Drużynowa Meta Ogrów - DMP Łomianki 2014

Ogre Kingdoms

Moderator: Afro

ODPOWIEDZ
_reszka
Chuck Norris
Posty: 556

Drużynowa Meta Ogrów - DMP Łomianki 2014

Post autor: _reszka »

Na DMP będzie obecnych 15 graczy ogrów. Przejrzałem ich rozpiski i poniżej najważniejsza statystyka.

GENERAŁ
W 15/15 rozpiskach Slaughtermaster jest generałem. 3 razy z death, 1 z GUT, 1 z Beast, 10x Heaven
W 11 rozpiskach pojawia się crown of command, przy czym w 10 ma ją Slaughtermaster
Tylko w 4 rozpiskach duży mag ma warda 4+, a w 3 kombo fencers blades+glitering scales (jest ogromna różnorodność złożenia dużego maga poza koroną)

MAGIA
W 11 rozpiskach występuje tylko 1 mały mag, w pozostałych 4 jest 2 małych magów
Firebelly pojawia się tylko 2 razy, w tym 1 raz w rozpisce na 3 magach (duży ma Heaven) - stąd też 1 duży GUT.
W 9 rozpiskach cała armia OK jest pozbawiona jakiegokolwiek ward sava (nie licząc wardów ma płonące ataki)
W 13 rozpiskach pojawia się Hellheart a w 2 dispel scroll

BOHATEROWIE NIE-MAGICY
W 15 rozpiskach jest bsb
W 10 rozpiskach pojawia się Rune Maw jako sztandar armijny.
W żadnej rozpisce nie pojawił się ktokolwiek nieczarujący nie będący bsb

CORY:
W 13 rozpiskach jest oddział 9x Ironguci FCG+sztandar dyscyplina. W 2 pozostałych ironów jest 8. Różnią się jedynie LoG
Gnobblarki – obecni w rozpiskach w następującej ilości 7-2-3-3 (3 oddziały w armii, 2, 1 i bez pokrak)
Jaki oddział uzupełnia cory, bo GUTSTAR i gnobblarki to trochę za mało – 10 razy minibox bulli, 4 x ironów. 1 rozpiska nie klasyfikuje się, bo gra na 2 dużych klocach ironów (a w większym ma właśnie 8)

SPECIALE
W 14 rozpiskach obecna jest 6-ka Maneatersów z poison-sniper. W ostatniej jest ich tylko 5.
Tylko w 2 rozpiskach są dodatkowo maneatersi w innym zestawie zdolności.
W 13 rozpiskach pojawiają się Mournfangi
W 11 rozpiskach mamy duży kloc Mournfangów (9x5 i 2x4)
W 9 rozpiskach jest Dragonhide banner (8x5 i 1x4)
Tylko 1 rozpiska gra na 2 oddziałach mournfangów (3 i 2) "A 1,5 roku temu to był absolutny standard"
Kotki – w 8 rozpiskach jest ich pełna 3. W 6 tylko po 2. Jest 1 rozpiska bez kotków.
W żadnej rozpisce nie pojawił się żaden inny oddział niż w/w ze slota special

RARY
W 15 rozpiskach pojawia się Ironblaster.
Z pozostałych rarów tylko w 1 rozpisce pojawia się Thundertusk.


Wnioski –

Zaskakująca jednomyślność graczy. Wyrzucając z analizy 1 rozpiskę jako BARDZO odbiegającą od standardów (bez kotków, ma mournach są wielkie bronie, dodatkowych 6 maneatersów ze scout+stubborn), to poza rodzynkiem w postaci Thundertuska zamiast mournfangów (pewnie gracz nie miał modeli) wszystkie poza jedną różnią się jedynie układem itemów na bohaterach. Ta jedna to (moim zdaniem wcale nie najgorsza) rozpiska na 3 magach z firebellym i 2 dużych oddziałach ironów.

Dyskusja na temat mety zawsze była, ale chyba po raz pierwszy widzę tak niesamowicie zrobione rozpiski na 1 kopyto. Nie sądzę, żeby jakakolwiek inna armia była aż tak oparta na 1 schemacie.


