział o krasnoludach z Norsci. Co ciekawe, treść tego rozdziału stoi w sprzeczności ze wspomnianym przeze mnie podręcznikiem do WoChu. Nie dość, że nie ma tam słowa o ataku na Kraka Drak podczas Wielkiej Wojny, to jeszcze opisana jest wyprawa wojowników z tej twierdzy na odsiecz oblężonemu Kislevowi, gdzie po raz pierwszy od paru tysięcy lat spotkały się Krasnoludy z Północy ze swoimi braćmi z Karaz-A-Karak. Poza tym nie zgadzają się imiona królów władających Kraka Drak w tym okresie i sporo innych szczegółów. Pytanie więc, czy oficjalna wersja krasnoludzkiej historii zawarta jest w AB do WoChu, czy też w książce pisanej, co prawda, pod WFRP, ale w całości poświęconej Krasnoludom? Moim zdaniem opowieść o zniszczeniu Kraka Drak to chaośnicka propaganda:P
Mój blog: http://arsbelli.blogspot.com/
"Kiedy atakujecie- wyjcie jak furie!"- Thomas "Stonewall" Jackson

Awatar użytkownika
Arbiter Elegancji
Niszczyciel Światów
Posty: 4808
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arbiter Elegancji »

Kraggo pisze:(niestety nie wiem, co oznaczają literki przy liczbach)
oznaczone są jakość wyszkolenia i uzbrojenia:
a- doskonała
b- przeciętna
c- słaba

tak jest to wytłumaczone w "Middengeim Miasto Białego Wilka".
Barbarossa pisze:Piszesz o pozytywnych wypowiedziach ludzi z Heelenhammera, którzy "zjedli zęby na WFB" - sorry, ale zęby na WFB to zjadłem ja, a to są angielscy gracze, których wiele razy bez problemów rozjeżdżaliśmy bo nigdy nie ogarniali na takim poziomie, jak top w Polsce. Ci ludzie nie są dla mnie ekspertami, to leszcze z podcastem..

Awatar użytkownika
Rakso_The_Slayer
Postownik Niepospolity
Posty: 5208
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Rakso_The_Slayer »

D:S&S to książka stara, a chłopaki o od Warhammera już nie raz udowadniali, że historia tego świata jest bardzo płynna i można ją dowolnie zmieniać z każdym nowym dodatkiem.
Tak więc ciężko stwierdzić co jest ważniejsze. Book do WoChu jest nowszy więc niby bardziej aktualny...
Obrazek

Awatar użytkownika
Bayard
Chuck Norris
Posty: 404
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Bayard »

Właśnie czytam "Zabójcę Demonów". Jest w tej książce wzmianka o zniszczeniu północnej twierdzy Krasnoludów zwanej Karag Dum. Przytoczona przez Boreka opowieść idealnie pasuje do tej, z podręcznika WoChu, pomijając fakt, że w tym drugim źródle twierdza nosi nazwę Kraka Drak. Przyznam, że osobiście bardziej pasuje mi wersja, że Kraka Drak przetrwało, a w podręczniku WoChu jest błąd i tego będę się trzymał, przynajmniej do czasu, aż nasz nowy Army Book nie skoryguje oficjalnej wersji historii :wink:
Rakso_The_Slayer pisze:D:S&S to książka stara, a chłopaki o od Warhammera już nie raz udowadniali, że historia tego świata jest bardzo płynna i można ją dowolnie zmieniać z każdym nowym dodatkiem.
Tak więc ciężko stwierdzić co jest ważniejsze. Book do WoChu jest nowszy więc niby bardziej aktualny...
Z jednej strony prawda, ale z drugiej, patrząc na całą sprawę w sposób historyczny i rzetelnie ją analizując- więcej pewniejszych źródeł przeczy zniszczeniu Kraka Drak, a przeciwstawia się temu jedynie publikacja nie poświęcona nawet Krasnoludom, opisująca tą historię na niecałych dwóch stronach... Jak już jednak powiedziałem- pożyjemy, zobaczymy, co do sprawy wniesie nowy AB :wink:
Mój blog: http://arsbelli.blogspot.com/
"Kiedy atakujecie- wyjcie jak furie!"- Thomas "Stonewall" Jackson

Awatar użytkownika
Rakso_The_Slayer
Postownik Niepospolity
Posty: 5208
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Rakso_The_Slayer »

W sumie głupi wyznawcy Chałasu mogli pomylić nazwy i myślą, że zniszczyli Kraka Drak, tak naprawdę najeżdżając Karag Dum ;)
Rób tą twierdzę i nie przejmuj się niczym :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bayard
Chuck Norris
Posty: 404
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Bayard »

Tak też czynię :wink: W ramach odpoczynku od malowania Thunderersów (zdjęcia dopiero za jakieś 2 tygodnie, teraz Napoleon wzywa :wink: ) zaczynam rozplanowywać tą twierdzę, szkicować plany itp, więc za jakiś czas pewnie coś zbuduję :wink:
Mój blog: http://arsbelli.blogspot.com/
"Kiedy atakujecie- wyjcie jak furie!"- Thomas "Stonewall" Jackson

Awatar użytkownika
Quaki
Falubaz
Posty: 1006
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Quaki »


Awatar użytkownika
Booxi
Falubaz
Posty: 1066
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Booxi »

lubię to!
"Not that I have anything against senseless violence, manling, but why exactly are you strangling that old man?"
+++ Gotrek Gurnisson, Trollslayer +++
facebook.com/HammerhoodGames <--- takie tam o grach
Stare Dwarfy oraz O&G KUPIĘ

Awatar użytkownika
Rakso_The_Slayer
Postownik Niepospolity
Posty: 5208
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Rakso_The_Slayer »

mam to!
8)

Ale i tak Grudgelore lepszy.
Grudgelore i Dwarfs: Stone and Steel to dwa najpełniejsze kompendia wiedzy o brodatej rasie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

Rakso_The_Slayer pisze:mam to!
8)

Ale i tak Grudgelore lepszy.
Grudgelore i Dwarfs: Stone and Steel to dwa najpełniejsze kompendia wiedzy o brodatej rasie.
na pewno to? premiera 21 maja 2011?
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

ODPOWIEDZ