VS na ETC 2017 - krótka analiza statystyczna

Skaven

Moderator: Hoax

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szary
Chuck Norris
Posty: 477
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

VS na ETC 2017 - krótka analiza statystyczna

Post autor: Szary »

Opublikowano niedawno rozpiski na ETC2017: https://drive.google.com/file/d/0BywUeE ... Z2RUU/view

Z ciekawości zrobiłem zestawienie statystyczne powtarzalności oddziałów i najczęstszych magic itemów w 13 armiach VS na ETC2017:

Obrazek

Kilka wniosków:
- Pendulum jest mniej niż w 1/4 rozpisek
- tylko jedna rozpa nie ma Plague Disciples; najczęściej jednak są to 4-5 oddziałów
- Grenadierzy w 4/5 rozpisek
- ponad połowa ma Vermin Guardy, ale praktycznie tylko 15 szt, głóenie dla Lightning Roda (ponad połowa)
- ponad połowa rozp używa Ring of Fire, głównie na BSB
- ponad połowa używa 2 klocków Slavesów
- tylko 1/4 używa Demona, głównie Deceivera,
- ale ponad połowa woli Tyranta na tarczy
- ponad połowa daje Crown of Autocracy
- połowa bierze Rotary Guny
- tylko jeden Argentyńczyk zdecydował się na Footpady (to chyba mieści się w błędzie statystycznym :)
- ale ciekawe zestawienie zrobił Norweg, który dopalił shootout Jezzailami
- połowa rozp używa katapult, a tylko 1/4 dział
- marginalna obecność: Abomek, Dreadmilii, Maszynistów, Assassinów, Thunder Hulków.
- w żadnej rozpisce nie było Vermin Hulków, Plague Mortarów, miotaczy ognia, bohaterów na rat ograch czy dużym szczurze.

Generalnie wygląda to jakby ponad połowa uczestników skopiowała niemiecką rozpiskę z Hertford (chyba pierwsza publikacja rozpy na 5 oddziałach Disciples). Jeśli dobrze pamiętam, to ze 3 rozpy są trochę inne w kompozycji (Łotwa, Argentyna, Rosja).
I tak się zastanawiam, czy to już smutne, że na poziomie ETC nikt nie chce kombinować nieszablonowo czy to może szczury zostały tak wąsko sprofilowane?

Co o tym myślicie?

Awatar użytkownika
Lazur
Niszczyciel Światów
Posty: 4573

Post autor: Lazur »

Moim zdaniem dużą role odgrywa to jakie team ma założenia wobec VS. Szczurki są batem na wszelkie pancerki i wygląda na to że pod pancerki właśnie są składane stąd takie a nie inne unity są dobierane.
Obrazek

Nargh
Chuck Norris
Posty: 358

Post autor: Nargh »

Z jednej strony zgadzam się z powyższym. Ale mam też nieodparte wrażenie, że złożenie przeciwpancerne jest najczęściej pojawiającym się obecnie motywem naszej armii. I jak się nad tym zastanowić, to Choć mamy większą różnorodność w doborze jednostek w booku od niejednej armii, to żeby wszystko razem banglało ostatecznie i tak się kończy na tym samym. A to czy weźmiesz demona, czy wodza na tarczy i jakiegoś tam maga to już tylko detale.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

Nie zgadzam się, ze to detale. To bardzo istotna różnica w sposobie gry, wystawieniu, rodzaju dostępnej magii itd.
Obrazek

Nargh
Chuck Norris
Posty: 358

Post autor: Nargh »

OK, zgadzam, się, że w zależności od rodzaju magii i kadry trzeba się różnie wystawić, czy trochę inaczej się prowadzić. Ale nie wiele mniejsze różnice wymusi na nas parring. Mi chodzi o ogóle założenie funkcjonowania rozpiski. Zobrazuję to na przykładzie KOE, z którym obecnie chyba najczęściej grywam. Mają opcję chłopską (obecnie przeważającą na etc) oraz kawaleryjską. Obie są mocne, obie mają różne założenia. W przypadku VS wszystkie rozpiski mają takie samo założenie. Oczywiście, różnie realizowane, jednak biorąc pod uwagę powyżej przedstawione statystyki, te różnice świadczą o pewnym braku elastyczności naszego booka.
Oczywiście cieszy mnie szeroki wachlarz dostępnych zabawek - tęsknię za emocjami związanymi z odpaleniem doomrocket-a, czy ciskaniem brass orbem. nie mniej uważam, że brakuje nam kopa w cc. I chyba nie tylko mnie, sądząc po rozpiskach na etc, oraz dyskusjach na forum 9th.
Oczywiście, jeżeli masz jakąś mocną opcję hordową, to podziel się proszę, ostatnio mało grywam, więc chętnie skorzystam z bogatszego doświadczenia :mrgreen:

ODPOWIEDZ