Meta drużynowych OK wygląda zatem następująco:


Slaughtermaster 4 lev Heaven, korona + coś
BSB – rune maw
bucher – hellheart

9x ironi FCG + dyscyplina
3x bulle ahw
3x 10 gnobblarków

6x maneatersi poison sniper, 6x 2 pistolety
5x mournfangi z dragonhide banner
kotek x 3

ironblaster

Awatar użytkownika
lahire12
Chuck Norris
Posty: 531
Lokalizacja: Pisz

Post autor: lahire12 »

Szkoda że ja nie pojadę ok tylko inną armią :/
Czy to żer, czy to wróg.
Żelazobrzuchy dadzą radę.
Najpierw pobijemy,
A potem to zjemy.

Awatar użytkownika
Necromanter
Falubaz
Posty: 1003
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Necromanter »

To wynika tylko i wyłącznie z wewnętrznego balansu podręcznika plus dodatkowych ograniczeń EURO.

Alternatywny tyrant jest totalnie kiepskim wyborem, może się spłacić tylko i wyłącznie w HTH za to kosztuje nawet w wersji semi eco 300 pts a od zwykłego irona ma +3 ws +1s +2 I i +2 A +1 ld.
Dlatego też 4 lv mag mający podobną przeżywalność jest tutaj wyborem must have.

Niby zamiast Ironów mogłyby być zwykłe ogry, ale nie mają siły przebicia i do tego wymuszają wzięcie tyranta, aby mieć 9 ld. ( Nie wierzę, że można skutecznie grać na 8 ld na tej armii)

Co do specjali to połowa jest totalnie niegrywalna leadbelcherzy i yeati przegrywają w porównaniu do zwykłych corowych jednostek, a gorger który miałby rację bytu w niektórych paringach po prostu nie mieści się w rozpisce ( nie mówiąc o dość wysokim koszcie punktowym jak na mało przewidywalny unit).

W rarach mamy działo i dwa duże monstery, które kosztują masę pkt a przy mecie opartej na działach i katapach schodzą praktycznie od wszystkiego.

Wszystko to powoduje, że różnice są dosłownie kosmetyczne natomiast jestem ciekaw wyników tego jednego "rodzynka" :)
PiotrB pisze:Oczami wyobraźni widzę te tłumy i uśmiechniętego Sola podającego kiełbaskę ...eh ...bezcenne :)

Awatar użytkownika
Karli
Postownik Niepospolity
Posty: 5056
Lokalizacja: Front Wschodni - Białystok

Post autor: Karli »

Widziałem ostatnio rozpę na 2x10 Leadbelchersów. Powiem, że potencjał to to ma i na niektóre pairingi jest niewygodnym przeciwnikiem...
Byłoby afrontem nie napić się z Frontem!

Galzag
Mudżahedin
Posty: 243

Post autor: Galzag »

Świetna analiza. Szczególnie dla początkujących graczy (takich, jak ja).

Jeśli chodzi o granie na jedno kopyto, to na pewno podobne problemy notują też gracze innych armii. Jak swego czasu byłem niezdecydowany, co do wyboru armii, to sporo siedziałem na forum Imperium i tam też pojawiały się głosy, że bez Steam Tank'a, Demigryphów, Hellki (ewentualnie działa), to nie idzie grać. Że już nie wspomnę o Bretonni, gdzie w ogóle praktycznie jest tylko jedna możliwość. Sęk w tym, że są klimaciarze, którzy wystawiają np. hordę łuczników (mówię o Bretonni) i wyraźnie dają czymś takim radę grać.

Ja się nie bardzo znam, bo mizerne mam doświadczenie bitewne, ale myślę, że to nie kwestia podręcznika i zasad, ale podejścia. Zawsze będzie tak, że jakieś złożenie będzie górowało nad innymi (w każdej armii, bez względu na okoliczności). Co nie znaczy, że inaczej się nie da. Kwestia woli graczy. Takie moje zdanie.

Awatar użytkownika
Necromanter
Falubaz
Posty: 1003
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Necromanter »

Jasne, że się da ale to tylko i wyłącznie w grze domowej z kumplem przy piwku.

Biorąc pod uwagę realia turniejowe wychodzi na to, że nie da się w niektórych armiach stworzyć chodź by dwóch równoległych rozpisek, na podobnym poziomie powera ze względu na brak balansu wewnętrznego. Jest to nagminne od wielu lat w WFB w każdym podręczniku.

Daleko by szukać wyszły WE na driadach i większych monstrach nikt nie gra. I tak w każdej armii znajdziesz masę jednostek, które na turnieju są nie widywane.

Wydaje się, że brakuje jakiegokolwiek rozeznania bitewnego typu game testy jak w starcrafcie czy też LOLu gdzie patche wychodzą jak szalone. W WFB nie ma takich aktualizacji..
PiotrB pisze:Oczami wyobraźni widzę te tłumy i uśmiechniętego Sola podającego kiełbaskę ...eh ...bezcenne :)

Awatar użytkownika
kubencjusz
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3719
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: kubencjusz »

Lore of beast FTW! :D
Chrzanić sabertuski :D
Druga szóstka meneaterów. :D
Chyba to ja jestem tym rodzynkiem z dziwną rozpą :D

Galzag
Mudżahedin
Posty: 243

Post autor: Galzag »

Wydaje się, że brakuje jakiegokolwiek rozeznania bitewnego typu game testy jak w starcrafcie czy też LOLu gdzie patche wychodzą jak szalone. W WFB nie ma takich aktualizacji..
Myślę, że gracze wcale nie byliby zbyt zadowoleni, gdyby co miesiąc trzeba było kupować nowe podręczniki armijne albo ściągać do nich kolejne erraty liczone w dziesiątkach. Co innego jednak gry komputerowe, gdzie patche ,,same się robią" i w zasadzie gracze muszą tylko trochę poczekać, żeby się wszystko pościągało.
Biorąc pod uwagę realia turniejowe wychodzi na to, że nie da się w niektórych armiach stworzyć chodź by dwóch równoległych rozpisek, na podobnym poziomie powera ze względu na brak balansu wewnętrznego. Jest to nagminne od wielu lat w WFB w każdym podręczniku.
Z jednej strony prawda, ale z drugiej... nie bardzo. Wystarczy spojrzeć chociażby na zagraniczne rozpiski na ETC. Przeczytać można nawet na niniejszych forum, że wiele z nich jest ,,jak w domówkę".

Cóż, jakby nie patrzeć, to nie bardzo mam ochotę mocno bronić swojego zdania, bo i tak masz sporo racji. Na pewno w wielu przypadkach brakuje różnorodności.

Awatar użytkownika
lahire12
Chuck Norris
Posty: 531
Lokalizacja: Pisz

Post autor: lahire12 »

Bez mournfangów?
Czy to żer, czy to wróg.
Żelazobrzuchy dadzą radę.
Najpierw pobijemy,
A potem to zjemy.

Awatar użytkownika
PiotrB
Maruda
Posty: 5732

Post autor: PiotrB »

W warmachinie co 2-3 msc wychodzi książka i jest w niej dodatek do...każdej z 20 armii - nowe jednostki i zasady- nikt nie narzeka :) Chcecie grać w prawdziwie turniejową grę odstawcie batlla.. :) Gram ogrami 7 msc - niby nie długo - przegrałem 2 x na Euro i nie mam co zmienić w rozpie. Ogry na drużynówkę mogą grać kontrolnie a mogą MŁOTEM. To doskonała armia - dużo ponad przeciętną z wieloma przegięciami i odpowiedziami w zasadzie na wszystko.

Jeśli tylko masz duży brzuch i lubisz jeść oraz pomiatać mniejszymi (gnoblarami) ZOSTAŃ OGREM! :mrgreen:
Lidder pisze:Nie kłopocz się. Miarkę i kostki też zostaw w domu, zbędny balast i trud z Twojej strony.
Obrazek

Awatar użytkownika
ogrmasta
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 171

Post autor: ogrmasta »

Karli pisze:Widziałem ostatnio rozpę na 2x10 Leadbelchersów. Powiem, że potencjał to to ma i na niektóre pairingi jest niewygodnym przeciwnikiem...
Ale to chyba nie na euro.
Przyszedłem na świat pokryty cudzą krwią, krzycząc i kopiąc wszystkich dookoła. Odejdę w ten sam sposób.

Awatar użytkownika
Karli
Postownik Niepospolity
Posty: 5056
Lokalizacja: Front Wschodni - Białystok

Post autor: Karli »

Na Euro Warmup.
Byłoby afrontem nie napić się z Frontem!

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9481
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

_reszka pisze:to poza rodzynkiem w postaci Thundertuska zamiast mournfangów (pewnie gracz nie miał modeli)
BUHAHAHAHAHAHAHAHA :D

Wybaczcie moja reakcję ale mój kolega Król Goblinów liczył na to, że pieknie skontruje metę a tu się okazuje że uważacie go za bolka :D
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
lahire12
Chuck Norris
Posty: 531
Lokalizacja: Pisz

Post autor: lahire12 »

Jak forma przed dmp?
Czy to żer, czy to wróg.
Żelazobrzuchy dadzą radę.
Najpierw pobijemy,
A potem to zjemy.

Awatar użytkownika
kubencjusz
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3719
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: kubencjusz »

pije wrzątek, żrę suchy makaron, wciągam przyprawy nosem i dymam panienki. Czyli szamanie zupki chińskiej po męsku wydaje się być najlepszym treningiem dla ogra.
Do zobaczyska/ Powodzenia brzuchacze :twisted:

Awatar użytkownika
lahire12
Chuck Norris
Posty: 531
Lokalizacja: Pisz

Post autor: lahire12 »

I piwo must have :D
Czy to żer, czy to wróg.
Żelazobrzuchy dadzą radę.
Najpierw pobijemy,
A potem to zjemy.

Awatar użytkownika
Necromanter
Falubaz
Posty: 1003
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Necromanter »

No i jak poradziła sobie " jedna " rozpiska powielona w paru egzemplarzach?

Jakie średnie wyniki zbieraliście ?
PiotrB pisze:Oczami wyobraźni widzę te tłumy i uśmiechniętego Sola podającego kiełbaskę ...eh ...bezcenne :)

Lenczek
Mudżahedin
Posty: 316
Lokalizacja: Giżycko

Post autor: Lenczek »

" jedna " i to mnie właśnie w OK odrzuca...... jakaś zmiana od standardu skutkuje albo ciężką przeprawą w czasie gry albo przegraną.........

_reszka
Chuck Norris
Posty: 556

Post autor: _reszka »

kubencjusz pisze:Lore of beast FTW! :D
Chrzanić sabertuski :D
Druga szóstka meneaterów. :D
Chyba to ja jestem tym rodzynkiem z dziwną rozpą :D
Ale zwróć uwagę, że rozpoczynając temat nie zmieszałem Cię z błotem ani nie wyzwałem od oszołomów itd, zupełnie nie jak w internetach - swoją drogą czy to nie Ty kombinowałeś kiedyś z rozpiską na 160 gnobblarach? I jak wyniki taką nietypową rozpiską? I poproszę o komentarz nt. jak się gra bez kotów.

A że to Król Goblinów wybrał thundretuska, to :shock: . Bardzo bym chciał poznać wyniki i jego opinię na zagadnienie "nie boisz się dział?"
Lenczek pisze:" jedna " i to mnie właśnie w OK odrzuca...... jakaś zmiana od standardu skutkuje albo ciężką przeprawą w czasie gry albo przegraną.........
Tym niemniej gra nawet tym 1 układem nie jest monotonna, bo broniąc trochę tej mety i ukazując jej wyższość nad innymi metami, możesz spokojnie grać i defensywnie i na pełnym gazie lecieć do przodu. Rozpiska jedna ale taktyk sporo.

Awatar użytkownika
kubencjusz
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3719
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: kubencjusz »

_reszka pisze:
kubencjusz pisze:Lore of beast FTW! :D
Chrzanić sabertuski :D
Druga szóstka meneaterów. :D
Chyba to ja jestem tym rodzynkiem z dziwną rozpą :D
Ale zwróć uwagę, że rozpoczynając temat nie zmieszałem Cię z błotem ani nie wyzwałem od oszołomów itd, zupełnie nie jak w internetach - swoją drogą czy to nie Ty kombinowałeś kiedyś z rozpiską na 160 gnobblarach? I jak wyniki taką nietypową rozpiską? I poproszę o komentarz nt. jak się gra bez kotów.
Nie poczułem się obrażony a doceniony. Raporcik wrzucę na dniach. Król goblinów z tego co z nim gadałem miał grać remisy i mu wychodziło. Ale lepiej niech sam się wypowie :)
Co do rozpy na gnoblarach to był raczej fail. Gdyby te małe gnoje miały 3 siły to może by dało rade, ale bez tego raczej wujowo.

ODPOWIEDZ